Golf v zahraničí (8. – 11.9.2011)

12.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – KLM Open, Hilversumsche GC, Nizozemsko
LPGA – Walmart NW Arkansas, Pinnacle Country Club, Arkansas, USA


European Tour – KLM Open, Hilversumsche GC, Nizozemsko
(8. – 11.9.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Tak přece Simon Dyson! Nebyl to žádný frontální útok, co Angličan předvedl, přesto za 66 ran na těžkém hřišti dostatečně zaplaceno. Jak v prémiích (427 tisíc eur), tak v konečném pořadí. Hra byla zahájena s hodinovým zpožděním, protože pořadatelé horko těžko odstraňovali stojící vodu z mnoha míst. Ještě do jedenácté jamky měl Dyson problémy se s podmínkami vypořádat, ve skórkartě měl po dvou birdie i bogey. Pak ale přišel jeho úžasný finiš v podobě čtyř birdie na jamkách 12, 13, 14 a 18. Tím posledním poslal dostatečnou výzvu hráčům, kteří byli ještě na hřišti. A žádný ji nedokázal zvednout, k vítězovu konečnému výsledku -12 se dokázal na jednu ránu přiblížit pouze jeho krajan David Lynn díky birdie na závěrečné jamce.
Dysonovi to v Hilversumu svědčí, získal tu už třetí titul v šesti uplynulých ročnících. Svůj šestý v kariéře a druhý v tomto roce. Letošek je nejúspěšnějším v golfistově dráze. Posunul se na deváté místo money listu Race To Dubai, bude mu patřit pozice v top 50 světového žebříčku a druhý je v pořadí rydercupových bodů. „Když jsem přebíral trofej, bylo to něco silného. Jako bych dýchal stejný vzduch se Sevem Ballesterosem a Bernhardem Langerem,“ vyzdvihl vítěz fakt, že je třetím po jmenovaných velikánech světové scény, kdož dokázali získat tři tituly v nizozemském turnaji, patřícím do historie evropského golfu. „Je to něco, co zdobí mou kariéru,“ dodal Angličan.
Dobře finálové kolo zvládl i Rory McIlroy. Druhý muž finančního žebříčku Race To Dubai měl také dobrý závěr (birdie na předposlední a poslední jamce) a utrhl samostatnou třetí pozici. „Na to, jak dobře jsem začal, mohl jsem tu urthnout víc,“ projevil vysoké ambice. „Ale dvě umístění v top 3 za sebou, to nejsou špatné dva týdny,“ dodal nakonec smířlivě McIlroy, jenž uspěl i na nedávném European Masters ve Svýcarsku.
Angličan Lee Westwood, jehož druhou pozici ve světovém žebříčku McIlroy ohrožuje, zahrál stejně jako Dyson 66 (-4) a patří mu samostatná pátá pozice s odstupem čtyř ran na vítěze.
Další pořadí: 2. Lynn (-11), 3. McIlroy (-10), 4. Orr (-9), 5. Westwood (-8), 6. R. Fisher (-7), 12. Siem (-6), 16. Davies (-5), 25. A. Hansen (-4), 61. Colsaerts (+2).

Sobota – 3. kolo
Vedení převzali zcela jiní hráči. Jihoafričan James Kingston a Skot Gary Orr mají průběžné skóre -10, k němuž se dobrali shodným výsledkem dne 66 ran (-4). Také na další místa v popředí výsledkové listiny se dostali hráči z druhé vlny, jen solidní třetí pozici udržel Angličan David Lynn se ztrátou jedné rány na vedoucí duo.
S odstupem tří úderů na lídry půjde do finálového kola ze samostatného osmého místa Rory McIlroy ze Severního Irska. Další favorit Lee Westwood zapsal even par a pohoršil si na dělenou 18. příčku se skóre -4.
Další pořadí: 4. Kaleka, McGinley, Fasth, Dyson (-8), 8. McIlroy (-7), 13. Davies, Siem (-5), 18. Westwood (-4), 26. R. Fisher (-3), 33. A. Hansen (-2), 45. Colsaerts (-1).

