Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golf v zahraničí (26. – 31.7.2011)

31.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Greenbrier Classic, The Old White TPC, Západní Virginie
European Tour – Irish Open, Killarney, Irsko
LPGA Tour – Ricoh Women’s British Open, Carnoustie, Angus, Skotsko
EPD Tour – Internetworld.de Open,  Thailing, Německo

PGA Tour – PGA Tour – Greenbrier Classic, The Old White TPC, Západní Virginie
(28. – 31.7.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Opět překapivý vítěz. Už se letos stalo zvykem vídávat na stupních vítězů neznámé hráče. Dalším je pětaadvacetiletý Američan Scott Stallings, do dneška 228. hráč světového žebříčku. V Play-off s Billem Haasem a Bobem Estesem (všichni -10) zvítězil berdíkem na první jamce. „Být vítězem na tak veliké akci je velkým požehnáním,“ liboval si Stallings.  „Chtěl jsem to dokázat, už když jsem byl malý kluk. Běhal jsem  okolo a křičel na hráče, kteří mi nechtěli podepsat moje golfové míčky, “ řekl Stallings, který na jediném turnaji  vydělal osmkrát více, než v celé  dosavadní kariéře.
Lídr třetího kola Anthon Kim hrál o dvanáct ran hůře a z naděje na vítězství bylo konečné až 14. místo (-6).
Další umístění:  4. Romero, De Jonge (-9),  4. Woodland (-9), 9. Simpson (-8), 16. Pettersson (-5), 32. Howell III (-3), 39. Garcia (-2), 49. Kirk, Points (E),  57. Imada (+1),  71. Villegas (+5).

Sobota – 3. kolo
A pak že nelze hrát nízká čísla… Hned dva golfisté dosáhli výsledku 62 (-8) a jednoho to vyneslo do vedení. Anthony Kim už dlouho nebyl tak blízko turnajovému vítězství. Někdejší americký talent byl v mezidobí zastíněn jinými, ale možná přišla jeho chvíle. „Zahrál jsem několik chytrých ran a proměnil zajímavé putty,“ komentoval svůj výkon šestadvacetiletý Američan a přiznal, že mu občas pomohlo navrtání. „Doufám, že zítra to zopakuji,“ dodal směrem k finálovému dni, kdy budou pin positions samozřejmě jinde.
Kim je momentálně na skóre -10 a za ním je pořadí odstupňované. Se ztrátou jedné rány je Scott Stallings, o třetí pozici se dělí dvojice Gary Woodland, Webb Simpson. Na dělené páté pozici je mimo jiné Jimmy Walker, druhý muž s výkonem 62 ze soboty. „Když jsem včera dohrál, nevěděl jsem, jestli projdu cutem,“ krotil nadšení hráč, jenž byl po polovině turnaje v plusu. Posunul se o 56 příček, ovšem to se na turnaji letos může stát lehce i v opačném směru. Přesvědčil se o tom Camilo Villegas, jenž po kolu za 77 klesl o plných 59 míst.
Další pořadí: 5. Haas, Couch (-7), 11. De Jonge (-5), 28. Immelmann (-3), 34. Bradley (-2), 52. García (E), 63. Overton (+1), 74. Villegas (+4).

Pátek – 2. kolo
Nízká čísla se hrají, rekordy však nepadají. Letošní hřiště je opravdu výrazně jiné než loňské a co bylo před rokem, už neplatí. Rekordman Stuart Appleby se ani nepřiblížil svým 59 ranám a po výsledcích 71 a 72 neprošel cutem. Totéž co Australana potkalo i domácího favorita Phila Mickelsona (70 a 73). Oba zahráli +3 a od účasti ve druhé polovině turnaje je dělily dva údery. A oba dopadli stejně – na poslední jamce ještě mohli zabojovat, ale shodně zapsali bogey. „Necítím se úplně zklamný,“ překvapil Mickelson, jehož ambice by měly sahat mnohem výš, „zahrál jsem dost dopbrých ran, ale nepřipravil jsem si dost šancí skórovat.“
Ale zpátky k těm, jejichž výkony se řadí k nejlepším. Úplně nejnižší skóre 64 (-6) zahrál Angličan Brian Davis, zatímco ve společném vedení se ocitli Brendan de Jonge ze Zimbabwe a Američan Webb Simpson, oba s průběžnou bilancí -7. „Líbí se mi změny, co tady udělali, a cítím se v tomhle místě velice příjemně,“ uvedl první z lídrů, jenž studoval na nedaleké univerzitě Virginia Tech.
Další pořadí: 3. Immelmann (-6), 4. Davis, Woodland (-5), 15. Villegas (-3), 61. García (+1). Cutem neprošli: Love III, Mickelson, Appleby, Daly, Olazábal, Goosen, R. Palmer, T. Watson.

