Golfové Irsko povstalo

27.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pádriag Harrington začal irský golfový vzestup.

Samozřejmě, že to bude naprosto zvláštní a ojedinělé Irish Open. Ani se na něm nemusí nic mimořádného stát. Zcela postačí pohled do výsledkové listiny. Do Killarney Golf and Fishing Clubu dorazila čtveřice irských major vítězů. Kdo to kdy viděl?

Trojice jich samozřejmě pochází z Ulsteru, ale tady se to tak nebere. Atmosféra malého městečka na břehu jezera Lough Leane je vpravdě irsky hlučná. „Je to docela hukot a to máme teprve úterý,“ řekl po svých tréninkových jamkách domácí favorit Pádraig Harrington.

Rodák z Dublinu a trojnásobný major vítěz získal titul na domácím Open před čtyřmi lety. „Tohle bude opravdu výjimečný týden,“ předpověděl v očekávání bouřlivých reakcí publika.

Darren Clarke, Rory McIlroy a Graeme McDowell, severoirští vítězové majorů z docela nedávného období, budou také na startu. „Vždycky se nám líbí vřelé přijetí irských fanoušků, ale tohle bude něco, co ještě nikdy nikdo neviděl,“ uvedl první a nejstarší z trojice.

Do dějiště turnaje přivezl slavný Claret Jug vítěze British Open, jehož majitelem je sotva dva týdny. McIlroy s sebou vzal trofej pro vítěze US Open a svého krajana doplnil: „Pro irský golf to jsou úžasné časy. Po Darrenově výhře v Royal St. George´s bude Irish Open jedna velká slavnost.“

To, že se pozornost soustředí hlavně na kvarteto golfistů s irskou krví, možná vskrytu vítá obhájce titulu Ross Fisher. Angličan nemá za sebou zrovna radostné období. Třikrát byl sice v první desítce, ale vždy na jejím konci. Největší prémii, nepřesahující v přepočtu ani 90 tisíc eur, získal za 15. místo na Masters.

Bylo by ale chybou nepřiznat Fisherovi značnou otevřenost a nebojácnost. „Radši hraju před stotisícovým davem než před stovkou lidí,“ poznamenal na téma horečné atmosféry, jaká do jihozápadního cípu Irského ostrova zavanula.

„Když jsem pod tlakem, víc se na hru soustředím. Mám tomuto prostředí co oplácet, vždyť vítězství mi pomohlo dostat se do rydercupového týmu,“ připomněl Fisher, jak před rokem porazil o dvě rány Harringtona a férové publikum mu to bez problémů odpustilo.

Publikum v Killarney, kam se Irish open vrátilo loni po osmnácti letech, nicméně živí naději, že svého krajana s trofejí v neděli uvidí. Před Harringtonem, jenž to v roce 2007 dokázal 50 kilometrů odtud v Adare, měli Irové půst celé čtvrtstoletí. V roce 1982 jim radost udělal John O´Leary v Portmarnocku.

Když se v Killarney hrálo dvakrát v 90. letech, pokaždé zvítězil Angličan Nick Faldo. „Vyrůstal jsem v osmdesátých letech, kdy to byl jeden z prestižních turnajů European Tour, a pro mě zůstal pátým největším po majorech,“ vyznal se Harrington.

Předloni se v County Louth stalo něco mimořádného – profesionální turnaj vyhrál amatér. Shane Lowry, samozřejmě Irčan, psal historii, když jako první amatér zahrál na profiturnaji kolo za 62 ran. Kapitán týmu pro Walker Cup Colin Dagleish označil Lowryho výhru na třetí jamce play-off nad Angličanem Robertem Rockem za námět na pohádku.

Týden nato se tehdy dvaadvacetiletý Lowry stal profesionálem. Irsko má mezi nimi i další favority. Na výhru mohou pomýšlet znalci prostředí Peter Lawrie a Damien McGrane, severní část, spadající administrativně pod Velkou Británii, vysílá do boje irskou krev Michaela Hoeye, květnového vítěze z Madeiry.

Golfové Irsko zkrátka povstalo a dokumentuje to i fakt, že sponzorem turnaje je poprvé národní turistická agentura Discover Ireland.