Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

PGA – FedEx St. Jude Classic

10.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – FedEx St. Jude Classic, TPC Southwind, Memphis, Tennessee, USA
(6. – 9. června 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

 

Harris English

Neděle – finálové kolo
Další důkaz, jak snadno a rychle se může všechno zvrtnout. V golfu zejména. Harris English musel samozřejmě podat vynikající výkon, aby si připsal první titul na PGA Tour v kariéře. Ale mezitím se jeho dva konkurenti vystřídali v rolích těch, jimž úspěch protéká mezi prsty. Nejdřív Shawn Stefani, jenž nezvládl roli lídra a kazil od začátku, a pak Scott Stallings, jemuž nevyšel závěr. Vlastně o prvenství přišel na dvou jamkách. English je v americkém gambitu vítězem po výkonu 69 ran (-1) a s celkovým skóre -12. O dva údery zpět je Stallings a o druhé místo se s ním dělí Phil Mickelson. Jeden z nejzkušenějších mužů startovního pole prokázal týden před US Open vzestup formy. „Byl to povzbudivý týden. Den ode dne jsem se zlepšoval a přiznám se, že v závěru jsem byl trochu nervózní,“ přiznal majitel 41 zámořských turnajových titulů. Až do šestého místa patří leaderboard domácím hráčům.
Stefaniho martýrium začalo na první jamce, kde zapsal bogey, a po sérii parů pokračovalo na rozhraní obou devítek. Mezi jamkami 8 a 12 přišla další čtyři bogey a po druhém už nováček velkého okruhu pustil před sebe Stallingse a ačkoli se v neděli nehrála nijak vysoká skóre, se svými 76 ranami klesl na konečné dělené sedmé místo. Stefani se Stallingsem mají společné to, že na čtyřparové patnácté jamce zahráli double bogey. Druhý jmenovaný tím klesl na bilanci deset pod. Tam už coby hráč v klubovně číhal Mickelson a turnaj ještě mohl jít do play-off, zvlášť když i English si do té doby počínal všelijak, měl na kontě už čtyři birdie a pět bogey. Náhlá šance jej však povzbudila.
Chvíle pozdějšího držitele titulu a také šeku na 1,008 milionu dolarů přišly na šestnáctce a sedmnáctce, kde hrál dvě birdie. Stallings s ním ještě na první z obou jamek udržel krok, ale pak již nestačil a po bogey na finálovce se vrátil k Mickelsonovi na druhou pozici. 
„Stále jsem cítil, že míč trefuju dobře, chtělo to jen nechat tam spadnout nějaké putty,“ vysvětlil English, že nepropadal panice, když v boji o titul měli navrch jiní.
Další pořadí: 18. Love III (-4), 27, Henley, Weekly (-3), 35. Hanson (-2), 39. Gay, Howell III (-1), 51. Poulter (+1), 63. Merrick (+3), 77. Daly (+10).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Nováček PGA Tour Shawn Stefani vystřídal svého amerického krajana Harrise Englishe v čele turnaje, rozdíl mezi oběma muži je jedna rána, takže se o prvenství utkají v nedělním finálovém flightu. Mohou se o ně ucházet už jen sami dva, když nebudou příliš kazit, nebo někdo nepodá mimořádný výkon, protože náskok před zbytkem startovního pole mají více než solidní. Nový lídr má průběžné skóre -12 a trojice Patrick Reed, Nicholas Thompson, Scott Stallings na děleném třetím místě na něj už ztrácí čtyři rány, na druhého v pořadí pak tři. Kupředu se posunul i Phil Mickelson, ale kdyby chtěl z děleného šestého místa ohrozit muže v popředí, musel by smazat rozdíl pěti úderů. Podle něj to ale nebude nemožné, protože v neděli bude těžší navrtání a vítr požene některá skóre do plusu. Nejvýše postaveným neamerickým golfistou v průběžném pořadí je Ir Pádraig Harrington na dělené osmé příčce, ještě jedenáctý je Angličan Ian Poulter.
Stefaniho zápis je mimořádný. Jednak tím, že je v něm osm birdie, což na TPC Southwind nehraje každý. A jak tedy přišel ke skóre 66 (-4)? Na tříparové jedenáctce, k jejímuž zdolání potřeboval sedm ran. Právě vítr srazil jeho wedge do vody. Po dropu trefil bunker za ostrovním greenem a míč se po jeho první ráně odtud skutálel zpět do písku. „Mám dojem, že jsem tam zahrál jen jednu špatnou ránu, což byl putt, kterým jsem minul triple bogey,“ pokusil se slovně vzepřít osudu jednatřicetiletý hráč. „Bude to znít divně, ale trefil jsem hůl, kterou jsem trefit chtěl. Bohužel to byla špatná hůl použitá v nesprávný čas,“ dodal muž, jenž absolvuje teprve sedmnáctý turnaj na okruhu. Naději a sílu čerpal z toho, že zapsal birdie na závěrečných třech jamkách. 
English se tentokrát příliš nízko nedostal, zásluhou birdie na poslední jamce je alespoň v mínusu 69 (-1). Nejlepší denní výsledek 64 (-6) má na kontě Reed navzdory dvěma bogey, která kompenzoval eaglem z pětiparové šestnáctky.
Svůj den rozhodně neměl John Daly, jenž se po birdie na jedničce rozmáchl ke klu se třemi double bogey a čtyřmi bogey, což mělo za následek pád na poslední příčku leaderboardu. Nemá ale velkou ztrátu na konkurenci, podobně se nevedlo i mnohým dalším.
Další pořadí: 11. Poulter, D. Johnson (-5), 18. Merrick, Howell III, Hanson, Villegas (-4),  35. De Jonge, Weekley, Love III (-3), 41. Horschel (-2), 58. Henley (+1), 64. Gay (+2), 77. Daly (+6).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Šestičlenná vedoucí skupina se rozpadla. Američan Harris English zahrál o dvě rány lépe než ve čtvrtek, po výkonu 64 ran (-6) zůstal s průběžnou bilancí -10 v čele sám, a to se dvěma ranami náskoku na druhého v pořadí, krajana Shawna Stefaniho, jenž ovšem mezi lídry po prvním kole nepatřil. Z nich se ještě Scott Stallings dělí o třetí místo s Paulem Haleyem II, ztrátu na první pozici mají už plných pět úderů. V top 10, zahrnujícím celkem 21 hráčů, jsou pouze tři neameričtí zástupci: Australan Stuart Appleby, Angličan Ian Poulter a Kolumbijec Camillo Villegas. Čínská naděje Kuan Tchien-lang neprošla cutem.
Lepší než English ve druhém hracím dnu nikdo nebyl. Po oslnivém startu v podobě birdie na jamkách 1 až 3 přidal úspěšný třiadvacetiletý muž, jenž se v takové pozici ocitl poprvé, ke svému výkonu ozdobu v podobě eaglu na čtyřparové páté jamce. Do jamky poslal přihrávku ze zhruba 150 metrů. „Je to skvělé, pro tohle jsem tvrdě pracoval několik uplynulých týdnů, ba měsíců,“ užíval si svou roli. Po vynikajícím začátku se uchýlil k sérii parů a dvě birdie zahrál ještě v závěru, kolo však zakončil na finálové jamce jediným svým bogey. Stefanimu se podařilo zahrát čisté kolo s pěti birdie, další skóre už tak dobrá nebyla, ještě dvě znějí na 66 ran. Vedle Scotta Verplanka, jenž měl už větší ztrátu, se povedlo Davisi Loveovi III. Devětačtyřicetiletý matador se tak drží ve hře o přední umístění, je na dělené páté příčce.
Neméně zkušený a populární Phil Mickelson postoupil do top 25, ale na první místo ztrácí už osm ran.
Další pořadí: 22. Rollins, Howell III, Mickelson (-2), 38. De Jonge, R. Palmer, Harrington (-1), 50. Daly, Horschel, Merrick (E), 61. Henley, Gay (+1).
Cutem neprošli:  Hahn, Kokrak, R. Fisher, Imada, Snedeker, Walker, Kuan, Immelman, Goydos, Tianlang, Baddeley, Clark,  Points.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Tak si ten seznam projďeme: Martin Flores, Davis Love III, Glen Day, Harris English (všichni USA), Nathan Green, Stuart Appleby (oba Austrálie). V tomto sextetu se dělí o vedení, a to s výsledkem 66 ran (-4). Jelikož dalších jedenáct hráčů je našlapáno na děleném sedmém místě a ztrácejí pouhý jeden úder, je jasné, jak se v dalším dějství bude všechno měnit a míchat.
Společnost na první příčce je značně různorodá a ke konečnému výsledku se také ne všichni dostali stejně. Jediný Green má čistý zápis se čtyřmi birdie, jediný English, ve třiadvaceti nejmladší ze všech, zahrál také eagle, a to na pětiparu číslo 16, jediný Flores se musel zvedat z double bogey, pro změnu na tříparové čtrnáctce. Nebýt toho, mohl být samostatně v čele. Pak ještě přidal jedno birdie. Vítěz devíti turnajů PGA Tour Appleby s Dayem, jenž před dvěma lety přišel o kartu a letos startuje teprve podruhé, mají po jednom bogey na kontě, zatímco Love hned tři.
Právě devětačtyřicetiletý posledně jmenovaný golfista, jenž se docela nedávno zotavil ze zranění zad, společnost velmi zpestřuje. Už na The Players se prý cítil líp, než jak ukazovaly jeho výsledky. „Stále ještě někdy hraju špatné rány,“ postěžoval si, ale hned změnil tón: „Jsem nadšený z toho, že jsem zpátky, a natěšený na to, že se budu ještě zlepšovat.“ Dvě kvalifikační kola na US Open ho prý už v jeho věku unavila a dvouměsíční herní přestávku po chirurgickém zákroku stále cítí.
Ve flightu měl Love také obhájce titulu Dustina Johnsona, jenž byl podobně jako třeba Flores na nižším skóre, než mají lídři, už na úvodních šesti jamkách srazil pět ran pod par. Tempo ale neudržel a je mezi zmíněnými jedenácti pronásledovateli. Phil Mickelson zahrál vlažněji a s výsledkem 71 (+1) se dělí o 78. místo. Všechno pokazil sérií bogey – double bogey – bogey na jamkách 15 až 17. „Stále cítím, že jsem schopen zahrát hodně dobré kolo,“ řekl.
Další pořadí: 18. Weekly, Henley (-2), 27. Harrington, Poulter, Villegas (-1), 57. Gay, Snedeker (E), 78. Howell III, Mickelson, Horschel (+1), 116. Kuan (+3), 133. Points (+4).

Top 10 prvního kola:

 

Ozdobou startovního pole bude Phil Mickelson, jenž si týden před majorem tradičně testuje formu. Někteří jeho konkurenti si start na US Open zajistili teprve v pondělní kvalifikaci, jako například Luke Guthrie či Robert Karlsson, a ukáže se, zda po vypjatých šestatřiceti jamkách v jednom dni spadli do útlumu, nebo se povezou na vlně euforie. Různí hráči budou vůbec v různém rozpoložení. Třeba Peter Hanson se vrátil z povinného odskočení si na domácí švédské celoskandinávské Masters. Russell Henley bude hrát na TPC Southwind pro změnu poprvé, přitom je dvanáctým mužem letošního FedEx Cupu. Alex Čejka to tady zná, ale zůstal jako první pod čarou nepřijatých na čekací listině.

Bude se hrát o podíly z dotace 5,7 milionu dolarů (112,8 milionu korun), tu největší loni získal Dustin Johnson. V roli obhájce se představí na hřišti s parem 70, měřícím 6 624 metrů. Nepříliš velké greeny, některé dokonce vysloveně malé, spousta doglegů, stoupání a klesání na hranici únosnosti pro kategorii TPC. Rozhodnutí občas padne na druhém pětiparu, šestnácté jamce. Následuje ovšem čtyřparová sedmnáctka o délce 490 metrů a hra vrcholí tancem mezi vodními překážkami na osmnáctce.

Odkazy: … TPC Southwind Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.