Čtvrtek – 1. kolo
Sám autor nejlepšího výsledku Trevor Immelman se nad svou skórkartou pousmál. Od čtvrté jamky až do poslední se na ní pravidelně střídají jiné výsledky a pary. Většinou těch jiných jsou birdie, jen na šestnáctce si Jihoafričan „vypomohl“ skrze bogey, aby onu pravidelnost dodržel… „Pochopitelně jsem s výsledkem 64 ran spokojen. Kdykoli ho zahrajete, je to skvělé,“ komentoval svůj start se skóre -6 hráč, jenž se po operaci levého zápěstí dva roky potýká s herním útlumem.
O jednu ránu za ním se o druhé místo dělí  čtveřice Američanů Billy Mayfair, Derek Lamely, Webb Simpson a Gary Woodland s Australanem Stevenem Bowditchem. Naopak pouze 71 ran (+1) zahrál krajan posledně jmenovaného Stuart Appleby, jenž tady před rokem vyrovnal absolutní rekord PGA Tour 59 ran. „Je to o hodně jiné hřiště,“ připomněl výrazné změny, které majitel a pořadatelé v tomto roce připravili, „a také můj výsledek je výrazně jiný,!“ dodal Australan.
Další pořadí: 25. A. Kim (-1), 42. Mickelson, Daly (E), 64. Appleby, Villegas (+1), 95. García (+2), 118. Olazábal (+3), 143. T. Watson (+5).

Dalo by se napsat, že Stuart Appleby se vrací na místo činu. Je to rok, co se zařadil mezi hráče, kteří zdolali magických 60 ran za kolo. Zatím jich je na okruhu PGA Tour pouze 5 a on je mezi nimi. Stuart Appleby zahrál loni magických 59 ran ve finálovém kole a zaslouženě zvítězil v turnaji. Fanoušky jistě potěší, že turnajovou účast potvdil i Phil Mickelson, kterého budeme moci sledovat živě díky přímým přenosům ČT4 Sport. Dále budou startovat Sergio Garcia, Webb Simpson, Jeff Overton, Brandt Snedeker, John Daly, Gary Woodland, Tom Watson, Brendon de Jonge či Ricky Barnes.

Hraje se na hřišti Old White TPC resortu Greenbrier s parem 70 o délce 6 610 metrů.

Dotace turnaje je 6 mil. dolarů (102 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,08 mil. dolarů (18,3 mil. korun českých) a získá 500 bodů do žebřičku FedEx Cupu.

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … Greenbrier ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček


European Tour – Irish Open, Killarney, Irsko (28. – 31.7.2011, -1 hod.)

Neděle – poslední kolo
Zvítezil Angličan Simon Dyson (-15). Na druhém místě skončil Australan Richard Green (-14), na třetím Skot Stephen Gallacher (-12).
Domácí Irové ostrouhali. Prvním Irem v tabulce je Paul Lawrie na 8. místě (-9).  Rory Mc Ilroy skončil na 34. místě (-3).
Další umístění:  11. J.M.Singh (-8), 21. McGrane (-5),  25. McDowell (-4), 65. Ramsay (+2).

Sobota – 3. kolo
Je zaděláno na velký finálový finiš, protože v čele se usadila trojice hráčů se shodným skóre -11. Další už mají větší odstup, ale bez šance nejsou. O první místo se dělí Angličané David Howell a Simon Dyson s Australanem Richardem Greenem. Nejlepší z nich, a vlastně ze všech, byl v sobotu prvěn jmenovaný. Howell zahrál 64 ran (-7) a jeho výkon bez bogey naznačil, že v neděli by mohl mít šanci vyhrát i někdo, kdo by jej dokázal napodobit. Tak výrazně se pořadí proměnilo. „Je mi jedno, jestli se říká, že to bylo úžasné kolo. Bavila mě atmosféra, nechal jsem se jí inspirovat,“ řekl šestatřicetiletý golfista, jehož partnerem ve flightu byla o čtrnáct let mladší vycházející hvězda Rory McIlroy, a tak si i Howell užil bouřlivého a nadšeného publika, které neváhalo věnovat velkou část přízně i jemu.
McIlroy ke své smůle pokračoval ve twitterové slovní přestřelce s americkým komentátorem Jayem Townsendem (po turnaji se k ní vrátíme), zahrál průměrných 72 ran a klesl na dělené 32. místo s průběžným skóre -3. Osm ran od lídrů bude asi i na něj moc, zatímco menší šanci dostat se před jmenovanou trojici má samostatně třetí Stephen Gallacher ze Skotska (-9), další tři hráči s bilancí -8 a snad i osmička s -7.
Další pořadí: 5. R. Fisher, S. Hansen, Siem ( -8), 8. Lawrie, Jacquelin (-7), 16. J.M. Singh (-6), 24. Davies (-4), 32. McDowell, McIlroy (-3).

