García urazil Woodse a omlouval se

22.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kde jinde by se mělo uskutečnit dostaveníčko všech dvanácti hrdinů loňského Ryder Cupu i s kapitánem, než ve Wentworthu? Přesně takovým gala začal BMW PGA Championship, tedy jeden z turnajů, hýčkaných evropským profigolfem jako rodinné stříbro.

Když místní usedlík Ernie Els sklidil aplaus po promítnutí záběrů z jeho loňského vítězství na The Open Championship, bylo v něm ukryto i přijetí té podoby zdejšího hřiště, jakou mu Jihoafričan po připomínkách samotných hráčů nakonec dal.

Ať už měla v předchozích letech slovutná osmnáctka jamek z oněch třiašedesáti, které se ve Virginia Water nacházejí, jakoukoli podobu, nejlépe si s ní poradil Luke Donald. Angličan se dostavil obhájit loňský i předloňský titul a pokusit se o unikátní hattrick.

Ve startovním poli bude spolu s Donaldem deset minulých vítězů, v jejichž držení je celkem čtrnáct titulů PGA šampiona starého kontinentu. Dva z nich čeká pětadvacátý start a oba jsou zároveň úspěšnými rydercupovými kapitány – Španěl José María Olazábal z loňska a Skot Colin Montgomerie z roku 2010. Posledně jmenovaný je zároveň trojnásobným vítězem turnaje, v čemž ho překonal jen Nick Faldo se čtyřmi vavříny ze 70. a 80. let minulého století.

Letos to vůbec bude zajímavý ročník. Jedna z legend evropského golfu Miguel Ángel Jiménez přiletěl odehrát 600. turnaj European Tour v kariéře. Předseda turnajového výboru Thomas Björn všem přítomným na slavnostním večeru v hotelu Sofitel na londýnském letišti Heathrow připomněl, že to se dosud žádnému golfistovi nepodařilo.

West Course bude velkou akci hostit po třiatřicáté. Před třemi lety na něm Robert Karlsson vytvořil nový rekord 62 ran. Bylo to v sobotu, Švédovi to k celkovému úspěchu nepomohlo a bylo to zároveň docela jedinečné, protože vítězný Simon Khan skončil turnaj s celkovým skóre -6.

Jaké to je, zaskočit sem z občas chladné a občas příliš hektické Ameriky, vyjádřil Sergio García. „Skvělá skupina hráčů si to rozdá na těžkém hřišti, moc se těším. Byl jsem u vytržení při pohledu na hřiště. Bude to úžasný víkend.“

Španěl hovořil o rodinné atmosféře, v níž se sotva dočká toho, co zažil na nedávném The Players, když partner z flightu Tiger Woods zahrál ránu za jeho zády a Garcíu v nápřahu vyrušily ovace diváků. Uvolněná stmosféra na něj tak dolehla, že se enchal moderátorem svést k nepředložené poznámce.

Na otázku, zda na blížícím se US Open pozve Woodse na večeři, odpověděl narážkou, jež je v USA považována za rasistickou: „Jasně, každý večer. Bude smažené kuře.“ Pokrm je krypto označením pro černocha/Afroameričana. Za nejapný žert se García rychle omluvil prostřednictvím European Tour.

Od amerických reálií si rád odpočine i Martin Kaymer. Němec pro změnu přítomným povyprávěl, jakou nevraživost vůči sobě vyvolal svým vítězným puttem v Medinah, kde defenitivně dokonal evropský rydercupový obrat v nedělních singlech. V posilovně si pak různé poznámky vyslechl několikrát a v restauraci zažil dokonce přímý atak. „Přistoupil ke mně nějaký muž a řekl mi, že dřív mě neměl moc rád, ale teď mě už nenávidí. Říkají to, aby to vypadalo jako žert, ale mám dojem, že to myslí vážně,“ popsal Kaymer.

Ale teď se i on těší na Wentworth. A to je samozřejmě i pro-am s celebritami. Po úterní slavnosti mu byla věnována tradiční středa a mezi amatéry byli tradiční účastníci jako populární žokej A.P. McCoy, bývalý německý tenista Boris Becker a takřka dvě desítky někdejších i současných fotbalových reprezentantů Anglie i dalších zemí.

 

.