Golf v zahraničí (4. – 7.8.2011)

08.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – WGC Bridgestone Invitational, Firestone Country Club, Ohio, USA
PGA Tour – Reno-Tahoe Open, Motreux G&CC, Reno, Nevada, USA
Ladies European Tour – Irish Open, County Meath, Irsko


PGA Tour – WGC Bridgestone Invitational, Firestone Country Club, Ohio, USA
(4. – 7.8.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězem se stal Adam Scott, jenž si postupně vytvořil náskok tří ran a nakonec ho ještě o jeden úder zvýšil. Za Australanem (konečné skóre -17) se o druhé  místo podělili Američan Rickie Fowler a Angličan Luke Donald. Tiger Woods skončil na 37. místě. 
Další pořadí: 4. Day, Išikawa (-12), 6. Z. Johnson, McIlroy (-10), 9. Westwood (-9), 14. Stricker (-7), 15. F. Molinari, Bradley (-6), 17. Wilson, Karlsson (-5), 19. Kuchar (-4), 23. Watney (-2), 21. B. Watson (-3), 29. Kaymer (-1), 37. Els, Oosthuizen, Woods (+1), 48. D. Johnson, Mickelson (+3), 53. Schwartzel, García (+4), 65. McDowell (+9), 68. Clarke, Overton (+12), 72. Jiménez (+13).

Pokračuje ….

Sobota – 3. kolo
Po jednodenní přestávce se do čela vrátil Adam Scott. Australan zase jako by nacházel recept na zdejší hřiště a ačkoli zapsal i dvě bogey, šest birdie  je převýšilo. Lídr se dostal na skóre 12 ran pod par a vede o jeden úder před svým krajanem Jasonem Dayem a Japoncem Rjem Išikawou. „Nebylo to úplně ono, párkrát jsem chyboval, ale nějak jsem se z toho dokázal dostat a na druhé devítce jsem hrál tak, abych se udržel ve svém postavení,“ uvedl Scott, jenž nadále využívá služeb původně jen „vypůjčeného“ caddieho Steva Williamse, s nímž se rozešel Tiger Woods.
Išikawa zahrál 64 (-6), což byl nejlepší výsledek dne, ale nedosáhl ho sám. Stejně tak se dařilo anglické světové jedničce Luku Donaldovi a zástupci domácí enklávy hráčů Zachu Johnsonovi. Oba zůstávají ve hře o titul.
Z té naopak vypadl Woods. Oproti pátku, kdy se mu ne zcela dařilo, si ještě o ránu pohoršil na 72 (+2). I tentokrát našel ale na svém výkony pozitivní věc: „Opět jsme nepatoval dobře, ale vrátila se mi hra železy.“ S celkovým skóre je pětatřicetiletý Američan už o jednu ránu v plusu a klesl na dělenou 38. pozici. Všiml si, že většina jeho drivů směřuje k pravému okraji fairwaji a hodlá se tím zabývat.
Další pořadí: 4. Bradley, Laird (-10), 6. Donald, Jacobson, Fowler (-9), 9. Z. Johnson (-8), 10. McIlroy, Stricker (-7), 14. Kuchar, Watney (-5), 18. Westwood (-4), 20. B. Watson (-3), 38. Woods, Mickelson (+1), 42. García, Kaymer, Mahan, D. Johnson, Oosthuizen (+2),  51. Schwartzel (+3), 68. McDowell (+8), 70. Jiménez, Clarke (+10).

Pátek – 2. kolo
Výsledek postačující na vedení se nezměnil, ale osm ran pod par už nehraje jen jeden muž, nýbrž čtyři. K Adamu Scottovi, jenž obešel kolo v paru, se přidali Američané Ryan Moore, Rickie Fowler a Keegan Bradley. Mohl být mezi nimi i Scottův australský krajan Jason Day, ale na osmnácté jamce se dostal do potíží a zapsal bogey.
Zářil zejména Fowler, jehož 64 ran (-6) bylo výkonem dne. Dvaadvacetiletý Američan s pečlivě budouvanou image mimo jiné zahrál i eagle na čtyřparové třetí jamce, kde se trefil ze sta metrů wedgí. „Docela jsem chyboval, vždyť tam jsou čtyři bogey, ale v mém výkonu bylo i hodně pozitivního. Proměnil jsem dost puttů a dodal si sebedůvěry pro víkend,“ dodal Fowler, jenž zaznamenal pouze 21 puttů za kolo.  
To Tiger Woods si pohoršil a zejména proto, že zdaleka nepatoval tak dobře jako ve čtvrtek. „V důsledku toho nemohlo být toto kolo tak dobré,“ přiznal. Tentokrát hrál ránu nad par (71), ve skórkartě má i double bogey na čtyřparové šestce. S průběžnou bilancí -1 mu patří dělená 36. pozice. Nespokojený ale nebyl. „Vím, že to moje statistika neukazuje, ale způsob, jakým trefuju míč, se blíží tomu, jak by to mělo být. Ono to přijde, jen je zapotřebí věřit,“ vysvětlil Woods svůj postoj. 
Další pořadí: 5. Day, Karlsson (-7), 10. Watney (-5), 13. Stricker, McIlroy (-4), 21. Donald (-3), 27.  Westwood (-2), 36. Kaymer, B. Watson, Woods (-1), 39. Kuchar, Mahan, Mickelson (E), 49. D. Johnson, Els, Oosthuizen (+2), 57. McDowell (+3), 68. Schwartzel (+5), 76. Clarke (+11).

Čtvrtek – 1.kolo
Po prvním kole je v čele australský dvojblok. Vede Adam Scott (-8) před krajanem Jasonem Dayem (-7). „Dnes jsem hrál opravdu vysoce solidně. Do patnácté jamky byly moje rány překrásné,“ pochválil se lídr, jenž už vyhrál sedm podniků US PGA Tour. Na jamkách 15 a 17 zahrál skutečně monstrózní putty. „Já jsem naštěstí taky dost dobře patoval. Ten můj výkon vlastně nudil,“ uculoval se teprve třiadvacetiletý Day. Oba hráči na sebe upozornili už na dubnovém US Masters a druhý jmenovaný po dalších vynikajících výsledcích pronikl na osmé místo světového žebříčku. Těsně za ním devátý a v aktuálním pořadí turnaje v Ohiu těsně za ním třetí je Američan Nick Watney (-5). Ten je zároveň už pět týdnů lídrem FedEx Cupu a případným úspěchem na dobře bodově oceněném podniku WGC by si svou pozici upevnil. Watney v každém případě absolvuje všechny čtyři díly play-off. 
O účast alespoň v tom prvním bojuje Tiger Woods. Hvězdný golfista zahrál po svém návratu na scénu solidní kolo (-2) a figuruje na děleném 18.  místě. „Kdokoli se vrací po zranění, je na začátku nervózní. Já jsem naštěstí pálil docela dobře, bavilo mě to,“ komentoval svůj restart. 
Další pozice: 4. Points (-4), 13. Westwood,bMickelson (-3), 18. McIlroy (-2), 33. Kaymer, Watson (-1), 40. Manassero (E), 45. McDowell, Els, Oosthuizen, Stricker (+1), 75. Dyson (+7).

Tento týden je na programu třetí ze čtyř turnaj z prestižní série World Golf Championships. Poslední turnaj této série Cadillac Championship vyhrál Nick Watney.
Turnaj jistě přitáhne mnoho fanoušků, resp. Tiger Woods přitáhne fanoušky. Na konci července totiž Tiger Woods oznámil, že už je zdráv a připraven zase nastoupit do turnaje. Nebude to mít lehké, protože ho bude každý sledovat, jak si povede. Doufejme, že se mu bude dařit. Tento turnaj vyhrál sedmkrát, naposledy před dvěma lety.
Startovat budou ti nejlepší, jmenovat můžeme Phil Mickelson, Martin Kaymer, Lee Westwood, Rory McIlroy, Nick Watney, Steve Stricker, Luke Donald, Rickie Fowler, Sergio Garcia, K.J. Choi či Miguel A. Jimenez. Celé startovní pole si můžete prohlédnou zde.

