20.6. Golf v zahraničí (16. – 19.6.2011)

20.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – U.S. Open Championship, Congressional Country Club, Maryland, USA
European Tour – Saint-Omer Open, Aa Saint Omer GC, Francie
Ladies European Tour – Deutsche Bank Ladies Swiss Open, Golf Gerre Losone, Švýcarsko


PGA Tour – U.S. Open Championship, Congressional Country Club, Maryland, USA
(16. – 19.6.2011, -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězem se stal Rory McIlroy, jenž udržel vysokou formu. Zahrál 69 ran a zakončil turnaj výsledkem -16, což představuje rekord turnaje v jeho stojedenáctileté historii, stejně jako celkový součet 268 úderů. Ve věku 22 let a 1 měsíc je Severoir nejmladším vítězem US Open.
Další pořadí: 2. Day (-8), 3. Chappel, Garrigus, Westwood, Yang (-6), 7. Hanson, García (-5), 9. Schwartzel, Oosthuizen (-4), 14. McDowell, Kuchar (-2), 19. Stricker (-1), 23. D. Johnson, Stenson (+1), 39. Kaymer (+3), 42. Glover (+4), 46. Donald, Harrington (+5), 54. Mickelson, Manassero, E. Molinari, Quirós (+7), 63. B. Watson, Overton (+9).

Více …

Sobota – 3. kolo
Tak se končně našel někdo, kdo zahrál lepší kolo než Rory McIlroy. A to je tak všechno, co lze říci na nějaké vedlejší téma. Hlavním námětem letošního 111. ročníku US Open je naprosto fantastický, nepřemožitelný a excelentní Rory McIlroy. „Vím, co mám zítra udělat,“ připomněl svůj dva měsíce starý výpadek z MAsters, kde vedení ztratil na poslední devátce. Teď dává dvaadvacetiletý severoirský rafan co proto nejen zbytku startovního pole, ale také hřišti, vymodelovanému tak, aby hra v mínusových číslech na něm znamenala úspěch. A McIlroy hraje mínus čtrnáct.
To je rozdíl osmi ran oproti skóre  nejbližšího konkurenta. Tím zůstal Jihokorejec Y.E. Yang, jenž bude v neděli znovu McIlroyovům partnerem ve flightu. Výsledkem 70 ran sice na lídra, jenž zapsal 68, ztratil dvě rány, ale udržel za sebou všechny ostatní.
Ti, kdo tentokrát přinesli lepší výsledek než vedoucí muž, patří do elitní společnosti světového golfu. Tak především Lee Westwood. Jestliže druhá devítka Blue Course má být těžší než první, pak Angličan toto tvrzení dokonale popřel. Mezi 13. a 16. jamkou zahrál sérii tří birdie korunovanou eaglem. „Se svým dnešním výkonem jsem pochopitelně spokojen,“ držel se zpátky hráč, jenž má nakročeno vrátit se na místo světové jedničky. Tento post zaujímá již několik týdnů jeho krajan Luke Donald, avšak tentokrát se mu nedaří. S průběžným skóre +7 mu patří dělená 57. pozice. Ještě na 13. jamce byl Angličan v kole na úrovní even par, na konečných +3 za sobotu se dostal v závěru a hlavně všechno výrazně zhoršilo jeho double bogey na poslední jamce.
Westwoodových 65 ran vyrovnal ještě Jason Day. Australan na sebe upozornil už na prvním majoru sezony, na Masters se podělil o druhé místo se svým krajanem Adamem Scottem. Loni získal na Byron Nelson Championship své premiérové vítězství na US PGA Tour. Tentokrát zkompletoval bezchybné kolo se šesti birdie a před finálovým kolem se s bilancí -5 dělí o třetí pozici s Westwoodem a Robertem Garrigusem, jenž drží prapor amerického golfu.
Další pořadí: 6. Jacobson, Kuchar, García (-4), 21. McDowell, Stricker, Oosthuizen, Quirós (E), 27. Schwartzel (+1), 33. Sabbatini. D. Johnson (+2), 36. Kaymer, Harrington (+3), 48. E. Molinari (+5), 54, Manassero (+6), 57. B. Watson, Mickelson (+7),

Dohrávka 2. kola
Cut zůstal na hodnotě +4. Do finálové části prošlo 72 hráčů, poslední postupové bylo 56. místo. Na pravidlo deset ran za vítězem se po McIlroyově mimořádnému výkonu nikdo do druhé poloviny turnaje nedostal.
Další pořadí: 8. Quirós, Rock, Palmer (-1), 15. Schwartzel, Oosthuizen, Stenson (E), 25. Mickelson, Westwood, Day (+1), 33. Stricker, E. Molinari, Harrington, McDowell, Kaymer, Overton (+2), 44. Glover, Sabbatini (+3), 56. D. Johnson, Manassero, Donald, Karlsson, B. Watson (+4).
Cutem neprošli: Laird, Mahan, Fowler, Casey, Cink, Rose, Scott, M. Wilson, Poulter, Els, F. Molinari, Čejka, Villages, Furyk, Jiménez, Funk, Cabrera, Ogilvy.

Pátek – 2. kolo
Vinou třičtvrtěhodinového přerušení nebyl kompletní program dokončen. Dohrávka však už nezmění pořadí v čele.
Turnaj zatím nemá a nemůže mít svého krále, má ale regenta, jenž vládne mocí stejně absolutistickou jako právoplatný panovník. Rory McIlroy zahrál další skvělé kolo, ač tentokrát nikoli bezchybné. Na osmnácté jamce si připsal double bogey vinou přihrávky do vody, což mu ale každý odpustil, protože jinak bavil všechny diváky svým bezprostředním, a přece vyzrálým golfem. Druhá rána do greenu na čtyřparové osmičce, která díky backspinu narolovala míč do jamky k eaglu, byla vrcholem celého dne. „Přiblížil jsem se tomu nejlepšímu, čeho jsem schopen,“ komentoval s bezelstností, ale i opatrností vlastní hru severoirský golfista, jenž se dostal na skóre -11, pro zbytek startovního pole naprosto nedosažitelné.
Je to nejnižší skóre, jakého kdy nějaký golfista na US Open po úvodních šestatřiceti jamkách dosáhl. „Zdá se mi to snadné. Trefuju fairwaje, trefuju greeny, proměním dostatečné množství puttů,“ snažil se udržet přílišnou euforii na uzdě. Pravda je, že před druhým v pořadí má náskok šesti ran. Tím, kdo se k němu přidá ve flightu třetího kola a kdo byl jakž takž schopen na těžkém hřišti čehosi jako konzistence na vysoké úrovni, byl Korejec Y.E. Yang. Jeho bilance je -5, což znamená náskok tří ran na pětici, dělící se o třetí místo. Tu tvoří Španěl Sergio García a konečně i americká skupina uchazečů o nejvyšší posty Robert Garrigus, Zach Johnson, Brandt Snedeker, Matt Kuchar.
Domácí hráči jako by přece jen povstali, ačkoli spolu s lídrem zahrál stejné nejlepší kolo za 66 ran Němec. Marcel Siem po zkaženém úvodním kole (79) dokázal projít cutem, jehož hranice se zastavila na hodnotě +4, a je vysoce pravděpodobné, že tam zůstane i po sobotní dohrávce. Vyjít k ní bude muset pouhých jedenadvacet hráčů. Cutem neprojde Siemův krajan českého původu Alex Čejka, po kolech za 75 a 74 ran má bilanci +7.
Zlepšili se hráči z čela světového žebříčku. Nejvíc Lee Westwood, jenž se, mimo jiné také s Philem Mickelsonem, dělí za +1 o 26. pozici, Němec Martin Kaymer je o ránu horší na dělené 33. příčce, stejně jako třeba i obhájce titulu Graeme McDowell ze Severního Irska. Ve víkendovém programu se představí i Luke Donald, ačkoli těsně se skóre +4.

Čtvrtek – 1. kolo
Parádní představení Roryho McIlroye zahrnuje šestici birdie, po třech na každé devítce a dvě na závěrečných dvou jamkách. Dvaadvacetiletý Severoir je však nehrál jako poslední, neboť začínal z desátého odpaliště. Už veděl, že v důsledku deště greeny změkly. „Neudělal jsem vůbec nic chybně. Dobře jsem drajvoval, trefoval dobře železa a poslal tam několik puttů. Dobrá kombinace,“ pochvaloval si muž, jenž na dubnovém Masters vedl ještě po třetím kole, ve finále ale selhal. „Poučil jsem se,“ zopakoval, co už říkal před startem US Open.
Zmíněná měkká jamkoviště byla příčinou nečekaně velkého počtu mínusovýh skóre. McIlroyův výkon byl však přece jen výjimečný, Jihoafričan Charl Schwartzel a Jihokorejec Jang na druhém místě zahráli o tři rány hůř než lídr. „Volil jsem konzervativní přístup, snažil se o pary a pokoušel jsem se vyvarovat bogey,“ naznačil posledně jmenovaný, jak vyzrát na extrémně těžké hřiště Blue Course.
Nejsledovanější flight hráčů první světové trojky naopak žádný světový golf nepředvedl. Němec Martin Kaymer a Angličan Luke Donald přinesli skóre 74 (+3), další anglický hráč Lee Westwood ještě o ránu horší. Čtyři nad par hrál také Alex Čejka. Znamená to dělené 84. místo a do pátečního programu úkol zlepšit se, aby prošel cutem.
Další pořadí: 4. García, Oosthuizen (-2), 10. Cink, McDowell (-1), 22. Harrington, Cabrera, B. Watson (E), 34. Kuchar, Overton (+1), 45. Casey, Els (+2), 62. Manassero, Mickelson, E. Molinari, Fowler, Furyk (+3), 84. D. Johnson, Stricker, Poulter (+4), 127. Jiménez, Villegas (+6).

Tento týden je jeden ze svátků golfu v podobě major turnaje. Na turnaji se objeví celá špička světového golfu. Mezi největší favority turnaje patří bezesporu Phil Mickelson, který vyhrál již 4 major turnaje, ale nikdy nezískal tento titul. O to více na něj bude upřena pozornost. Mezi další favority jistě patří loňský vítěz Graeme McDowell, Lee Westwood, Steve Stricker, Martin Kaymer, Jim Furyk, Luke Donald, Nick Watney, K.J. Choi, Dustin Johnson, Rory McIlory či Ernie Els, který loni skončil na třetím místě. Startovat bude i Alex Čejka, který loni skončil na děleném osmém místě. Uvidíme, jak se mu bude dařit, neboť poslední turnaj vzdal kvůli zranění pravé nohy a problematické alergie. Celé startovní pole můžete nalézt zde.

Chybět bude Tiger Woods, který nestartuje z důvodu jeho přetrvávajícího zranění levé nohy. Nicméně neskrývá zklamání, že nemůže startovat. Tigerovi utíká další pokus se přiblížit k vyrovnání rekordu Jacka Nicklause (18) v počtu major titulů. V současné době mu chybí do vyrovnání 4 tituly.

Nebude hrát ani Vijay Singh, kterého nepustilo do turnaje jeho postavení ve světovém žebříčku a do kvalifikace ani nenastoupil.

Hraje se na hřišti Blue v klubu Congressional Country Club s parem 70 o délce 6 629 metrů. Hřiště si můžete interaktivně prohlédnout zde.

Dotace turnaje je 7,5 mil. dolarů (127,5 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,260 mil. dolarů (21,5 mil. korun českých). Do žebříčku FedEx Cupu si připíše 600 bodů.

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy:Congressional Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

European Tour – Saint-Omer Open, Aa Saint Omer GC, Francie
(16. – 19.6.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Matthew Zions s přehledem udržel prvenství a jako jediný dosáhl výraznějšího výsledku pod par hřiště. Přesně zahrál -8 a na další v pořadí získal náskok minimálně sedmi ran. V posledním kole zapsal Australan dvě bogey a čtyři birdie. Za ním se pořadí řádně promíchalo, nikdo ze soupeřů s ním nedokázal držet krok. „Je to jako sen. Na posledních čtyřech jamkách jsem si dovolil myslet na to, že bych vyhrál. Kdyby se to bývalo nepovedlo, byl by to zásah osudu. Několikrát jsem měl knedlík v krku,“ přiznal Zions.
Dvaatřicetieltý golfista mohl oslavit své premiérové vítězství na European Tour, ze které na tři roky vypadl, a když se vrátil, žádná sláva to v letošním ročníku nebyla. Z pěti předchozích cutů vytěžil jedno 13. místo, jinak jeho jméno figurovalo nejvýš ve čtvrté desítce konečného pořadí. Tentokrát mu patří prémie 100 tisíc eur.
O druhou pozici se podělili Švéd Peter Gustafsson, Skot Craig Lee a Angličan Daniel Denison, všichni s finálním skóre -1. Nejlepšího denního výsledku dosáhl další anglický golfista David Dixon. K tomu, že ho stlačil na 68 (-3), mu mimo jiné dopomohl i hole-in-one na sedmnácté jamce. Obsadil však až dělenou 17. pozici.
Další pořadí: 5. Ruiz, Tampion, Slattery, Gagli, A.S. Hansen, Campillo, Perrino (E), 12. Elson, Coetzee (+1), 67. Wiegele (+11).

Sobota – 3. kolo
O další střídání na prvním místě se postaral Matthew Zions z Austrálie kolem za 67 ran, jímž snížil své celkové skóre na -6. Hráč, jenž letos teprve pošesté prošel cutem na turnaji European Tour a vydělal něco přes 44 tisíc eur, má náskok tří ran před hráči na děleném druhém místě. Těmi jsou Angličan Daniel Denison, Ital Federico Colombo a Jihoafričan George Coetzee. Nad hranicí paru už zůstalo jen devět golfistů.

Pátek – 2. kolo
Hráč ze 1066. místa světového žebříčku Andrea Perrino a golfista, jenž není zatím zařazen do evropského finančního žebříčku Race To Dubai, Craig Lee, jsou v půlce turnaje společnými lídry. Ital i Skot mají skóre pět ran pod par a náskok jedné rány před Jihoafričanem Georgem Coetzeem, jenž klesl z prvního místa vinou druhého kola zahraného těsně nad par. V mínusu je po pátku jen patnáct hráčů a cut se zastavil na poměrně vysoké hodnotě +4. Jediné kolo bez bogey zahrál Jorge Campillo ze Španělska a nejlepším denním výsledkem -5 se zachránil, protože turnaj začal se čtvrtečním skóre přesně opačným, tedy +5.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlépe do turnaje vstoupil Jihoafričan George Coetzee výkonem 66 ran (-5). Zahrál šest birdie a jedno bogey. A sedm příček výš postaveným hráčem v Race To Dubai, a jediným ve startovním poli, je Skot jamie Elson. Ten má po úvodním kole skóre 70 (-1), což stačí na dělenou 14. pozici. Za Coetzeem se o druhou příčku dělí se ztrátou dvou ran Erik Tage Johansen z Norska, Matthew Zions z Austrálie, Banoit Teilleria z Francie, Thomas Norret z Dánska a Andrea Perrino z Itálie.

Elitní hráči odjeli na U.S. Open a tak má turnaj slabé obsazení. Hrát budou bratři Saltmanovi, loňský vítěz Martin Wiegele, David Dixon (vítěz z roku 2008) či Chris Lloyd.

Hraje se na hřišti Aa Saint Omer s parem 71 a délkou 6 259 metrů.

Turnaj je dotován částkou 600 tis. euro (14,6 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 100 tis. euro (2,4 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy:Aa Saint OmerSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai

Ladies European Tour – Deutsche Bank Ladies Swiss Open, Golf Gerre Losone, Švýcarsko (16. – 19.6.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Program byl vzhledem k prodlevám zkrácen na tři kola. Klára Spilková to závěrečné zahrála za 73 ran (+1) a turnaj dokončila s bilancí even par. Obsadila dělené 54. místo. V neděli zapsala dvě bogey a jedno birdie. Ránu ušetřila na páté čtyřparové jamce, kde jí o kolo dříve uteklo double bogey.
Zvítězila Diana Luna z Itálie s konečným skóre -13. O druhé místo se ztrátou jednoho úderu na vítězku se podělily Lee-Ane Pace z Jižní Afriky, Australanka Kristie Smith a Sophie Giquel-Bettan z Francie.
Další pořadí: 5. Brewerton, Reid (-10), 7. Hedwall, Lunn, Koch (-9), 12. Davies (-7), 21. Parker, Boeljon (-6).

Dohrávka 2. kola
Klára Spilková zkompletovala druhé kolo za 74 ran. Oproti prvnímu se tedy o pět zhoršila, ale celkové průběžné skóre -1 znamená, že těsně prošla cutem. V nedělní dohrávce zapsala dvě birdie, ale také jedno double bogey. Vedoucí Švédka Karin Koch dostala na prvním místě společnici, jíž je Angličanka Laura Davies. Obě mají bilanci -9. Slovenka Zuzana Kamasová (+7) neprošla cutem.
Další pořadí: 3. K. Smith, Luna (-8), 7. Boeljon, Reid, Croce (-7), 12. Parker (-6), 19. Hedwall, Brewerton (-5),

Pátek, sobota – 2. kolo (nedohráno)
V sobotu se nehrálo vůbec, zamezil tomu hustý a vytrvalý déšť.
V pátek byla hra ze stejného důvodu ukončena v době, kdy byla odehrána zhruba polovina odpoledního programu. I Klára Spilková bude o cut bojovat až v sobotu ráno. Česká golfistka nezačala dobře, hned na své druhé jamce (třípar č. 11) zahrála double bogey a po pěti absolvovaných jamkách měla denní skóre +3. Jedním birdie svou pozici vylepšila, celkově se zastavila na -1, což je poslední hodnota, která by v současné chvíli mohla stačit na účast ve víkendové části turnaje. Dohrávka to však může změnit. V čele je Carin Koch ze Švédska, která stačila absolvovat kompletní hřiště a má průběžnou bilanci -9.

Čtvrtek – 1. kolo
Klára Spilková měla po čase velice slušný vstup do turnaje. Díky výsledku 69 ran (-3) se dělí o 20. pozici. Česká golfista se vyvarovala bogey a na vedoucí pozici ztrácí tři rány. V čele se usadily Australanka Karen Lunn a Joanna Klatten z Francie. Druhá jmenovaná zapsala sice čtyři bogey, ale na pětiparu číslo 18 pro změnu předvedla eagle.
Další pořadí: 3. Boeljon, Reid (-5), 7. Brewerton, Croce (-4), 20. Davies, Luna (-3), 28. Hedwall (-2), 74. Parker (+1), 108. Kamasová (+3).

Na turnaji, který se hraje v regionu přezdívaném švýcarské St. Tropez, bude hrát celá řada vynikajících hráček včetně Laura Davies, Melissa Reid, Diana Luna, Becky Brewerton, Slovenka Zuzana Kamasova či Carin Koch. Startovat bude i Klára Spilková, které přejeme hodně štěstí.

Hraje se na hřišti Golf Gerre Losone s parem 72 a délkou 5 730 metrů.

Dotace turnaje je 525 tis. eur (12,7 mil. korun českých) a vítězce připadne 78 750 eur (1,9 mil. korun českých).

Odkazy:Stránky hřiště … Satelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

.