Golfu vládne chamtivost, míní šéf velkého sponzora

29.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Volání po výrazné až radikální změně světového golfového kalendáře by mohlo ještě dlouho zůstat pouhým součtem výkřiků, jenže teď se na toto téma rázně vyslovil velký hráč. hráč míněno obecně. Přesněji tedy: velký sponzor.

Firma Omega skončila s finanční podporu Světového poháru. Ne však proto, že by měla něco proti soutěži samotné. nelíbí se jí, jak k podniku, do něhož investuje miliony, přistupují špičkové řidící organizace, jichž ej v golfovém světě příliš mnoho, a s protichůdnými zájmy.

„Velkým problémem současného golfu je jeho kalendář,“ potvrdil toto rozčarování prezident švýcarského výrobce hodinek Stephen Urquhart. „Oznámili jsme všem okruhům, že musí přestat být tak chamtivé,“ dodal rázně.

Významný muž přiletěl osobně do Mission Hills, kde se letošní World Cup opět uskutečnil, aby připomněl disharmonii mezi tím, že všechny hlavy rozhodujících organizací na místě byly, kdežto spousta nejlepších golfistů zůstala mimo.

Zejména Američané nevyslali do soutěže národních dvojic zdaleka nejlepší reprezentanty. A Urquhartovi se nelíbí, že nikdo nedokáže zajistit, aby konkurence skutečně odpovídala názvu soutěže.

„Turnajů je mnoho a oni stále přidávají další,“ lál úspěšný byznysmen. „Zacházet s Asií jako s nějakým provizoriem, tak jak se to stalo se Světovým pohárem, to není správné. Musí věnovat Asii víc respektu.“

Podle šéfa Omegy by se měl World Cup konat v červnu. „Jaký je rozdíl, letět z Lonýdna do Pekingu, nebo do Los Angeles? To je otázka mentality oněch tour,“ cupoval dál a měl samozřejmě na mysli americkou a evropskou PGA Tour.

Společnost sice nebude nadále financovat Světový pohár, nicméně dění se může i nadále snažit ovlivnit z pozice významného partnera Dubai Desert Classic a European Masters na jedné straně Atlantiku a z pozice oficiální časomíry na americkém břehu. V příštím roce svůj název spojí s Ryder Cupem, PGA Championship a golfovým Grand Slamem. Z čínského podniku přesune Omega své aktivity do Hongkongu, kde se hraje v tomto týdnu.

Urquhart si myslí, že sami zástupci Mission Hills za svůj turnajový klenot málo bojují: „Je dobře připravený, dobře zabezpečený a kdyby se konal v lepším termínu, nikdo by nechtěl hrát jinde než ve Světovém poháru.“

V souvislosti s dějištěm, o němž nemohl říci nic špatného, nicméně prezident tradiční firmy doplnil, že propachtovat mu pořádání World Cupu na deset let bylo problematické rozhodnutí. Podle něj bylo příliš brzy na to, aby toto privilegium získala Čína.

„Ačkoli není mnoho zemí na světě, kde by dokázali zorganizovat nějaký podnik jako tady, turnaj potřebuje cestovat,“ zakončil svou litanii Urquhart.

V komplexu Mission Hills se letos hrálo počtvrté, avšak na jiném hřišti než v minulých letech.