FedEx Cup nemá favorita. Golf ztratil jasného vládce

20.08.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ve čtvrtek začíná finále FedEx Cupu, kde budou nejlepší hráči PGA Tour bojovat o prémii deset milionů dolarů. Soutěž nemá jasného favorita. Všechny velké turnaje včetně majorů měly letos jiné vítěze. Nikdo nedominuje a sázkové kanceláře si drbou hlavy s kurzy.

Skvělých golfistů přibývá každým rokem a není lehké udržet se v absolutní špičce. Podle statistik je nejdelším hráčem na PGA Tour Luke List, greeny v regulaci zasahuje nejvíce Graham DeLaet, fairwaye nejlépe trefuje Mark Wilson a ve scramblingu je nejúspěšnějí Bob Estes. To byste možná netipovali! Co disciplína, to jiný vítěz.

V žebříčku FedEx Cupu před prvním turnajem The Barclays, který začíná ve čtvrtek, vede Tiger Woods před Mattem Kucharem, Brandtem Snedekerem, Philem Mickelsonem a Billem Haasem. Woods potvrdil svou účast, čímž dal jasně najevo, že moc dobře chápe, že ve vyrovnané soutěži bude každý bod dobrý.

Golf totiž ztratil velkého vládce. Posledních 22 turnajů kategorie major mělo 20 různých šampionů. Pět let nikdo nevyhrál dva majory v jednom roce, tři velké akce dokonce třináct let.

Letos měl každý turnaj Grand Slamu jiného vítěze, což je v posledních letech přímo pravidlo. Masters vyhrál Adam Scott, US Open ovládl Justin Rose, Open získal Phil Mickelson a na PGA Championship se radoval Jason Dufner. Různé triumfátory měly i další prestižní turnaje: Players vyhrál Tiger Woods a světovou jamkovku Matt Kuchar.

Posledním, kdo dokázal vyhrát dva majory v jednom roce, je Ir Pádraig Harrington. V roce 2008 byl nejlepší na Open a PGA Championship. To je překvapující zjištění.

Tři major tituly z jednoho roku si na své konto připsal Tiger Woods. V roce 2000 mu uniklo pouze Masters, kde obsadil 5. místo. Byl jen šest ran od nesmrtelnosti a hlavně za vítězným Vijayem Singhem.

Zdá se, že rekord 18 vyhraných major titulů Jacka Nicklause nebude překonán. Tiger Woods jich má čtrnáct a nemůže se už více než pět let hnout z místa. Nick Faldo se šesti tituly po neúspěchu na letošním Open už asi definitivně z profesionálního golfu odešel. Z dalších aktivních hráčů vyhrál Mickelson pět turnajů a Ernie Els čtyři.

Je načase se poohlédnout po sázkové kanceláři a vsadit si slušnou sumu, že do roku XY nebude Nicklaus překonán. Mohla by to být velká trefa do černého! Ale tipovat, kdo vyhraje The Barclays, nebo celý FedEx Cup, je pro změnu trochu věštění z křišťálové koule.

.