Fenomén štěstí v profesionálním golfu

27.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald, muž čekající na své golfové štěstí

„Když se dívá můj táta, obvykle hraju o něco líp,“ řekl mimo jiné čerstvý multimilionář Bill Haas. Jaké to detaily rozhodují o rozdělení vysokých částek v profesionálním golfu… Znamená to, že kdyby Američan neměl v East Lake podporu svého otce, jackpot z FedEx Cupu by bral někdo jiný?

Nebo ta jeho rána z vody na druhé jamce play-off. Kolik milimetrů, nebo ještě menších délkových jednotek, o něž by býval Haas trefil svou holí míč jinak, by bývalo rozhodlo o tom, že majitelem šeku na deset milionů dolarů by se stal jeho sok Hunter Mahan? Třeba stačila malá vlnka od pravé hráčovy nohy, omočené v jezírku.

Hektický, třeskutě nepředvídatelný den. Tak hodnotí experti a komentátoři posun pětadvacátého muže průběžného pořadí až na samotný vrchol. Přičinil se o to sám, ale svůj díl na tom má i Webb Simpson. Lídr se zklamal, ve FedEx Cupu skončil navzdory příjemnému náskoku až druhý. Ale zase – tak těsně, jak jen to bylo možné.

„Měl jsem štěstí, musím to neustále opakovat. Kdyby Webb hrál o něco líp, měl by tu prémii on,“ uznal Haas.

Kde ztratil Simpson ony dvě rány? Bylo to snad na šesté jamce posledního kola, kde zapsal své jediné double bogey na turnaji? Že ho zahrál, bylo vinou jediné rány, špatného odpalu přes jezírko s vynucenou jednou trestnou. Míč nedoletěl na břeh snad o metr a půl. Třeba se tahle vzdálenost dá poměřit deseti miliony, o něž jedna z hlavních postav letošního play-off přišla.

A pak je tu Luke Donald, absolutně nejkonsistentnější hráč současnosti. Na Tour Championship se podělil o třetí místo, účast v rozehrávce mu utekla o jediný úder. Ve světovém žebříčku zvýšil náskok před ostatními, už má průměr 10,71 bodu, což měl naposledy Tiger Woods na konci loňského června.

Jenže Donald nedotáhl do konce svůj plán vyhrát FedEx Cup a pokusit se o úžasný double s prosincovou výhrou v Race To Dubai. Který malý dílek mu v tom plánu chyběl? Nebylo to už v předminulém týdnu, v prvním kole BMW Championship? Angličan hrál 75 (+4), tedy své vůbec nejhorší letošní kolo na PGA Tour. Hůř zahrál jen ve druhém kole British Open – 75 (+5).

„Když zahrál birdie na posledné jamce, myslel jsem si, že tím získal FedEx Cup pro sebe,“ vrátil se Haas k závěrečným chvílím společného flightu z finálového kola Tour Championship. Početně to ale dopadlo jinak.

Jestliže vládce letošní zámořské sezony hovoří o štěstí, situaci v současném vyrovnaném světovém golfu asi charakterizuje správně. Není totiž sám, kdo takto mluví. Podobně se vyjádřil Ronan Rafferty, vítěz evropského Order of Merit z roku 1989, oslovený zpravodajem agentury Reuters.

„V golfu je to vždycky tak, že nějaký zásah z neznáma změní váš osud,“ řekl sedmačtyřicetiletý golfista. Podle něj něco takového potřebují Donald i jeho krajan Lee Westwood, stále druhý ve světovém žebříčku, aby absolutně zazářili. „Je to jen jedna jiskra, která zažehne plamen,“ dodal Rafferty.

Rozhovor s ním je reakcí na další vlnu zámořské kritiky světového žebříčku, jemuž zmíněná dvojice vládne, aniž by kterýkoli z obou mužů vyhrál major turnaj, nebo třeba i FedEx Cup. Na Westwoodův předloňský triumf v Race To Dubai se tak úplně zřetel nebere.

Jenže majory zase poslední dobou vyhrávají golfisté, pro něž to znamená třeba ojedinělý, nebo teprve první takový úspěch v kariéře. Štěstěna tomu třeba chce, že už takový nezopakují. Ostatně, v minulosti bylo dost takových příkladů i mezi Američany.

Jen jeden jediný v moderní éře nepotřeboval štěstí, aby vyhrával. Tiger Woods, po neděli hráč z 50. místa světového žebříčku. Anebo kdo ví, podle toho, jaký život teď vede, možná si svou porci štěstí už vybral skoro celou.