Pátek – 2. kolo
Dvě vyrovnaná kola vynesla do čela Marcela Siema. Německý golfista zapsal jak ve čtvrtek, tak ve středu 66 ran a s průběžným skóre -10 se ujal vedení. Ještě po patnácté jamce to na takový výsledek nevypadalo, pak ale Siem zahrál eagle a birdie, což ho rázem katapultovalo na samou špici. „Miluju to tady, publikum je prostě perfektní. Kdyby to tak bylo každý týden, bylo by to skvělé,“ komentoval svou hru Siem.
O jeden úder za ním jsou Jeev Milkha Singh z Indie a Dán Sören Hansen. O dvě rány se oproti úvodnímu kolu zlepšil Rory McIlroy, na atak předních pozic ve víkendové části turnaje by ale musel zahrát ještě o poznání líp. Z dělené 25. pozice to má obdivovaný Severoir na první příčku šest úderů.
Domácí diváci přišli o několik oblíbenců a zároveň potenciálních favoritů. To, že velký triumf vystřídal nezdarem, je vcelku pochopitelné u Darrena Clarkea. Ten si před dvěma týdny splnil velký sen výhrou na British Open, pak oslavoval a v Irsku měl spoustu společenských povinností. To, že neprošel cutem, přijal se vztyčenou hlavou: „Neměl jsem moc klidu ani času, ale to není omluva toho, že jsem zahrál 74.“ Hůře to nesl dvojnásobný vítěz turnaje Pádraig Harrington, jenž přidal do sbírky další z řady špatných výsledků.
Další pořadí: 5. Jacquelin, R. Fisher, Dyson (-7), 11. Lawrie (-6), 25. McIlroy, McDowell (-4), 45. Davies  (-2). Cutem neprošli: Clarke, Rock, Harrington.

Čtvrtek – 1. kolo
Nade všemi vcelku výrazně čněl Jeev Milkha Singh, jehož 63 ran (-8) má hodnotu samo o sobě, navíc je to kolo bez bogey a vyšperkované eaglem na pětiparové jamce číslo 7. Indický golfista ho proměnil desetimetrovým puttem. Závěrečné rány na greeny byly zejména tím, co jej vyneslo do pozice lídra. „Byl jsem tři čtyři roky ve světové padesátce a cítil jsem se trochu odsunutý,“ komentoval Singh svůj pád na 209. místo žebříčku, kam spadl s velkým přičiněním zranění zad a ramene.
Jeho výkon, jímž o dvě rány utekl Francouzi Alexandru Kalekovi na druhém místě, zastínila twitterová přestřelka mezi Rorym McIlroyem a americkým televizním komentátorem Jayem Townsendem. Ten utrousil o Severoirově course managementu, že byl jako ze soutěže žáků do deseti let. Letošní vítěz US Open si to nenechal líbit a označil svého kritika za zkrachovalého golfistu. Faktem je, že McIlroy byl na bilanci -3, ale na poslední jamce zahrál double bogey, protože se pokoušel zasáhnout druhou ranou green z fervejového bunkeru a poslal míč do vody.
Další pořadí: 6. R. Fisher, L. Saltman, Jacquelin (-4), 27. Clarke (-2), 44. McIlroy, Dyson (-1), 69. Dredge (E), 90. McDowell, Davies (+1), 114. Harrington (+2).

Na turnaji se přestaví celá řada vynikajících hráčů včetně Roryho McIlroye. Obhajovat titul bude Ross Fisher, který loni zvítězil náskokem dvou ran před Padraig Harringtonem. Dále pak budou hrát Graeme McDowell, Darren Clarke, Simon Dyson, Peter Lawrie či Rafael Cabrera.

Hraje se na hřišti Killarney Golf s parem 72 a délkou 6 950 metrů.

Turnaj je dotován částkou 1,5 mil. euro (36,750 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 250 tis. euro (6,125 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy: … Killarney GolfSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


LPGA Tour – Ricoh Women’s British Open, Carnoustie, Angus, Skotsko
(28. – 31.7.2011, -1 hod.)

