5.5. Golf v zahraničí (5.5. – 8.5.2011)

08.05.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, USA
European Tour – Open de Espaňa, Real Club de Golf El Prat, Španělsko
Ladies European Tour – Turkish Ladies Open, Belek, Turecko


PGA Tour – Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, USA
(5.5. – 8.5.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězem se stal Lucas Glover, jenž na první jamce play-off porazil Jonathana Byrda. Po čtyřech kolech měli oba Američané skóre 15 ran pod par. Alex Čejka (-3) obsadil v konečném pořadí dělené 48. místo.
Další pořadí: 3. Sabbatini (-14), 4. Haas (-13), 5. Na (-12), 9. Mickelson, V. Singh, Harrington, Cink (-10),  16. Fowler (-9), 24. Furyk (-7), 28. E. Molinari, Rose, García (-6), 48. B. Watson (-3), 62. Kaymer (E).


 


 
 

Sobota – 3. kolo
Střídání na prvním místě zařídil Jonathan Byrd. Kolem za 67 ran (-5) se dostal až na hodně nízké skóre -15 a předstihl amerického krajana Pata Pereze, jenž na druhém místě ztrácí jednu ránu. Byrd sice zahrál dvě bogey, ale mezi desátou a patnáctou jamkou nastřádal pětici birdie a tady se zrodil jeho atak na pozici lídra. „Opravdu jsem to takhle zahrál? Nějak jsem si neuvědomil, že to jde tak dobře,“ smál se lídr. „Všechno je sebedůvěra a zase sebedůvěra. Když ji máte a dáváte putty ze tří metrů, je snazší vaše krátká hra,“ nastínil příčiny úspěchu. Naproti tomu Perez se nepřiblížil svým dvěma předchozím výkonům, ačkoli pozici, umožňující útok na titul, si podržel.
O třetí místo se dělí další domácí hráči Stewart Cink a Lucas Glover. Výsledek dne patří J.B. Holmesovi, jehož 65 ran (-7) vyneslo na dělenou devátou pozici. Vysoko je také Alex Čejka. Potřetí za sebou přinesl ze hřiště na jeho poměry nebývale málo zajímavou skórkartu (tři birdie a jedno bogey) a s bilancí -7 mu patří dělená 17. pozice.
Další pořadí: 11. Fowler (-8), 16. V. Singh, Mickelson (-7), 24. Harrington (-6), 31. García (-4), 41. B. Watson, Furyk, Rose (-3), 49. E. Molinari, Kaymer (-2).

Pátek – 2. kolo
V čele se osamostatnil Pat Perez, jehož závěr zasluhuje absolutorium. Ještě na dvanácté jamce byl na denním skóre -2, ale pak spustil smšť pěti birdie na závěrečných šesti jamkách a dostal se na konečný výsledek 65 ran (-7). Náhoda to rozhodně nebyla, protože sedmatřicetiletý Američan, jenž získal svůj jediný titul na PGA Tour před dvěma lety, měl dobrý i vstup do turnaje.  „Hrál jsem dobře už minulý týden, ale dnes mi tam spadlo pár puttů,“ vystihl Perez rozdíl mezi špičkou a průměrem.
Na druhém místě za ním jsou jeho krajané Bill Haas a Jonathan Byrd se ztrátou dvou úderů. Největší favorité následují, a to jak další z domácích profesionálů Phil Mickelson, tak znovuzrozený Vijay Singh z Indie. Prvně jmenovaný má po polovině turnaje skóre -9 a dělí se o devátou pozici s  s Lucasem Gloverem. Druhý je jen o ránu horší a znamená to dělenou šestou příčku společně s Carlem Pettersonem a Stewartem Cinkem. Cutem prošel na dělené dvacáté pozici Alex Čejka, jenž se výtečným druhým kolem dostal na skóre -5.
Další pořadí: 12. García (-6), 29. Fowler, B. Watson (-4), 33. Kaymer, Harrington (-3), 50. E. Molinari (-1), 67. Rose, Furyk, A. Kim (E). Cutem neprošli: Casey, McIlroy, Watney, D. Johnson, Appleby, Vegas, Villegas.