Dohrávka 2. kola
Na nejvyšší post se opět vyšvihl Simon Dyson. Angličan zkompletoval druhé kolo za 66 ran navzdory dvěma bogey a v polovině turnaje má bilanci -9. O ránu hůř je na tom Marcel Siem z Německa. Také tentokrát ozdobil svou skórkartu eaglem, a to pro změnu na pětiparové jamce číslo 18.
Ani zlepšení v podobě kola za 69 ran (-1) nepomohlo Martinu Kaymerovi k postupu do finálové části turnaje. Němec ztratil naději vlastně velice záhy, na čtyřparových jamkách 6 a 7, neboť na obou zahrál double bogey. Zůstal tři údery za hranicí cutu. „celý týden nemohu pořádně trefit fairway. Ale můj táta, který je tu se mnou, mě uklidnil, že to se v golfu často stává,“ ulevil si hráč ze třetího místa světového žebříčku. Přiznal nicméně, že se z lehkého šoku letí vzpamatovat do Ameriky, kde zapracuje na svém švihu před Alfred Dunhill Links Championship na konci září. „Ten turnaj miluju,“ potvrdil Kaymer, jak se těší na klasická skotská hřiště.
Další pořadí: 3. Dodd, Lynn, Kapur (-7), 8. McIlroy (-5), 12. A. Hansen, Davies, Westwood (-4), 44. Colsaerts (-1), 56. R. Fisher (E). Cutenm neprošli: J. M. Singh, Larrazábal, Oosthuizen, E. Molinari, Kaymer.

Pátek – 2. kolo
Den se nesl ve znamení útoku favoritů. Rory McIlroy zahrál 65 ran (-5) a dostal se na stejné průběžné skóre. Ani tentokrát si dvaadvacetiletý Severoir neodpustil bogey na čtyřparové devítce, ale dostatkem birdie ho více než kompenzoval.  „Necítím se ještě úplně jistý v kramflecích. Některé rány byly vysloveně mizerné, ale naštěstí mi tam spadlo pár šťastných brejků,“ přiznal ambiciozní golfista, jak se k výsledku dobral. Podobně se činil Lee Westwood, jenž zapsal o birdie méně a je z toho o ránu horší celkový výsledek Angličana, než má jeho mladý konkurent o přední příčky v Race To Dubai.
Nejlepší skóre je ještě níž, na hranici osmi ran pod par. V leaderboardu ho mají za svými jmény Velšan Stephen Dodd (absolvoval 13 jamek) a Němec Marcel Siem (11 jamek). Hra byla přerušena v době, kdy poslední flighty dokončily pouhých šest jamek. Pořadatelé se pokusí zpoždění dohonit v sobotu.

Dohrávka 1. kola
Ve vedení zůstali Simon Dyson a Marcel Siem (oba -5), kteří měli kolo za sebou už o den dřív. Za nimi je s odstupem jedné rány pětice golfistů. Své skóre už nevylepšil Lee Westwood a zůstal na hranici even par, kam se dotáhl i Rory McIlroy. V turnaji pro zranění nepokračuje Peter Hanson, jenž absolvoval pouze 13 jamek.
Další pořadí: 3. Dinwidde, Khan, Edfors, R. Fisher, Kingston, 8. A. Hansen, Davies (-3), 43. E. Molinari, Westwood, McIlroy (E), 95. Larrazábal (+2), 127. Kaymer (+4).

