Golf v zahraničí (19. – 22.5.2011)

23.05.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial, Fort Worth, Texas, USA
European Tour – Volvo World Match Play Championship, Finca Cortesin GC, Andalucia, Španělsko
European Tour – Madeira Islands Open, Porto Santo Golfe, Portugalsko
Ladies European Tour – Golfpark Gut Häusern, Mnichov, Německo


PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial, Texas, USA (19. – 22.5.2011,  – 7hodin)

Neděle – finálové kolo
Tak přece David Toms! Americký golfista se oklepal z hrůzostrašné soboty a na závěr předvedl opět hru špičkové kvality. K vítězství mu stačilo 67 ran (-3) a celkové skóre -15. Korejec Charlie Wi neudržel výkonnost z předchozích dnů a ačkoli ve všech třech dohromady měl na kontě jen dvě bogey, ve finále zapsal hned čtyři a skončil druhý o jeden úder za vítězem.
Výkonnost, kterou prokazoval od čtvrtka do soboty, neudržel ani Alex Čejka, zahrál 73 (+3) a klesl na dělenou 31. pozici.
Další pořadí: 3. Van Pelt (-10), 4. Z. Johnson (-9), 10. Laird, Mahan (-5), 16. Cink, García, Fowler, Kuchar, Sabbatini, Appleby (-4), 31. Furyk, M. Wilson (-3), 65. Overton, Scott (+4).

Více …

 

Sobota – 3. kolo
David Toms se ocitl v opačné situaci než před týdnem. Na The Players v závěrečném kole obhajoval pozici lídra, tentokrát bude pronásledovatelem. S bilancí -12 má jen jedinou ránu ztráty na Charlieho Wi z Koreje, jenž se dostal do čela výkonem 66 (-4). Anebo to lze brát i tak, že Toms, jenž po dohrávce druhého kola suverénně vedl, předvedl totéž co minulý týden, jen v sobotu místo v neděli. Třetí kolo Američan totiž totálně pokazil. Protože předtím dvakrát zapsal 62, o to víc vynikne nárůst jeho skóre: 74 (+4). „Celý den jsem se snažil nedělat chyby místo toho, abych útočil. Po pár jamkách jsem byl lehce nad a myslel jsem si, že tu budu držet, ale po zbytek kola jsem se trápil,“ přiznal Toms. Další konkurenti už mají na dva jmenované větší ztrátu, třetí Australan John Senden se zastavil na -9. Solidní pozici si vytvořil Alex Čejka, jeho -6 znamená průběžně dělenou 12. pozici.
Další pořadí: 4. Appleby, Wilson (-8), 7. Sabbatini (-7), 17. Laird, Kuchar, Mahan, Fowler (-5), 35. Cionk (-3), 42. Furyk (-2), 54. Kim, Scott (E).

Pátek – 2. kolo
Druhé kolo nebylo dohráno kvůli špatnému počasí. Na průběžném prvním místě je David Toms (-12), kterému zbývá dohrát ještě 8 jamek. Vede o tři rány před trojicí hráčů Charlie Wi, Steven Bowditch (-9), kteří dohráli kolo a Rickie Fowler (-9), který se může své postavení ještě vylepšit, protože odehrál pouze šest jamek.
I přes přerušení kola jasné, že do víkendových kol nezasáhne John Daly, Andreas Romero, Corey Pavin či Ben Crane.

Čtvrtek – 1. kolo
V neděli přišel o turnajový titul špatným puttem v play-off, teď se zdá, že to David Toms nechce nechat jen tak. Spolu s americkým krajanem Chezem Reaviem zahrál nejlepší kolo 62 ran (osm pod par) a bojovně prohlásil: „To jsem potřeboval.“ Potřeboval se dobrým startem ujistit, že forma ho neopustila, že se psychicky otřepal a že má na to, aby zaútočil na jiné prvenství. „Byl to jeden z těch dnů, kdy se jamky zdají být velké, patoval jsem mimořádně dobře,“ pochválil se.
To nemohl vůči své osobě udělat i Rickie Fowler, jenž figuruje se zrtátou jedné rány na vedoucí duo na třetí pozici. Mohl být naopak o úder první, ale na deváté jamce, kde své kolo končil, zahrál double bogey. Poslal drive do roughu, pak se snažil zachránit šanci na birdie, místo toho ale jeho přihrávka skončila ve vodě. Alex Čejka zapsal 69 (-1), což znamená solidní dělené 39. místo.
Další pořadí: 4. Cink (-6), 9. Wilson (-5), 12. Scott, Stenson, García (-4), 21.Furyk, Kim, Mahan (-3), 59. V. Singha, Daly (E), 76. Kuchar (+1).

