Golf Geum obarvení  nové levé 6.12.2018
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 pravá část
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 horní část

Gál na Open de France

06.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Graeme McDowell

European Tour – Alstom Open de France, Le Golf National, Paříž, Francie
(3. – 6. července 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Osmnáctá jamka je projektována jako velký test výkonnosti a pocítil to jak Kevin Stadler, jenž nakonec neudržel vedení, v němž byl po tři dny, tak úspěšný obhájce titulu Graeme McDowell. Nejprve na osmnáctce zahrál bogey Severoir, jeho denní výkon dostal hodnotu 67 ran (-4) a celkový -5. Na tuto metu neúspěšně zaútočil Thajec Thongchai Jaidee, zaostal o jeden úder. Stadler v závěrečném flightu mohl parem vyzvat McDowella do play-off, nakonec ale i Američan zapsal bogey a podělil se s Jaideem o konečnou druhou pozici. Právo startu na The Open Championship si vydobyli čtvrtý Robert Karlsson ze Švédska, sedmý Michael Hoey ze Severního Irska a osmý Victor Riu, nejlepší z domácích Francouzů.

„Jsem velice překvapen,“ řekl vítěz navzdory tomu, že to u něj dlouho vypadalo na bezchybné kolo. „U druhé sklenice červeného jsem včera, kdy jsem byl velice zklamán výkonem na druhé devítce, bych býval neřekl, že tady takhle budu stát,“ dodal s trofejí v rukou. McDowell postupně přidával birdie až do konečného počtu pět, zdolal takto i dva trojpary. To už byl Stadler skoro mimo hru, po osmi jamkách byl na denní bilanci +5, kterou pak stvrdil na konci. Na druhé devítce přece jen zapsal aspoň tři birdie, ale mezi nimi zase ušetřené rány ztrácel. Do rozehrávky by se poslal puttem do paru z šedesáti centimetrů, jenže minul. „Měl jsem kliku, Kevin Stadler je vynikající, vanikající hráč, nečekal jsem, že mine,“ dodal McDowell.

Další pořadí: 12. Kaymer (+3), 18. Luiten, Gallacher (+4), 26. R. Fisher, F. Molinari (+5), 35. Cabrera-Bello, Levy (+6), 48. Dubuisson, Manassero (+9).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Výrazně těžší navrtání v kombinaci s chladným a deštivým počasím způsobilo hráčům nejedno dilema i herní obtíž, Kevin Stadler se s nástrahami vypořádal po svém. Ani moc neskóroval ani neztrácel, s jedním birdie a dvěma bogey zapsal sice plusový výsledek 72 ran, ale se skóre -9 se udržel ve vedení, a to s pohodlným náskokem čtyř úderů před dvojicí Thongchai Jaidee, Victor Riu. Thajec i Francouz na děleném druhém místě jsou pro změny o dvě rány před samostatně čtvrtým Němcem Martinem Kaymerem. Mezi nepříliš častými výsledky pod parem se vyjímá nejlepší denní výsledek domácího golfisty Juliena Quesneho, jenž zapsal 68 (-3) a posunul se na dělenou dvanáctou pozici.

„Je to těžší,“ srovnal Stadler tři kola v prostředí, jež pro něj bylo neznámé, ale rychle si ho oblíbil. „Je to na něm vidět, hřiště mu sedí tak jako mně,“ potvrdil Kaymer, jenž je stále považován za možného vítěze. „K tomu bych potřeboval opravdu nízké skóre, zapochyboval, ale ne bez naděje německý vítěz US Open. Američan by mu mohl pomoci vzdor své vůli, v závěru třetího kola jej totiž začala trápit záda. „Jsem schopen švihat, takže to bude v pohodě,“ odmítl přijmout zdravotní hendikep. Víc ho trápilo, že si nepřipravoval skórovací šance. „Ale nemůžete čekat, že zahrajete skvěle čtyři dny po sobě. Dobral jsem se dnes k číslu, jaké jsem si zasloužil,“ dodal lídr.

Další pořadí: 12. Levy, Gallacher, Donaldson (E), 23. Luiten (+2), 31. F. Molinari, Manassero (+3), 39. R. Fisher (+4), 50. Zanotti (+5), 54. Cabrera-Bello (+6), 59. Dubuisson (+7).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Poslední místo z těch, kteří dokončili první polovinu turnaje a odstup sedmi ran od předposledního. To je vizitka Petra Gála, jediného reprezentanta českého golfu na slavném versailleském hřišti. Mezi ním a vedoucím mužem Kevinem Stadlerem zeje propast 34 ran, přičemž většina je dána konečnou bilancí +24 hráče, jenž zaujal 150. místo leaderboardu. Ve druhém kole zahrál dvě birdie, ale i osm bogey, dvakrát double, jednou triple. Výkon 84 (+13) je nejhorší na celém turnaji.

Tak trochu ovšem došlo i na Stadlera, jenž se ve čtvrtek rouhavě divil své čisté skórkartě. Do té páteční dlouho zapisoval rovněž výborná čísla, na své dvaatřicáté jamce turnaje však přece jen přišlo jeho první bogey. I tak se držel skvěle, na pětiparové devítce, kde své kolo Američan končil, však přišlou double bogey. „Míč mi neležel zrovna dobře, potřeboval jsem dokonalou ránu,“ popsal kritickou situaci. Trefil míč částí hole, kde hlava přechází v shaft a skončil v hluboké trávě. „Takhle jsem nechtěl zakončit den, ale i tak byl skvělý. Výborně jsem patoval,“ dodal čtyřiatřicetiletý hráč, jenž po konečném výkonu 68 ran (-3) stlačil průběžné skóre na -10.

Za Stadlerem jsou seřazeni hráči, kteří usilují o místa ve startovním poli British Open. Druhý Francouz Victor Riu ztrácí tři rány, třetí Němec Marcel Siem pět. Do první desítky se nenápadně posunul Graeme McDowell ze Severního Irska.

Další pořadí: 11. Kaymer, R. Fisher (-2), 17. Manassero, Levy (-1), 24. Cabrera-Bello, F. Molinari, Luiten (E), 35. Zanotti (+1), 43. Dubuisson, Dyson (+2).
Cutem neprošli mj.: Caňizares, Koepka, J.M.Singh, Havret, Bhullar, P.Lawrie, Storm, Henningsson, Levet, Harrington, Jacquelin, Coetzee, Björn, Lorenzo-Vera,  Gál.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Petru Gálovi se vstup do turnaje vůbec nevydařil. Vlastně ano, ale zůstalo u jediné jamky. Na desítce, kde jediný Čech ve startovním poli začínal, zahrál birdie. Rána do mínusu byla vymazána mnohonásobně už na čtyřparové třináctce, kde do skórkarty přibylo číslo 9. Gál pak pak nastřádal ještě jedno double bogey a pět bogey, výsledek 82 (+11) ho zařadil na konec průběžné výsledkové listiny.

Nejlepší výsledek 64 (-7) zahrál díky sedmi bridge Američan Kevin Stadler startující na divokou kartu. „Je to jedno z mýhz nejlepších letošních kol,“ lebedil si lídr. „Když jsem obešel hřiště poprvé, myslel jsem si, že hrát tady bez bogey bude nemožné. Ale je to rázem jedno z mých nejoblíbenějších hřišť, od první do poslední jamky je spektakulární,“ rozplýval se dál.

Na dělené druhé pozici je s odstupem jednoho úderu Němec Marcel Siem, třetí opět o ránu zpět Skot Stephen Gallacher. Siem hraje o účast na The Open Championship, stejně jako Felipe Aguilar z Chile na dělené čtvrté příčce a někteří další hráči z top 10. Ve Francii jsou k dispozici tři místa ve startovním poli třetího majoru sezony.

Favorité se zatím moc neukazují. Obhájce titulu McDowel je osm ran od lídra na 15. místě (-1). Martin Kaymer je ještě dál, na 43. místě (+1). Fabrizio Zanotti přespí na 67. pozici (+2) a domácí borec Victor Dubuison je na 124. pozici (+5).

Další pořadí: 15. Cabrera-Bello, F. Molinari, McDowell (-1), 43. R. Fisher, Kaymer (+1), 67. Luiten, Zanotti (+2), 124. Björn, Coetzee, Dubuisson (+5), 144. Aiken (+8), 153. Gál (+11).

Top 10 prvního kola:

Před turnajem
Už to vlastně není tak daleko, za čtyři roky v tomto období budou nabírat obrátky přípravy Ryder Cupu a Le Golf National se stane středem golfového světa. Nyní v této roli poslouží alespoň Evropě a golfové velmoci starého kontinentu sem vysílají své zástupce. Severoirský obhájce titulu Graeme McDowell bude mít za konkurenty například vedoucího muže Race To Dubai a předpokládaného parťáka v letošním rydercupovém klání Thomase Björna z Dánska. Dále je tu kometa posledních týdnů Martin Kaymer z Německa, domácí ekipu povede Victor Dubuisson, spolu s nimi plejáda skvělých hráčů minulosti a nedávných vítězů včetně Fabrizia Zanottiho z Paraguaye, jenž se pyšní výhrou nejčerstvější. Čeští fanoušci budou sledovat, jak se v takové společnosti povede Petru Gálovi, jenž získal jednu z divokých karet, podobně jako speciální host z USA Kevin Stadler.

Hřiště Albatross se oproti loňsku nezměnilo, měří 6 703 metrů, což je na par 71 už něco. Nejkratší trojpar tu měří 160 metrů, ale dva jsou nad 190. Devítka je bez čtyř metrů natažena na půlkilometrovou vzdálenost. Vodou obklopený green osmnáctky není až takovou ikonou, hned vedle se nachází podobně situované patnácté jamkoviště, na což si s přibývajícími ročníky hráči pomalu zvykají. Co někteří ocení, je rozmanitost ran. Profesionál často využije všechny hole, které si na začátku hry strčil do bagu. Už při projektování se počítalo s tím, že hřiště musí být něčím zvláštní. Ornamentální barokně-empírový sloh nedalekého paláce Versailles inspiroval architekta Huberta Chesneaua, aby vytvořil fotogenické dějiště pro velké turnaje. Ten nadcházející je dotován třemi miliony eur (přes 82 milionů korun).

Odkazy: … Le Golf National … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.