Golf v zahraničí (7. – 10.7.2011)

11.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – John Deere Classic, TPC Deere Run, Illinois, USA
European Tour – The Barclays Scottish Open, Skotsko, Velká Británie
LPGA Tour – U.S. Women’s Open, Colorado Springs, Colorado, USA


PGA Tour – John Deere Classic, TPC Deere Run, Illinois, USA (7. – 10.7.2011, -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Steve Stricker vyhrál turnaj potřetí za sebou. V dramatické koncovce zahrál 22 ran pod par a byl o jeden úder lepší než jeho americký krajan Kyle Stanley, jemuž se povedlo nedělní kolo za 66 (-5), avšak bogey na poslední jamce znamenalo, že si nevynutil play-off.
Další pořadí: 3. McQuillan, Z. Johnson (-17), 12. Love III (-13), 30. M. Wilson (-10), 68. Day, Vegas (-2).

Sobota – 3. kolo
Průběžné pořadí ovládl obhájce titulu Steve Stricker. Znovu se zkepšil, zahrál 63 ran (-8) a už je na průběžném skóre 20 ran pod par. Při svém loňském vítězství se dostal na -26. „Abych pravdu řekl, cítím se uvolněný a hraje se mi dobře. Ještě to ale bude těžké, je tad dost kluků, co to dokážou rozpálit. Já prostě zkusím pokračovat v tom, co jsem tady dokazoval po tři dny,“ uvedl Američan.
Konkurenci mu ve finálovém kole vytvoří zejména Jihoafričan Brendon de Jonge, jenž je o dva údery zpět. V sobotu dosáhl stejného výkonu jako Stricker.
Další pořadí: 3. Reavie (-17), 4. Stanley (-16), 5. M. Wilson (-13), 9. Z. Johnson (-11), 14. Atwal, Marino (-10), 56. Vegas (-6), 72. Day (-2).

Pátek – 2. kolo
Z plejády vynikajících výsledků vyčnívá ten, jehož dosáhl Chez Reavie. Američan zahrál 62 ran (-9), a to přitom zapsal i dvě bogey. Proti nim postavil eagle a devět birdie. Je z toho vedení v turnaji s průběžnou bilancí -14 o dvě rány před dvojicí krajanů Steve Marino, Steve Stricker. Reavie začal letošní sezonu se zdravotní výjimkou po loňské operaci kolena. Jeho hra ješte nese lehké stopy nejistoty a rozhoduje patování. To se tentokrát devětadvacetiletému golfistovi mimořádně dařilo, v kole měl jen 24 puttů. „Ano, dal jsem několik špatných ran a zachránil to výbornými putty. A zahrál jsem taky několik vynikajících ran a s těmi putty to dalo dohromady birdie,“ potvrdil lídr. Ještě dvě jamky před koncem měl šanci dostat se na magických 59. „Napadlo mě to,“ přiznal, „jenže na osmičce mi dvouapůlmetrový putt objel těsně jamku.“ A na devítce hůře koncentrovaný Reavie chyboval do bogey.
Několik hráčů v pátek dosáhlo 64 ran a mezi nimi i světová pětka Stricker, jenž tak zaútočil na třetí výhru na stejném turnaji za sebou. Stejné skóre vyneslo na dělené čtvrté místo Jhonattana Vegase z Venezuely, jenž na sebe tolik upoutal na začátku sezony.
Cut se ustálil na hodnotě -4 a o pouhý jeden úder pod ním zůstali vyřazeni Jihoafričan Louis Oosthuizen a Stewart Cink, tedy vítězové British Open z předchozích dvou let. Třetí major sezony začne příští čtvrtek.
Další pořadí: 4. M. Wilson (-10), 17. Blanks, Love III (-8), 25. Z. Johnson (-7), 35. Day (-6). Cutem neprošli: Imada, Oosthuizen, Cink, Duval, Daly.

