Golf v Nigérii

12.09.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nigérie zatím není vůbec známá svými golfovými hřišti ani odtud nepochází žádný známý golfista. Většina místní populace si nemůže golf vůbec dovolit, jelikož i v ostatních zemích světa je to sport pro majetnější. Nicméně, jedna nigerijská provincie se svým novým projektem, který by z ní mohl udělat mezinárodní destinaci, míří vysoko.

„Standardní a moderní golfové hřiště je pro nigerijskou rychle rostoucí ekonomiku velice relevantní. Nyní vidíme vývoj úplně nové střední třídy, která má chuť i prostředky na to se zelenému sportu věnovat,“ vysvětluje guvernér Cross River, Liyel Imoke. Je logické, že pokud by se podařilo tyto lidi přivést do hlavního města Calabaru, kde se projet plánuje, byl by to velký ekonomický příliv pro místní, nemluvě o turistickém ruchu.

V osmnáctém století byl Calabar centrem afrického obchodu s otroky s více než miliónem lidí převezených přes Atlantik.  Nyní má město přezdívku „lidský ráj“ a to především kvůli okolnímu deštnému pralesu.  Právě uprostřed této džungle na místě, kde původně stála stará gumovníková plantáž, vláda investuje 200 miliónů dolarů na výstavbu golfového hřiště, které pomůže posílit ekonomický růst regionu. U hřiště bude stát i hotel. Podle architekta Tima Lobba se maximálně dbá na zachování pralesa a hřiště má vypadat, jakoby tu bylo odjakživa.

Nicméně, někteří ochránci přírody se obávají, že stavba hřiště bude mít na tropický prales zničující dopad, především na ohrožené druhy zvířat a rostlin. Jak všichni dobře víme, golfové hřiště s hnojivy a cizím druhem trávy je velkým zásahem do přirozeného chodu pralesa. Někteří odborníci si myslí, že by se vláda měla soustředit spíše na přírodu, než na sport. Místní prales je opravdovým unikátem.

V celé Nigérii, která se potýká s vysokým stupněm chudoby, je zatím pouze 200 000 golfistů. V Cross River je zatím jen jedno golfové hřiště a k luxusnímu rezortu má zatím více než daleko. S profesionálními turnaji v Nigérii to také není nijak valné, jej jich pouze deset v roce. Podle místních golfistů je potřeba se soustředit hlavně na golfovou výchovu malých dětí a posílit tak nigerijskou PGA.

V hlavním městě Lagosu na hřišti Ikoyi golf club už před čtyřmi začali s juniorskými programy, které umožnily místním hrát i v zahraničí a golf byl zaveden i v některých školách. Tak uvidíme do budoucna, jestli se na profesionálních túrách začnou objevovat opravdu nějaká nigerijská jména.

Aneta Zárubová