Čtvrtek – 1. kolo
Turnaj nejprve o 45 minut zpozdil nález řádění vandalů, kteří poničili čtyři greeny, které na rozrytých místech musely být opraveny. Počasí si pak vynutilo přerušení hry ve chvíli, kdy první flight dokončil celé kolo, zatímco větší část odpoledního programu se vůbec nedostala na hřiště. Přestávka trvala tři a půl hodiny, takže kolo nebylo kompletně dokončeno. Nejlepší skóre zahráli Angličan Simon Dyson a Němec Marcel Siem, a to pět ran pod par. Oba absolvovali všech osmnáct jamek. „Tohle bylo snad nejvlhčí hřiště, na jakém jsem kdy hrál,“ ulevil si prvně jmenovaný, ale upamatoval se, jak na tom je, a dodal: „Ale tady se mi vždycky hrálo dobře.
Favorité jsou rozprostřeni po výsledkové listině. Lee Westwood má po osmi jamkách even par, což momentálně znamená dělené 34. místo. Rory McIlroy je na tom při stejném počtu odehraných jamek o úder hůř a figuruje průběžně na dělené 73. pozici. Oba mají šanci dotáhnout se k lídrům, zatímco Martin Kaymer bude spíš bojovat o cut. Ve čtvrtek zapsal jediné birdie, zato pět bogey a +4 po kompletní osmnáctce, s čímž se dělí o 138. příčku. „Dostal jsem rýmu a cítil jsem se zesláblý. To není zrovna rozpoložení, ve kterém by se dobře hrálo, když je celý den tak vlhko,“ vysvětlil Němec a vypočítal všechny své nevyužité příležitosti.

Turnaj, který v loňském roce vyhrál Martin Kaymer, bude hostit nejednoho vynikajícího hráče. Budou hrát již zmíněný loňský vítěz Martin Kaymer, světová dvojka Lee Westwood, Rory McIlroy, Edoardo Molinari, J.M. Olazábal, Louis Oosthuizen, T. Jaidee, Simon Dyson, Ross Fischer, Rafael Cabrera, Alejandro Caňizares či bratři Saltmanovi.

Hraje se na hřišti Hilversumsche GC s parem 70 a délkou 6 315 metrů.

Pro vítěze je přichystáno 1,8 mil. euro (44,1 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystán šek v hodnotě 300 tis. euro (7,3 mil. korun českých).

Odkazy: … Hilversumsche GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


LPGA – Walmart NW Arkansas, Pinnacle Country Club, Arkansas, USA
(9. – 11.9.2011, -6 hod.)

Neděle – finálové kolo
Vítězství pro sebe po velmi dramatickém průběhu získala přece jen obhájkyně titulu a světová hráčka číslo 1 Tseng Yani. V play-off porazila na první jamce Amy Yang z Jižní Koreje a získala svůj pátý letošní a celkově desátý turnajový titul. V součtu tří kol dosáhly obě účastnice rozehrávky shodného výsledku 12 ran pod par. 
Tseng mohla o výhře rozhodnout už na finálové jamce třetího kola, jenže neproměnila putt z jednoho a půl metru do paru. Z podobné vzdálenosti se naopak trefila do birdie, když na téže jamce s parem 4 ona i její soupeřka hrály o titul. „Když jsem v polovině kola nedokázala zahrát birdie, skoro jsem brečela, že tohle vítězství mi asi uteče,“ přiznala vítězka. „Ale nebyla jsem tak nervózní jako minule a když jsme šly do play-off, už jsem byla uvolněná a říkala jsem si, že teď ho dám.“
Vynikajícím výkonem se na dělenou pátou pozici vyšplhala německá hráčka českého původu Sandra Gal. V neděli zahrála 64 (-7) a impozantní je zejména její série pěti birdie na šesti jamkách (mezi třetí a osmou). Čechoameričanka Jessica Korda rovněž výrazně vylepšila svůj výsledek denním skóre 68 (-3) a obsadila konečnou 38. pozici.
Další pořadí: 3. A. Mijazato (-11), 4. Kerr (-10), 5. Gal (-9), 8. Creamer, Lewis (-8), 10. Pettersen, Lincicome (-7), 18. Boeljon (-5), 22. M. Mijazato (-4), 25. Matthew, Stanford, Recari, Muňoz (-3), 38. Korda, McPherson, Stupples (-1), 48. Nordqvist (E), 55. Gustafson (+1).

