4.7. Golf v zahraničí (30.6. – 3.7.2011)

03.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky, V zahraničí
A A A

PGA Tour – AT&T National, Aronimink Golf Club, Pennsylvania, USA
European Tour – Alstom Open, Le Golf National, Paříž, Francie
Ladies European Tour – Finnair Masters, Helsinki Golf Club, Tali, Finsko
EPD Tour – Haus Bey Classic, Netteal Hinsbeck, Německo


PGA Tour – AT&T National, Aronimink Golf Club, Pennsylvania, USA
(30.6. – 3.7.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězství si bezchybným výkonem zajistil Nick Watney. Dostal se na skóre 13 ran pod par. Druhý v konečném pořadí K. J. Choi z Jižní Koreje dosáhl výsledku horšího o dvě rány, nikdo jiný vítěze neohrožoval.
Další pořadí: 3. Howell III, Overton, Scott (-9), 8. Simpson (-7), 13. Fowler (-5), 15. Ogilvie, Rose (-4), 30. Mahan (-1), 64. Vegas (+5).

Více …

Sobota – 3.kolo
Výkon 62 ran (-8) katapultoval z 20. místa do čela soutěže Američana Nicka Watneye (-9). Podobně se Rickie Fowler z 9. místa dostal na první místo k Watneymu výkonem 64 ran (-6), celkem také -9.
Na třetí místo zacouval l Korejec K.J. Choi (-8).
Další pořadí: 4. Scott (-7),  20. Rose, Vegas  (-3),  54. Points (+2).

Pátek – 2. kolo
Korejský nájezd vedl K. J. Choi (dle korektního přepisu Čche Kjong-ču), jenž se usadil ve vedení se sedmi ranami pod parem. Valnou většinu, přesně šest, jich uhrál právě ve druhém kole. Bylo to sice s jedním bogey, ale mezi jamkami 4 a 9 připsal asijský golfista pět birdie a vytvožil rekord hřiště. „O tom jsem nevěděl, na druhou stranu jsem si nemohl nevšimnout reakce publika, takže jsem tušil, že asi půjde o mimořádné kolo,“ uvedl. Nechal za sebou v průběžném pořadí o dva údery čtveřici hráčů na děleném druhém místě. Je mezi nimi i jeho krajan, ovšem dávno etablovaný ve Spojených státech, jak o tom svědčí jméno, Charlie Wi.
Z první pozice naopak klesl Australan Adam Scott, a to až na dělenou devátou. Nechal se chytit do pasti na tříparové čtrnáctce, kde zapsal double bogey. V pátek tím pádem zahrál jednu ránu nad par a po polovině turnaje hraje -3. Parné slunce šisuje greeny a spousta extrémních navrtání jamek stála nižší skóre kde koho, takže jen jedenatřicet účastníků je před víkendovým programem v mínusu a cut má nezvyklou hodnotu +3. Neprošel jím třeba hráč top 5 amerického žebříčku Mark Wilson, ani Jim Furyk, jenž se potýká pravděpodobně s nejtěžším obdobím kariéry. Vítěz US Open z roku 2003 skončil v cutu popáté ze šesti turnajů za poslední měsíc a půl.
Další pořadí: 6. Overton (-4), 10. Fowler, Scott (-3), 13. V. Singh, Vegas (-2), 21. Allenby, Watney (-1), 32. Woodland (E), 50. Rose, Ogilvy (+2), 66. Mahan (+3). Cutem neprošli: Villegas, M. Wilson, Furyk, A. Kim, Glover.

Čtvrtek – 1. kolo
Australan, jenž „zlobil“ na obou letošních major turnajích, Adam Scott a doposud nepříliš výrazný Američan Hunter Haas zahráli shodně pět birdie a jedno bogey, což dává výsledek 66 ran (-4) a společné vedení. Haas při svých čtyřech předchozích startech třikrát neprošel cutem, před týdnem na Travelers ale jen těsně. Šestašedesát ran zahrál i tam ve druhém kole, ale na dostatečné vylepšení skóre po špatném startu to nestačilo. Teď si přeje, aby jeho výkyv nepřišel v opačném gardu.
Se ztrátou jedné rány se o třetí příčku dělí čtyři hráči a mezi nimi i Joe Ogilvie, jenž nastoupil na start navzdory zraněnému zápěstí. „Tohle hřiště je pro mě, jsem dost chytrý na to, abych to poznal,“ vysvětlil risk, který mu zatím vychází. Naopak skoro nic v poslední době nevychází dvojnásobnému letošnímu vítězi Marku Wilsonovi, jenž zahrál 74 (+4) a dělí se až o 92. místo.
Další pořadí: 3. Vegas (-3), 7. Fowler, V. Singh (-2), 17. Woodland, Choi (-1), 29. Watney, Rose (E), 47. Overton, Ogilvy (+1), 62. Mahan (+2).

