Golf je nejlepší po Tigerovi

19.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Loni byl druhý v konečném money listu PGA Tour, a tak se vítězství Webba Simpsona na US Open není moc co divit. Přesto se o něm píše jako o překvapivém šampionu. Jako by se golf stále nemohl vzpamatovat z toho, že je tu nová generace vítězů, a místo toho neustále lační po návratu Tigera Woodse.

Jenže Woods už je zpět, takový jaký je. Schopný vyhrát další major, schopný dostat se znovu na místo světové jedničky, ale už ne s takovou dominancí. Simpson, před ním i další americký major vítěz Keegan Bradley, ale i ostatní hráči o dekádu mladší než Woods, neamerické nevyjímaje, se sklánějí před věhlasem svého předchůdce a vzoru, ale jejich tichou ambicí je porážet ho.

A když se to povede, je čas na velkorysost a díky. „Myslím si, že ´Tiger efekt´ inspiroval lidi, aby začali hrát v nižším věku, a golf zažil mohutnější vpád hráčů než kdy jindy,“ zařadil se Simpson mezi ty, které povzbudily Woodsovy úspěchy v mladém věku.

Už když kráčel za svým vítězstvím na Lake Course v sanfranciském Olympic Clubu, říkal si prý šestadvacetiletý rodák z Raleighu, že nechápe, jak mohl Woods vyhrát čtrnáct majorů. Bylo tak těžké získat tento jeden!

„Věřil jsem, že mohu vyhrát major,“ potvrdil Simpson zvýšené sebevědomí po vydařené loňské sezoně, v níž získal dvě turnajová prvenství. „Ale asi jsem nečekal, že přijde tak brzy.“

Vysoký (188 cm), a přitom štíhlý (79 kg) golfista startoval na turnaji velké čtyřky teprve popáté, loni ještě vůbec neměl právo hrát Masters. NA PGA Championship, kde triumfoval zmíněný Bradley, zažil zklamání v podobě neúspěšného cutu. Od jeho prvního turnajového titulu ještě neuběhl ani rok.

Golf si musí zvykat, že takové vítěze bude mít. Že to nebude jen jeden typu Roryho McIlroye. Marketingově i mediálně uchopitelný Severoir se objevil tak nějak mimochodem a díky tomu, že se stal celebritou, je běžně přijímán. Golf si své mladé ikony ve všech obdobích snažil i pěstovat. Dva příklady za všechny – Anthony Kim zapadl, Rickie Fowler se letos konečně dobral výhry.

Ale budou přicházet i vítězové typu Simpsona, s nimiž si golf bude muset poradit. Jsou neočekávaní, nejsou jasně definovaní. Ale hrají skvěle, to by mělo být podstatné. „Golf se změnil,“ prohlásil člen vítězného týmu z amatérského Walker Cupu 2007, jenž poprvé míří do sestavy letošního výběru pro Ryder Cup. „A myslím si, že hra se bude tímto směrem vyvíjet. Jsem šťastný, protože si myslím, že žijeme v časech, kdy je golf nejlepší, co kdy byl.“

Znamená to tedy, že nebyl nejlepší v časech, kdy se čekalo, jestli Woods vyhraje, nebo bude druhý a blahosklonně nechá vyniknout jiného? Rozhodně trvá série, jaká tu ještě nebyla – posledních patnáct majorů má patnáct různých vítězů a vítězové posledních devíti získali zároveň svůj první major.

Symbolicky posledním vítězem, který má takových poct na kontě víc, je Phil Mickelson, který na Masters 2010 vyhrál major počtvrté. Právě on představuje další ikonu Woodsovy éry. Plnil vždy roli muže ve stínu, jenž z něj sice dokázal vystoupit, ale také se do něj v poklidu vrátit.

„Se všemi, kteří vyhráli přede mnou, hraju celý život. Jsou to skvělí hráči a já chci vítězit jako oni. Je to velká konkurence a myslím, že tou soutěživostí ženeme jeden druhého,“ dodal Simpson, aby podpořil svou teroii o nejlepším golfovém věku. A ještě povinně dodal: „S tím tlakem, který jsem cítil v nohách na poslední devítce, chovám hluboký respekt k tomu, kam až se dostal Tiger.“