Minulý rok vyhrál Hunter Mahan rozdílem dvou ran před Raynem Palmerem.

Hraje se na hřišti Firestone Country Club s parem 72 o délce 6 770 metrů.

Dotace turnaje je 8,5 mil. dolarů (146 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,4 mil. dolarů (24 mil. korun českých) a získají 550 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … Firestone Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

PGA Tour – Reno-Tahoe Open, Montreux G&CC, Reno, Nevada, USA
(4. – 7.8.2011, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Scott Piercy si chtěl v příštím týdnu udělat rodinnou dovolenou, ale musí ji zrušit. Celkem rád. Jako vítěz turnaje získal právo startovat na US PGA Championship a to pak jdou soukromé věci stranou. Býval by mohl zůstat u původních plánů, protože dal svou pozici všanc, ale včas zabral. Jakožto na lídra na něj docela tlačil americký krajan Pat Perez a klání vyvrcholilo na poslední jamce, kde Piercyho drive zamířil hodně doprava a poskočil ještě odrazem o asfaltovou cestičku. Dvaatřicetiletý golfista se ale zmátořil a na tři rány se dostal na green. „Byly to těžké dva putty,“ přiznal krátce nato s úlevou. Záchrana paru poslední ranou na greenu ze dvou metrů znamenala kolo za 70 ran (-2) a celkové skóe -15.
Na takové se nedostal ani Perez, jenž v neděli hrál 68 (-4) a počínání svého konkurenta sledoval s těžkým vědomím, že na sedmnáctce zahrál osudné bogey a na finálové jamce neproměnil šanci na birdie. Z vítězství se tak radoval „domácí“ hráč, rodák z nevadského Las Vegas, jenž tři roky po sobě dosáhl dvou umístění v top 10, ale tohle je jeho zdaleka největší úspěch v kariéře.
Další pořadí: 3. Flesch, Adams (-13), 6. Elkington, O´Hearn (-11), 10. Molder, Haas (-10), 21. Davis (-7), 38. Garrigus (-5), 50. Reavie (-3), 63. Olazábal (E).

Sobota – 3. kolo
Další střídání v čele leaderboardu zařídil fantastickým výkonem Scott Piercy. Američan zahrál 61 ran (-11) a skočil o plných 44 příček. Má průběžné skóre -13 a vede o dvě rány před krajanem Joshem Teaterem. Rekord hřiště, k němuž se dostal i s pomocí série osmi  birdie mezi druhou a devátou jamkou, poznamenal: „Bylo to moc fajn, sledovat míč, jak mizí v jamkách. Zvlášť po dvou dnech, kdy jsem se trochu trápil.“ Piercy je rodákem z Nevady a že se možná stane něco mimořádného, si prý v návalu prozřetelnosti sám předpověděl. „Jenže tady může každý zahrát šest, sedm, osm pod par, tak v neděli uvidíme,“ odkázal svou jasnozřivost do patřičných mezí.
Další pořadí: 3. Peter, Elkington, O´Hearn (-1o), 9. Davis (-9), 15. Garrigus, Haas (-7), 53. Olazábal (-3).

