Grand Slam of Golf – mistrem mistrů je Bradley

19.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Středa – finálové kolo
Jako by snad v golfu šlo něco předvídat…! Samozřejmě, že souboj o titul nebyl záležitostí dvou lídrů po prvním dnu. I když se to zdálo být nepravděpodobné, o prvenství se přihlásil třetí vzadu, a sice Charl Schwartzel. „Když jsem zjistil, že fouká, zajásal jsem. Umím hrát ve větru dost dobře,“ vysvětlil původ svého zlepšení Jihoafričan, jenž ztrácel sedm ran, přesto do poslední chvíle usiloval když ne o prvenství, tak aspoň o play-off. Nic z toho ale nebylo, protože Keegan Bradley jeho atak odrazil a stal se vítězem Grand Slam of Golf pro tento rok. „Byl to mnohem tužší boj, než jsem si myslel. Napětí bylo stejné jako na běžném turnaji,“ komentoval průběh hry „mistr mistrů“ Bradley.

Vítěz US PGA Championship tak završil veleúspěšný rok, v němž se uchází o titul hráče roku na americkém kontinentu. Sebrat by mu ho mohl jen Webb Simpson. Aktuální lídr finančního žebříčku zámořské PGA Tour bude svou pozici hájit od čtvrtka do neděle na posledním turnaji sezony Children´s Miracle Network Hospitals Classic ve Walt Disney World Resortu.

Ale zpět k dění na Port Royal Golf Course na Bermudách. Z boje o titul odpadl Rory McIlroy, a sice celkem nenápadně. Zapsal trojici bogey v závěru první devítky a nedokázal tyto rány navíc nijak kompenzovat. Naopak další bogey zapsal na šestnáctce a zakončil svůj výkon bez birdie. Únava po strastiplném cestování na mladého Severoira přece jen dolehla v kritické době aklimatizace na jiné časové pásmo. „V tom větru jsem neměl takovou kontrolu nad míčem jako den předtím. Na druhé devítce jsem s tím ještě mohl něco udělat, ale nedokázal jsem to,“ komentoval svůj pokles McIlroy.

Schwartzel se před něj dostal právě na konci první devítky. Od páté do deváté jamky střádal jen birdie a k těmto pěti, seřazeným přesně za sebou, přidal další na jamkách 15 a 17. Litovat tedy může svého jediného bogey na třináctce, protože jen jedna rána mu chyběla, aby si vynutil rozstřel s Bradleyem. Však také Američan svému vyzyvateli složil poklonu: „Vypadalo to, že zahraje birdie kdekoli. Když zahrál špatnou ránu, dostal se z toho neuvěřitelně, jako třeba tím bunker shotem na devítce. To byl opravdu spektakulární golf,“ uznal Bradley.

Sám ve druhém dnu turnaje pro čtyři vítěze letošních majorů nijak zvlášť nevyznamenal. Po třech bogey (jamky 1, 5 a 6) se vzpamatoval a že nedopadl jako McIlroy, za to může jeho vzmach na druhé devítce. Díky trojici birdie (7, 10 a 17) zůstal na denní úrovni even par. Podstatné bylo zejména to, že na sedmnáctce udržel krok se Schwartzelem. Na poslední jamce už všichni parovali, včetně posledního Darrena Clarkea. Severoirský veterén se svými mladými konkurenty nestačil držet krok a skončil čtvrtý.

Konečné pořadí: 1. Keegan Bradley (USA – vítěz PGA Championship) 138 (68+71) -4, 2. Charl Schwartzel (JAR – Masters)  139 (74+65) -3, 3. Rory McIlroy (S.Ir. – US Open) 142 (67+75) E, 4. Darren Clarke (S.Ir. – The Open) 151 (77+74) +9.

Úterý – 1. kolo
„Startovní pole“ nejexkluzivnějšího turnaje sezony se po jeho polovině rozdělilo na dvě poloviny. Tím pádem zbyli víceméně už jen dva uchazeči o prvenství – Američan Keegan Bradley a Severoir Rory McIlroy. Oba zahráli na hřišti Port Royal GC na Bermudách čtyři rány pod par. Jejich dva protivníci jsou na tom o poznání hůř – Charl Schwartzel +3 a Darren Clarke dokonce +6.

Bradley už byl po první devítce na bilanci -6, k čemuž si dopomohl i dvěma eagly na pětiparech 2 a 7, ve druhé polovině dne se mu ale zdaleka tak nedařilo a vinou dvou bogey si bilanci pokazil. „Je pravda, že jsem trochu zvolnil, ale celkově jsem hrál dobře.“ McIlroy naopak útočil až v závěru. Rozhodující byla trojice birdie, jež zasadil do skórkarty mezi jamkami 14 a 17.¨

Přesto si vítěz US Open postěžoval, že na tom mohl být líp, kdyby se dokázal vypořádat s patováním. „Greeny, na kterých jsem hrál v posledních týdnech, byly jiné než tady,“ potvrdil. „Nepřišel jsem jim na kloub, proto je tohle moc a moc dobrý výsledek.“

Schwartzel by si býval mohl zachovat naději zaútočit ve středečním programu na pozici obou lídrů, ale na tříparové šestnáctce uteklo Jihoafričanovi triple bogey. A severoirský veterán Clarke tam zahrál totéž! Tyto tři rány navíc ale přidal k jiným, ztrácel předtím průběžně. „Mám problémy se švihem a když se k tomu přidá špatné patování, nemůže to dát dohromady dobrý výsledek,“ uznal Clarke.

Vítěz turnaje pro čtyři majitele major titulů získá spolu s prémií 600 tisíc dolarů jako trofej růžové sako. Jeho loňským držitelem se stal Jihoafričan Ernie Els. Celková dotace je 1,35 milionu USD.

 


Devětadvacáté  utkání vítězů Masters,  U.S. Open,  British Open a  vítěze PGA Championship pořádá americká PGA a odehraje se opět na Bermudách. Čtyři hráči hrají dvě kola o 1,35 milionů dolarů, 23 milionů českých korun. Hrají Charl Schwartzel,  Rory McIlroy, Darren Clarke a Keegan Bradley.

Historicky nejvíce vítězství drží bývalá světová jednička Tiger Woods.

Z celkové dotace 1,35 milionu dolarů vítěz  dostane  600.000, druhý 300.000, třetí 250.000 a na posledního čeká útěcha ve výši 200.000 dolarů.

Hřiště Port Royal Gol Course má par 71 a délku 6.240 metrů.

 

Odkazy:  …… Port Royal GC ….. Hřiště na staelitní mapě … Stránka turnaje

foto Montana Pritchard

.