PGA Tour – Frys.com Open

14.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jimmy Walker

PGA Tour – Frys.com Open, CordeValle Golf Club, San Martin, Kalifornie, USA
(10. – 13. 10. 2013, časový posun: -9 hodin)

 

Neděle – poslední kolo
Pohádka Brookse Koepky o kartě na příští rok bez kvalifikace skončila. Po dvou kolech senzačního vedení ho zastavily čtyři bogey, ze kterých tři vyrobil v druhé devítce. Poslední kolo za 72 (+1) a celkové skore -14 stačilo na dělené třetí místo. Nabídnuté šance využil Jimmy Walker, rekordman předchozího kola. Výkonem 66 v posledním kole se Walker posunul k překvapivému vítězství (-17), které je jeho první po šesti letech a 188 startech v PGA Tour.  Předtím vyhrál na dnes už neexistující Web.com Tour. Z Cordevalle si Walker odváží nejen šek na 900.00 dolarů, v přepočtu asi 17 milionů českých korun, ale také 5.000 FedEx bodů a pozvánku na dubnové Masters do Augusty. 
O dvě rány zpět skončil Vijay Singh (-15), který byl po prvním kole šestnáctý, po druhém jedenáctý a po třetím   čtvrtý. Na dělenou třetí pozici si z 23. místa vyskočili Kevin Na a Scott Brown. Dělí ji s Japoncem Matsuyamou a právě Koepkou. 33. Howell III, Davis, Yang (-7), 
Další pozice: 12. Wi, Garrigus (-11), 16. Overton (-10), 21. Immelman, Ishikawa (-9), 26. Villegas (-8), 62. Crane (-1), 70. Huh (+3).

Konečné top 10:

Video – přehled finálového kola:

 

Sobota – 3. kolo
Brooks Koepka pokračuje v senzačním výkonu. Svými šesti birdie a dvěma bogey a výkonem 67 ran (-4) potvrdil vedení s průběžným skóre -15. Koepka se bez karty na PGA Tour letos toulal po evropských túrách, na Challenge třikrát vyhrál. „Challenge mě připravila velmi dobře. Naučila mě, že vyhrát je velká věc,“ uvedl Koepka. 
Na dělenou druhou pozici se k Jasonu Kokrakovi vyšvihl George McNeill s nejlepším výsledkem kola 62 (-9). Oba na lídra ztrácejí dvě rány. Stejně jako McNeill zahrál i Jimmy Walker a dělí se o čtvrté místo, oba mají v zápisu deset birdie a jedno bogey. Nenápadně se ke špičce turnaje posouvá Vijay Singh. Už dvakrát se oproti minulému dnu zlepšil o dvě rány, v sobotu zahrál 65 a doplnil Walkera a Roberta Garriguse na čtvrtém místě.
Vzhledem k tomu, že prvním cutem prošlo 81 hráčů, provedl pořadatel dodatečný cut, jímž deset účastníků neprošlo, a domů odjíždějí např. Clark, Ogilvy, Cink nebo Leonard. Peníze jim však zůstávají.
Další pořadí: 20. Overton (-8), 30. Immelman, Howell III (-6), 45. Love III (-4), 52. Yang, Blixt (-3), 60. Villegas (-2).

Top 10 třetího kola:

 

Video – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Překvapení na začátku sezony, tím spíš, že startovní pole je plné nováčků, se očekávat dala, ale že bude po polovině turnaje na špici leaderboardu jméno Brooks Koepka, je malá senzace. Američan, jenž letos sklízel úspěchy na evropské Challenge Tour, se do vedení posunul ze čtvrtého místa díky kolu za 64 ran (-7).  Zahrál sice tři bogey, ale také osm birdie a na pětiparové patnácté jamce eagle. S celkovým součtem -11 má náskok jedné rány před druhým v pořadí Jasonem Kokrakem, o třetí místo se s odstupem dalšího úderu dělí další domácí hráči Robert Garrigus a Jim Herman. Lídr prvního kola Jeff Overton  zahrál o osm ran hůř a propadl se výsledkovou listinou na 11. pozici. Skokanem kola je Andres Gonzales. Výkonem 62 ran (-9) se Američan posunul o 89 míst na stejnou úroveň, kde je i Overton. 
Senzační bylo několi extrémně dlouhých puttů, jimiž si Koepka dodal sebevědomí. Má ho podložené třemi letošními výhrami na evropské druholigové scéně, odkud už částečně povýšil na European Tour. Do CordeValle se dostal na sponzorskou pozvánku a vyplnil herní přestávku mezi starty ve Skotsku a v Šanghaji. „Necítím žádný tlak, mám radost ze hry a těším se na víkend, bude to moc fajn. A samozřejmě by bylo hezké vyhrát a získat hráčský status tady,“ svěřil se třiadvacetiletý rodák z Floridy. Koepka se na začátku roku vydal mimo USA, protože vypadl ve druhé fázi Q-School PGA Tour a dal přednost zahraničním zkušenostem před pokusy dostat se na turnaje Web.com Tour. Kdyby teď vyhrál Frys.com Open, získal by kartu na dva roky. 
Protože se do cutu (E) vešlo více než 78 hráčů, bude další cut v sobotu pro 70 hráčů a dělená místa.
Další pořadí: 11. Išikawa, V. Singh, Overton (-6), 21. Love III (-4), 28. Immelman, Yang (-3), 42. Crane, Bohn (-2), 51. Blixt, Cink (-1).
Cutem neprošli: Leishman, Petterson, Cabrera, Vegas, Sabbatini.

Top 10 druhého kola:

 

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Jeden eagle, pět birdie a kolo za 64 (-7) vynesly do čela turnaje Jeffa Overtona. O ránu hůř hrál druhý v průběžném pořadí Brian Harman a na třetí pozici, opět s odstupem jednoho úderu, je další americký hráč Kyle Stanley. Až od čtvrté příčky se místa dělí, v celém startovním poli pak už jen Charlie Wi na čtvrtém a Johnson Wagner na desátém odevzdali zápis bez bogey nebo horšího výsledku na jedné jamce.
Za Overtonovým výsledkem stojí hlavně práce na greenu. Lídr proměnil dva putty do birdie ze vzdálenosti delší než pět metrů, na sedmnáctce jeden desetimetrový a z podobné vzdálenosti se zrodil i onen eagle na pětiparové devítce. Nejen to zdobilo jeho hru, na finálové jamce si druhou ranou přihrál až k praporku a bez problémů skóroval do samostatného vedení. „Takový start je vždycky skvělý,“ konstatoval třicetiletý golfista, jehož maximem na PGA Tour jsou zatím čtyři druhá místa. Je jediným rydercupovým reprezentantem USA (2010) bez profesionálního vítězství. „Byl to jeden z těch dnů, kdy mi všechno vycházelo. Doufejme, že to tak bude pokračovat,“ dodal s nadějí.
Další pořadí: 19. Blixt, V. Singh, Love III, Išikawa (-2), 50. Yang (E), 66. Petterson, Cink (+1), 83. Leishman (+2), 110. Na, Goosen, Cabrera (+4), 129. Sabbatini (+8).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Tak to zase začíná. Už dostatečně známá a diskutovaná rošáda v kalendáři znamená, že americká sezona je tu. Co bylo loni takzvanou Podzimní sérií a kde se hrálo o udržení karet na další sezonu, to je teď možností vytvořit si dobrý základ pro nový finanční žebříček a kam se chystají hráči dostatečně zvučných jmen, aby šlo nahlížet na turnaj jako na zajímavý. Chystají se sem totiž zhusta nováčci z Web.com Tour i ti, kterým se v druholigovém play-off povedlo zajistit kartu na PGA Tour, odkud by jinak vypadli. Ve startovním poli jsou i mezinárodní hvězdy jako Ángel Cabrera, Camilo Villegas či Vijay Singh. Obhájit titul se dostavil Jonas Blixt.

Golfový architekt Robert Trent Jones, Jr. si skvěle vyhrál s kontrastem zavlažovaných fairwayí a greenů na jedné straně a okolní šedi vyprahlého nízkého porostu na straně druhé. Tento par 71 o délce 6 737 metrů je velice členitý a rekreační hráči ho mají rádi, pro profesionály z odsazených odpališť jsou však některé jamky nejen dlouhé, ale také nepříjemné těžko odhadnutelnými dopady míčů. Hráči ve stejných flightech často volí zcela odlišné strategie. Hraje se o pět milionů dolarů (asi 84 milionů korun).

Odkazy: … CordeValle Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.