Turnaj považovaný za „turnaj“ Tiger Woodse, neboť je spajt velmi úzce s jeho nadací a koná se u příležitosti amerického Dne nezávislosti, bude hostit celou řadu skvělých hráčů. Loňský vítěz Justin Rose jistě bude bojovat, aby obhájil loňský titul. Překazit plány mu jistě budou chtít další vítězové předešlých ročníků K.J. Choi (2007), Anthony Kim (2008) či vítěz Travelers Championship z minulého týdne Frederik Jacobson. Pozadu jistě nezůstanou Nick Watney, Gary Woodland, Geoff Ogilvy, Jhonattan Vegas, Vijay Singh, Ernie Els, Ryan Moore či Webb Simpson.

Tiger Woods, který zde zvítězil v roce 2009, bude přítomen na turnaji a zejména u slavnostního úvodního ceremoniálu, mnoha aktivit spojené s jeho nadací a také některých vojenských přehlídek, které se konají na počest Dnu nezávislosti.

Hraje se na hřišti Aronimink Golf Club s parem 70 o délce 6 617 metrů.

Dotace turnaje je 6,2 mil. dolarů (106,6 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,116 mil. dolarů (20,3 mil. korun českých). Do žebříčku FedEx Cupu si připíše 500 bodů (aktuální žebříček zde).

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … Aronimink Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček


European Tour – Alstom Open, Le Golf National, Paříž, Francie
(30.6. – 3.7.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Z prvenství se raduje Thomas Levet i celá Francie, která má nečekaného domácího vítěze. Celkový součet ran vítěze je -7, o druhé místo se s odstupem jednoho úderu podělili Thorbjörn Olesen z Dánska a Angličan Mark Foster. Alex Čejka (+7) obsadil dělené 47. místo.
Další pořadí: 4. Kaymer (-4), 11. Colsaerts (E), 15. Davies (+1), 26. L. Saltman, Rock (+3), 30. Montgomerie, A. Hansen, Manassero (+4), 43. E. Molinari (+6).

Více …

Sobota – 3. kolo
Mark Foster (-9) se posunul ze třetího místa na dělené první místo díky dnešnímu skóre -3 (pět birdie a dvě bogey). Spolu s ním je na prvním místě James Morrison, kterému se nedařilo tak, jako ve druhém kole a dnes si připsal pět birdie, dvě bogey a dokonce dvakrát double bogey, což dělá celkem +1 pro dnešní kolo.
Martin Kaymer (-6) měl dnes dobré kolo a posunul na dělené 4. místo a na vedoucí dvojici před finálovým kolem ztrácí tři rány. K posunu mu velmi mohl eagle na 5ti paru na 14. jamce. Dále si připsal tři birdie a jednou bogey. Naopak se nedařilo Richardu Greenovi, který měl velmi smolný den zejména čtyř paru jamky č. 7, když zahrál 8 ran. Osudným se mu stal hustý rough, kam nasměroval svůj drive z teečka. Z něho se vyhrál do křoví, kde míček nenašel a na green se dostal až šestou ranou. Jeho dnešní skóre činní +5 a patří mu dělené 7. místo a ztráta 5ti ran na vedoucí dvojici.
Další pořadí: 4. Levet (-6), 18. Jaidee (-1), 23. P. Martin (even par), 36. Čejka, Montgomerie (+2), 45. E. Molinari, P. Lawrie (+3)

Pátek – 2. kolo
Po deset jamek nebylo na hlavním turnajovém leaderboardu v areálu Le Golf National po jménu James Morrison ani vidu. Jenže pak, po šňůře parů, začal hrát Angličan birdie a posunoval se nahoru. Těžil z toho, že začínal na desátém odpališti a že ještě při síle prošel druhou devítkou bez větších problémů. Na nepoměrně snažší první devítce snížil skóre celkem pětkrát a zakončil den navlas stejně jako ten předešlý: 66 (-5). A součet 10 ran pod par je po polovině turnaje nejlepší ze všech účastníků.
Průběžné druhé místo patří Australanovi Richardu Greenovi, jenž ztrácí na lídra jeden úder. Další golfisté už jsou více zpět. Ještě třetí pozice je obsazena samostatně, a to dalším Angličanem Markem Fosterem (-6).
Výš se posunuli někteří favorité včetně světové čtyřky Martina Kaymera z Německa, jenž je na dělené 14. příčce osm úderů za Morrisonem. Jiní hráči známých jmen naopak zaznamenali výrazný pokles. Ital Matteo Manassero vinou kola za 75 (+4) o 37 míst, ale ještě to stačilo na cut. To Španěl Miguel Ángel Jiménez zahrál 79 (+8), a to má ve skórkartě i eagle. Jenže na druhé straně i quadruple bogey, které znamenalo definitivní konec nadějí na účast ve víkendovém programu.
Ten se naopak bude týkat Alexe Čejky. Německý goflista českého původu dosáhl v sobotu na even par a postoupil s průběžnou bilancí +2, což je přesně hodnota cutu.
Další pořadí: 4. Ramsay (-5), 7. Jaidee (-4), 9. Colsaerts, Hansen (-3), 14. Levet, Kaymer (-3), 24. Montgomerie (-1), 43. Manassero, Davies (+1), 55. Čejka, Rock, E. Molinari (+2).  Cutem neprošli: Clarke, Van de Velde, Á. Quirós, Hanson, B. Watson, F. Molinari, Larrazábal, Jiménez.

Čtvrtek – 1. kolo
Hřiště účastníky turnaje i ve slunečném počasí lehce zaskočilo, přesto se našli takoví, jimž to nepřekáželo k cestě za nízkým skóre. Australan Richard Green a Angličan Graeme Storm zapsali na úvod 65 ran (-6) a dostali se do společného vedení. Prvně jmenovaný zapsal po sedmičce birdie své první bogey až na těžké sedmnácté jamce, druhý přinesl do klubovny čistou skórkartu. „Vůbec poprvé se na mě přijeli podívat rodiče a po hřišti za mnou chodí dcera,“ nasměroval Green pozornost na okolnosti, za nichž hraje. „Všichni mi říkají, že když jedu do Francie, hraju pak dobře,“ dodal s úsměvem.
V mínusových číslech zůstalo jen 32 golfistů, někteří favorité se trápili. Z předních pozic evropského finančního žebříčku se prosadil jen Dán Anders Hansen, a to se ještě s bilancí -1 dělí až o 23. místo. Němec Martin Kaymer i Španěl Miguel Ángel Jiménez mají even par a figurují na dělené 33. pozici. K vidění byly všeho všudy jen dva eagly, oba na pětipravové jamce číslo 3. Jejich autory jsou Ital Matteo Manassero a domácí hráč Thomas Levet.
Další pořadí: 6. Manassero (-3), 23. Levet, Rock, Hanson (-1), 33. Montgomerie, Davies (E), 71. Á. Quirós, Čejka (+2), 90. B. Watson (+3), 111. E. Molinari, F. Molinari (+4).

Miguel Angel Jiménez bude chtít jistě zopakovat loňské vítězství, kdy se stal nejstarším vítězem na evropské tour a dokázal všem, že se s ním musí stále počítat. Loňské vítězství bylo o to cennější, neboť ho získal až v play off proti A. Caňizaresovi a F. Molinarim. Pokud se mu to podaří i letos, hranici nejstaršího vítěze posune na 47 let. Krom výše zmíněných hráčů se zúčastní i Edoardo Molinari, Alvaro Quiros, Bubba Watson, Matteo Manassero či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Le Golf National s parem 71 a délkou 6 675 metrů.

Turnaj je dotován částkou 3 mil. euro (51,6 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 500 tis. euro (8,6 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy: … Le Golf NationalSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


Ladies European Tour – Finnair Masters, Helsinki Golf Club, Tali, Finsko
(30.6. – 3.7.2011, +1 hodina)

Sobota – finálové kolo
Caroline Hedwall před finálovým kolem vedla pouze o ránu před Francouzskou Anne-Lise Caudal a vypadalo to na velký finálový souboj. Ten se však nekonal a Caroline Hedwall zvítězila v turnaji. Po prvních devíti jamkách se rozdíl mezi nimi zvýšil na dvě rány. Francouzska sice hned na 10. jamce snížila na rozdíl jedné rány, ale vzápětí na 12. jamce si připsala bogey. Nakonec Anne-§Licse Caudal (-7) skončila na děleném 4. místě. Švédka Caroline Hedwall hrála v klidu a do relativní jistoty ji přivedla dvojice birdie na 14. a 15. jamce, kdy odskočila všem svým pronásledovatelkám Christel Boeljon z Nizozemí (-9), která skončila na 2. místě a Carin Koch (-8) zakončila turnaj díky velkému finiši na samostatném 3. místě.
Další pořadí: 4. Brewrton (-7), 11. Luna (-3), 50. Blomqvist (+6)

Pátek – 2. kolo
Vynikajícím trhákem vedení pro sebe získala Caroline Hedwall. Basketbalistka sousední skandinávské země není sice ve Finsku doma, ale prostředí dobře zná. Tentokrát se to promítlo do vyrovnaného nejlepšího skóre za polovinu turnaje: 65 ran (-6). Pomohla si k němu mimo jiné eaglem na pětiparové jamce č. 17. S průběžným skóre -8 je Švédka první o jeden úder před Anne-Lise Caudal z Francie.
Další pořadí: 3. Boeljon, Koch (-5), 5. Pace (-4), 16. Luna (-1), 16. Jennings (E), 26. Zorzi, Brewerton (+1), 51. Blomqvist (+4). Cutem neprošly: Parker, Flood.

Čtvrtek – 1. kolo
V čele jsou Titiya Plucksataporn z Thajska a Anne-Lise Caudal z Francie. Obě zahrály 65 ran (-6) a mají náskok dvou úderů před samostatně třetí v pořadí, jíž je Angličanka Rachel Jennings.
Další pořadí: 4. Boeljon (23), 6. Hedwall, Luna (-2), 14. Pace (-1), 64. Brewerton, Blomqvist (+3)

Největší favoritkou turnaje je domací Minea Blomqvist, neboť hřiště zná velmi dobře. Nicméně další hráčky hrají ve skvělé formě a budou se snažit urvat vítězství pro sebe. Hrát budou loňská vítězka Lee-Anne Pace, Rachel Jennings, Diana Luna, Karin Koch, Rebecca Brewerton či Tara Davies.

Hraje se na hřišti Helsinki Golf Club s parem 71 a délkou 5 405 metrů.

Dotace turnaje je 200 tis. eur (4,9 mil. korun českých).

Odkazy: … Helsinki Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

EPD Tour – Haus Bey Classic, Německo (28.6. – 30.6.2011)

Čtvrtek – finálové kolo
Útok na vyšší pozice Markovi Novému nevyšel. Ve třetím kole opět zahrál vyrovnaný počet birdie a bogey (po dvou), ale na 73 ran (+2) se dostal vinou double bogey na čtyřparové sedmé jamce. Celkově zahrál výsledek +5 a získal 410 eur. Ve finančním žebříčku je devátý, na kontě má 10 127 eur. Ačkoli hráči, kteří jsou v první osmičce Order of Merit, skončili v Golfklubu Haus Bey před ním, udržuje český golfista kontakt s postupovou pětkou na Challenge Tour.
Zvítězil Reinier Saxton z Nizozemska (-8) před Němcem Marcelem Haremzou. Vítěz se posunul do čela průběžného pořadí před dalšího domácího hráče Maximiliana Glauerta.

Středa – 2. kolo
Marek Nový jako jediný z českých golfistů prošel cutem. Sám si polepšil na dělené 19. místo. Díky denní bilanci even par zůstal na průběžném skóre +3. Ve druhém dějství zapsal tři bogey a tři birdie, to poslední na finálové jamce. Do čela se dostal Reinier Saxton z Nizozemska, jenž útočí na první místo ve finančním žebříčku. Má průběžné skóre -8, o dva údery lepší než druhý v pořadí Allen John z Německa.
Umístění dalších Čechů: 60. Stanislav (+12), 66. Nič (+13), 90. Pleyer (+17).

Úterý – 1. kolo
První kolo turnaje Haus Bey Classic z EPD Tour se českým golfistům nepovedlo. Nejlepší z nich Marek Nový zahrál 74 ran (+3) a dělí se o 37. místo. Po pěti jamkách měl sice skóre -2, pak ale přišlo šest jamek a na nich tři bogey i jedno double bogey.
Vedoucí hráč Allen John z Německa dosáhl 65 ran (-6), o jeden úder zpět na druhém místě je Reinier Saxton z Nizozemska. Kolo úplně pokazil první muž finančního žebříčku Maximilian Glauert. Jeho výsledek 78 (+7) je stejný, jaký zahrál Petr Nič, a stačí na dělenou 82. příčku.
O něco lépe je na tom Jakub Stanislav – 64. pozice za 76 ran (+5). Naopak Marek Pleyer je až dělený devětadevadesátý za 80 (+9).

Na turnaji, který se hraje na tři kola, budou hrát naši domácí hráči Petr Nič, Jakub Stanislav, Marek Pleyer a Marek Nový.

Hraje se na hřišti golf klubu Hausbey s parem 72 a délkou 6 187 metrů.

Dotace turnaje je 30 tis. euro (735 tis. korun českých) a vítěz si připíše 5 tis. euro (122,5 tis. korun českých).

Odkazy: … Stránky hřištěSatelitní mapa hřiště …  Žebříček Order of Merit