Neděle – finálové kolo
Zvítězila  Yani Tseng (-3) před Britany Lang (-5) a Sofií Gustafson (-4). Vedoucí Němka Caroline Masson vedoucí úlohu nezvládla, zahrála 78 ran a skončila na 5. místě (-9).
Další umístění:  14. Kerr, M.Miyazato (-5),  21. Shin (-4),  22. Webb (-3),  28. Wie (-2), 30. Hedwall (-1),   37. Pettersen (E), 43. Creamer (+1),  54. Gal (+3).

Sobota – 3. kolo
Caroline Masson udržela vedení, dokonce ho zvýšila na dvě rány, ale musí se mít na pozoru. Druhá už je světové jednička Tseng Ja-ni a ukázala se ve vynikajícím světle. Tchajwanka podruhé za sebou zapsala 66 ran (-6), na pětiparové třináctce zopakovala eagle a se skóre -13 bude útočit na Němku, jejíž skóre se zastavilo na -15. Masson prozradila, že jí pomohly rady caddieho Martina Ridleyho, jenž je sám golfovým profesionálem. „Řekl mi, že na linksovém hřišti musím hrát nižší rány, a zapracovali jsme na tom. Fungovalo to skvěle,“ řekl usměvavá dvaadvacetiletá golfistka, jež je na profesionálním okruhu teprve druhým rokem a stojí na prahu životního úspěchu.
Je totiž nepravděpodobné, že by na výhru zaútočila jiná z konkurentek, neboť ty na děleném třetím místě mají ztrátu šesti ran na první a čtyř na druhou pozici. Tseng se na neděli velice těší. „Hrála jsem úžasně,“ vyjádřila nezvykle hlubokou spokojenost s vlastní hrou, což by mělo její konkurentku varovat. Asijská golfistka se přiznala, že svou nedělní partnerku ve flightu vůbec nezná. „Ptala jsem se caddieho, kdo to vlastně je. Ale v téhle společnosti je spousta dobrých hráček, takže nejsem překvapená, že je tu zrovna tahle.“
Další pořadí: 3. Matthew (-9), 6. Gustafson (-7), 9. Nordqvist, Creamer, M. Mijazato (-6), 16. Stanford (-4), 22. Sin (-3), 28. Wie, Lincicome, Hedwall (-2), 39. Pettersen, Kerr, Gal (-1), 45. McPherson, Pressel (E), 56. Reid, Boeljon (+2).

Pátek – 2. kolo
Všem unikla Caroline Masson z Německa. Dostala se na 11 ran pod par, ve druhém kole zapsala 65 ran (-7). Nebyl to ovšem jediný a dokonce ani ne nejlepší výkon dne. Ještě o úder lépe zahrály Korejky Pak In-be a Pak Se-i. První se v polovině turnaje dělí o druhé místo s krajankou Meenou Lee (obě -10), druhá o čtvrté s další krajankou Čche Na-jun a Nizozemkou Dewi Claire Schreefel, která narušuje asijský stíhací blok.
„Vítr k nám byl nezvykle vlídný,“ uvedla první ze dvou Korejek jménem Pak. Hráčky asijských zemí nemají tolik příležitostí zkusit si golf na linksovém hřišti. Přesto je hned samostatně sedmá je největší favoritka a světová jednička Tseng Ja-ni z Tchajwanu. Ta překvapila svým přáním na víkend: „Víc větru, víc deště. Ale bohužel má být hezké počasí.“
Na dělenou 23. pozici se posunula Sandra Gal, zatímco Jessica Korda navzdory zlepšení povyskočila pouze na dělenou 94. příčku a v turnaji nepokračuje.

Čtvrtek – 1. kolo
Jako by zásobárna jihokorejských talentů byla nevyčerpatelná, jedna z dalších méně známých hráček této země zahrála nejlepší kolo. Meena Lee, jak zní její poameričtělé jméno, zahrála 65 ran (-7), odevzdala čistou kartu a prozradila na sebe, že s golfem začala v pěti letech, kdy se vzepřela rodičům a odmítla cvičit tři hodiny denně hru na piano. „Teď trénuju šest hodin denně golf,“ přidala obvyklou dávku hráček své země, které bydlí společně v Orlandu na Floridě. Ve Skotsku hrála podruhé, ale na svůj start v roce 2007 si už nevzpomněla. Vítr a lehký déšť na linksovém hřišti je něco, co málokdy zažije, přesto jednoduchou angličtinou opakovala, že se jí líbí jak země, tak počasí.
Na druhém místě je s odstupem dvou ran Američanka Brittany Lincicome. Solidní start měla hráčka českého původu Sandra Gal, jíž patří se skóre -1 dělené 30. místo. Ještě o úder líp začala její německá krajanka a amatérka Sophie Popov, loňská mistryně Evropy z Kunětické Hory. Američanka z české rodiny Jessica Korda naproti tomu bude muset o finálový program zabojovat, protože výsledek +4 stačí na dělené 108. místo.
Další pořadí: 3. Stanford. A. Yang, Masson, Gustafson (-4), 7. Hedwall, Creamer, M. Mijazato (-3), 15. Popov (am.), Matthew, Brewerton, Pressel (-2), 30. McPherson, Gulbis, Tseng, Gal (-1), 75. Wie (+2), 90. Reid, Luna (+3), 108. A. Mijazato, Boeljon, Pettersen, Korda (+4), 137. Kamasová (+7).

V loňském finále porazila Yani Tseng Ketherine Hull o jednu ránu. Letos se vrací na Yani Tseng ještě ve větší formě než loni a bude bojovat o další a letos poslední major titul. Soupeřek bude mnoho a ty nejlepší jako například sestry Miyazato, Christina Kim, Paula Creamer, Brittany Lincicome, Cristie Kerr, Laura Davies, Sandra Gal, Jiyai Shin, Diana Luna, Natalie Gulbis, Jessica Korda či Carin Koch.

Hraje se na hřišti Carnoustie Golf Links s parem 72 a délkou 5 930 metrů.

Dotace turnaje je 2,5 mil. dolarů (42,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Carnoustie Golf LinksSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

 

EPD Tour –  Internetworld.de Open, Tahiling, Německo
(26. – 28.7.2011, bez časového posunu)

Čtvrtek – finálové kolo
Jakub Kučera dosáhl díky vynikajícímu závěru svého nejlepšího letošního výsledku, jímž je dělené 12. místo. Dosáhl na něj zopakováním středečního skóre 69 ran, oproti druhému kolu však zahrál jen jedno bogey a čtyři birdie. Tři z nich zahrál na závěrečných třech jamkách. Celkově skončil s bilancí -7.
Marek Nový se ve finálovém kole rovněž dostal pod par, ale ne tolik, jak by si přál. Tři birdie a dvě bogey znamenají snížení celkové bilance o jednu ránu na konečných -4, což je dělená 22. pozice. Ve finančním žebříčku zůstal nejlepší z Čechů na deváté příčce, většina konkurentů se mu však lehce vzdálila.
Zvítězil Němec Daniel Wünsche se skóre -12, v posledním kole zahrál vynikajících 65 (-7). Lídr seriálu Reinier Saxton z Nizozemska si upevnil své postavení děleným druhým místem.

Středa – 2. kolo
Nejlepším z Čechů je Jakub Kučera, jemuž se podařilo zahrát 69 ran (-3). Zapsal opět sedm birdie jako v úterý, ale tentokrát tolik nechyboval. Průběžná bilance -4 stačí na dělené 12. místo. O ránu hůř je na tom Marek Nový. Obešel středeční kolo v paru a dělí se o 19. pozici. Cutem, jehož hodnota činí +1, neprošel z jejich krajanů už nikdo, o jeden úder se to nepovedlo Janu Rybovi (+2). Další Češi: Lébl (+7), P. Skopový (+7) , Velenský (+13), Pleyer (+16), Zedníček (+20).
Po dvou kolech vede Angličan Thomas Curtis (-8), následovaný čtveřicí golfistů na druhé příčce se skóre -7. Cutem neprošel ani bývalý špičkový tenista Jevgenij Kafelnikov z Ruska, jenž skončil na plus osmi.

Úterý – 1. kolo
V prvním kole byl z našich nejúspěšnější Marek Nový (-3), který je na 7. místě. Vede Angličan Thomas Curtis (-6)
Další umístění našich hráčů:
22. Jakub Kučera -1
41. Jan Ryba +1
75. Jan Zedníček +4
101. Ondřej Lébl +6
114. Petr Skopový +4
114. Vladimír Velenský +7
128. Marek Pleyer +11

Ondřej Lébl, Marek Nový, Jakub Kučera,Marek Pleyer, Jan Ryba,  Petr Skopový, Vladimír Velenský a Jan Zedníček . Osm českých profesionálů se účastní turnaje série EPD nedaleko Mnichova.  Turnaje se účastní také bývalý ruský tenista  Kafelnikov.

Odkazy: … GA ThailingHřiště na sat mapě … Order of Merit