Made in Denmark

17.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Made in Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsø, Aalborg, Dánsko
(14. – 17. 8. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Téměř sedmileté čekání na titul ukončil Marc Warren první výhrou na European Tour, kvůli níž nemusel do play-off. Po výkonu 68 ran (-3) předčil Skot o dvě rány partnera ve finálovém flightu Bradleyho Dredge z Walesu a stejný rozdíl je mezi nimi v konečném pořadí, vítěz hrál -9. „Cítím se skvěle, v minulých letech jsem byl několikrát blízko, ale nikdy to nedopadlo. Tohle léto se cítím mnohem líp než předtím,“ zářil vítěz. Start kola byl pro hustý déšť o hodinu a čtvrt odložen a v přetrvávajících těžkých povětrnostních podmínkách nikdo z nejbližších konkurentů vedoucí duo neohrozil. Nejlepší výsledek 67 (-4) vynesl umístění v top 10 málo známému domácímu borci Lassemu Jensenovi. Dánsko má nakonec vpředu tři muže, za třetího Angličana Phillipa Archera se přece jen vytáhl Thomas Björn a skončil dělený čtvrtý, zatímco Thorbjörn Olesen klesl k Jensenovi na sedmou pozici.

Drama se odehrávalo jen v tom smyslu, že nikdo z hustého davu přihlížejících nemohl tušit, co se stane v příštím okamžiku. Většina hráčů z první desítky střídala zápisy parů, bogey a birdie s takovou intenzitou, že to takřka nešlo usledovat ani u obřího plátna, natož na leaderboardech. „O tomhle turnaji šly zvěsti, ale až tady jsem poznal, jak fantastické publikum je,“ řekl Warren, nejstabilnější hráč. Zapsal první bogey na deváté jamce po třech birdie a druhé bogey na osmnáctce po dvou birdie. Závěrečné zaváhání však nic neznamenalo, chyboval i Dredge, jehož poměr birdie bogey je šest ku pěti. Vítězný třiatřicetiletý Skot vyhrál před osmi lety Scandinavian Masters, ve Švédsku však musel bojovat v rozehrávce proti domácímu favoritovi Robertu Karlssonovi. V září 2007 dobyl Johnnie Walker Championship at Gleneagles v play-off proti Angličanovi Simonu Wakefieldovi, jenž byl shodou okolností nyní v Dánsku devátý.

Další pořadí: 4. Björn, O. Fisher, Pepperell (-3), 7. Jensen, Olesen (-2), 22. Dyson (+1), 28. Broberg, Grillo (+2), 34. Wattel (+3), 39. Horsey (+4), 57. Aguilar (+7), 61. Hatton (+8), 61. Madsen (+8), 74. Colsaerts (+10), 78. Uihlein (+12).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Nejlepším výsledkem dne 66 ran (-5) se do popředí posunul Skot Marc Warren, jenž byl po polovině turnaje až ve druhé desítce průběžného pořadí. Teď se dělí o vedení s Velšanem Bradleyem Dredgem, oba mají skóre -6. Na třetí pozici dlí Severoir Gareth Maybin s Angličanem Simonem Wakefieldem, ztrátu mají tři údery. Přes dvacet tisíc diváků lehce zklamali domácí hráči, nejlepší z nich Thorbjörn Olesen se dělí až o pátou příčku, Thomas Björn o osmou. Pokud bude v neděli opět foukat, může se však lehce stát cokoli. Důkazem je, jak ze zadních pozic vyletěl Warren. Dredge, jenž brzy přišel o páteční náskok čtyř ran i o první místo, sbíral hlavně bogey (čtyři) a druhé birdie zahrál až na sedmnáctce, kde dorovnal Warrenovo skóre -6. Hru na finálové jamce musela poslední trojice na půl hodiny přerušit, neboť jeden z přihlížejících zkolaboval a zasahovali lékaři. Po návratu z drivingu hrál Dredge par, pořadí se už neměnilo.

V náročných větrných podmínkách se Warrenovi podařila mimořádná věc, druhý výkon dne byl o dvě rány horší než jeho a spíš byly k vidění zápisy na paru a nad ním. Mínusovou hodnotu přineslo ze hřiště jen devět mužů. „V takový výsledek jsem nedoufal,“ připustil Skot. Na začátku jsem byl mimo rytmus a dal jsem několik špatných ran. Od druhé dobrá rány na třetí jamce jsem se chytil a předváděl jsem dobrý golf. Mám rád ten styl, když hrajete nízké rány,“ komentoval třetí kolo. Zapsal v něm tři bogey a osm birdie, čtyři z nich mezi třináctou a sedmnáctou jamkou.

Další pořadí: 8. O. Fisher, Björn (-1), 16. Grillo (+1), 26. Dyson, Wattel (+3), 39. Broberg, Madsen (+4), 50. Uihlein, Colsaerts (+5), 57. Hatton, Horsey Aguilar (+6).

Pátek – 2. kolo
Další velkou nálož přinesl z dánského hřiště Petr Gál a se skóre +19 se zařadil na poslední 151. místo z těch, kteří pokračovali ve hře. Český golfista zapsal opět jedno birdie, ale i šest bogey a jeho bilance narostla zejména po quadruple bogey 9 na třinácté jamce. Dohromady 80 (+9), hůř hrál paradoxně jen někdejší rydercupový hráč Thomas Levet z Francie. Na opačném pólu leaderboardu je Velšan Bradley Dredge, osamostatnil se na prvním místě se skóre -8. Program byl vinou bouřky o hodinu zpožděn.

Dredge hrál 68 ran (-3) a lepších bylo jen několik výkonů. Jeden z nich 67 (-4) předvedl Angličan Simon Wakefield a posunul se na samostatné druhé místo, ovšem s odstupem plných čtyř úderů za lídrem. „Kdyby mi to někdo řekl před turnajem, takový náskok bych bral,“ smál se Dredge. Až o třetí místo se mimo jiné dělí domácí favorité Thorbjörn Olesen a Thomas Björn, jemuž se po dobrém čtvrtečním startu nedařilo, hrál 73 (+2). Ve skórkartě vedoucího Velšana jsou tři birdie, ale také šest bogey, z nichž čtyři hrál mezi 13. a 18. jamkou. „Vítr nebyl tak silný jako včera a foukal z jiných směrů,“ všiml si Dredge, jemuž podmínky celkem vyhovovaly.

Další pořadí: 13. Madsen, Warren (-1), 25. Broberg, Colsaerts (E), 42.Wattel (+2).
Cutem neprošli mj.: Dyson, Hoey, Horsey, Hatton, Uihlein, Wood, Sullivan, Baldwin, Gál.

Čtvrtek – 1. kolo
Domácí favorit Thomas Björn začal před více než 13 tisíci diváků skvěle, jeho výkon 66 ran (-5) dorovnali Chilan Felipe Aguilar a Velšan Bradley Dredge, takto v triu vytvořili čelo leaderboardu s poměrně značným náskokem tří úderů před dalším Dánem Thorbjörnem Olesenem, samostatně čtvrtým. Pod parem je pak už jen devět účastníků, silný vítr dělal mnohým jiným velké problémy. A to včetně Petra Gála. Výkon 81 ran (+10) ho řadí na 152. místo, horší jsou jen tři konkurenti. V zápisu jediného českého muže ve startovním poli je jedno birdie, čtyři bogey, dvě double bogey a jedno triple bogey z tříparové druhé jamky.

Vedoucí hráči se takových věcí nedopouštějí. I když Aguilar hrál i dvě bogey a Dredge jedno. Oba dokázali skóre na zatím  nejlepší srazit odpovídajícím počtem birdie, Chilan sedmi a Velšan šesti. Jedině Björn byl na hřišti, které mu před lety vyneslo první turnajový titul, v úvodu bezchybný. „Na tomto hřišti je několik jamek, odkud odcházíte šťastní s parem na kontě. Naštěstí jsem se s nimi vypořádal. V těchto zrádných podmínkách, zvlášť s větrem, jaký jsem měl na druhé devítce, jsem za takový start rád,“ řekl druhý muž průběžného pořadí Race To Dubai. V prvním dnu nepadl ani jediný eagle a bez bogey se vedle Björna obešel už jen Olesen, ten však zapsal jen dvě birdie, o tři méně než starší krajan. „Na první a druhé jamce jsem se úspěšně dostal z potíží, to mě posílilo. Pak jsem dal několik hodně dobrých ran,“ řekl Dán a dodal s respektem: „Nemyslím, že najdete lepšího hráče do větru než je Thomas Björn.“

Další pořadí: 14. Madsen, Warren, Grillo (E), 29. Sullivan (+1), 44. Wattel, Hoey (+2), 63. Uihlein, Hatton (+3), 86. O. Fisher, Broberg (+4), 108. Horsey (+5), 124. Dyson, Wood, Jacquelin (+6), 141. Baldwin (+8), 152. Gál (+10).

Petr Gál se bude pokoušet projít cutem v turnaji, jehož startovní pole není celkově až tak silné, ale o hvězdy nouzi nemá. Domácí favorit Thomas Björn tady slavil první profesionální titul, to bylo na Himmerland Open v roce 1995. Jsou tu spolu s ním také Belgičan Nicolas Colsaerts, Francouzi Grégory Bourdy a Raphaël Jacquelin, Američan Peter Uihlein, ti všichni a mnozí další budou chtít uspět na turnaji, jehož první ročník vrací evropskou elitní soutěž do Dánska poprvé od roku 2003, kdy se tady konalo Nordic Open s vítězem velkého věhlasu Ianem Poulterem.

Resort Himmerland si o takovou akci přímo říká, má dvě osmnáctijamková hřiště a jednu devítku, čímž získává pozici největšího golfového areálu v severní Evropě. Firma Nike tady má tréninkové centrum, takže podmínky pro přípravu mají i profesionálové vynikající. Mistrovské Backtee New Course s parem 72 a délkou 6 751 metrů, velmi členité a s rafinovanými greeny, bylo redesignováno domácí firmou. Odtud název turnaje, dánský je i majitel, provozující síť prodejen s nábytkem JYSK. Hrát se bude o podíly z dotace 1,5 milionu eur (bezmála 42 milionů korun).

Odkazy: … Himmerland Golf & SpaHřiště na satelitní mapěStránky turnajeRace To Dubai

.