Sobota – 2. kolo
Tseng Yani vydržela ve vedení, i když ne v samostatném, jen má jinou partnerku, s níž nejvyšší pozici sdílí. Na tchajwanskou hráčku se dotáhla Amy Yang z Jižní Koreje. Obě mají shodné skóre devět ran pod par. Světová jednička ovšem nebyla spokojena s denní bilancí dvě bogey a šest birdie. Dlouho se nemohla dostat do hry a potvrdila, že opět sledovala svůj švih. „Neměla jsem dobré tempo, byla jsem příliš rychlá. Až na druhé devítce se to zlepšilo,“ prozradila Tseng, že i ve vypjatých chvílích dokázala za pochodu korigovat vlastní hru a hlavně ji vylepšit. Výsledkem byla čtveřice birdie mezi jamkiami 1 a 7 (lídryně hrála z desátého odpaliště). „Zítra budu pod tlakem, jak už bývají ti, co obhajují titul. Zkusím si ten tlak vychutnat,“ řekla směrem k finálovému kolu.
Jessica Kordová vylepšila své první kolo a po výkonech 73 a 71 ran s bilancí +2 těsně prošla cutem. V každém dnu jí uteklo vždy jedno double bogey, v sobotu ale už chybovala méně než na úvod. Po sérii tří neúspěchů jí tak opět po červencovém US Open opět připadně nějaký podíl z peněžní dotace.
Další pořadí: 3. Leon (-8), 4. Kerr, Lewis (-7), 8. A. Mijazato, Kerr, Creamer (-6), 12. Lincicome, Muňoz, Stupples (-5), 19. Reacri, Boeljon, Pettersen (-4), 28. M. Mijazato (-3), 37. Gal (-2), 44. Hurst (-1), 49. Stanford, McPherson, Nordqvist (E), 59. Gustafson, Matthew (+1),  65. Webb, Korda (+2). Neprošly cutem: Gulbis, Inkster, Wie.

Pátek – 1. kolo
Světová jednička Tseng Yani z Tchaj-wanu se o vedení dělí s Američankou Stacy Lewis. Obě mají skórkarty bez bogey a obě se na své skóre -5 dostaly vynikajícím finišem. Druhá jmenovaná zapsala tři birdie na závěrečných čtyřech jamkách a asijská favoritka dokonce kolo zakončila eaglem na finálovém pětiparu. „Trochu jsem přemýšlela nad svým švihem, ale můj caddie mi řekl, že je v pořádku, abych se na něj tak nesoustředila, a ono to pomohlo,“ přiznala Tseng. Její konkurentka přiznala, že byla nervózní, protože ji přišla podpořit spousta lidí z místní univerzity, v jejíchž barvách vyhrála dvanáct vysokoškolských turnajů. „Bylo to fantastické, jakou podporu jsem měla, a birdie na jamkách 17 a 18 byla neuvěřitelná. Ale co, hrály jsme je všechny, ne?“ usmála se Lewis.
Další pořadí: 3. Leon, Stupples, Pak (-4), 6. Gustafson, Creamer, Pettersen (-3), 15. Stanford, Kerr. A. Mijazato (-2), 24. M. Mijazato, Gal (-1),  38. Lincicome, Webb (E), 53. Matthew, Muňoz (+1), 72. Gulbis, Korda (+2), 132. Wie (+7).

Yani Tseng, světová jednička, je připravena na získání dalšího turnajového skalpu. Má k tomu největší předpoklady, má životní formu a také zde loni, ač těsně, zvítězila o jednu ránu před Michelle Wie. I přesto bude mít velkou konkurenci. Turnaj má nejlepší startovní pole ve své historii. Hrát budou Suzann Pettersen, Ai Miyazato, Mika Miyazato, Brittany Lincicome, Sophie Gustafson, Jenny Shin, Karrie Webb, Kristy McPherson, Gwladys Nocera, Anna Nordqvist, Christina Kim či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Pinnacle Country Club s parem 71 a délkou 5 746 metrů.

Dotace turnaje je 2 mil. dolarů (35 mil. korun českých) a vítězce připadne 300 tis. dolarů (5,2 mil. korun českých).

Odkazy: … Pinnacle Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček