Fotbal na golfu, věc (ne)překvapivá

24.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Fotbalista Carlos Tévez jako caddie Andrése Romera

Přítomnost argentinského fotbalisty Carlose Téveze na hřišti Royal Lytham & St. Annes sice na The Open Championship přitáhla pozornost těch, kteří jinak golf intenzivně nesledují, nicméně někteří odpovědní činovníci jsou novou tváří mezi nosiči holí zklamáni.

Střešní organizace The Royal & Ancient má za to, že jako caddie svého krajana Andrése Romera útočník Manchesteru City neobstál. Nicméně názor na to, zda šlo o negativní či pozitivní jev, není jednotný. Přestože šlo jen o epizodní roli ve finálovém kole, bude se o ní zřejmě ještě jednat.

„Myslím, že bychom se na tuto dílčí kauzu měli zaměřit,“ uvedl ředitel soutěžní komise Jim McArthur. „Bylo mi divné, že vůbec nesundal bag z ramene a nosil ho i přes green. To je totální bláznivina,“ dodal.

Podle jeho slov, tlumočených agenturou Reuters, by s tím R&A měla něco dělat. „Obvykle dostaneme seznam nosičů na začátku týdne a zaneseme ho do protokolu,“ pokračoval McArthur. V Tévezově případě tomu tak patrně nebylo.

Funkcionář ze St Andrews má spoustu zastánců, jiní však nevidí v takové události problém. Výkonný ředitel vrcholné golfové autority Peter Dawson byl smířlivější: „Nemám nic proti hráčově volbě caddieho, dokud se ten chová v duchu nejlepších tradic a podle pravidel.“

Dodal ještě uštěpačně, že nemá informace o Tévezových odborných kvalitách. „Třeba může být zkušený caddie. Ale když hráč chybuje nebo caddie chybuje tak, že skóre je vysoké, raději to nebudu komentovat,“ přisadil si Dawson a poukázal na Romerův výsledek.

Jednatřicetiletý argentinský vítěz sedmnácti profesionálních turnajů (z toho jeden na US PGA Tour a jeden na European Tour) prošel cutem The Open se skóre -1. Chyboval však už v sobotu a zapsal 77 ran. V neděli s Tévezem po boku zahrál jen jedno birdie, zato pět bogey a čtyři double bogey. S celkovým součtem ran +12 skončil na posledním 83. místě se ztrátou pěti úderů na nejbližší dvojici John Daly, Rafael Cabrera-Bello.

„Hrál jsem dnes špatně a on mě aspoň při dalším neúspěchu povzbudil,“ pochválil Romero osmadvacetiletého fotbalistu, jenž má golfový handicap 13. Sám ale přiznal, že jinak než slovem nemohl svého přítele podpořit. „Nemohl jsem mu dát radu o hřišti, mohl jsem mu jen nést bag. Nebylo to snadné, protože je těžký, ale jsem v pohodě,“ usmál se Tévez.

Ještě pochválil hřiště, z něhož byl nadšený, a s nadsázkou dodal: „Můj první major.“ Pozornost budil jak tím, že jej publikum poznalo, tak zarostlou tváří, která jako by kontrastovala se velkou chvílí, jakou je finálové kolo třetího majoru sezony.

Dawson si všiml, že z hlediska přitažlivosti měla Tévezova přítomnost svůj efekt. „Bylo zajímavé, jak početná skupina diváků s tímto flightem šla. Fotbaloví fanoušci a golfoví fanoušci jsou skupiny, které se překrývají víc, než bych čekal. Myslím, že to není špatné,“ dodal výkonný ředitel.