Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golfový major v České republice v roce 2050?

20.07.2010 | Andrej Halada | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Suverénně prošel letošním British open Jihoafričan Oosthuizen. Rubem jeho převahy ovšem bylo, že Open 2010 nepatřilo mezi nejdramatičtější. Kdo by v tomto směru ještě neměl v paměti loňský rok a heroický boj veterána toma Watsona, který podlehl až v rozehrávce? Letošní Open nicméně přitahovalo pozornost i díky hřišti, na kterém se hrálo.

Když negolfistovi ukážete Old Course na St Andrews a řeknete: „Tohle je neslavnější hřiště světa“, nebude vám moc rozumět. Pomyslí si: „Co na téhle placce všichni mají?“ Golfisté samozřejmě vědí, že to není ledajaká placka. Hřiště je unikátní především tím, že se tu golf hraje několik staletí. Hodně dělají i zvláštní domy okolo. Jsou tu i některé speciální jamky (sedmnáctka s hotelem), je tu i kamenný můstek, jehož kopie najdeme ve všech golfových zemích na světě. Jsou tu unikátní dvojgrýny a povrch se tu zvláštně vlní.

St Andrews je hřiště legendární, ikonické. Většina těch, kteří tu hráli mistrovské turnaje, o něm mluví uctivě a s nadšením. Ale na druhou stranu: setkání s ikonou může být ošidné. Očekáváte cosi výjimečného, až nadpozemského, a očekávání nejsou obvykle naplněna. Typickým příkladem je pohled na monu Lisu v Louvru. Obraz je malý, za neprůstřelným sklem vypadá nazelenale. A kvůli davům lidí z ní nakonec mnoho nemáte.

Osobně bych samozřejmě nikdy neodmítl možnost zahrát si na St Andrews, ale upřímně řečeno – nedával bych mu větší přednost před jinými typickými linksovými hřišti ve Skotsku. Myslím, že ve Skotsku určitě najdeme ryzejší linksová hřiště, najdeme i hřiště herně pestřejší nebo náročnější, a také hřiště hezčí.  Možná stojí trochu nezaslouženě ve stínu St Andrews. Ale právě St Andrews se stalo vyvoleným mezi povolanými – a tak to bude už na věky.

*

Tenis má čtyři grandslamové turnaje a za nejslavnější bývá považován anglický Wimbledon. Ostatní jsou zhruba stejně důležité, byť např. antukové French open je atraktivnější než Australian open. Ale půvab téhle čtyřky je dnes hlavně v tom, že se každý turnaj hraje na jiném povrchu, obsáhnou celou zeměkouli a jsou také rozvrženy po celou sezónu.

Golfová grandslamová čtyřka není tak vyrovnaná a pestrá. O významu British Open netřeba pochybovat, je to nejstarší turnaj, hraje se na původních a ryzích, linksových hřištích. Masters v Augustě je zase turnaj jedinečný tím, že se jako jediný hraje na stále stejném místě a má zcela výjimečnou atmosféru. US Open je sice „jen“ americkou obdobou British open, ale historie je už více než stoletá a turnaj má dnes specifickou tvář: má to být zkouška každého hráče, hraje se na obtížně připravených amerických hřištích.

Je tu ovšem čtvrtý major – PGA Championship. Právě on bývá považován za nejméně prestižní. A je pravdou, že nemůže vůči svým konkurentům nabídnout něco odlišného. O menší atraktivitě svědčí i fakt, že mu v popularitě i prestiži konkuruje jiný turnaj, označovaný za „pátý major“. Tedy Players Championship, který je vůbec nejštědřeji dotovaným turnajem série PGA  a který se už skoro 30 let koná na stejném místě, na floridském hřišti TPC Sawgrass.

I kdyby ale Players získalo status majoru a odsunulo tak PGA Championship mimo hru, nebylo by to pořád ono. Ta pestrost grand slamu, jak ji známe z tenisu, by chyběla. I proto, že tři golfové majory by se stále hrály na území USA. A pořádat dva ze čtyř majorů na stejných hřištích, to by asi také nebylo to pravé. Golf se od tenisu liší právě tím, že každé hřiště je jiné a je tedy dobře, když se pokaždé hraje jinde.

I proto by určitě stálo za zvážení, zda samotné PGA Championship nemodifikovat. Případně nevymyslet nějaký úplně nový major. Mně osobně by se například líbil turnaj, který by putoval po celém světě (kromě Británie a USA). Takový „World Major“, který by střídavě hostila Evropa, Asie, Austrálii nebo Afrika. Byla by tím zajištěna odlišnost hřišť, klimatických podmínek, diváckého prostředí. Turnaj by byl obrovskou výzvou jak pro hráče, tak by přispíval k popularizaci golfu. A dobře by odrážel internacionální charakter současného golfu.

Ale taková myšlenka asi nemá šanci na uskutečnění. Tradice je příliš silná. A že ji nezlomí ani peníze, o tom svědčí například FedEx Cup. Koho zajímá jeho vítěz? Ale vyhrát major… Nicméně představa, že se jeden z majorů hraje například v roce 2050 v České republice, že sem přijedou všichni nejlepší golfisté a jako host pětasedmdesátiletý Tiger Woods… To by bylo!

Andrej Halada, www.navzduchu.cz