Světová špička odpočívá po The Players a proto má turnaj průměrné obsazení. Zach Johnson by rád potvrdil formu z The Players, kde skončil na děleném 12. místě a bude se pokoušet o obhajobu loňského vítězství. Na paty mu budou šlapat Jim Furyk, J.B. Holmes, Anthony Kim, Rickie Fowler, Lucas Glower, Sergio Garcia, Paul Goydos, Jason Day a další. Nelze zapomenout na Alexe Čejku, který by ale jistě rád zapomněl na The Players, kdy neprošel cutem.

Hraje se na hřišti Fort Wort v Texasu s parem 70 o délce 6 587metrů.

Dotace turnaje je 6,2mil. dolarů (106mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,116mil. dolarů (19,1mil. korun českých). Do žebříčku FedEx Cupu si připíše 500bodů.

Vysílací časy turnaje zde.

Odkazy:Colonial Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříčekEuropean Tour – Volvo World Match Play Championship, Andalucia, Španělsko
(19. – 22.5.2011, -1hodina)

Neděle – finále
Vítězství patří Ianu Poulterovi, jenž potvrdil své kvality v jamkovce. Závěrečným náporem mezi čtrnáctou a šestnáctou jamkou zdolal Luka Donalda. Na sedmnáctce oba zahráli par a první ze jmenovaných Angličanů je vítězem. Zároveň svému konkurentovi překazil možnost dostat se na post světové jedničky.
Výsledek: Poulter – Donald 2/1.

Semifinále
Luke Donald je tím, kdo si uchoval naději na převzetí místa světové jedničky, pokud zvítězí v „evropské světové“ jamkovce. V semifinále Angličan porazil Němce Martina Kaymera 5/4. Zápas měl jednoznačný průběh. Po čtyřech jamkách pozdější vítěz vedl o tři, na páté dokázal jeho protivník snížit, ale bylo to jen díky tomu, že Donald si dovolil jedinkrát zkazit. Pak už jen zvyšoval náskok a zápas ukončil čtyři jamky před koncem.
Finále je celé anglické, protože známý fantóm jamkovky Ian Poulter dokázal zvrátit nepříznivý vývoj utkání proti Nicolasi Colsaertsovi. Belgičan málem umocnil překvapení, jakým se v Casaresu stal, a od druhé do patnácté jamky vedl. Jenže Poulter si vynutil prodloužení a na devatenácté jamce svého soka zdolal.
Výsledky – semifinále: Donald – Kaymer 5/4, Poulter – Colsaerts na 19. jamce.

Sobota – osmifinále a čtvrtfinále
V dopoledním programu si Luke Donald udržel šanci na převzetí postu světové jedničky, i když o ni musel tvrdě bojovat. Angličan porazil v prvním kole play-off až na devatenácté jamce Švéda Johana Edforse, zatímco současný první hráč žebříčku Lee Westwood vypadl v duelu dalších dvou anglických golfistů. Ten dospěl až na osmnáctku, kde Ian Poulter potvrdil svou pověst skvělého hráče do jamkovky a zvítězil.
Odpoledne se k Donaldovi, jenž vyřadil majitele zeleného saka Charla Schwartzela, přidal Martin Kaymer. Také on se přihlásil k možnosti vyměnit Leeho Westwooda v pozici nejlepšího hráče světa. Německý vyzyvatel, jenž už na vrcholu byl, vyřadil posledního zástupce domácí španělské ekipy Álvara Quiróse ostrým závěrem. Na patnácté jamce byl stav all square, ale na 16. a 18. zdrtil Kaymer soupeře svým birdie.
Schyluje se k velkému duelu, protože Donald a Kaymer v neděli ráno vyrazí na hřiště ke vzájemnému semifinálovému duelu. Druhou dvojici tvoří Angličan Ian Poulter a překvapení turnaje, Nicolas Colsaerts z Belgie.
Výsledky – osmifinále: Poulter – Westwood 1/0, F. Molinari – Baddeley 3/2, McDowell – McIlroy 3/2, Colsaerts – Vegas 1/0, Donald – Edfors na 19. jamce, Schwartzel – Fisher 1/0, Kaymer – Kjeldsen 3/2, Quirós – No 1/0. Čtvrtfinále: Poulter – F. Molinari 2/0, Colsaerts – McDowell 2/1, Donald – Schwartzel 2/0, Kaymer – Quirós 2/0.

