Gainey před pěti lety vymýšlel izolace ohřívačů, teď míří mezi golfovou elitu

26.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tommy Gainey

Že profesionální golf směřuje k unifikovanosti? Možná je to jedna větev, jeden směr. Jsou tady ale i originální osobnosti. A zdá se, že mohou být úspěšné. Tak třeba Tommy Gainey.

Ano, to je ten chlapík, co byl donedávna znám jako golfista se dvěma rukavicemi. No… vlastně pokud si ho někdo pamatuje, tak i nadále hlavně pro tuto zvláštnost. Teď v neděli se málem proslavil i jinak, totiž vítězstvím. Jen dva konkurenti byli na turnaji The Heritage lepší. Překoná někdy pětatřicetiletý svéráz všechny?

To, že má rukavici i na levé ruce, je nakonec celkem milá věc, které si povrchní divák třeba ani nevšimne. Gainey je na hřišti nepřehlédnutelný i jinak. To, co by u jiného bylo považovánío za ztrátu koncentrace, u něj naopak patří do komplexu jeho osobnosti.

Když zkazí putt, prohne se v pase tak, že diváci nevědí, mají-li se smát, nebo se bát o hráčovu zdravou páteř. Gainey se chytá lýtek tak křečovitě, že ho to snad musí i bolet.

Ale co by pro diváky svého oblíbeného turnaje neudělal… „Myslím, že tohle je druhý nejlepší turnaj na celé tour,“ řekl třetí muž konečného pořadí The Heritage. „Publikum je prostě fantastické,“ složil poklonu lidem z Jižní Karolíny, kteří na rozdíl od Kaliforňanů či Floriďanů nemají tolik příležitostí vidět špičkové hráče doma.

Jakmile dohrál poslední kolo, věděl, že zase nevyhraje. Že zůstane těsně pod vrcholem. Nedal birdie na poslední jamce a málem přišlo něco, nač by lidé vzpomínali. Naznačil, že čepici pod vlivem emocí hodí do davu, ale v poslední chvíli si to rozmyslel.

Místo toho se za ovace odměnil hlubokou poklonou a gesto zopakoval, když prošel špalírem lidí směrem k místnosti rozhodčích.

Ano, dá se to chápat i jako „ikstá“ variace oněch warholovských 15 minut slávy. Vždyť vzápětí poté, co Gainey zmizel publiku z očí, soustředila se jejich pozornost na duel Brandta Snedekera a Luka Donalda o konečné vítězství.

Zůstane tedy třetí v konečném pořadí, jen o ránu horší než zmíněná dvojice, navždy jen svérázem se dvěma rukavicemi? „Výhře v turnaji se neustále přibližuju,“ odmítl takovou variantu hráč, jenž postoupil na 30. místo FedEx Cupu.

Co se týče této sezony, má pravdu. Začal třemi nezdařenými cuty. Pak přišlo osmé místo na Phoenix Open a páté na Honda Classic. Teď tedy postoupil opět blíž vrcholu.

Dost dobré na někoho, kdo bývá nazýván golfovým samoukem. Gainey přiznává, že jeho švih nese stopy jeho baseballové kariéry. V kolektivním sportu se neuplatnil, a tak přijal na nějakou dobu civilní zaměstnání, než se v roce 2007 nechal zlákat možností profesionální golfové kariéry.

„Myslel jsem si, že bych mohl hrát na úrovni Nationwide Tour, dokud jsem dva turnaj nevyhrál. Porazil jsem tam hráče, kteří byli na PGA Tour, tak jsem si řekl, že když jsem dokázal tohle, mohl bych zaklepat na jiné dveře.“

Na to, že se ještě před pěti lety zabýval problematikou izolace ohřívačů vody a teď šlapal na paty uchazeči o post světové jedničky Donaldovi, to byl celkem solidní výkon.