Golf zabíjeli Nicklaus i Woods

28.03.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pomalá hra v golfu se především v poslední době démonizuje a je považována za problém 21. století. Není tomu tak. S nedostatečným tempem se hráči potýkali i za dob Bobbyho Jonese. A netýká se jen několika zoufalců. Pokuty za ztrátu tempa v minulosti vyfasovali i Jack Nicklaus nebo Tiger Woods. Podívejme se na historii pomalé hry.

„Jestliže golfista vypadne z Empire State Building, bude mu trval celý týden, než dopadne na zem,“ napsal známý sportovní publicista Jim Murray. „Celou cestu bude totiž zjišťovat přesnou vzdálenost od chodníku.“ Jak trefné! Hráči jsou schopni na hřišti strávit šest hodin. Pro někoho celou věčnost.

„Pomalá hra zabíjí golf,“ varoval loni Luke Donald. Kdo ho zabíjí? Postrachem turnajů jsou jména jako Ben Crane, Kevin Na nebo Keegan Bradley. Jsou to však jen synové pomalých otců.

Jack Nicklaus má na kontě 18 major titulů, ale také stovky otrávených kolegů z flightu. Jeho precizní, metodický a soustředěný golf byl všechno, jenom ne rychlý. I jeho věčný rival Arnold Palmer se často na jeho účet bavil. Novináři se ho ptali, jaký názor má na soupeře Nicklause. „Podle mého názoru by měl při hře trochu pohnout,“ řekl Palmer. Netrvalo dlouho a Jack na jednom turnaji vyfasoval pokutu za pomalou hru. Byla snad jediná v kariéře, protože pak už si to žádný rozhodčí nedovolil.

Bytostně nesnáší pomalou hru, ale sám obdržel pokutu za neodpovídající tempo. Kdo? Tiger Woods! Tisíc dolarů zaplatil v Bay Hill v roce 1997. „To mě teda fakt zabije,“ ucedil tehdy ironicky a měl zřejmě na mysli poměr mezi trestem a jeho bankovním účtem. Měl však obrovský vztek, protože se ho trest osobně dotkl. A to bylo horší, než kdyby přišel o 100 000 dolarů. Mimochodem, Tiger byl na hodinách v roce 2009 při Bridgestone Invitational.

Institut pomalé hry má své rekordmany a hrdiny.

Ploužení po hřišti bylo problémem od prvních turnajů a zřejmě s ní zápasil i Starý Tom Morris ve druhé polovině 19. století. Mezi nejpomalejší hráče historie patřili Bernhard Langer, Nick Faldo a David Duval. Jejich seznam pokut by se nevešel na tento web. Glen Day hrál tak příšerně pomalu, že si od kolegů vysloužil přezdívku Glen All Day. Byl to nakonec on, kdo vyfasoval poslední trestnou ránu na PGA Tour. Graeme McDowel byl na European Tour v roce 2008 šestnáctkrát na hodinách, posedmnácté už dostal flastr.

Známý bohém plný velkorysosti Lee Trevino byl pomalou hrou parťáka ve flightu otráven, ale na tiskovce jen gentlemansky pronesl: začal hrát hladce oholen a skončil s plnovousem. „Chce to trpělivost, když máte doma kupu malých dětí, tak to neřešíte,“ nechal se slyšet Peter Jacobsen. Propagátory rychlé hry byli Brad Faxon a John Daly.

Představte si zaplněnou tribunu diváky, kteří nevěřícně zírají na green. Profík Don January čekal při Phoenix Open 1963 sedm minut a doufal, že jeho míček spadne do poslední jamky turnaje. Nespadl a jeho majitel odešel s dvěma trestnými údery navíc.

Denis Watson hrál v roce 1985 na turnaji na Oakland Hills ve skvělé formě a bojoval o vítězství. Na posledním greenu vyměřoval dráhu puttu několik minut, což rozhodčího M. T. Johnsona rozlítilo natolik, že mu napařil trestnou ránu. Watsou právě o tento úder skončil na akci druhý.

Cary Middlecoff měl zvláštní zvyk komíhat holí před úderem. Před úderem na 17. jamku v Medadowbrook dlouhým 219 metrů byl nervózní. a tak kmitl holí dvaadvacetkrát. Jen díky benevolenci rozhodčího neobdržel trestnou ránu. A jak to dopadlo? Cary trefil green, zahrál birdie a vyhrál Motor City Open 1947.

Někdy jsou rozhodčí jako psi. Jeff Sluman dostal pokutu 1 000 dolarů, protože hrál z bunkeru úder 47 vteřin. O pouhých 7 vteřin déle, než je povolený limit. Bunker byl však špatně uhrabán před jeho příchodem, a tak mu pokuta byla odpuštěna.

Je těžké zrychlovat hru ve flightu, který na každé jamce hledá míč v křoví nebo sleduje kolegu při třetí ráně z odpaliště. Když se nedaří, je hra pomalá a náročná. Odpalovat v běhu situaci jen zhorší. A tak: hrajte si klidně pomalu, ale choďte rychle. Když vám bude nejhůře, vzpomeňte si na Nicklause a Woodse. I oni hrají pomalu, když nemají svůj den.

Kolik je času na úder?
Při turnaji by tříčlenný flight českých profesionálů měl obejít osmnáctku za 4 hodiny a 25 minut. Na první, druhý a třetí úder na parech 4 a 5 má hráč vždy 40 vteřin, na první úder na paru 3, přihrávku na green, ránu z bunkeru, chip a putt je limit 50 vteřin.

Trest za pomalou hru
Amatéři v Česku při prokázané pomalé hře ztrácejí jamku, nebo obdrží jednu trestnou ránu, vzápětí dvě trestné rány a následuje diskvalifikace. Čeští profesionálové jsou opatrnější. Nejdříve je napomenutí, pak trestná rána a 1 000 korun pokuty, následují dvě trestné rány a 2 000 korun pokuty, až při čtvrtém porušení pravidel přichází diskvalifikace.

 

.