Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Francie má Ryder Cup. A díky němu stovku veřejných hřišť

18.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Je to prolomení tradice. A důkaz, že golf je v kvasu. Ryder Cup se v roce 2018 bude hrát ve Versailles!

Když slavný duel hostila Evropa, hrálo se povětšinou tam, kde drsní Angličané, Skotové a Velšané odolávali vyloďování Vikingů, Normanů, Irů a dalších nájezdníků. Teď se bude hrát v místech věčných intrik francouzského královského dvora.

Takže žádný pobřežní links, žádné deštivé údolí, ale park. Hřiště Le Golf National se nachází ve vnitrozemí, zato 20 kilometrů od Paříže s vynikajícím spojením a v okolí je taková ubytovací kapacita, že se tam několik desítek tisíc návštěvníků golfového zápasu skoro až ztratí.

„V této ekonomické situaci se musíme dívat, kam jdeme,“ uvedl George O´Grady, generální ředitel European Tour. Zároveň dodal, že ve volbě dostala přednost nabídka, jejíž součástí bylo již hotové hřiště.

Takovou mělo mezi konkurenty jen Nizozemsko, zatímco Německo, Portugalsko a také Španělsko představily pouze plány na vybudování nového hřiště. A proti předpokladům posledně jmenované zemi nepomohl ani „Seve faktor“, jak se o tom spekulovalo po nedávné smrti legendárního španělského golfisty Severiana Ballesterose.

Hřiště ve Versailles je koncipováno pro 70 tisíc diváků. „Nakonec rozhodují maličkost,“ komentoval výsledek šéf vítězné kandidatury Pascal Grizot. „Více než 400 tisíc členů naší golfové federace souhlasilo platit po třináct let ročně tři eura.“

Francouzi se opírali o vládní podporu, kterou dostali na základě slibu, že součástí rydercupového projektu budou dvě veřejná hřiště (šestijamkové a devítijamkové). Do roku 2016, tedy dva roky před termínem zápasu mezi Evropou a USA, dosáhnou odhadem investice do Golf National šest milionů eur.

„Francouzská golfová federace má v plánu zřídit v příštích letech stovku nových veřejných hřišť,“ dodal Grizot. Vesměs mají být umístěna poblíž velkých měst a hra na nich, stejně jako výstroj a služby, výrazně levnější.

Tradice už vlastně byla prolomena, protože v roce 1997 evropská část Ryder Cupu opustila Velkou Británii a Irsko volbou španělské Valderramy. Tehdy se dějiště ale rovněž nacházelo na pobřeží, i když andaluském.

„Vyčítají nám, že kráčíme cestou komerce. My ale chceme mít prvotřídní sportovní událost a zároveň přilákat k naší hře tisíce nových hráčů, hlavně dětí,“ dodal O´Grady. „Jestli nás Samuel Ryder z nebe vidí, jsem si jist, že se mu tahle nová cesta líbí,“ doplnil.

Podle šéfa evropského soutěžního golfu zároveň poražení uchazeči nemusí nic vzdávat. Pokud postaví plánované špičkové resorty a nabídnou je pro další evropské ročníky Ryder Cupu, zvýší své šance.