Pátek – 2.kolo
Důkladněji než písek v přesýpacích hodinách se přeskupil0 pořadí a vedení převzal Vaughn Taylor. Zahrál 66 ran (-6) a s průběžným skóre -9 má náskok jedné rány před americkým krajanem Willem MacKenziem na druhém místě. Lídr už dávno ví, jak hrát zdejší hřiště, vždyť tady vyhrál v letech 2004 a 2005. K úspěšnému výsledku si pomohl skórovacím bunker shotem na jedničce a eaglem na pětiparové jamce číslo 13. „Po tom birdie na jedničce se mi povedl skvělý putt na dvojce. Pak přišla řada parů, ale hrál jsem opravdu skvělé rány a čekal jsem, až tam začnou padat putty,“ uvedl Taylor. Další spadl na jedenáctce a ke zmíněnému eaglu, na který si přihrál pětkou železem blízko k praporku, hned přilepil poslední birdie a kolo v klidu dohrál bez chyby.
MacKenzie už také ví, jak chutná vítězství na nevadském turnaji, a to od roku 2006. Nejlepší kolo dne – 67 (-7) – zahrál Steve Elkington. Držitel titulu z PGA Championship 1995 napravil pondělní vlažný start a posunul se na dělenou šestou pozici.
Další pořadí: 3. Haas, Flesch, O´Hern (-7), 6. Garrigus (-6), 70. Olazábal (+1). Cutem neprošli: Daly, Duval, Goydos.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší a bezchybné kolo zahrál Australan Nick O’Hern (-7), který si připsal sedm birdie a vede o jednu ránu před Američanem Chrisem Rileyem (-6). „Asi nemůžu hrát o moc líp. Drivy mi seděly, možná jsem nedal pár puttů, ale když bylo zapotřebí dát běžnou ránu, dal jsem ji,“ uvedl devětatřicetiletý lídr, jehož si Amerika pamatuje hlavně proto, že dvakrát vyřadil Tigera Woodse v úvodních kolech světové jamkovky.
O třetí místo se dělí trojice hráčů Blake Adams, Will MacKenzie, Briny Bair se ztrátou dvou ran na vedoucího Australana. José María Olazábal (E) neměl povedené kolo a je na delěném 44. místě. Připsal si sice čtyři birdie, ale naproti tomu zahrál dvakrát bogey a navrch double bogey na předposlední jamce.
Obhájce titulu Matt Bettencourt odehrál pouze osm jamek, zapsal po dvou birdie i bogey a rozhodl se odstoupit pro přetrvávající bolest pošramocených žeber.
Další pořadí: 6. Garrigus (-4), 83. Goydos, Daly (+2), 103. Leishman (+4)

Nejlepší hráči jsou v Ohio a tak nemůžeme čekat silné startovní pole. Hrát bude Bob Estes, který byl jeden ze tři můžu v playoff Greenbrier Classic, který se konal minulý týden. Dále budou hrát Ben Curtis, John Daly, Jose Maria Olazabal či Todd Hamilton.

Hraje se na hřišti Montreux G&CC s parem 72 o délce 6 780 metrů.  Rekord hřiště je 62 úderů.

Dotace turnaje je 3 mil. dolarů (51,6 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 540 tis. dolarů (9,3 mil. korun českých) a získají 250 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Odkazy: … Motreux G&CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

Ladies European Tour – Irish Open, County Meath, Irsko
(5. – 7.8.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Naprosto přesvědčivým způsobem si počínala Suzann Pettersen a došla si pro vítězství. Norka dosáhla výsledku 18 ran pod par a druhou v pořadí Azaharu Muňoz Guijarro ze Španělska předčilo o celých šest ran. Vítězka si pomohla čistým nedělním kolem 64 ran se šesticí birdie ve skórkartě. O třetí místo se podělily Angličanka Melissa Reid a Američanka Alison Walshe.
„Když se takhle vzdalujete ostatním, musíte si hledat vlastní cíle,“ připomněla Pettersen svou situaci. „Na druhé straně je hezké být dvě nebo tři jamky před koncem v takovém postavení, že máte věci ve vlastních rukou.“ Dodala, že to byl hezký krátký víkend a připomněla, že do dějiště turnaje přiletěla teprve ve čtvrtek.
O radost domácích diváků se postaralo jedno z dvojčat Maguireových. Leona předvedla na tříparové šestce, kde ve druhém kole hrála bogey, parádní hole-in-one. Amatérská hráčka skončila výkonem +1 třiatřicátá, o jeden úder a sedm pozic před sestrou Lisou.
Další pořadí: 6. Matthew (-8), 11. Nordqvist, L. Davies (-7), 16. Brewerton, Hedwall (-5), 21. Gal (-3), 24. Boeljon, Thompson (-2), 29. Parker (E), 40. Ch. Kim (+2),

