Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Fisher odolal Harringtonovi a triumfoval v Irsku

02.08.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Skvěle obsazený a dotovaný turnaj 3 Irish Open na hřišti Killarney vyhrál devětadvacetiletý Angličan Ross Fisher, který v závěru odolal náporu domácího miláčka Padraiga Harringtona a zvítězil o dvě rány.

Náročné hřiště Killarney, kam se irské otevřené mistrovství vrátilo po 18 letech, tentokrát pro změnu nabídlo hráčům velmi dobré počasí a ti toho využili ke skórovací smršti. Fischer dokonce zahrál v pátek ve druhém kole 61 ran (minus 10) a ujal se vedení o tři rány.

Fischer zahrál své životní kolo na European Tour a dokonce ohrožoval magických 59 ran, protože deset ran pod par byl už po 14 jamkách. Bohužel ale další šance nevyužil, a to ani na snadné pětiparové jamce číslo 16.

Uprostřed třetího kola měl už náskok pěti ran, ale pak na něj přece jen přišly slabší chvilky a do finálového nedělního kola šel už jen s náskokem jediné rány. V neděli dokonce na chvíli vedení ztratil, protože v bezvětří a příjemných podmínkách útočilo mnoho dalších hráčů, ale Fisher se rychle vzpamatoval a od páté jamky se rozjel k dalšímu vynikajícímu výkonu.

V závěru ale přesto musel odolávat náporu trojnásobného major šampióna Padraiga Harrington, který se na něj dotáhl fantastickým eaglem na 16.jamce. Fisher ale odpověděl dvěma klíčovými birdie na jamkách 15 a 16 a na závěrečných jamkách už si vedení suverénním způsobem pohlídal.

Po kolech 69, 61, 71 a 65 se jeho skóre zastavilo na 18 ranách pod par, Harrington po nedělních 64 ranách zůstal na samostatném druhém místě o dvě rány zpět. O třetí místo se podělili další Angličan Chris Wood a Španěl Gonzalo Fernández-Castaňo.

Když na tomto hřišti naposledy vyhrál v roce 1991 Sir Nick Faldo, pod par hřiště se dostali jen tři hráči. Tentokrát jich bylo 41.

Před svými domácími fanoušky se představil i vítěz U.S.Open Graeme McDowell, který obsadil dělené 31.místo (-3), o ránu za ním skončil na děleném 35.místě Rory McIlroy, který byl po dvou dnech ve špičce průběžného pořadí, ale o víkendu ztratil. Příliš se nedařilo také dalšímu z velkých favoritů Justinu Roseovi.

Angličan, který je letos tak úspěšný na americké túře, se netajil ambicemi hrát o titul a vylepšit své šance na účast v Ryder Cupu. Skončil ale až na děleném 44.místě.

Fisher, který vyhrál na European Tour už čtyřikrát, si odvezl šek na 500 tisíc z celkové dotace 3 miliony Eur. Polepšil si z 33. na 14.místo evropského pořadí Race to Dubai, navíc v evropském rydercupovém pořadí se z 13.místa posunul už na šesté.

„Je to skvělý pocit vyhrát turnaj proti tak skvělým hráčům,“ prohlásil Fisher. „Když jsem slyšel jásot diváků, věděl jsem, že Padraig pořádně tlačí. Naštěstí se mi podařilo zůstat trpělivý.“

„Nevím, jestli jsem už udělal dost, abych si pojistil svůj rydercupový debut, ale teď máme před sebou další dva velké týdny a já chci kapitánovi Montymu ukázat, že hraju dobře.“ Fisher svými 266 ranami vyrovnal rekord turnaje, který nastavil právě Colin Montgomerie před devíti lety na ostrově Fota.

Padraig Harrington stále zůstává mimo devítku přímo se kvalifikujících hráčů na Ryder Cup. Už posedmadvacáté v kariéře skončil na European Tour na druhém místě, ale na další titul čeká už 2 roky. Během nedělního kola předvedl několik úžasných ran a záchranu z písečné překážky na dvanáctce (kde si dokázal přihrát míček hluboko zabořený pod přední hranou bankru metr a půl od jamky) označil za „jednu z nejlepších, které kdy zahrál.“

Konečné pořadí:
1. Ross Fisher (Anglie) – 266 (69+61+71+65) -18
2. Padraig Harrington (Irsko) – 268 (68+67+69+64) -16
T3. Gonzalo Fernández-Castaňo (Španělsko) a Chris Wood (Anglie) oba 270 (-14)
T5. Richard Bland (Anglie), Richard Green (Austrálie) oba 271 (-13)
7. Michael Hoye (Severní Irsko) 273 (-11)
8. Francesco Molinari (Itálie) 274 (-10)


Petr Janouch