Finále FedEx Cupu – Tour Championship

22.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Henrik Stenson

PGA Tour – Tour Championship by Coca-Cola, East Lake GC, Atlanta, Georgia, USA
(19. – 22. září 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Henrik Stenson se na krátký okamžik ocitl v ohrožení, když zahrál na čtrnácté jamce své jediné bogey dne a Jordan Spieth byl v tu chvíli jednu ránu za ním. Vzápětí ale hrál bogey (své druhé) i mladý Američan na sedmnáctce, mezera se zase zvětšila a švédské vítězství nabylo jasných obrysů. Stenson vyhrál turnaj i celý FedEx Cup, Spieth se podělil o druhé místo se Stevem Strickerem a ztráta na první nakonec činí tři údery.
„Byl to nesmírně těžký den. Souběžně se dělo mnoho věcí. Ve hře byla i varianta, že kdybych býval nevyhrál turnaj, i tak bych vyhrál FedEx Cup. Dovedete si to představit? Nakonec ale šlo o to, abych ze sebe vydal to nejlepší a mohl odsud odjet se dvěma trofejemi,“ pravil Stenson. „Je to zatím nejvíc, co jsem dokázal. Je to neuvěřitelné, odkud jsem se vynořil. Že jsem zpátky znamená, že ta dřina se vyplatila,“ připomněl, že před dvěma lety byl až ve třetí stovce světového žebříčku.
Vítěz druhého dílu play-off, Deutsche Bank Championship, tedy předčil Tigera Woodse, jenž zakončil turnaj nejlepším výsledkem ze čtyř kol 67 ran (-3). Vrátil se na even par a posunul se na dělené 22. místo. Ještě si tak dal šanci na výhru ve FedEx Cupu pro případ, kdyby býval Stenson zkolaboval a pustil na první místo někoho z takových pozic, že by mu ani výhra nezajistila posun před Woodse, například Dustina Johnsona. I taková situace se chvíli matně rýsovala, nicméně zase zapadla a Woods skončil na druhém místě konečného fedexcupového pořadí a třetí patří Strickerovi.
Konečné Stensonovo skóre -13 je nejnižší od roku 2007, kdy Tour Championship vyhrál Woods rekordním číslem -23. Loni Brandtu Snedekerovi stačilo -10, což letos stačí právě na druhé místo. „Malými vítězi“ jsou i nejmladší účastník finálového turnaje Spieth, což je nováček sezony, a také ten nejstarší z třicítky finalistů Stricker, jenž pro tuto sezonu vyhlásil omezený počet turnajových startů.
Švédská radost je umocněna tím, že FedEx Cup dosud nevyhrál Evropan. Loni domácí hráč Snedeker nakonec předčil severoirského vítěze dvou předchozích dílů play-off Roryho McIlroye. Jediným neamerickým majitelem desetimilionové prémie pro celkového vítěze sezony byl až dosud Vijay Singh z Fidži, triumfátor z roku 2008.
Vyrazit do závěrečného dějství s náskokem čtyř ran znamenalo pro Stensona více než skvělou výchozí pozici. Po celý turnaj těžil ze skvělého čtvrtečního startu (64) a nedělních 68 ran (-2) byl sice denní horší průměr, ale důležité bylo, že Seveřan nejančil. „Nezahrál jsem své nejlepší kolo, ale dělal jsem správná rozhodnutí,“ vystihl základ úspěchu. Po výše zmíněném bogey využil následné pětiparové patnáctky ke skórování a ač se v závěru kola častěji potkával s bunkery, ať už na fairwayích či kolem greenů, dotáhl své úsilí do úspěšného konce.
Strickerovi nestačilo, že 64 (-6) zopakoval. Býval by mohl jít níž, na patnáctce prokázal formu eaglem, ale nakonec se ukázalo, že pouze ojedinělý výkon by býval ohrozil Stensona. Ten zakončil turnaj devadesáticentimetrovým puttem do paru a aniž by nějak bouřlivě slavil, se zdviženou čepicí se odebral převzít příjemné povinnosti nejlepšího muže zámořské sezony. Jelikož mu skončila pětiletá herní karta na celou PGA Tour, přišlo to právě včas, aby sedmatřicetiletý golfista měl na stejnou dobu vystaráno znovu.
Konečné pořadí FedEx Cupu najdete zde.

Konečné Top 10:

Video – Henrik Stenson – vítěz FedeEx Cupu 2013:

Video – Souhrn čtvrtého kola:

 

Sobota – 3. kolo
Je velké riziko, že nedělní finále bude nuda. Henrik Stenson si podržel náskok čtyř ran v čele turnaje a konkurence oslabila. Na vině je i špatný den Adama Scotta, jenž se propadl až do středu leaderboardu. Jeho druhé místo zaujal Dustin Johnson. Ztráta hráčů od třetího místa níž na lídra je už větší. Třetí Steve Stricker je zpět o šest a další o víc.
Stensonův náskok před Johnsonem byl v jednu chvíli dokonce devět ran. Na první devítce totiž Švéd zahrál čtyři birdie a kdyby býval takto pokračoval, mohla z toho být antireklama na finále. Pak přece jen polevil a dokonce se dopustil čtyř bogey, toho posledního na poslední jamce. Naproti tomu Johnson (a s ním Luke Donald a Brandt Snedeker) dokázal v deštivém počasí zahrát nejlepší denní výsledek 67 (-3).
Scottův pád začal záhy. Bylo to vždy na lichých jamkách, vždy čtyřparových. Na jedničce a trojce ztratil Australan vždy jednu ránu a na pětce dokonce dvě. Další bogey přišlo na osmičce a tím to pro ambiciozního hráče naštěstí skončilo. Dokonce v závěru zapsal i birdie a zabránil tomu, aby z toho byl úplný propadák. V průběžném pořadí FedEx Cupu se po Scottově neúspěchu na virtuální druhé místo vrátil Woods.
Ten sice v pátek večer prohlásil, že se cítí být stále ve hře, ale jeho vstup do třetího dějství nebyl zdaleka tak ostrý jako do druhého a když na třetí jamce přišlo bogey, představa vzestupu výsledkovou listinou se rozplynula. „Netrefoval jsem míče moc dobře, většinou mi chodily doprava, nebo občas zase doleva. Ale už jsem se zlepšil při patování,“ zhodnotil Američan smířeně výkon. Na druhé devítce se přece jen dobral dvou birdie (jamky 14 a 15), znovu se o dvě rány zlepšil, ale ani 69 ran (-1) nestačilo tentokrát na vylepšení pozice. Woods zůstal na dělené šestadvacáté příčce.

Virtuální pořadí FedEx Cupu najdete zde.

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Jen jeden muž má na kontě taková dvě kola, o nichž by se dalo říct, že byla vynikající a vyrovnaná. Tím mužem je Henrik Stenson a je také jasným lídrem turnaje se skóre -10. Nejbližší konkurenti, což jsou Adam Scott na druhém a Jordan Spieth na třetím  místě, už na něj ztrácejí čtyři a pět ran. Zvětšil se i rozdíl mezi vedoucím hráčem turnaje a vedoucím hráčem fedexcupového pořadí Tigerem Woodsem. Američan prožil noční můru. Vystavěl si dobrý základ pro postup z předposledního místa leaderboardu o poznání výš a po třinácti jamkách byl na denním skóre -5. Stačily tři jamky, aby se celá chatrná konstrukce totálně rozložila a sesypala, Woods dokončil den se skóre 71  (+1) a polepšil si o tři příčky na momentální šestadvacátou. Od Stensona jej však dělí už propastných čtrnáct ran. „Dal jsem do začátku všechno a na konci mi už nezbyly síly,“ vysvětlil.
Vedoucí Švéd opět exceloval v tom, jak se na těžkém hřišti dokázal vyhnout riziku, ale zároveň být dostatečně agresivní, aby šlo útočit na pin pozice. Výsledkem bylo jediné bogey na desáté jamce, ale to už měl Stenson na kontě čtyři birdie a ve zbytku kola si ztracenou ránu vzal zase zpět, takže ho dokončil se skóre 66 (-4). Na drivingu poškodil čtyřku dřevo a nemohl ji použít, i když ji v bagu nechal. Kdyby to udělal vystavil by se riziku penalizace čtyř ran. „Nebyl jsem si úplně jistý,“ přiznal, že nevěděl přesně, jak znějí pravidla.
Protože šel v posledním flightu, věděl také, že lépe než on hráli ve druhém hracím dnu jen dva konkurenti, a to Američané Keegan Bradley a Nick Watney. Oba se posunuli na dělenou sedmou příčku, za lídrem jsou sedm úderů zpět. „Hrál fantasticky,“ uznal jeho partner Scott. Ten neudržel krok a zapsal pouze 69 (-1) po takovém „obyčejném“ výkonu se třemi birdie a dvěma bogey.
Přesto zůstává největší hrozbou pro Stensonovo úsilí vyhrát turnaj i celý FedEx Cup. Další dva golfisté, kteří by v případě výhry v Atlantě shrábli i desetimilionový bonus, jsou na tom hůř – Zach Johnson na sedmém místě ztrácí sedm ran a Matt Kuchar klesl až na pětadvacátou příčku. Ve třicítce finalistů se ale našli takoví, kteří svou roli nezvládli ještě okatějším způsobem. Jihoafričan Charl Schwartzel hrál dokonce 79 (+9) a jeho pád se zastavil až na samém dně leaderboardu.
Jestliže Schwartzelova skórkarta je dokladem toho, jak snadno bylo možné chybovat až do double bogey (má v zápisu tři), zlom ve Woodsově hře pro změnu ukazuje na to, že dokud není v golfu míček v poslední jamce, nelze vyslovovat žádné relevantní prognózy. Už se totiž zdálo, že chandra pronásledující hru světové jedničky v posledních týdnech je ta tam, když přišlo výše popsané selhání. Čtrnáctá jamka – double bogey (odpal hookem do stromů), šestnáctá – bogey (příliš krátký bunker shot), sedmnáctá – triple bogey (z týčka do vody a zkažená příhra). Ve všech případech jde o čtyřpary, mezitím papírový favorit nedokázal skórovat na pětiparu číslo 15. „Měl jsem únavu v nohou. Nedokázal jsem dostat rotaci do míče,“ našel příčinu. Závěrečný par na krátké osmnáctce už byl skoro zbytečný. Woods podruhé za sebou, tentokrát zase jiným způsobem, svůj výkon zkazil.

Virtuální pořadí FedEx Cupu najdete zde.

Top 10 druhého kola:

Video: přehled druhého kola

Čtvrtek – 1. kolo
Jako noc a den se lišily výkonu mužů z finálového flightu a tím úspěšnějším byl Henrik Stenson. Výkonem 64 ran (-6) se ujal vedení, zatímco Tiger Woods se po úvodním dějství usadil na předposlední pozici. Rozdíl mezi nimi je devět úderů a v neděli by se mohl americký lídr FedEx Cupu snažit sebevíc, v případě Švédovy výhry by mu musel svou pozici přenechat. K Woodsově smůle se o celkovou výhru přihlásil i další významný konkurent, Australan Adam Scott. Zahrál jen o jednu ránu horší skóre než Stenson a figuruje na samostatném druhém místě. Kdyby si pořadí na závěr prohodili, Woods by se mohl zlepšit jakkoli, ale opět by byl nejlépe druhý.
Stenson začal zhurta a po sedmi jamkách měl na kontě už pět birdie. „Když máte den, prostě to pálíte blízko a to jsem dělal já,“ pochvaloval si. Postupně dohonil a předstihl ty, kteří skórovali před ním. To byli nejprve Billy Horschel a později Steve Stricker, oba autoři výkonu 64 (-4), s nímž se po čtvrtku dělí o třetí místo. Stenson jim dál neodskakoval, po sérii parů zahrál birdie – bogey na jamkách 15 a 16. V tu chvíli už dorovnal jeho průběžné skóre Scott, jehož kolo mělo úplně opačný průběh. Ještě po devítce byl vinou dvou bogey na bilanci +1, ale šest birdie mezi jamkami 10 a 16 (vynechal pouze čtyřparovou třináctku s uzoučkým průhledem pro drive). „Byl to příběh dvou různých devítek. Na desáté jamce se mi povedly dvě rány a trefil jsem putt. Pak jsem se uklidnil,“ vysvětlil proměnu svého výkonu. O konečném pořadí dne rozhodl ale Stenson s pomocí birdie na jamce finálové. „Na tomhle hřišti je těžké zůstat mimo rough a já jsem trefil spoustu fairwayí a greenů,“ našel příčinu úspěšného startu.
Stricker představuje pro muže v leaderboardu nad sebou největší bezprostřední nebezpečí. Další vážní uchazeči o celkové vítězství Zach Johnson a Matt Kuchar se dělí o čtrnácté místo se skóre -1, což je  takřka přesný prostředek co se týče průběžného pořadí ale naprosto přesný střed podle počtu dosažených ran. Ztráta pěti na Stensona je stejná jako náskok pěti před třicátým Jasonem Dufnerem.
Předposlední před krajanem je Woods, jediný muž mezi účastníky, jenž nezahrál jediné birdie. To je ojedinělý počin vůbec, zvlášť pak v podání někoho, kdo vévodí všem možným žebříčkům. Naposledy se mu to stalo na US Open 2010, v kariéře terpve po osmé. Ale je to tak, Tiger zkazil pár drivů (14 trefených fairwayí) , o něco víc krátkých ran (12 greenů v regulaci), ale hlavně se mu nedařilo proměňovat delší putty (zahrál 34 úderů na greenech). Proto odevzdal skórkartu se třemi bogey a čeká ho stíhací jízda, zmůže-li se na nějakou.

Leadeboard turnaje najdete zde.
Virtuální pořadí FedEx Cupu najdete zde.

Před turnajem:
Jak řekl Justin Rose, je to jiný tlak, hrát o deset milionů. „Mám dojem, že se vám to usadí v hlavě víc než při jiných turnajích,“ dodal. Někteří golfisté hovoří jinak, ba co víc, o penězích hovoří docela neradi, nebo vůbec. Jenže marná sláva, prostředí profigolfu je takové, že skýtá možnost vyhrát takovou částku. Zcela jednorázově a třeba i nečekaně. Pro Tigera Woodse neznamená tolik jako třeba pro Jordana Spietha, ale v různé míře si asi situaci připouštějí všichni, jak to popsal Rose. A přesně ta situace nadchází nyní.

Už to známe – kdokoli z první pětky vyhraje, nemusí se ohlížet na výsledky ostatních a stane se králem FedEx Cupu. O kom to tedy platí – Tiger Woods, Henrik Stenson, Adam Scott, Zach Johnson, Matt Kuchar. Kdyby zvítězil šestý v aktuálním pořadí Steve Stricker, už by mu musel pomoci Woods a maximálně se dělit o druhé místo. Samostatná by tato pozice znamenala výhru pro něj. A tak to pokračuje dál, s každou další nižší příčkou se šance snižují a propočty komplikují. Pokud chce na desetimilionovou prémii pomýšlet Dustin Johnson, jenž prošel do finále z posledního 30.místa, nejenže by musel zvítězit, ale třeba Woods by musel skončit nejlépe předposlední, Stenson šestý, Scott čtvrtý, atd.

Obhájce titulu celkového i z Atlanty Brandt Snedeker je v průběžném pořadí desátý a třeba Woods by musel skončit nejvýše dělený šestý, aby jeho americký krajan mohl pomýšlet na zopakování loňského úspěchu. Jak chutná na tomto hřišti vítězství, okusili z letošních finalistů v minulých letech ještě Scott, Phil Mickelson (průběžně ve FedEx Cupu osmý), Jim Furyk (jedenáctý) a Bill Haas (osmnáctý).

Jelikož už je ve hře jen třicet mužů, od prvního kola se jde po dvojicích, Woods se Stensonem vyrazí na hřiště ve čtvrtek v osm večer středoevropského letního času. Vyrazí na hřiště, jež bývalo domovské pro legendárního Bobbyho Jonese a ve svém prvním vrcholném období, konkrétně v roce 1963, hostilo Ryder Cup. Do podoby, blížící se té současné, bylo krátce před stým výročím založení v roce 2004 přestavěno za investice 18 milionů dolarů. Proto tento par 70 o délce 6 542 metrů od loňska podstatnějších změn nedoznal.

Odkazy: … East Lake GC Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz FedEx Cup – průběžné pořadí a bodový reset