Čtvrtek – 1. kolo
Ve vedení je s náskokem dvou ran Bill Haas (-8), který celé kolo sbíral pouze birdie a na konci jich měl na kontě osm. Pozice lídra je ve prosávných rukou, protože osmadvacetiletý Američan se narodil v Charlotte, absolvoval Wake Forest University v Severní Karolíně a žije v Greenville, což je Jižní Karolína, ale zhruba jen 90 minut cesty od dějiště turnaje. „Cítím se tady jako doma,“ potvrdil. O svém výsledku rozhodl bezchybným patováním. „Ráno bylo docela chladno, první devítka byla hodně dlouhá,“ konstatoval na téma počasí, jemuž vévodí rovněž poměrně silný vítr. 
O druhé místo se dělí Jonathan Byrd a David Toms. Po nepříliš dobrých výsledcích v poslední době se V. Singh vzchopil a se skóre -4 je na děleném 6. místě. Bývalá světová jednička Martin Kaymer začal  na děleném 22. místě poté, co zahrála pět birdie a tři bogey, což dává bilanci -2. O ránu hůř je na tom Alex Čejka a jeho výkon znamená dělené 38. místo. Nebýt 16. a 17. jamky, na nichž připisoval po jedné ráně, mohl by mít větší klid pro 2. kolo.
Další pořadí: 6. Fowler (-4), 11. Imada, Mickelson, Harrington, García (-3), 22. Simpson, Overton, A. Kim (-2), 38. Rose, Weekley, Cink (-1), 53. Furyk, B. Watson, E. Molinari, Woodland (E), 107. Vegas, Villegas (+3).

Turnaj hraný na hřišti Quial Hollow Club (parem 72 a délkou 6 804 metrů) v Charlotte má silné startovní pole. Představí se Phil Mickelson, Martin Kaymer, Jim Furyk, vítěz z minulého týdne Bubba Watson, Martin Laird, V. Singh, Camilo Villegas, Jhonattan Vegas, Justin Rose, Rickie Fowler, Rory McIlroy a Alex Čejka. Rory McIlroy bude obhajovat loňské vítězství. Tehdy se stal v necelých 21 letech čtvrtým nejmladším vítězem na PGA Tour od roku 1970. McIlroy drží rekord hřiště z finále lonského roku, kdy zahrál 62 ran. Startovat bude také Anthony Kim, který drží od roku 2008 rekord s nejnižším skóre za celý turnaj: 272 ran (průměr 68 ran na kolo).

Vítěz turnaje si na své konto připíše 1 152 000 dolarů (cca 19 mil. Kč) z celkové dotace turnaje 6,5 mil. dolarů (přes 107 mil. Kč). Na konto vítěze přibude i 500 bodů do FedEx Cupu.

Odkazy:… Stránky hřištěStránky turnajeHřiště na satelitní mapěSvětový žebříček … Finanční žebříček


European Tour – Open de Espaňa, Real Club de Golf El Prat, Španělsko
(5.5. – 8.5.2011, +0 hodin)

Neděle – finálové kolo
První vítězství na European Tour si připsal jihoafrický golfista Thomas Aiken. V součtu čtyř kol dosáhl skóre 10 ran pod par. Na Anderse Hansena z Dánska, jenž obsadil samostatné druhé místo, si vypracoval konečný náskok dvou úderů.
Další pořadí: 3. Larrazábal, Jamieson (-7), 22. Colsaerts (-2), 24. J.M. Singh (-1), 29. Manassero (E), 37. Montgomerie (+2), 46. Jiménez (+4), 56. Olazábal (+8).

Více …

Sobota – 3. kolo
Jeden z nejsmutnějších dní v soutěžním golfu začal minutou ticha za zesnulého Severiana Ballesterose. Ironií osudu zavítala evropská série právě do jeho vlasti a konal se turnaj, na němž nesmírně populární Seve získal svůj poslední titul z European Tour. José María Olazábal ztratil blízkého přítele a nastoupil se sebezapřením. „Jeho první rána byla plná emocí, slzy mu tekly takřka bez přestávky,“ řekl později očitý svědek Colin Montgomerie. „Pro Ollyho bylo nesnírně těžké soustředit se na hru, vždyť byli jako bratři. Ale zvládl to.“
Vedení udržel Thomas Aiken s průběžným skóre -8. Hráči na děleném druhém místě mají ztrátu dvou úderů. Jde o kvarteto Anders Hansen (Dánsko), Romain Wattel (Francie), Scott Jamieson (Skotsko), Pablo Larrazábal (Španělsko).
Další pořadí: 17. Dyson (-2), 22. Manassero (-1), 32. MOntgomerie, J.M. Singh (+1), 45. Olazábal, Jiménez (+3),