Pátek – 2. a 3. kolo
Už po dopoledním programu se situace ve čtyřech skupinách vyjasnila. Po druhé prohře vypadli Retief Goosen (sk. E), Louis Oosthuizen (D), Ryan Moore (B) a Anders Hansen (A). Jejich dva přemožitele čekají odpolední duely o první místo v tabulce, jsou však už teď jistými postupujícími do čtvrtfinále.
Účast ve vyřazovací části si zajistil také vlastním bezchybným výkonem domácí hráč Álvaro Quirós. Zvítězil v obou svých utkáních základní skupiny F. Nejzamotanější situace je v „háčku“, kde se zrodila druhá remíza. Podruhé ji uhrál Ian Poulter a přiblížil se tím účasti ve víkendových bojích. Stačí mu, když závěrečný zápas mezi Franceskem Molinarim a Paulem Lawriem vyhraje kterýkoli z hráčů.
V odpoledním programu se mezi postupující zařadil mimo jiné Martin Kaymer, jenž zdolal Korejce No Sung-jol. Ten jde ovšem také díl díky lepší bilanci s krajanem Jangem.
Výsledky- skupina A: Baddeley – Hansen 1/0, Westwood – Baddeley 4/3, B: Fisher – Moore 1/0, Donald – Fisher 3/1, C: Jang – No 2/1, Kaymer – No 2/1, D: Vegas – Oosthuizen 1/0, McDowell – Vegas 1/0, E: Colsaerts – Goosen 1/0, Colsaerts – McIlroy 3/2, F: Quirós – Kjeldsen 5/4, Kjeldsen – Casey 1/0, G: Edfors – Jiménez 2/1, Schwartzel – Edfors 5/4, H: Poulter – Lawrie remíza, F. Molinari – Lawrie 3/2. 

Čtvrtek – 1. kolo

Úspěchem evropského hráče skončilo sedm z osmi úvodních zápasů. Nejvýraznějšího vítězství dosáhli Angličan Lee Westwood nad Dánem Andersem Hansenem a Španěl Miguel Ángel Jiménez nad Charlem Schwartzelem z Jižní Afriky. Obě utkání skončila v poměru 6/5. „Čím méně jamek hrajete, tím větší výhodu na takovém turnaji získáváte,“ dodal Westwood, jenž obhajuje post světové jedničky. Sesadit ho může krajan Luke Donald, jenž udělal krok k postupu výhrou nad Američanem Ryanem Moorem.
Jediný zápas byl remízový, a sice hnev úvodní z celého programu mezi Italem Franceskem Molinarim a Angličanem Ianem Poulterem. V pátek se hrají dvě kola.
Výsledky – skupina A: Westwood – Hansen 6/5, B: Donald – Moore 4/3, C: Kaymer – Jang 2/1, D: McDowell – Oosthuizen 3/1, E: McIlroy – Goosen 1/0, F:  Quirós – Casey 3/1,  G: Jiménez – Schwartzel 6/5, H: F. Molinari – Poulter remíza.

Jamkovký turnaj pro 24 pozvaných hráčů rozdělených do 8 skupin po 3, ve kterých se utká každý s každým na pevně daných 18 jamek. Každý hráč získá za vítězství 2 body, za remízu 1 bod a 0 bodů za prohru. Do sobotního čtvrtfinále postoupí 16 hráčů – dva nejúspěšnější hráči z každé skupiny. V neděli dopoledne se bude hrát semifinále a odpoledne finále. Startovní pole tvoří velká jména Lee Westwood, Graeme McDowell, Charl Schartzel, F. Molinari, Martin Kaymer, M.A. Jiménez, Paul Casey, Retief Goosen, Rory McIlory, Ross Fischer, Ryan Moore, Y.E. Yang, Ian Poulter, Louis Oosthuizen a další. Celé startovní pole si prohlédněte zde.

Rozpis, kdy hráči startují, naleznete zde.

V roce 2010 se turnaj nekonal. Vítězem v roce 2009 se stal Ross Fischer. Nejvíce titulů na tomto turnaji získal Ernie Els (7).

Hraje se na hřišti Finca Cortesin s parem 72 a délkou 6 870metrů.

Turnaj je dotován částkou 3,4mil. eur (82,3mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 800tis. eur (19,3mil. korun českých).

Vysílací časy turnaje zde.

Odkazy: … Finca CortesinSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to DubaiEuropean Tour – Madeira Islands Open, Porto Santo Golfe, Portugalsko
(19. – 22.5.2011, -1hodina)

Neděle – finálové kolo
Premiérového vítězství se dočkal Severoir Michael Hoey. Zahrál deset ran pod par a o dvě rány předstihl dvojici anglických golfistů Jamie Elson, Chris Gane. Hoey získal 116 660 tisíc eur a definitivně vystoupil z řady golfistů druhé garnitury. Poprvé na sebe dvaatřicetiletý hráč upozornil před dvěma lety jinou výrou v Portugalsku, a sice na Estoril Open. Letos bylo jeho maximem na European Tour  patnácté místo na Dubai Desert Classic.
„Když jsem poslal na třináctce míč někam do toho kamení, říkal jsem si, že je všechno v tahu. Proto jsem rád, že to nakonec dopadlo jinak,“ ulevil si vítěz. Hoey uznal, že k titulu mu pomohlo i to, že ve finálovém kole měli se svou hrou potíže vlastně všichni.

Sobota – 3. kolo
V čele opět došlo ke střídání stráží. S nejlepším průběžným skóre -9 se o vedení dělí Angličan Jamie Elson s Michaelem Hoeyem ze Severního Irska. První má na kontě i eagle, druhý v závěru vedl, ale na šestnácté jamce zapsal jediné bogey svého kola. Pozoruhodný byl pád Simona Thorntona z pozice lídra. Jako by už šlo o neděli a ne o sobotu, naprosto znervóznělý Ir zahrál 77 (+5) a klesl až na dělenou třináctou pozici.

Pátek – 2. kolo
Nejlepší druhé kolo zahrál Ir Simon Thornton (-6) a ujal se vedení v turnaji s celkový skóre (-7). Ir zahrál pět birdie, jeden eagle a jedno bogey. Druhý je Francouz Francois Delamontagne (-6) se ztrátou jedné rány. Na děleném třetím místě je dvojice Angličanů Jamie Elson a Chris Gane (-5), který byl po prvním kole ve vedení turnaje.
Cutem neprošel navrátilec na okruh po disciplinárním trestu Elliot Saltman (+5) a Oliver Fisher (+6).

Čtvrtek – 1. kolo
Chris Gane, kmenový hráč Challenge Tour, zahrál šest birdie a jedno bogey. Konečné skóre 67 ran (-5) Angličanovi vyneslo vedení o jeden úder před Francoisem Delamontagnem z Francie a Skotem Lloydem Saltmanem. Bratr posledně jmenovaného Elliot, jenž se na scénu vrací po disciplinárním trestu, zahrál 76 (+4).

Nejlepší hráči startují na jiném turnaji a tak se musí turnaj spokojit s průměrným startovním polem. Startovat budou hříšník E. Saltman, jeho bratr L. Saltman, obhájce titulu James Morrison, O. Fisher, M. Quiros, B. Evans a další.

Turnaj se hraje na hřišti Porto Santo Golfe s parem 72 a délkou 6 434metrů.

Dotace turnaje je 700tis. euro (16,9mil. korun českých). Vítěz si odnese 116tis. euro (2,8mil. korun českých)

Odkazy:Porto Santo GolfeSatelitní mapa hřištěEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


Ladies European Tour – UniCredit Ladies German Open, Mnichov, Německo
(19. – 22.5.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Diana Luna nenechala nikoho na pochybách o svém umění a uhájila pozici. Italka zvítězila fantastickým výkonem 24 ran pod par a naprosto převálcovala startovní pole. Druhá Minea Blomqvist z Finska za ní zaostala o propastných sedm úderů. Rodačka z Florencie v posledním dějství udržela minitradici a vyvarovala se bogey. Za celé čtyři dny zapisovala pouze birdie a pary, v neděli pak činil její konečný výsledek 65 ran (-7). V neděli ji z konceptu nevyvedlo ani další bouřkové přerušení hry a patří jí 52,5 tisíce eur.
Německá golfistka  s českými kořeny Sandra Gal se držela skvěle. Jejích finálových 66 úderů znamenalo posun na konečnou dělenou sedmou pozici. „Je mi líto, že to nebylo lepší, cítila jsem, že hraju opravdu hodně dobře. Ale musím říct, že je to jen golf. Když toho od něj chcete moc, nedostanete to,“ uvedla hráčka s Düsseldorfu, která většinu roku tráví na americké LPGA Tour.
Další pořadí: 3. Morgan (-16), 35. Davies (-5), 46. Brewerton (-3).

Sobota – 3. kolo
Samostatné vedení převzala znovu Diana Luna. Italka zahrála vynikající kolo – 65 ran (-7) – a dostala se na impozantních průběžných -17. Luna má za sebou 54 jamek a dosud si nepřipsala žádné bogey. O dva údery za ní se o druhé místo dělí Minea Blomqvist z Finska a Virginie Lagoutte-Clement z Francie. Ta se naopak zhoršila a její sobotní even par v plejádě mnoha jiných vynikajících výkonů zapadá. Výrazněji pod par – 67 (-5) – konečně zahrála Sandra Gal a postoupila na dělenou 19. pozici.
Další pořadí: 4. Morgan -13, 9. Davies (-9), 14. Reid, Hedwall (-8), 39. Brewerton (-3).

Pátek – 2. kolo
Ani druhé kolo nebylo nejvydařenější pro Kláru Spilkovou (+3) a po stanovení cutu na hranici par, nepostupuje do víkendových kol. Celkově skončila na děleném 110. místě s celkovým skóre +6. Do dalších kol nepostoupila další známá jména jako je Gwladys Nocera, Alexis Thompson, Melody Bourdy, Florentyna Parker či Zuzana Kamasová.
Vedení v turnaji převzala Francouzka Virginie Lagoutte-Clement (-15), která odskočila celému startovnímu poli o pět ran. Zahrála fantastických -9 na kolo, sedm birdie a jeden eagle na 4parové jamce a nepřipsala si žádnou ránu. Na druhém místě je hned trojice hráček Becky Morgan, Minea Blomqvist a Diana Luna (-10).

Čtvrtek – 1. kolo
Klára Spilková pozná novinku. Ve druhém kole bude bojovat o cut. Zatímco při svých dvou předešlých startech se brzy zařadila na horní pozice výsledkové listiny, tentokrát figuruje až na děleném 107. místě. zahrála 75 ran (+3) hlavně vinou pokažené první devítky. Potíže přišly už na druhé jamce (double bogey) a po osmi už česká hráčka byla na skóre +4. Teprve pak se její hra srovnala a díky birdie na patnáctce Spilková udržela naději na cut.
Do čela vyletěla Velšanka Becky Morgan. Přinesla skórkartu bez bogey a s bilancí -7 vede o jednu ránu před dvojicí Virginie Lagoutte-Clement (Francie), Margherita Rigon (Itálie).
Další pořadí: 4. Luna, Hedwall (-5), 13. Davies, Reid (-3), 55. Gal (E), 70. Brewerton (+1), 92. Verčenovová (+2), 116. Kamasová (+5).

Další start naší reprezentantky Kláry Spilkové, které budeme držet palce k dalšímu vynikajícímu výkonu. Na turnaji bude startovat 126 hráček včetně loňské vítězky Laura Davies, dále pak Sandra Gal, Rachel Jennings, Zuzana Kamasová, Carin Koch, Gwladys Nocera, Melissa Reid a Alexis Thompson.

Hraje se na hřišti Golfpark Gut Häusern s parem 72 a délkou 6 705 metrů.

Dotace turnaje je 350tis. eur (8,5mil. korun českých) a vítězce připadne 52tis. eur (1,3mil. korun českých) a sportovní vůz Audi A5.

Odkazy:Stránky hřiště …. Satelitní mapa hřiště ….    Stránky turnaje … … Finanční žebříček