Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Farmers Insurance Open

29.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Farmers Insurance Open, Torrey Pines (South Course), La Jolla, Kalifornie, USA
(24. – 27. 1. 2013, časový posun: -8 hodin)


Tiger Woods

Pondělí – finálové kolo
Když na čtrnácté jamce pozdější vítěz Tiger Woods přece jen polevil a zapsal první bogey finálového kola, mohl se jen blahosklonně usmát. I tak činil v tu chvíli jeho náskok před druhým v pořadí sedm ran. Co by se muselo stát, aby ho dokázal takový hráč ztratit? Z tohoto otazníku se staly dva po double bogey na jamce následující a když na předposledce přidal suverénně vedoucí muž další bogey, už to bylo jen o čtyři a publikem se šířil jemný šum. Tohle už se zkazit dá docela reálně. Ne, žádná senzace. Turnaj zakončil mistr mistrů parem a odváží si z Torrey Pines nejen šek na 1,08 milionu dolarů, ale hlavně další výhru po půl roce a zvýšené sebevědomí do dalších startů. „Jsem nadšený z toho, jak jsem celý týden hrál,“ doprovodil výsledek radostnými slovy. „V závěru jsem udělal nějaké chyby, ale díky způsobu, jakým jsem hrál předtím, jsem si ty chyby mohl dovolit.“
O druhé místo se podělili jeho američtí krajané Brandt Snedeker a Josh Teater. Vedoucím mužem FedEx Cupu zůstává Brian Gay, jenž v La Jolle nestartoval, Woods se při premiérovém startu v tomto ročníku zařadil na čtvrtou pozici.
K výhře se dobral díky skóre -14, své finálové kolo zahrál na even par 72. Woods v dohrávce opět zápolil s driverem. Míče po jeho odpalech zhusta létaly doleva, což se stalo i na oné patnácté jamce, kde si musel za ztracený míč přidat trestnou ránu a po dropu nemohl mířit přímo na green, protože mu v cestě stál strom. Takové potíže mu nadělal jeden zkažený odpal.
Odehrát jedenáct jamek trvalo Woodsovi tři hodiny a 45 minut. Hra byla pomalá, poslední flight musel často čekat, až se uvolní hřiště. „Ztratil jsem koncetraci a přestal jsem být trpělivý,“ přiznal vítěz, jenž tady při svém slavném vítězství nad Rokkem Mediatem v play-off US Open 2008 odehrál devatenáct jamek za čtyři hodiny. Teď má na svém kontě 75 vítězství na PGA Tour a k vyrovnání rekordu Sama Sneada už mu chybí jen sedm výher. Už třiadvacetkrát měl v konečném pořadí náskok čtyř a více ran. Příští start si světový hráč číslo 2 naplánoval na MatchPlay Championship od 20. do 24. února.
Další pořadí: 15. Mahan (-6), 21. R. Fisher (-5), 27. V. Singh (-4), 44. Colsaerts (-1), 51. D. Johnson, Mickelson (E), 60. Overton (+1).

Konečné Top 10:

Neděle – 4. kolo

Čtvrté kolo bylo pro tmu přerušeno, dohrávat se bude v pondělí od 19. hodiny SEČ. Vede Tiger Woods, který má po sedmé jamce skóre -17 a náskok  šesti ran před Brandtem Snedekerem (absolvoval 13 jamek) a Nickem Watneyem (osm  jamek). „Jediné, co můžeme udělat, je hrát zítra tak, abychom ho donutili přemýšlet o tom, co se děje,“ pokrčil rameny Watney na téma ztráty, jakou zbytek startovního pole nabral na muže, jenž jediný našel recept na South Course a dokázal ho opakovaně použít.

Po náročném deštivém dnu toho Woods o svém výkonu  moc neřekl, mluvil dokola o dobrých drivech, železech i puttech a o tom, že se mu takové vedení zamlouvá. „Byl to dlouhý den,“ řekl na znamení, že na něj v mokrém oblečení sedá únava. A taky mu to pracuje v hlavě. Pokud uhájí velký náskok, získá osmé vítězství v Torrey Pines a první na PGA Tour po šesti měsících. Naposledy zvítězil na AT&T National loni v červenci v Bethesdě v Marylandu.

Ve třetím kole byl Woods přesný na odpalu a těžil z toho. Když se po krátké přestávce vydal na hřiště znovu, najednou o svou přesnost s driverem přišel. Přesto dokázal na onech sedmi jamkách zahrát tři birdie a na dvojce, kde poslal míč na obtížné místo v roughu, sebejistě zachránil par. Jak je možné, že oproti minulému týdnu v Abú Zabí, kde neprošel cutem, se všechno najednou změnilo? Lídr zakroutil hlavou. „Říkal jsem přece, že jsem tam nehrál tak špatně,“ připomněl vlastní slova. Povedla se mi tam spousta věcí a doufal jsem, že mi to vydrží sem. To se mi vyplnilo.“

 

Pořadí prvních deseti míst přerušeného 4. kola:

 

Neděle – 3. kolo

Bogey z poslední jamky zapříčinilo, že Tiger Woods nedorovnal nejlepší výsledek kola Aarona Baddeleye 68 (-4). Australan však špici zdaleka neohrožoval a americký lídr si i výkonem o ránu horším udržel náskok. V době, kdy jako jeden z posledních zkompletoval 54 jamek, byl s průběžnou bilancí -14 před druhým v pořadí Bradem Fritschem z Kanady vpřed o čtyři údery.
Pořadatelé nechali všechny, kdož došli třetí kolo, v nejkratší možné době opět zahájit hru do kola finálového. Ale ani ve virtuálním, ani v okamžitém pořadí se k Woodsovi v tu chvíli nikdo na bližší vzdálenost nepřiblížil.

Sobota – 3. kolo

Jepičí život měl pokus zahájit kolo, jehož start se zpozdil o tři hodiny. Pak se první flight vydal na hřiště skoro až pokusně a taky jeho členy pořadatelé po pěti minutách stáhli upět, protože viditelnost se znovu rapidně zhoršila. Po dlouhém čekání byl nový začátek stanoven na půl čtvrtou odpolední, ale ani v době, kdy se přiblížila evropská půlnoc, se počasí v La Jolle nezměnilo. V tuto chvíli je nejpravděpodobnější přesun finálového kola na pondělí. Předpověď však hovoří o tom, že mlha se na hřiště v Torrey Pines bude snášet ještě v neděli ráno.

Pátek – 2. kolo

Jestli si nejméně polovina golfových příznivců přeje mít Tigera Woodse ve hře o tituly, pak se letos dočkala poměrně záhy. Ačkoli prohlásil, že „do cíle je daleko“, v polovině turnaje na jednom ze svých oblíbených hřišť Američan vede se skóre -11 a náskokem dvou ran před krajanem Billym Horschellem. V deštivém počasí toho dosáhl výkonem 65 ran (-7), na který sotva kdo měl. Vlastně se dva takoví konkurenti našli – krajané Eric Compton, jenž se díky stejnému výsledku na North Course propracoval na dělené třetí místo, a dokonce Woodsův partner z flightu Rickie Fowler, pro nějž to znamená zlepšení o dvanáct ran oproti zahajovacímu kolu a úspěšný cut.

Startovní pole se vyrovnalo, protože všichni v něm mají za sebou obě hřiště. Paradoxem zůstane, že jeden ze čtvrtečních lídrů K. J. Choi na statisticky lehčím Severním ztratil podstatnou část toho, co nahrál den předtím na obávaném Jižním a po výsledku 73 (+1) klesl až do druhé desítky průběžného pořadí. Ještě mnohem horší propad musí strávit druhý z vedoucího dua Brandt Snedeker. Na South Course se trápil a po čtyřech bogey mu patří až dělené jednatřicáté místo.
Woods začal tím, že neproměnil dva krátké putty do birdie. Neztratil ale sebedůvěru hlavně proto, že byl dlouhý a rovný z týčka. „Dařilo se mi držet směr a na pětiparech pak máte už jen čtyři železa,“ komentoval fakt, že skóre snižoval hlavně na nejdelších jamkách. Může trochu litovat bogey na osmičce, která byla jeho předposlední jamkou. Pak sice ještě honem napravil situaci díky birdie na devítce, kde trefil první ranou green a dal dvojputt, ale vzhledem k jeho maximalismu není od věci dodat, že náskok mohl mít větší. Na druhé straně má ve skórkartě i eagle z pětiparové osmnáctky.
Kdo s z celé situace raduje možná víc než lídr, je Horschell. „Jdu hrát zítra s Tigerem, tak to se nemohu dočkat,“ prohlásil muž, jenž loni musel do Q-School, aby zachránil příslušnost k PGA Tour i na tuto sezonu.
Další pořadí: 16. Choi (-6), 31. Snedeker (-4), 41. Mahan, D. Johnson, Singh (-3), 53. Fowler (-2), 69. Colsaerts, Mickelson (-1).
Cutem neprošli mj.: Stallings, Gainey, Villegas, Cink, Daly, Išikawa, K. Bradley, Stanley, O´Hair.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Přívětivé podmínky podmračené Kalifonie umožnily několika hráčům prodat formu v podobě čisté skórkarty a nízkého výsledku, ten nejnižší ale patří jen dvěma. Zahrát 65 ran (-7) dokázali Brandt Snedeker, nesoucí na jedné z ikon mezi americkými hřišti domácí prapor, a také Jihokorejec K.J. Choi, od nějž se publikum takového výkonu už dlouho nedočkalo. Tiger Woods má za sebou neklidné kolo se spoustou výkyvů, které ustál na solidní dělenou 20. pozici se ztrátou tří úderů na lídry.

„Hřiště je v naprosto skvělém stavu,“ pochvaloval si obhájce titulu Snedeker a naznačil, že jeho loňské vítězství v FedEx Cupu nemá zůstat ojedinělým úspěchem jeho kariéry. Snedeker na North Course, považovaném za lehčí, dosáhl čtyř birdie mezi jamkami 14 až 18 a dvě přidal mimo jiné na sedmičce a osmičce, kdy jeho kolo spělo k závěru. Také Choi začínal z desátého odpaliště, ovšem na obávaném South Course, jež prověří hráče až do finále. Ostatně, průměrné skóre na něm bylo 71,718. Po třech parech první polovinu dne završil pěticí birdie, mezi něž vpasoval jedno bogey. Do společného vedení se dostal, jelikož ve finiši snižoval po ráně na jamkách 6,7 a 9.
Jelikož se hned osm golfistů dělí o třetí místo průběžného pořadí (mimo jiné se ve větší míře připomněli Kanaďané, jež tu zastupují Adam Hadwin a Mike Weir), dá se v pátek předpokládat velká proměna čela leaderboardu.
Woodsův zápis na South Course vykazuje známky neklidu. Po double bogey na čtyřce, kdy byl na průběžných +1, zapsal Američan birdie a eagle. Toho dosáhl jednou ze dvou skvělých ran z bunkeru, na druhé straně trochu trpěl nepřesnými odpaly. Dalším vylepšováním výsledku aspiroval i na to, že jeho jméno bude na nejvyšší příčce, ale bogey na jamkách 15 a 17 tuto možnost zhatila.
Další pořadí: 20. Išikawa, Singh, Woods (-4), 36. Colsaerts, D. Johnson, Watney, Mahan (-3), 57. K. Bradley (-2), 72. Cink (-1), 90. Mickelson (E), 123. Daly (+2), 154. Fowler (+5).

Top 10 prvního kola:

 

Tiger Woods se pokusí napravit dojem z minulého týdne, kdy v Abú Zabí neprošel cutem. Toto bude jeho start do sezony na americké půdě, zatímco jeho největší rival Rory McIlroy dává přednost tréninku s novými holemi. Zúčastní se ovšem rival bývalý Phil Mickelson, jenž na tuto sezonu oznámil omezený počet turnajových startů. Plejádě amerických jmen bude konkurovat mimo jiné i Belgičan Nicolas Colsaerts, jehož čeká nováčkovská sezona na US PGA Tour. Do areálu poblíž San Diega přijel poprvé v životě. Tradičně získal divokou kartu i John Daly.

Už je to jedenáct let, co byla dokončena úprava hřiště, jehož si americká PGA velice cení. V roce 2008 se tady konalo US Open a Tiger Woods na něm v play-off proti Roccovi Mediatemu získal svůj zatím poslední čtrnáctý major titul. South Course s parem 72 a délkou  6.921 metrů nikdy neztratilo na své obtížnosti a loni na něm triumfoval Brandt Snedeker, jenž je znovu mezi uchazeči o podíly z dotace 6 100 000 dolarů, asi 117 milionů českých korun.

Odkazy:  … Hřiště Torrey Pines …. Parametry hřištěHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

 

.