Čtvrtek – 1. kolo
Vynikajícím finišem se do čela dostal Američan Kris Blanks. Zahrál birdie na každé ze svých závěrečných pěti jamek ( č. 5 až 9) a dosáhl skóre 63 (-8). „Konečně mi tam spadlo dost puttů, což byla věc, se kterou jsem se v této sezoně dost potýkal,“ potvrdil známý rozdíl mezi úspěchem a nezdarem v golfu lídr. „Ve statistice patování nemohu být letos nijak vysoko. začal jsem na tom pracovat, víc otevírám ramena,“ osvětlil důvod změny k lepšímu.
Za Blanksem se ztrátou jednoho úderu je zajímavá a nesourodá trojice. Kanaďan Matt McQuillan je pouze příležitostný účastník PGA Tour a začal turnaj ránou do větví stromů. Pak se ale při absenci jakéhokoli tlaku vzchopil. Američan Steve Marino naopak atakuje první desítku letošního FedEx Cupu a třetím, kdo se dělí o druhou příčku, je sedmačtyřicetiletý Davis Love III. „Byl jsem se podívat, jak hraje golf můj syn, a sledoval jsem dceru při jízdě na koni. Mezi tréninkem jsem pádloval na prkně. Relax prostě potřebujete,“ smál se americký hráč, jenž naposledy vyhrál turnaj v roce 2008.
Vítěz loňského British Open, Jihoafričan Louis Oosthuizen, týden před obhajobou, začal s bilancí even par a s ní mu patří průběžně dělené 94. místo.
Další pořadí: 5. Wilson, Stanley (-6), 7. Stricker, Z. Johnson (-5), 19. Day (-4), 36. Vegas (-3), 94. Oosthuizen (E), 110 Cink, Daly (+1).

Turnaj, na který se asi nejvíce těší Steve Stricker, neboť jeho poslední dva ročníky ovládl, se hraje na hřišti TPC Deere Run, které je považováno za jedno z nejlehčích na okruhu PGA Tour. Důkazem tomu může být i to, že Stricker loni zvítězil s celkovým skóre -26. Z dalších hráčů, kteří se budou snažit o vítězství, můžeme jmenovat Zacha Johnsona, Paula Goydose (loni druhý), Jasona Day, David Toms, Mark Wilson, Jonathan Byrd, Jhonattan Vegas, Louis Oosthuizen, Charlie Wi či Davis Love III.

Hraje se na hřišti TPC Deere Run s parem 71 o délce 6 636 metrů.

Dotace turnaje je 4,5 mil. dolarů (77 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 792 tis. dolarů (13,5 mil. korun českých). Do žebříčku FedEx Cupu si připíše 500 bodů (aktuální žebříček zde).

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … TPC Deere RunSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček


The Barclays Scottish Open, Skotsko, Velká Británie (7. – 10.7.2011, -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Luke Donald nejprve zvládl dohrávku druhého kola (podruhé za sebou 67 ran) a ve třetím naprosto exceloval. Zapsal 63 a bezpečně si došel pro vítězství s konečným skóre 19 ran pod par a potvrdil post světové jedničky. Druhý skončil Fredrik Anderson Hed ze Švédska se ztrátou čtyř úderů na vítěze.
Další pořadí: 3. Coetzee, Colsaerts, Cabrera (-14), 10. Kuchar, Hanson (-13), 14. Westwood, Harrington, Rose (-12), 25. Els (-11), 31. Montgomerie (-10), 42. McDowell, Fisher (-9), 49. E. Molinari (-8), 58. Mickelson (-7), 66. Hansen, Clarke (-5).

Sobota
Budou se hrát jen tři kola. Hustý noční déšť a ranní bouřky nedovolily zahájit hru. Hřiště bylo uzavřeno pro veřejnost a pořadatelé nejprve oznámili, že do 15. hodiny SELČ program nebude pokračovat, později tento termín posunuli na 18. hodinu středoevropského letního času, ale na hřiště se nakonec nedostal vůbec nikdo.

Pátek – 2. kolo
Kolo zůstalo nedohráno pod hrozbou nebezpečného počasí. Dopolední část startovního pole to však stihla a zrodila se v ní nová trojice lídrů. Nejlépe z nich zahrál Graeme McDowell. Severoir zapsal 64 ran (-8) a dostal se na bilanci -11. Stejnou mají po neúplné polovině turnaje také dva domácí hráči Scott Jamieson a Peter Whiteford, oba s pátečním výsledkem šest pod par. Zvlášť skórkarta prvního ze Skotů je značně barvitá, najdou se v ní dva eagly (pětipary 2 a 18), ale také double bogey (třípar č. 8).
„My jsme ještě měli dobré podmínky, takže to byla ode mě dobrá práce,“ pochvaloval si spolufavorit McDowell, jenž mimo jiné zahrál eagle na pětiparové dvanáctce. „Ale neznamená to, že hřiště je snadné. Z týčka toi docela jde, ale kolem greenů je zrádné,“ dodal.
Oba lídři po úvodním dnu jsou v nedokončeném kole na úrovni even par – Chilan Mark Tullo po sedmi jamkách a Angličan Lee Westwood po jedenácti. Oba mají průběžnou bilanci -7, stejně jako Westwoodův krajan Luke Donald, hájící před ním pozici světové jedničky. Donald hraje po devíti jamkách druhého kola -2.

Čtvrtek – 1. kolo
Světový hráč číslo 2 Lee Westwood se po nějakém čase ukázal ve vynikajícím světle, ačkoli měl nakročeno k ještě lepšímu výsledku. Ale i 65 ran (-7) je dobrým počinem do začátku. Angličan není ale sám, kdo takové číslo zahrál. Překvapivě s ním srovnal krok Chilan Mark Tullo. Výkon 150. hráče finančního žebříčku Race To Dubai je do jisté míry ještě pozoruhodnější, protože zahrnuje deset birdie. Samozřejmě také tři bogey, zatímco Westwood zahrál bogey jen jednou a na pětiparové osmnáctce se blýskl eaglem. Na dotaz, jestli mu forma nepřišla brzo, když British Open se koná až za týden, odvětil, že není pověrčivý, aby si nevěřil, že kdyby vyhrál zde, nemohl by zvítězit ihned znovu. Raději se bavil o hřišti: „Několikrát jsem netrefil dobře drive a musel jsem se ptát na směr,“ vtipkoval.
Třiatřicetieltý Tullo, jenž má na kontě dvě vítězství z nižší Challenge Tour, se letos dokázal z dosavadních čtrnácti startů jen šestkrát dostat na peníze. „Zahrál jsem spoustu skvělých ran, zahrál jsem dost mizerných. Ale celkově jsem dneska bavil sám sebe,“ poznamenal jihoamerický golfista ke svému výkonu.
Žádný z dvojice nemá rozhodně vyhráno, protože v těsném závěsu za nimi je dost dobrých soupeřů. Světová jednička Luke Donald je na děleném šestém místě. Výsledek -5 zahrál Angličan díky šesti birdie a jednomu bogey. Po jeho boku se například drží i domácí favorit a oblíbenec Colin Montgomerie. Také on zahrál eagle, a to na pětiparu číslo 2. Tradice častých es byla dodržena i tady. Hole-in-one zahrál šestačtyřicetiletý Velšan Phillip Price, ale celkově se dělí až o 106. pozici se skóre +1.
Další pořadí: 3. Hanson, Coetzee, Olesen (-6), 6. E. Molinari, Goosen, Wood, Donald, Montgomerie (-5), 19. Els (-4), 30. Clarke, Colsaerts, McDowell, Harrington (-3), 46. A. Hansen, Kuchar (-2), 69. Cabrera (-1), 107. Mickelson (+1), 137. Davies (+4), 151. Larrazábal (+6).

Turnaj, který se hraje v kolébce golfu, má vynikající startvní pole. Hlavní sponzorem turnaje je Barclays a jak je známo, tuto značku nosí na své hrudi i Phil Mickelson, který nebude chybět na tomto turnaji. Dále se můžem těšit na Luke Donalda, Lee Westwooda, Graeme McDowella, Matta Kuchara, Justina Rose, Ernieho Else, Martina Lairda, loňského vítěze Edoardo Molinariho, Paula Lawrieho či Padrag Harringtona.

Hraje se na hřišti Castle Stuart s parem 72 a délkou 7 009 metrů.

Turnaj je dotován částkou 3 mil. liber (81,3 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 500 tis. liber (13,5 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy: … Castle StuartSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


LPGA Tour – U.S. Women’s Open, Colorado Springs, Colorado, USA
(7. – 10.7.2011, -8 hodin)

Pondělí – dohrávka 4. kola
O vítězce rozhodla až třetí jamka play-off. Jihokorejka Ryu So-yeon zdolala svou krajanku Seo Hee-kyung. Obě zkompletovaly čtyři kola ve skóre -3. Jednadvacetiletá vítězka proměnila na osmnácté jamce putt do birdie ze vzdálenosti metr a půl. Získala svůj premiérový titul na LPGA Tour. Oslav plných sektu se zúčastnily i mnohé další hráčky asijské země, která už nějaký rok vytváří na americkém okruhu tuhou konkurenci domácím golfistkám, Australankám a Evropankám. „Neuvěřitelné,“ křičela vítězka. „Vyhrála jsem šest turnajů na korejském okruhu, ale tady žádný a tohle je major,“ kroutila hlavou nad svým úspěchem.
Američanka českého původu Jessica Korda se v konečném pořadí dělí o 34. pozici se skóre +11. V posledním kole sice zahrála birdie už na druhé jamce, pak ale přidala už jen tři bogey a jedno double bogey.
Další pořadí: 3. Kerr (-1), 4. Stanford (E), 5. M. Mijazato (+1), 6. Webb. A. Mijazato (+2), 15. Pettersen, Tseng, Creamer (+6), 21. Matthew, Pressel (+7), 27. Lincicome, Recari (+9), 32. Gulbis (+10), 34. Gal, Korda (+11), 55. Wie (+15).

Neděle – 3. a nedohrané finálové kolo
Po třech úplných kolech byly v čele Američanky Angela Stanford, Cristie Kerr s Korejkou Ryu, všechny se skóre -1. Pořadatelé okamžitě zahájili čtvrté kolo, ale dokončit ho se nepodařilo. Před pondělní dohrávkou se do čela dostala Seo Hee-kyung (-3), která už má turnaj za sebou, před svou jihokorejskou krajankou Ryu So-yeon (-1). Ta má ještě možnost se zlepšit, zbývá jí odehrát tři jamky. Jessica Korda zkompletovala konečné skóre +11, což v neúplném pořadí stačí na umístění ve čtvrté desítce.

Sobota – dohrávka 2. kola
V čele se usadil japonský dvojblok, případně asijký trojblok. Vede Mika Mijazato, která dokázala zahrát 67 ran a její skóre po polovině turnaje je -5. Pořadatelé nadále počítají se čtyřkolovým turnajem a pokusí se odehrát dvě kola v neděli. Předpověď počasí však není příznivá a pondělní dohrávka je nadále reálnou alternativou. Na druhém místě je s odstupem jedné rány Ai Mijazato. „Všichni si myslí, že jsme sestry,“ neodolal příležitosti vysvětlit shodu jmen prvně jmenovaná. „Mě si všichni pamatují, protože Ai hraje tak skvěle,“ dodala Mika, jejíž dosavadní výsledky nebyly tak dobré jako její krajanky, ale v poslední době se jim začíná přibližovat. Na třetím místě je se ztrátou dalšího úderu Jihokorejka I.K. Kim. S bilancí +6 prošl cutem Jessica Korda, a to na děleném 44. místě.
Další pořadí: 4. Lewis, O´Toole (-1), 6. Creamer, Stanford (E), 12. Kerr, Webb (+1), 56. Gal (+7). Cutem neprošly: Inkster, Nordqvist, Davies, McPherson, Reid, Thompson.

Pátek – 2. kolo
Vítězka prvního letošního majoru Kraft Nabisco Championship Lewis zapsala v úvodním kole čytři birdie a jedno bogey. Vzhledem ke značnému zpoždění musela vedoucí hráčka necelou hodinu po dokončení kola znovu na hřiště. Obešla 16 jamek a pohoršila si na nich na -2. „Co dělat, trochu jsem si odpočinula, něco snědla, rozcvičila se a připravila se na to, co jsem měla dělat,“ uvedla Američanka.
Jessica Korda si na svých patnácti jamkách pohoršila. Skóre zatížila čtyřmi ranami navíc a s průběžným -6 jí patří dělené 77. místo. Před přerušením se do čela dostala Jihokorejka I. K. Kim se skóre -4. Z druhého dějství dokončila 14 jamek. Podle pořadatelů je pravděpodobné, že turnaj bude dohrán až v pondělí.

Dohrávka 1. kola
V dohrávaném prvním kole byla nejlepší Američanka Stacy Lewis (-3). před americkou trojicí Lizette Salas, Amy Anderson (amatérka), Ryann O´Toole se skóre -2.  Jessica Korda hrála +3 a přenocovala na děleném 26. místě.
Další pozice: 5. Ai Mijazato (-1),  11. Kerr (E), 16. Creamer (+1), 26. Tseng, Sin (+2),  105. Gal (+6), 121. Wie (+7).

Čtvrtek – 1. kolo
Hra byla přerušena vinou špatného počasí v době, kdy některé účastnice stále ještě čekaly na svůj start a žádná nedokončila kompletní kolo. Nejnižší skóre, na jaké se hráčky stačily dostat, je mínus dva. Takové mají na kontě Američanky Cristie Kerr (15 dokončených jamek) a Amy Anderson (12).
Absolutně se nedařilo Sandře Gal (po 17 jamkách bilance+7), Jessica Korda byla mezi těmi, kdož se ke hře vůbec nedostaly.

Další major turnaj, který je nejstarším turnajem na okruhu LPGA, přivítá světovou špičku včetně obhájkyně loňského titulu Paula Creamer. Startovat bude světová jednička Yani Tseng, která je opět horkou favoritkou turnaje. Ve startovním poli jsou taková jména jako Suzann Pettersen, Jiyai Shin, Ch. Kim, Michelle Wie, Sandra Gal, S. Gustafson, Natalie Gulbis, Jessica Korda, Laura Davies, Brittani Lincicome, Cristie Kerr, Alexis Thomspon, Kristy McPherson, sestry Ai a Mika Miyazato, Gwladys Nocera či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Broadmoor – East Course s parem 71 a délkou 6 438 metrů.

Dotace turnaje je 3,250 mil. dolarů (55,5 mil. korun českých) a vítězce připadne 585 tis. dolarů (10 mil. korun českých).

Odkazy: … Broadmoor – East CourseSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček