The Open – zvítězil Darren Clarke

17.07.2011 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

The British Open, Royal St. George’s Golf Club, Sandwich, Kent, Velká Británie (14. – 17.7.2011, -1 hodina)

Neděle – poslední kolo

Darren Clarke měl pevné nervy, je novým šampiónem The Open

Dvaačtyřicetiletý Darren Clarke se stal nejstarším vítězem Open od roku 1967, když dokázal prodloužit sérii „major úspěchů“ hráčů z European Tour. Irský hráč odolal v závěru finálového kola 140.ročníku The Open Championship náporu amerických golfistů Dustina Johnsona a Phila Mickelsona a rozdílem 3 ran získal svůj první major titul.

Pouhý měsíc poté, co se naopak Rory McIlroy stal nejmladším vítězem US Open od roku 1933 a zhruba rok poté, co Graeme McDowell triumfoval na stejném turnaji, slaví irští golfoví fanoušci potřetí „major“ úspěch.

Darren Clarke hrál už své 21.Open, z kterého měl dosud tři umístění v první desítce včetně 2.místa z roku 1997, ale od roku 2002 se neumístil ani jednou v Top 10 na žádném major turnaji. Vítěz 21 profesionálních turnajů po celém světě se ovšem po období herního útlumu, které ovlivnily vážné rodinné problémy, dokázal vrátit na výsluní. Letos naznačil návrat formy vítězstvím na Mallorce, ale přesto se se 111.hráčem světa na hřišti Royal St George´s příliš nepočítalo.

Clarke ovšem v dnešním finálovém kolo předvedl pevné nervy a skvělé puttování, které ho naopak trápil v sobotu. Na prvních jamkách se dokázal několikrát delšími putty zachránit a na 7.jamce pak zahrál už svůj druhý eagle turnaje, který ho se skóre -7 posadil na koně.

Největším soupeřem mu byl v úvodu kola Phil Mickelson, který zjevně konečně našel recept na hru na linksech, a po 10 jamkách se dostal dokonce už 6 ran pod par. Pak ovšem minul krátký putt na par na 11.jamce a jeho hra se rozpadla – během šesti jamek stihl ztratit 4 rány.

Pak byl na chvíli největším Clarkovým vyzyvatelem Dustin Johnson, který předváděl famózní dělové drivy a po nepříliš vydařeném začátku zahrál 3 birdie mezi jamkami 7 a 12. Johnson ale na pětiparové čtrnáctce ve snaze dostat se na green druhou ranou chyboval, poslal míč do autu (double-bogey), a Clarke si mohl oddychnout. Na posledních jamkách už si mohl vychutnávat blížící se výhru, kterou neohrozila ani dvě bogey na posledních dvou jamkách po ztrátě koncentrace.

„Eagle na sedmičce mi hodně pomohl a od té chvíli jsem se snažil hlavně minimalizovat své chyby,“ popisoval své kolo Clarke. „Nemohl jsem hrát příliš defenzivně, ale hlavní bylo hrát rozumně…“

Jen tři hráči historie vyhráli Open ve vyšším věku než právě Clarke – Roberto de Vicenzo, Harry Vardon a Old Tom Morris. Vítězství Clarka posunulo ze 111.místa do první třicítky světového žebříčku a díky šeku na 900 tisíc liber už je na 6.místě evropského pořadí Race to Dubai.

Na obtížném hřišti (opět citelně foukalo a hráče potrápily i dešťové přeháňky) se pod parem nakonec udrželi jen 4 hráči. Mickelson a Johnson se podělili o druhé místo se skóre -2, o ránu za nimi skončil Dán Thomas Bjorn, který v Sandwichi sahal po vítězství už v roce 2003.

Američané sice o sobě dali vědět a mají 5 hráčů v první sedmičce konečného pořadí, ale přesto nedokázali přerušit sérii nyní už 6 majorů v řadě, z nichž ani jeden nevyhráli. To se jim stalo vůbec poprvé od roku 1934, kdy se začal hrát Masters, tedy čtvrtý a nejmladší major šampionát.

 Sobota – 3.kolo

Do finálového kola Open jde jako lídr turnaje zkušený Darren Clarke

Dvaačtyřicetiletý Darren Clarke ze Severního Irska půjde do zítřejšího finálového kola 140.ročníku The Open Championship v roli lídra, a to o jednu ránu před Američanem Dustinem Johnsonem. O další dvě rány zpět jsou Thomas Bjorn a Ricky Fowler. Pod parem hřiště se v těžkých podmínkách udrželo jen 6 hráčů.

Hřiště Royal St George´s bylo v sobotním třetím kole turnaje nemilosrdné k první polovině startovního pole, které si zažilo linksové britské počasí se vším všudy. Nepříjemný déšť, zima a silný vítr komplikovali hru na už tak náročném hřišti a v první části dne bylo téměř nemožné udržet své skóre v paru.

Během odpoledne se ale počasí výrazně zlepšilo a závěrečné dvojice měli mnohem lepší podmínky. Nikdo to ale nedokázal přesto využít k nějakému mimořádnému skóre a nejlepší „rundou“ dne bylo 68 ran, tedy minus 2.

Kupodivu toto skóre dokázal zahrát dvaadvacetiletý Američan Ricky Fowler, který šel dvě třetiny kola v extrémně špatném počasí, ale dokázal to zvládnout, v závěru ještě zaskóroval a svému partnerovi Rorymu McIlroyovi, který na 14.jamce zadrivoval do autu, utekl o plných 7 ran. Z děleného 19.místa se vyšplhal až na dělené třetí a nebýt zlepšení počasí, mohl na tom být ještě lépe.

„Docela jsem si to tam venku užíval,“ usmíval se před novináři mladík z Anaheimu, který se před golfovou kariérou zoceloval motokrosem. „Samozřejmě to nebyly zrovna nejlepší podmínky, ale museli jsme prostě bojovat. Cítil jsem se skvěle, zahrál jsem spoustu dobrých ran a jen málo špatných. Když jsem ráno viděl počasí, spokojil bych se s dvěma nebo třemi ranami nad par. Zahrál 68 je skvělé…“

Snad v úplně nejhorším počasí hrál jednašedesátiletý Tom Watson, ale znovu dokázal, že je opravdovou golfovou legendou a dokázal zahrát výborných 72 ran (+2), což dlouho bylo nejlepší sobotní kolo. Do zítřejšího kola půjde z děleného 25.místa spolu s McIlroyem, Sergiem Garciou a dalšími, na první místo ztrácejí 9 ran.

Darren Clarke zahajoval své kolo také ještě za poměrně špatného počasí, ale přesto od začátku předváděl až neuvěřitelně přesnou dlouhou hru. Trefil na dané podmínky těžko uvěřitelných 16 z 18 greenů v regulaci, ale bohužel mu vůbec nepadaly nadějné putty, takže nakonec zahrál třetí nejlepší kolo dne 69 (-1) a vede o jedinou ránu, ovšem klidně mohl mít náskok minimálně pěti ran.

Do nedělního kola půjde ve dvojici s Dustinem Johnsonem, který stejně jako Fowler předvedl výborné kolo 68 (i když v lepších podmínkách) a celkově je na skóre minus 4. Johnson vloni vedl před závěrečným kolem na US Open, ale předvedl jeden z „historických“ kolapsů, navíc mu uteklo play-off na PGA Championship kvůli porušení pravidla o založení hole v písku. Toto je jeho třetí velká šance na premiérový major titul.

Clarke ve své dlouholeté a úspěšné kariéře vyhrál 13 turnajů na European Tour a 2 na PGA Tour, ale také ještě žádný major. Na Open skončil v roce 1997 na 2.místě, ale od roku 2002 nebyl ani jednou v Top 10 na žádném major turnaji. Nyní má nečekanou možnost prodloužit sérii major titulů pro hráče z European Tour na číslo 6.

„Od odpaliště po green snad nemůžu hrát lépe,“ prohlásil po své kole Clarke. „Byl to jeden z těch dnů, kdy mám plnou kontrolu nad letem míče, ale neměl jsem správný rytmus při puttování. Kdyby mi ale někdo před začátkem kola řekl, že můžu mít 69 ran, ukousl bych mu ruku…“

Když se ho novináři zeptali na ovace fanoušků, které ho doprovázeli, s úsměvem dodal: „Myslím, že většina fanoušků se dokáže ztotožnit s někým, kdo nevypadá jako atlet a rád si dá pintu piva…Vyhrál jsem Ryder Cup, vyhrál jsem WGC, ale major mi po celou kariéru unikal. Teď mám šanci si splnit sen a bylo by to fantastické, ale vyhrát major je vždycky těžké.“

Pořadí po 3. kole

Pátek – 2. kolo

Donald a Westwood neprošli na Open cutem, fanoušky potěšil esem veterán Tom Watson

I po druhém kole 140.ročníku The Open Championship v anglickém Sandwichi jsou v čele dva překvapiví lídři, ale dvojici Thomas Björn a Tom Lewis vystřídali Darren Clarke ze Severního Irska a Lucas Glover ze Spojených států, kteří mají průběžné skóre 4 rány pod par.

Dvacetiletý anglický amatér Lewis nedokázal napodobit senzační čtvrteční kolo 65 ran (-5), které bylo amatérským historickým rekordem turnaje, a zahrál o 9 ran hůř. Přesto znovu několikrát ukázal svůj mimořádný talent a dokázal se udržet alespoň jednu ránu pod par.

Zkušený Dán Björn, který na hřišti Royal St George´s sahal po vítězství už v roce 2003, zahájil své druhé kolo velmi špatně (3 bogey za sebou od druhé jamky), ale pak se dokázal vzpamatovat a přinesl 72 ran (+2), takže ztrácí jen jediný úder na 1.místo.

Jihovýchodní pobřeží Anglie nabídlo hráčům a téměř 50 tisícům fanouškům velmi příjemné počasí a nijak extrémní vítr, ale přesto se nikdo nedokázal přiblížit nejlepším čtvrtečním výsledkům. Glover a Clarke nastavil už během dopoledne vedení v klubovně na minus 4, a udrželi si ho až do konce kola.

Dvaačtyřicetiletý Clarke skončil před 14 lety na Open hřišti Royal Troon na 2.místě, ale už deset let nemá žádné umístění v Top 10 na jakémkoli majoru. Na poslední jamce proměnil šestimetrový putt na birde a zahrál podruhé za sebou 68 ran.

„Vyhrát zde by pro mě moc znamenalo, ale máme za sebou samozřejmě teprve dvě kola a je před námi dlouhá cesta,“ prohlásil Clarke, který na sedmé jamce proměnil téměř třicetimetrový putt na eagle. „Předpověď počasí pro víkend je velmi špatná, ale já se na to docela těším. Hřiště bude extrémně náročné.“ Na sobotu je v oblasti předpovídán déšť a poryvy větru až kolem 50 km v hodině.

Američan Glover je šampionem US Open 2009, ale na britském The Open se za pět účastí ani jednou neumístil mezi prvními dvaceti. Ke čtvrtečním 66 ranám ale dnes přidal 70 ran (zahrál na závěr 8 parů v řadě) a nečekaně se udržel v čele.

Velká pozornost byla pochopitelně soustředěna na vítěze US Open Roryho McIlroye, který předvedl velmi solidní výkon, a i když se nevyhnul několika chybám, zahrál 69 ran. Na první místo ztrácí v nabitém poli hráčů pouze 4 rány.

Cut třetího majoru sezóny se po dvou dnech nakonec zastavil na skóre +3 (první a 59.místo od sebe dělí pouze 7 ran), což byla velmi špatná zpráva pro některé velké hvězdy. O ránu za cutem zůstali například trápící se Lee Westwood nebo trojnásobný major šampion Padraig Harrington, o dvě rány unikl postup Graemu McDowellovi a také světové jedničce Luku Donaldovi. Naopak hrál znovu velmi solidně Němec Martin Kaymer, který ztrácí na lídry jedinou ránu.

Ranou dne potěšil diváky už 61letý Tom Watson, který dokázal zahrát hole-in-one na 6.jamce, což mu pomohlo projít cutem do víkendu – v kariéře se mu to podařilo už počtyřiadvacáté a znovu vylepšil svůj rekord jako nejstarší hráč, který kdy na Open odehrál všechna 4 kola. Na první místo ztrácí pouze 6 ran.

Pořadí po 2.kole

Čtvrtek – 1. kolo

Senzačními lídry po prvním kole Open jsou Thomas Bjorn a Tom Lewis

Čtyřicetiletý zkušený dánský golfista Thomas Bjorn se dostal do 140.ročníku turnaje The Open Championship až jako šestý náhradník, a to jen díky tomu, že v pondělí definitivně účast odřekl zraněný Vijay Singh, ale v prvním kole z toho vytěžil maximum. Na obtížném hřišti Royal St George´s dokázal zahrát 5 ran pod par a ujal se vedení, během odpoledního programu ho senzačním způsobem dokázal vyrovnat teprve dvacetiletý amatér Tom Lewis.

Letošní třetí major turnaj sezóny se hraje na nepříliš oblíbeném hřišti na jihovýchodním pobřeží Anglie poblíž městečka Sandwich, které má par 70 a délku 6589 metrů. Především v dopoledních hodinách foukal silný vítr a ještě ztěžoval udržení míče na tvrdých a výrazně zvlněných fairwayích.

Bjorn ale drajvoval báječně, navíc přidal skvělé puttování a nastavil laťku na skóre 65. Jen o ránu za ním se usadil ještě zkušenější sedmačtyřicetiletý Španěl Miguel Angel Jiménez. Odpoledne se vítr na pobřežním linksovém hřišti výrazně uklidnil, ale Bjorna a Jiméneze nikdo dlouho nedokázal napodobit.

Podařilo se to až bývalému šampionovi US Open Lucasi Gloverovi, který dokázal zahrát tři birdie za sebou na posledních 3 jamkách a stejně jako Jiménez zapsal 66 ran, dokonce o ránu lépe pak v závěru prvního hracího den zahrál Tom Lewis, který postoupil na Open díky vítězství ve finálové fázi kvalifikace. Na poslední chvíli se na skóre minus 6 dotáhl také další z Američanů Webb Simpson.

Na starobylém hřišti Royal St George´s se hraje Open už počtrnácté, naposledy se zde konalo v roce 2003, kdy právě Thomas Bjorn sahal po vítězství, ale po kolapsu na 16.jamce finálového kola (kdy se natřikrát vyhrával ven z bunkeru) nakonec o ránu prohrál se senzačním vítězem Benem Curtisem. Podle vlastních slov ale nebere letošní ročník jako příležitost k jakémusi vykoupení.

„Mnoho lidí se mě ptá na rok 2003, ale pro mě je to už minulost. Měl jsem k titulu blízko, ale to se prostě v golfu stává,“ prohlásil hráč, který si po dobrém začátku sezóny (a vítězství v Kataru) prožil těžké životní období, protože před několika týdny zemřel jeho otec. Bjorn pak čtyřikrát z pěti turnajů vůbec neprošel cutem a herně se trápil. Když se ho novináři na tiskovce na jeho otce zeptali, neubránil se slzám. „Dnes by byl na mě hrdý,“ vypravil ze sebe nakonec.

Tom Lewis je stále ještě úspěšným amatérem, ale několikrát už se dokázal prosadit i mezi profesionály a dnešní úvodní kolo zvládl s obdivuhodným klidem, ke kterému možná přispěla i přítomnost jeho jmenovce, už jedenašedesátileté legendy Toma Watsona, který opět dokázal, že je stále schopen konkurovat i třikrát mladším hráčům.

„Když jsme začínali, spousta lidí kolem nás křičela ´Do toho, Tome,´ ale asi to bylo spíš na toho druhého Toma, ne na mě,“ usmíval se po svém famózním kole Tom Lewis. „Ale na konci snad aspoň pár těch výkřiků patřilo i mně. Tom Watson byl fantastický, je to absolutní gentleman a nemohl jsem si přát jako svého herního partnera nikoho lepšího…“ Watson nakonec zahrál 72 ran a ve vyrovnaném poli hráčů ztrácí jen 4 rány na dělené 6.místo.

Největším favoritům se první kolo příliš nevydařilo. Světová jednička Luke Donald neměl svůj „puttovací den“ a zahrál 71 ran (+1), stejně jako vítěz US Open Rory McIlroy ze Severního Irska, na kterém byla v úvodu kola měsíční herní přestávka znát, ale po chybách na první a třetí jamce už dokázal zbytek hřiště zvládnout jednu ránu pod par.

Světová dvojka Lee Westwood začal také velmi špatně (+3 po pěti jamkách), ale pak se rozehrál k velmi dobrému výkonu, který bohužel přinesl jen vylepšení skóre na +1, protože mu třikrát míč při puttu objel hranu jamky. Ranou dne bylo „hole-in-one“ Američana Dustina Johnsona na tříparové jamce 16.

Pořadí po 1.kole:
T1.Thomas Bjorn (Dánsko) a Tom Lewis (Anglie) – 65 (-5)
T3.Miguel Angel Jiménez (Španelsko),Lucas Glover a Webb Simpson (oba USA) – 66 (-4)
T6.Simon Dyson (Anglie), Kyle Stanley (USA), Pablo Larrazábal (Španělsko), Darren Clarke (Severní Irsko), Martin Kaymer (Německo), Fredrik Andersson Hed (Švédsko), Ricky Barnes (USA), Kurt Barnes (Austrálie), Jeff Overton, Ryan Palmer (oba USA) a Jung-Gon Hwang

Hráči i fanoušci golfu se těší na tento téměř golfový svátek. Turnaj, patřící do skupiny major turnajů, se hraje již od roku 1860, kdy se tehdy zúčastnilo pouze 8 hráčů. Linksové hřiště Royal St. George’s Golf Club bude hostit The British Open již po čtrnácté a to od roku 1894. Naposledy se hrálo na tomto hřišti v roce 2003, kdy se z vítězství radoval tehdy ještě neznámý Ben Curtis.
Mezi letošní favority jistě patří bezesporu mladý Ir Rory McIlroy, který vyhrál fantastickým výkonem U.S. Open. Rory McIlroy bude hrát první dvě kola s Rickie Fowlerem a Ernie Elsem, spojí se tak dravé mládí se zkušenostmi. Luke Donald, světová jednička, hraje ve vynikající formě a jistě se popere o další turnajový skapl. Letos již vyhrál tři turnaje, což je nejvíce ze všech hráčů. Loňský vítěz Louis Oosthuizen nejspíše čelí prokletí tohoto turnaje, neboť se mu letos vůbec nedaří. O turnajovém prokletí si můžete přečíst zde. Lee Westwood se bude snažit sesadit Luke Donalda z postu světové jedničky. Podaří se mu to jen v případě, že v turnaji zvítězí či skončí na samostatném druhém místě.
Turnaje se účastní světová elita, krom výše zmíněných hráčů hrají  Phil Mickelson, Sergio Garcia, Charl Schwartzel, Jason Day, Nick Watney, Matt Kuchar, Steve Stricker, Gary Woodland, Bubba Watson, Vijay Singh, Alvaro Quiros a bratři Molinariové. Celé startovní pole si můžete prohlédnout zde.

Hraje se na hřišti Royal St. George’s Golf Club s parem 70 a délkou 6 594 metrů.

Dotace turnaje je 5 mil. liber (138 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 900 tis. liber (24,8 mil. korun českých).

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … Royal St. GeorgesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

.