Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

FedEx Cup vyvrcholil dvojitým triumfem Jima Furyka

27.09.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Americká PGA Tour má svého historicky třetího vítěze FedEx Cupu. Po Tigeru Woodsovi (2x) a Vijayi Singhovi přibylo na seznam vítězů jméno Jim Furyk. Zkušený americký rydercupový reprezentant triumfoval na hřišti East Lake v závěrečném turnaji play-off Tour Championship a stal se i celkovým vítězem celé soutěže.

Vyvrcholení čtvrtého ročníku FedEx Cupu bylo pořádně dramatické. Furyk, vedoucí o jedinou ránu, se na poslední jamce dostal do hlubokého bunkeru, z kterého sotva viděl na green. Předvedl však mistrovskou ránu, která dopadla několik centimetrů od jamky, a míč se odkutálel jen asi 60 cm od ní. Furyk pat bezpečně proměnil a uhájil výhru o jedinou ránu před Angličanem Lukem Donaldem.

Furyk vyhrál poprvé v kariéře tři turnaje za sezónu a je jasným kandidátem na cenu pro Hráče roku na PGA Tour. Jeho triumf v play-off FedEx Cupu je o to cennější, že byl z prvního turnaje (ze čtyř v rámci play-off) diskvalifikován kvůli pozdnímu příchodu na Pro-Am turnaj. Jeho skvělá forma určitě musí dělat starosti i evropským hráčům připravujícím se na Ryder Cupu. Od pátku bude Furyk jednou z opor amerického týmu v Celtic Manoru.

Furyk je znám jako velký golfový gentleman a kliďas, ale na osmnáctém greenu dal průchod svým emocím. Švihl pěstí směrem k tribunám tak prudce, že to vypadalo, jako by tam chtěl hodit míč…„Prostě mě to zasáhlo,“ prohlásil. „Byl jsem nadšený, pustil jsem putter a…já ani nevím. Myslím, že v takovém okamžiku nejste zodpovědný za to, co se stane…“ Furyk si v tu chvíli ještě nebyl jist, jestli je celkovým vítězem FedEx Cupu, ale jeho žena Tabitha mu rychle mohla sdělit dobrou zprávu.

FedEx Cup konečně vyvrcholil způsobem, jakým to jeho tvůrci plánovali. Ještě 6 hráčů mělo během poslední hodiny závěrečného turnaje šanci na prémii 10 milionů dolarů, od prvního v pořadí Matta Kuchara až po Nicka Watneyho, který byl před závěrečným turnajem na 28.místě. A drama na poslední jamce muselo diváky nadchnout.

Luke Donald zahrál na 17.jamce „chip-in“ ze 30 metrů a udržel své naděje naživu. Furyk, který vedl tři jamky před koncem o tři rány, zahrál dvě bogey na jamkách 17 a 18 a na 210 metrů dlouhé tříparové osmnáctce trefil ránu hybridem do písku. Pokud by zahrál další bogey, hrál by s Donaldem play-off. Furyk ale byl v East Lake „mistrem bunkerů“ – desetkrát se musel zachraňovat z písku a pokaždé se mu to podařilo. Donald se ani neobtěžoval rozcvičovat na play-off…

„Nechtěl jsem jít znovu do toho deště a promáčet se ještě víc,“ řekl Donald po turnaji. „Sledoval jsem se v suchu, jak závěr probíhá, a jestli budu mít nějakou šanci. Jim ale předvedl skvělou záchranu a zasloužil si vítězství.“

Furyk zakončil turnaj na skóre minus 8 (272 ran) a získal jak první cenu 1,35 milionu dolarů, tak i pohádkovou fedexcupovou prémii 10 milionů dolarů. Posunul se také na 5.místo oficiálního světového žebříčku. „FedEx CUp je starý jen čtyři roky,“ prohlásil Furyk. „Ale za 40 let, až bude mít tento pohár za sebou kus historie, tak bude v seznamu vítězů na začátku: Tiger Woods, Vijay Singh, Tiger Woods, Jim Furyk…Jsem na to moc hrdý, protože ti dva jsou dominantními hráči mé éry…“

Dosud vedoucí hráč FedEx Cupu Matt Kuchar skončil ve třicetičlenném startovním poli až na 25.místě, ale celkově udržel druhé místo, takže získal prémii 3 miliony dolarů. Donald skončil celkově třetí. Na obě trofeje měl šanci také Retief Goosen, ale zahrál bogey na jamce 17 a skončil v turnaji na samostatném třetím místě. O čtvrté místo se podělili Watney a Paul Casey.

 

Petr Janouch