Pátek – 2. kolo
Díky dvěma shodným výsledkům převzal vedení Thomas Aiken, jenž má bilanci -8. Jihoafrický golfista opět zapsal 68 ran a měl i dvakrát stejný poměr birdie a bogey: šest ku dvěma. I když tentokrát většinou na jiných jamkách než ve čtvrtek, pokaždé ubral jednu ránu na devítce i osmnáctce. Sedmadvacetiletý hráč už má na svém kontě čtyři umístění v top 10 tohoto ročníku European Tour. Startuje na ní sedmým rokem, dosud se mu však nepodařilo ani jednou vyhrát. „Předtím jsem hrál 19 ze dvaceti víkendů, tak jsem si dal sedm týdnů přestávku. Necítil jsem se nijak ve formě, takže tenhle výsledek překvapil i mě samostného,“ svěřil se Aiken.
Na lídra ztrácí jeden úder zástupce ekipy hráčů pořadatelské země Pablo Larrazábal. Jeho krajan Álvaro Velasco zahrál nejlepší výsledek dne 66 ran (-6) a právě se šesti ranami se zařadil mezi čtveřici na dělené třetí pozici.
Další pořadí: 10. J.M. Singh, Colsaerts, A. Hansen (-3), 20. Dyson (-2), 27. Jiménez, Manassero (-1), 44. Olazábal, Montgomerie (E).

Čtvrtek – 1. kolo
Do čela se dostal skotský golfista Scott Jamieson výkonem 66 ran (-6). O ránu horší skóre mají na děleném druhém místě hned čtyři hráči: Romain Wattel z Francie, Pablo Larrazábal jako zástupce pořadatelské země, Steve Webster z Anglie a populární Jeev Milkha Singh z Indie. Španělští favorité sledují dění z povzdálí. Miguel Ángel Jiménez zaujímá s bilancí -1 dělenou 27. pozici, José María Olazábal dělenou 43. a obhájce titulu Alvaro Quirós se dělí dokonce až o 92. místo, protože vstup do turnaje pokazil (+2).
Sedmadvacetiletý Jamieson, jenž na sklonku loňského roku uspěl v kvalifikaci, si kdysi zahrál dokonce i v Augustě, ale nikoli na Masters, nýbrž jakožto absolvent tamní univerzity. Připustil, že jeho snem je vrátit se tam díky vlastní výkonnosti. „Dovolili nám zahrát si u nich jednou ročně, ovšem v zimě,“ usmál se lídr barcelonského turnaje. V jeho prvním kole zahrál osm birdie a dvě bogey. Letos už třikrát skončil do jedenáctého místa a rád by vylepšil své dosavadní meximum – pátou pozici z březnového Sicilian Open.
Další pořadí: 10. A. Hansen (-3), 16. Montgomerie (-2), 71. Manassero (+1), 113. Dyson (+3).

Další turnaj s dobrým obsazením, kde nebude chybě loňský vítěz Španěl Alvaro Quiros. Quiros se stal teprve čtvrtým španělským hráčem, který vyhrál Open de Espaňa. Dále se na turnaji představí další Španěl a vítěz British Open z roku 2009 Pablo Larrazabal či Jose Maria Olazabal. Nebude chybět Miguel Angel Jiménez, Colin Montgomerie, Paul Lawrie, Rafael Cabrera-Bello, Ricardo Gonzalez, italský mladíček Matteo Manassero a Pablo Martin. Turnaje se zúčastní i Lloyd Saltman, který dostal tříměsíční zákaz startu na turnajích na European Tour (více o jeho provinění si můžete přečíst zde).

Hraje se na hřišti Real Club de Golf El Prat s parem 72 a délkou hřiště 6 020 metrů.

Vítěz si odnese šek na 330 tis. euro (8 mil. Kč) z celkové dotace 2 mil. euro (49 mil. Kč).

Odkazy: … Stránky hřištěStránky turnajeHřiště na satelitní mapěEvropský žebříčekFinanční žebříček


Ladies European Tour – Turkish Ladies Open, Belek, Turecko
(5.5. – 8.5.2011, +1 hodin)

Neděle – finálové kolo
Jedenácté místo znamená pro Kláru Spilkovou sice zhoršení oproti její premiéře na velkém profesionálním okruhu, zároveň je ale dalším skvělým úspěchem šestnáctileté Češky. Ta na závěr zahrála 74 ran (+1) a prokázala velice solidní konsistenci hry po celé čtyři turnajové dny. Škoda jen úplného závěru. Ještě na patnácté jamce to vypadalo na umístění v top 10, pak ale přišla série tří bogey. Konečné skóre +4 znamená pozici těsně za prvné desítkou, Spilková se o ni podělila s Angličankou Rachel Jennings.
Turnaj vyhrála s přehledem Christel Boeljon z Nizozemska. Dosáhla konečné bilance -5. Byla už osm ran pod parem, ale ani jí nevyšla úplně druhá devítka. O stříbrnou pozici se podělily Angličanka Florentyna Parker a Velšanka Becky Brewerton (obě -2).
Další pořadí: 4. Reid (-1), 5. Luna, Monke, Wessberg (E), 14. Verčenovová, Gustafsson (+6), 39. Ch. Kim, Nocera (+13).

Sobota – 3. kolo
Své nejhorší kolo zahrála Klára Spilková v nevlídných povětrnostních podmínkách: 76 ran (+3). Počasí však dovolilo mírně zpožděný program dohonit. Tři rány nad par je rovněž skóre, s nímž jde Spilková do finále, a zároveň znamená dělenou třináctou pozici. Šestnáctiletá Češka si vybrala špatnou sérii mezi osmou a jedenáctou jamkou: bogey, bogey, double bogey, bogey. Pak se ale soustředila a dokončila kolo v samých parech. Je dva údery za top 10, ale už pět za top 5. V čele je samostatně Christel Boeljon z Nizozemska (-5), následovaná anglicko-velšskou dvojicí Florentyna Parker, Becky Brewerton. Obě jsou v závěsu o jednu ránu.
Další pořadí: 7. Reid (E), 8. Luna (+1), 12. Gustafsson (+2), 17. Nocera, Verčenovová (+5), 40. Ch. Kim (+9).

Pátek – 2. kolo
Zlepšení vyneslo Kláru Spilkovou do boje o celkové prvenství. Kolo za 72 ran (-1) vrátilo českou hráčku na průběžnou bilanci even par a vyneslo ji to na dělenou sedmou pozici průběžného pořadí v okamžiku, kdy byla hra pro bouřku přerušena. Ve vedení v tu chvíli byly Italky Stefania Croce a Diana Luna s Christel Boeljon z Nizozemska. Všechny odehrály plný počet jamek a dostaly se na bilanci -2 po dvou kolech.
Vítězství z Maroka pravděpodobně nezopakuje Zuzana Kamasová. Slovenská profesionálka má ve chvíli, kdy jí schází odehrát tři jamky, špatné skóre +12, což je o tři údery za hranicí předpokládaného cutu.

Čtvrtek – 1. kolo
Klára Spilková (+1) začala svůj první den v Beleku velmi dobře, když zahrála 74 ran, díky dvěma birdie a třem bogey. Po prvním kole jí patří dělené 13. místo. Vedení v turnaji se ujala Italka Stefania Croce (-3), díky čtyřem birdie a jednomu bogey. O druhou příčku se ztrátou jedné rány na vedoucí Italku, se dělí dvě hráčky, Australanka Sarah Kemp a Španělka Tania Elosequi. Slovenská hráčka Zuzana Kamasová (+2) je na děleném 27. místě.
Další pořadí: 13. R. Jennings, G. Nocera (+1), 27. S. Gustafson, Ch. Kim (+2), 44. C. Koch (+3)

Turnaj s dobrým obsazením, kde se představí loňská vítězka Melissa Reid z Anglie. Nicméně za favoritku turnaje je považovaná Švédka Sophie Gustafson. Dále se představí hráčky G. Nocera, R. Jennings, Ch. Kim či slovenská hřáčka Zuzana Kamasová, která hraje ve vynikající formě. Nesmíme zapomenout na další start české zástupkyně Kláry Spilkové, která se bude snažit zopakovat skvělé výsledky z minulých turnajů. Držme Kláře palce!

Hraje se na hřišti National Golf Club v Beleku v Turecku. Hřiště má par 73, délku 5 685 metrů a rychlost greenů 10 stop. Rekord hřiště drží Dánka Iben Tinning (65 ran).

Dotace turnaje je 250 tis. euro (6,1 mil. Kč).

Odkazy:… Stránky hřištěStránky turnajeHřiště na satelitní mapěFinanční žebříček