Sobota – 2. kolo
Klára Spilková se o dvě rány zlepšila, ale to zlepšení nebylo dost velké, aby prošla cutem. Česká golfistka zapsala 75 ran (+3) a její výkon hyzdí zejména dvojice double bogey (na čtyřparu č. 3 a tříparu č. 16). S turnajem se rozloučila závěrečnou jamkou za birdie, celkově dosáhla po dvou kolech skóre +8, což stačí na dělené 97. místo.
Kolo se protáhlo, protože hra byla v hustém dešti vpodvečer na necelé dvě hodiny přerušena. Vede Suzann Pettersen z Norska společně s méně známou nizozemskou golfistkou Dewi Claire Schreefel. Obě mají průběžné skóre 10 ran pod par. Pettersen zahrála v sobotu 63 ran (-9), zapsala sedm birdie a také eagle. „Na pětiparech se dá skórovat a jsou tu i některé krátké čtyřpary a greeny dobře běhají. Měli jsme i dobré podmínky, prakticky bezvětří. Ale samozřejmě devět pod je vždycky dobrý výsledek,“ smála se hráčka, která se posunula na pozici, zaručující automatickou nominaci do evropského týmu pro Solheim Cup.
Další pořadí: 3. Muňoz Guijarro (-9), 4. Hjorth, Reid (-8), 9. L. Davies (-7), 11. Hedwall (-6), 13. Matthew, Brewerton (-5), 17. Ch. Kim, Thompson (-3), 31. Gustafson, Recari (-1), 41. Gal (+1). Cutem neprošly: Hurst, Kamasová, Spilková, Koch, Nocera.

Pátek – 1. kolo
Dvě devítky jako noc a den má za sebou Klára Spilková. Začala na té druhé a začala hrůzně: bogey – bogey – double bogey. Další dvě rány přidala na jamkách 17 a 18. Pak se vzpamatovala a dvěma birdie (jamky 3, 4) skóre vylepšila. Jenže na deváté jamce, své poslední, si pohoršila na konečných 77 ran (+5), což ji průběžně řadí na dělené 101.  místo v průběžném pořadí.
Do vedení se společně dostaly Anne-Lise Caudal z Francie a Američanka Alison Walshe, obě s výsledkem 66 (-6). Prvně jmenovaná měla přitom ještě nedávno problémy se zápěstím. Tady ale zahrála hned dva eagly v jednom kole, a to na jamkách, považovaných za těžší. Nad tím pokrčila rameny: „Je to přece stále stejná hra. Musíte hrát stále stejným způsobem. Jsem šťastná, že mi to tak šlo.“
Další pořadí: 3. Pace, Hjorth, Muňoz (-5), 6. Hedwall (-4), 13. L. Davies, Recari, Boeljon (-3), 20. Reid, Thompson (-2), 31. Pettersen, Matthew (-1), 52. Gal, Ch. Kim (+1), 101. Spilková, Kamasová (+5).

Po delší pauze se evropská tour vrací zpět. Bude se hrát v krásné prostředí, kde dominantou je historický hrad Killeen. Loňská vítězka Švédka Sophie Gustafson bude mít složitou situaci pro obhajobu. Startovat bude celá řada vynikajících hráček Laura Davies, Carin Koch, Melissa Reid, Sandra Gal, Rachel Jennings, Becky Brewerton, Diana Luna, Alexis Thompson. Na start se postaví i Klára Spilková, které budeme držet palce.

Hraje se na hřišti Killen Castle GC s parem 72 a délkou 5.392 metrů.

Dotace turnaje je 400 tis. eur (9,7 mil. korun českých).

Odkazy: … Killeen CastleSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček