Golf v zahraničí (23. – 26.6.2011)

26.06.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Travelers Championship, TPC River Highlands, Cromwell, USA
European Tour – BMW International Open, Golfclub München Eichenried, Mnichov, Německo
LPGA Tour – Wegmans LPGA Championship, Locust Hill Country Club, NY, USA


PGA Tour – Travelers Championship, TPC River Highlands, Cromwell, USA
(23. – 26.6.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Švéd Fredrik Jacobson udržel první místo, dosáhl nízkého skóre 20 ran pod par a výhru uhájil o jeden úder před dvojicí amerických golfistů John Rollins, Ryan Moore.
Další pořadí: 4. Thompson (-18), 5. Driscoll (-16), 13. Watney, Simpson (-13), 17. Toms (-12), 24. Z. Johnson, Poulter, Pettersson, snedeker, Baddeley (-11), 33. Vegas (-10), 38. B. Watson (-9), 43. V. Singh, Mahan (-8),  63. Harrington (-4), 72. Daly (+1).

Více …
Sobota – 3. kolo
Dalším z množství vynikajících výsledků na turnaji se do čela propracoval Fredrik Jacobson. Švéd zahrál ve třetím kole 63 ran (-7) a před finálovým programem má u svého jména číslo -16. Dokázal to i díky úžasnému desetimetrovému puttu na osmnácté jamce, jímž završil počet svých birdie na sedm. „Zahrál jsem ho trochu rychle, ale bylo to tam rovné, a tak jsem věřil, že by mohl skončit v jamce. Byl jsem šťastný, že se to povedlo,“ zářil muž, jenž má na svém kontě tři vítězství na European Tour, ale to poslední je datováno až do roku 2003.
O ránu zpět za ním druhý je Bryce Molder, samostatně třetí s odstupem dalších dvou ran pak další Američan James Driscoll.
Amatérský „zázrak“ v podání Patricka Cantlaye se omezil na jeden den. V sobotu se devatenáctiletý mladík zhoršil o plných dvanáct ran, zahrál 72 (+2) a klesl na dělenou desátou pozici. „To je stále dobré. Na začátku týdne bych to bral,“ uvedl smířlivě talentovaný čerstvý majitel rekordu hřiště.
Další pořadí: 4. Moore, Rollins, Simpson, Watney (-12), 16. Mahan, Baddeley, Snedeker (-10), 28. Laird, Barnes (-9), 37. Poulter (-8), 44. Z. Johnson (-7), 52. Toms, B. Watson, V. Singh, Vegas (-6), 70. Daly, Harrington (-3).

Dohrávka 2. kola
Vedoucímu Patricku Cantlayovi se dokázal přiblížit zejména Johnson Wagner. Kolem za 63 ran stlačil své průběžné skóre na -12 a na lídra ztrácí jeden úder. Další Američané Nick Watney a Shane Bertsch, dělící se o třetí místo, jsou o další dvě rány zpět.
Další pořadí: 5. Simpson (-9), 19. Snedeker, Z. Johnson (-7), 30. Mahan, Baddeley (-6), 38. Toms, B. Watson. V. Singh (-5), 60. Vegas, Poulter, Daly, Harrington (-4). Cutem neprošli: Ogilvy, Furyk, A. Kim.

Pátek  – 2. kolo
Část programu se podařilo dohnat, než byla hra přerušena pro tmu. Poslední flighty odehrály alespoň dvě jamky. Veškeré dění zastínil amatér Patrick Cantlay, jenž zapsal ve druhém kole 60 ran (-10) a ujal se vedení o čtyři údery. V jednom dni přitom musel absolvovat šestatřicet jamek. Dařilo se mu už v ranním úvodním kole (67), v tom odpoledním zkompletoval osm birdie a eagle. „Trefoval jsem to opravdu dobře. Dal jsem jen pár špatných drivů, i ty mě ale nechaly ve hře. Na greenech jsem se cítil opravdu příjemně, měl jsem pocit, že tam musí spadnout každý můj putt,“ popsal pocity golfista, jenž vytvořil rekordně nízké skóre mezi amatéry na profesionálním zámořském okruhu.
Na děleném druhém místě se seřadili další Američané Webb Simpson, Vaughn Taylor a D. J. Trahan spolu s Brazilcem Alexandrem Rochou. Tak jako tato čtveřice je na skóre -9 ještě Andres Romero z Argentiny, absolvoval ovšem pouze pět jamek ze druhého kola.

Dohrávka 1. kola
Nejlepší skóre, jakého bylo dosaženo v úvodním kole, bylo dlouho šest ran pod par. Dostali se na něj Američan ryan Moore a Andres Romero z Argentiny. Jenže pak přišel Jim Renner se svou třeskutou sérií šesti birdie na své první devítce (začínal z 10. odpaliště). Na druhé devítce se sedmadvacetiletý Američan zadrhl, ale poslední birdie na devítce mu vyneslo samostatné vedení se skóre -7. To je však pouze virtuální, protože souběžně s dohrávaným úvodním kolem bylo ihned rozehráno druhé dějství.

Čtvrtek – 1. kolo
Program byl poměrně záhy přerušen vinou bouřkového počasí a hra již nebyla obnovena. Odpolední část na hřiště vůbec nevyšla, jen šest hráčů dokončilo kompletní kolo. Flighty s vedoucími muži se dostaly na sedmnáctku a osmičku, podle toho, na které půlce hřiště začínaly. Nejnižší skóre měl ve chvíli, kdy hráči odešli do bezpečí, Američan Michael Bradley (-6).

Týden po U.S. Open bychom nečekali nabité startovní pole, ale i přesto turnaj má slibné obsazení. Startovat bude obhájce loňského titulu Bubba Watson, který zde loni získal v playoff svůj první titul na okruhu PGA Tour. Dále pak Vijay Singh, Ian Poulter, Padraig Harrington, Charlie Wi, Martin Laird, Jhonattan Vegas, Webb Simpson, Anthony Kim, Kevin Na, Jim Furyk či John Daly.

Hraje se na hřišti TPC River Highlands s parem 70 o délce 6 255 metrů. Hřiště má 5 vodních překážek a 119 bunkerů, rychlost greenů by měla být 10,5. Rekord hřiště je 61 ran a drží ho pětice hráčů.

Dotace turnaje je 6 mil. dolarů (102 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,08 mil. dolarů (18,3 mil. korun českých). Do žebříčku FedEx Cupu si připíše 500 bodů (aktuální žebříček zde).

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy:TPC River HighlandsSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

European Tour – BMW International Open, Golfclub München Eichenried, Mnichov, Německo, (23. – 26.6.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Až pátá jamka play-off rozhodla o vítězství Pabla Larrazábala. Jeho španělský krajan a soupeř Sergio García zahrál na osmnáctce par, ale to proti vítězově birdie nestačilo. Oba zahráli v součtu čtyř kol 16 ran pod par.
Další pořadí: 3. Jamieson, Luiten, Coetzee, Goosen, Foster (-14), 9. Fisher, Stenson (-12), 14. Manassero (-10), 18. D. Johnson, Kaymer, Montgomerie (-9), 31. L. Saltman (-7), 39. Jiménez (-6), 43. F. Molinari (-5),

Více …

Sobota – 3. kolo
Je to už osm let, co Mark Foster vyhrál Dunlop Championship a získal své jediné vítězství na European Tour. Teď se Angličan přiblížil dalšímu. „Věděl jsem, že to ve mně je. Několikrát jsem naznačil, že by se něco mohlo přihodit,“ komentoval svou pozici. Nebýt jediného bogey na desáté jamce, mohl na tom být urostlý golfista ještě lépe. Takhle se zastavil na průběžném skóre -14 a pozice lídra mu patří za zlepšení na sobotních 66 ran (-6).
Ale nestojí před lehkým úkolem, protože má za sebou celou smečku ohařů, kteří se mu budou v neděli snažit výhru vzít. Zejména spolufavorit Sergio García spustil velkou střelbu a ačkoli i jemu uteklo bogey, dokonce na předposlední jamce, závěrečným birdie zase vrátil své skóre na nejlepší v kole – 64 (-8) – a přiblížil se Fosterovi na dva údery. Podobně jako Španěl mají bilanci -12 ještě další čtyři hráči. Angličan Robert Coles, jenž zapsal 65 (-7) a nechyboval, Španěl Pablo Larrazábal a jihoafrická dvojcie retief Goosen, George Coetzee.
Velký lapsus předvedl Henrik Stenson. Deset jamek odehrál v paru, pak ale přišel na pětipar číslo 11, kde v předchozích dvou dnech zahrál pokaždé birdie. Tentokrát? Quadruple bogey! Celé čtyři rány zpátky už nedostal, zato tři ano díky trojici birdie v samotném závěru (jamky 16 až 18). Se skóre -9 se Švéd dělí o 10. místo.
O šanci vyhrát v Mnichově už přišel domácí protežé Martin Kaymer. Se skóre -6 se dělí o 23. pozici.
Další pořadí: 9. Manassero (-10), 10. L. Saltman (-9), 16. Siem (-8), 19. Fisher (-7), 23. Montgomerie, F. Molinari, Kaymer (-6), 44. D. Johnson (-4), 53. Jiménez (-3).

Pátek – 2. kolo
Henrik Stenson by si nejraději namlátil. Na osmé a deváté jamce, svých dvou závěrečných, zapsal pokaždé po bogey a přišel o samostatné vedení. Ze skóre -12 klesl na -10, kde se zastavil ještě George Coetzee. Švéd a Jihoafričan figurují v polovině turnaje společně na prvním místě a mají náskok jedné rány před samostatně třetím Pablem Larrazábalem ze Španělska. Stenson předvedl podruhé za sebou eagle na pětiparové šestce a kráčel středem ke klubovně. Jenže pokud se v ní už viděl s náskokem, zklamal se. „Těšit mě to nemůže,“ utrousil ke svému závěru, „ale tak to je, něco získáš, něco ztratíš. Jsem v dobré pozici.“
V té naopak není Alex Čejka, jenž zahrál +1, celkově even par a neprošel cutem. To se nepodařilo ani Angličanovi Paulu Caseymu.
Na dalších místech v top 10 sepohybují spíš hráči druhého sledu. Domácí favorit Martin Kaymer, jenž na tomto hřišti slavil svůj první velký profesionální triumf, zaostává na dělené 15. pozici za lídry čtyři rány.
Další pořadí: 9. L. Saltman, Brier, Goosen (-7), 21. F. Molinari (-5), 30. Manassero, S. García (-4), 41. D. Johnson, Fisher, Jiménez (-3), 57. Montgomerie (-2). Neprošli cutem: Dyson, Björn, Čejka, Casey, Langer.

Čtvrtek – 1. kolo
I s pomocí eaglu na pětiparové jamce číslo 6 se po prvním kole do vedení dostal Henrik Stenson. Sice zahrál i bogey, i tak z toho ale bylo kolo za -8.  „Moje sebevědomí dosud není tam, kde by mělo být, ale už v minulém týdnu jsme hrál docela dobře,“ prohlásil někdejší aspirant na nejvyšší pocty v každém turnaji. „Nenajdete hráče, na kterého by za patnáct let nepřišel útlum,“ pokrčil rameny golfista, jehož prst stále zdobí bandáž jako následek hněvivé reakce z US Open, při níž zlomil hůl. 
Švéd byl na hřišti, když se na ně spustil déšť, jemuž se díky zařazení do jednoho z časných flightů dopoledního programu vyhnul Gary Boyd. Také Angličan se dopustil jednoho bogey, ke své smůle na poslední jamce, takže jeho bilance klesla na -7 a on je samostatně druhý. Na třetím místě se shromáždila pětice hráčů s výsledkem -6. Úvod nevyšel favorizovaným  Martinu Kaymerovi,  Miguelu Ángelu Jiménezovi  ani Matteu Mansserovi. Všichni zahráli -2 a to ještě prvně jmenovaný třetí muž světového žebříčku zachraňoval pozici závěrem, konkrétně čtveřicí birdie na závěrečných pěti jamkách. Na 32. pozici spolu s nimi je i Američan Dustin Johnson, startující na sponzorskou pozvánku.  Alex Čejka  je na 55. místě. Jeho jedna rána pod par je současně hranice možného cutu. Legenda Bernhard Langer hrála +4 a je na 135. pozici. 
Další pořadí: 3. P. Lawrie (-6), 9. Goosen (-4),  14. García (-3), 32. Montgomerie, Ramsay (-2), 55. R. Fisher, McGrane (-1),  74. Casey (E), 95. F.Molinari (+1).

Velmi oblíbený turnaj v Německu, kde se představí celá řada dobrých hráčů včetně domácích hráčů Alexe Čejky a Martina Kaymera. Turnaje se zúčastní jedna z legend golfu Bernhard Langer. Z ostatních hráčů můžeme jmenovat skvěle hrajícího Sergio Garcia, loňského vítěze David Horsey, Pablo Larrazábal, M. A. Jiménez, Matteo Manassero, Rafael Cabrera-Bello, Pablo Martin, Colin Montgomerie, J. M. Olazábal, Manuel Quiros či Paul Casey.

Hraje se na hřišti Golfclub München Eichenried s parem 72 a délkou 6 467 metrů.

Turnaj je dotován částkou 2 mil. euro (48,6 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 333 tis. euro (8,1 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy: … Golfclub München EichenriedSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai

LPGA Tour – Wegmans LPGA Championship, Locust Hill Country Club, NY, USA
(23. – 26.6.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
To, co dokázala Tseng Ja-ni, naprosto předčí veškerá očekávání. Své vítězství získala s náskokem deseti ran na druhou v pořadí Morgan Pressell. Tchajwanská golfistka nejenže potvrdila pozici světové jedničky, ale ve dvaadvaceti letech se také stala nejmladší golfistkou se čtyřmi major tituly na kontě. A to i mezi muži, překonala tedy v tomto směru i Tigera Woodse. LPGA Championship vyhrála už před třemi lety, to byl její první velký titul. Loni přidala dva, a to z Kraft Nabisco Championship a Women´s British Open.
Ve finálovém kole nehrála navzdory náskoku z předchozích tří vůbec na jistotu. Vedle dvou bogey zapsala také osm birdie a konečným výsledkem -19 dokonale zdrtila zbytek startovního pole. Je to nejnižší skóre proti paru na ženském majoru vůbec. Na dotaz, zda to byl nejlepší golf, jaký kdy hrála, odpověděla: „Zřejmě ano, zvlášť když šlo o major.“
Cristie Kerr na třetím místě nebyla překvapená z dominance asijské hráčky: „Vím, že je skvělá. Zažívá nejlepší časy své kariéry, našla svou hru tak mladá.“ Také další hráčky vyskládaly své poklony vítězce. „Je fenomenální,“ hlesla Suzann Pettersen, jež se rovněž podělila o třetí pozici..
Další pořadí: 3. Pettersen, Kerr, Creamer (-8), 6. Lewis (-6), 8. M. Mijazato, Hjorth, Hurst (-5), 20. Lincicome, Webb (-2), 25. Nordqvist (-1), 30. Stanford (E), 34. Inkster, Matthew (+1), 50. McPherson, Recari (+3), 57. Boeljon, Davies (+4).

Sobota – 3. kolo
Nikoho nenechala na pochybách, že to se ziskem čtvrého major titulu myslí vážně. Tseng Ja-ni udržela konsistenci, oproti jednomu bogey zapsala dostatek birdie a zahrála 67 ran (-5). Své průběžné skóre srazila na -13, což je po čtyřiapadesáti jamkách pro ostatní hráčky nedostižné číslo. Na druhé místo v pořadí, kde figurují Američanky Cindy Lacrosse a Morgan Pressel, má tchajwanská golfistka náskok pěti úderů. „Jsem velice spokojená, potrénovala jsem na drivingu a moje odpaly jsou mnohem lepší než v předchozích dnech. Mám lepší tempo a trefuju se,“ uvedla vedoucí dvaadvacetiletá žena, jejíž práce s driverem byla v první polovině turnaje špatná, a ona musela zachraňovat dobrý výsledek zejména železy, případně s putterem.
Další pořadí: 5. Kerr, Lewis, Creamer (-5), 9. M. Mijazato, Hjort, Hurst (-4), 16. Pettersen (-3), 21. Webb, Hull, Stanford (-2), 36. Davies, Gulbis (E), 41. Lincicome, Inkster, Matthew (+1), 50. Recari (+2), 54. Sin, Wie (+3), 64. McPherson (+4), 74. Boeljon (+6).

Pátek – 2. kolo
Tseng Ja-ni se na druhé devítce hřiště, která byla její zahajovací, nejprve rozjela k pokračování své suverenity trojicí birdie mezi třináctkou a patnáctkou, pak ale sama sebe přibrzdila na jamce č. 18, kde zapsala nepříjemné double bogey. Jak sama přiznala, poslechla radu své caddie, ačkoli chtěla zvolit jiný typ rány, a nezvládla drive. „Ale mohla jsem ještě zachránit bogey, což se mi nepovedlo. Jsem trochu zklamaná hlavně proto, že mi tam nespadly dva lehké putty,“ pokárala sama sebe tchajwanská golfistka.
Přesto se ve zbytku programu dostala na skóre -8, zajišťující vedení, a to o jednu ránu před Američankou Pat Hurst. Té patří nejlepší výsledek dne 67 (-5). Mírně ho pokazila ranou navíc na deváté tříparové jamce, kde také ona páteční program končila.
Jessica Korda neprošla o jednu ránu cutem. Ke čtvrtečnímu výkonu přidala další ránu do plusu (pět bogey, tři birdie), její kola za 73 a 74 úderů dala dohromady +3. Ještě horší výsledek +5 znamenal vyřazení i pro Sandru Gal, jíž se sice podařil eagle, ale tentokrát také triple bogey na tříparové sedmičce.
Další pořadí: 3. Pressel, Blomqvist (-6), 6. Creamer (-5), 9. Stanford (-4), 10. Lewis (-3), 19. Matthew, Hjorth (-2), 29. Nordqvist (-1), 38. Inkster, Kerr, Wie, M. Mijazato, Pettersen, Gulbis (E), 50. Boeljon, Reacari (+1), 65. Pak, Sin, Davies, Morgan, Lincicome, McPherson (+2). Cutem neprošly: Ch. Kim, Korda, Hurst, A. Mijazato, Thompson.

Čtvrtek – 1. kolo
Světová jednička Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu spustila palbu osmi birdie, ale vložila mezi ně také dvě bogey, takže se do čela dostala se skóre -6. Trefila přitom jen šest ze 14 fairwají, ale dokázala se zachránit na bilancí 15/18. greenů v regulaci. „Toto hřiště je úzké a já s musím trefovat lépe. Ale patovala jsem dobře a hlavně se mi dařila hra železy,“ konstatovala víceméně spokojená vedoucí žena.
Na druhém místě je o jeden úder zpět Paula Creamer. Američanka neměla v poslední době skvělé výsledky, ale drží se stabilně na rozhraní první a druhé desítky žebříčku. S bilancí -4 se o třetí místo dělí kvarteto většinou méně známých golfistek, výjimku tvoří Angela Stanford.
Jessica Korda se na úvod nedostala pod par. Dvou ze svých tří birdie dosáhla na tříparových jamkách, do skórkarty ale zapsala také čtveřici bogey a +1 stačí na dělenou 55. pozici. Hůř vstoupila do turnaje Sandra Gal, v jejímž výkonu je i jednou double bogey. Klesla na +3, což znamená, že se dělí o 98. příčku. Hra byla přerušena pro tmu v momentě, kdy hru měly dkončit poslední dva flighty.
Další pořadí: 7. S. Lewis, Pressel (-3), 22. Gulbis (-1), 33. M. Mijazato, Pettersen, Kerr, Wie, McPherson (E), 55. Boeljon, Matthew (+1), 76. Inkster, Lincicome (+2), 98. L. Davies, Sin, A. Mijazato (+3).

Týden po mužském major turnaji přichází major turnaj v ženském podání. Na druhém nestarším turnaji na okruhu LPGA se představí světová špička včetně obhájkyně lonského titulu a světová dvojka Cristie Kerr. Dále bude startovat světová jednička Yani Tseng, Suzann Pettersen, Jiyai Shin, Ch. Kim, Michelle Wie, Sandra Gal, S. Gustafson, Natalie Gulbis, Jessica Korda, Laura Davies, Brittani Lincicome, Kristy McPherson, sestry Ai a Mika Miyazato či Gwladys Nocera.

Hraje se na hřišti Locust Hill Country Club s parem 72 a délkou 5 947 metrů.

Dotace turnaje je 2,5 mil. dolarů (42,5 mil. korun českých) a vítězce připadne 375 tis. dolarů (6,375 mil. korun českých).

Odkazy:Locust Hill Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček