Golf nemá logiku aneb Historky z PGA Championship

06.08.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Podle mnohých je ze všech čtyř major turnajů sezony jasně nejméně populární, ale je tady. Ve čtvrtek začne v Rochesteru 95. ročník PGA Championship. Akce, která se hraje od roku 1916, je samozřejmě bohatá na nevšední události.

Památná namyšlená věta Waltera Hagena „Tak kdo dnes bude druhý?“ spatřila světlo světa v roce 1925 právě na PGA Championship. Skvělý profesionál bez životosprávy s ní v šatně zaútočil na Ala Watrouse a Lea Diegela, když předtím propustil prostitutku z vozu. Walter samozřejmě vyhrál.

V roce 1938 mohl Jimmy Hines porazit favorizovaného Sama Sneada. Nakonec prohrál o jeden úder, možná právě kvůli situaci na 14. jamce. V té době se míčky na greenech nemarkovaly a Hines musel pomocí wedge přehrávat míček soupeře do jamky. Podařilo se mu to, ale bohužel tam spadl i ten Sneadův.

V roce 1953 se fenomenální Ben Hogan zúčastnil jen šesti turnajů, ale dokázal pět z nich vyhrát. Dobyl tituly z Masters, US Open a The Open. Získat jako první muž moderní historie Grand Slam v jednom roce mu nebylo umožněno, protože vyvrcholení PGA Championship kolidovalo s Open. Už kvůli přetrvávající bolesti nohy po autonehodě se rozhodl v Americe nestartovat.

Až do roku 1957 se turnaj hrál jako jamkovka. V první polovině 50. let se do finále několikrát probojovali téměř neznámí hráči a televizi klesala sledovanost. Na její popud se od roku 1958 hraje i tento major na rány.

Fantastické patování přineslo Jerrymu Barberovi titul v roce 1961. Finále se už hrálo téměř za tmy a on tři jamky před koncem prohrával s Donem Januarem o čtyři údery. Proměnil však údery z 6 a 18 metrů na birdie a chybujícího soupeře dotáhl. Druhý den ho porazil v play off.

Gary Smith se do historie golfu zapsal smutným prvenstvím. V roce 1977 byl diskvalifikován z turnaje kvůli hře s nepovoleným míčkem. Podle soutěžního výboru prý jeho balon nebyl podle normy R&A.

Prvním rodinným duem otec-syn na turnaji byli Al a Brend Geibergerovi v roce 1998. Al, který vyhrál tento major v roce 1966, neudělal cut, syn Brend skončil 25 úderů za vítězným Vijayem Singhem.

O nejméně očekávané vítězství se v roce 1991 postaral excentrický mladíček John Daly. Na turnaj přijel na poslední chvíli, jel z Memphisu do Indiany celou noc a neměl už možnost si na neznámém hřišti zatrénovat. Golf prostě nemá logiku.

.