Farmers Insurance Open

27.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Scott Stallings

PGA Tour – Farmers Insurance Open, Torrey Pines (South), La Jolla, Kalifornie, USA
(23. – 26. ledna 2014, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězství Scotta Stallingse je vítězstvím úporného boje s hřištěm, jež bylo přívětivější než ve třetím kole, nicméně neztratilo nic na své obtížnosti, takže konečné skóre nejlepšího muže je -9. Navzdory třem bogey zahrál Američan na Jižním hřišti pověstného Torrey Pines 68 (-4), tedy jeden z nejlepších výsledků. Nižší skóre zahráli jen dva, krajan Charley Hoffman 67 a Jihokorejec K.J. Choi 66, žádný z nich však nefiguroval na začátku dne na horních příčkách. Odtamtud hráči spíše odpadávali, takže Stallings nakonec o jeden úder předčil pětici konkurentů, kteří se podělili o druhé místo. Spolu s Choiem to jsou Australané Jason Day a Marc Leishman, Kanaďan Graham DeLaet a Američan Pat Perez. Sobotní Lídr Gary Woodland se vinou zkaženého závěru propadl na dělenou desátou pozici, na závěrečných pěti jamkách hrál bogey (čtrnáctka) a double bogey (sedmnáctka), ztratil tedy tři rány, jež by ho bývaly přivedly do play-off.

Stallings si pro svou výhru a zisk 1,098 dolarů došel na zrádné osmnáctce. „Měl jsem tam štěstí, že se mi míč zastavil o rough u greenu a nesjel do vody,“ ulevil si později jeden z těch, kdo zaútočili druhou ranou na green tohoto pětiparu a uspěli v podobě birdie. „Nešly mi moc drivy a jestli jsem si za něco zasloužil tenhle titul, byl to způsob, jakých jsem se dokázal po ranách z týčka zachránit. Byl to docela boj,“ dodal čerstvě trojnásobný vítěz na PGA Tour. Díky úspěchu z La Jolly se osmadvacetiletý golfista podruhé v kariéře podívá na Masters. Ve FedEx Cupu se posunul na desáté místo průběžného pořadí.
Další pořadí:
16. Bradley (-5), 19. Colsaerts, Spieth (-4), 23. B. Watson (-3), 28. Cink, Leonard, Stuard (-2), 37. Howell III (-1), 47. Westwood, Poulter (+1), 59. Dubuisson (+3).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

Sobota – 3. kolo
Už jen fakt, že skóre lídra kleslo z -10 na -8, svědčí o tom, jak těžké to bylo. Hráči byli lapáni zejména těžkým hustým roughem a i ten, kdo se udržel na úzké fairwayi, musel počítat se zrádným navrtáním. Na první pozici pronikl Gary Woodland, jenž už na mínus deseti byl také, ale v závěru došlo i na něj. „Bylo to skutečně extrémní,“ potvrdil Američan, jenž na sedmnáctce zapsal double bogey. Nebýt toho, mohl mít větší náskok než jen jednu ránu. O tolik zpět je druhý jeho krajan a páteční vedoucí muž Jordan Spieth, jenž ztratil tři údery, a také Australan Marc Leishman. Dlouho držel pozici posledního hráče bez bogey, i když birdie měl v zápisu jen jedno, avšak tři jamky před koncem došlo i na něj. „Greeny byly velice tvrdé a rychlé,“ vyzdvihl další svízel, s níž se hráči potýkali. O to víc vyniká výkon Argentince Andrese Romera 67 (-5). Dostal se jím na dělenou šestou pozici.
Jestli mělo hřiště nastavené na maximální obtížnost pomoci Tigeru Woodsovi, jenž zde přece slavil tolik úspěchů, naopak zapůsobilo proti světové jedničce. A tak i tak zkušený golfista a dlouholetý lídr profesionální scény zažil v kariéře něco poprvé. Dosud se mu nikdy nestalo, aby mu konečnou vystavil druhý cut. Svůj osud musel přijmout v místě, kde slavil sedm vítězství v právě hraném turnaji a navrch major titul na US Open. Woods toho zkazil opravdu hodně. Když na osmnácté jamce, což je pětipar, v polovině svého dne, zapsal double bogey (voda, bunker, putt na hranu jamky a zpět do původního směru), stal se z něj hráč stíhaný vlastním stínem. Vzápětí na jedničce double bogey zopakoval a následovala série pěti bogey. Američan nezahrál dva dobré údery za sebou, naopak předváděl spoustu takových věcí jako hru z roughu do téhož roughu a podobně. Se sobotním skóre 79 (+7) sice nebyl nejhorší, ale klesl na dělené 80. místo a z těch, co prošli prvním cutem, zůstal horší než on jen jeden jediný muž, Michael Block, jenž absolvoval teprve čtvrtý start na PGA Tour v kariéře v rozmezí sedmi let.
Po druhém kole pro bolesti ve spodní části zad odstoupil Phil Mickelson.
Další pořadí: 13. Howell III, Stuard, Bradley, Day (-4), 23. Poulter (-3), 27. Ch. Hoffman (-2), 38. Dubuisson (-1), 47. Westwood, B. Watson (E), 
MDF mj.: Villegas, Woods.

Top  10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Vynikajícím vzedmutím sil se do čela dostal Jordan Spieth. Z těžšího South Course si přinesl docela průměrný výsledek 71, ale na lehčím North Course exceloval a devět birdie zobrazených ve výkonu 63 (-9) znamená průběžné skóre -10 a vedení o jeden úder před americkým krajanem Stewartem Cinkem. Byl to právě čtvrteční lídr, kdo tentokrát stlačil denní výsledek pouze o jednu pod a na South Course udržel, co se dalo. Hřiště, které bude svědkem víkendového programu, svědčilo Belgičanu Nicolasi Colsaertsovi. Zahrál na něm výjimečný výsledek 67 ran (-5) bez jediného bogey a posunul se na samostatné třetí místo se ztrátou dvou ran na vedoucího muže.
Nijak zvlášť na sebe neupoutal pozornost Tiger Woods, jenž na začátku sezony při svém prvním startu nemůže chytit tempo. Dvě birdie a jedno bogey jsou docela málo na to, jaká hra se od obhájce titulu čekala. Průběžná padesátá pozice svědčí o tom, že znalost a oblíbenost hřiště neznamenají automatický úspěch. „Umístil jsem spoustu míčů na fairway, ale utekly do roughu,“ postěžoval si světový hráč číslo 1. O to víc vynikl Spieth, jeho partner ve flightu. „Neměl jsem vůbec žádné obavy,“ prohlásil loňský nováček roku k tomu, jak pořadatelé sestavili herní partnery. „Ten kluk má talent,“ uznal Woods, „patoval vskutku spolehlivě.“ Práce na greenu byla Spiethovou doménou, ale nejen ta, minul pouze jeden v regulaci. 
Další pořadí:
11. Hoffman, Day (-5), 22. Westwood, Bradley (-3), 32. Poulter, Išikawa, Howell III, Mickelson (-2), 50. Stuard, Woods, B. Watson (-1).
Cutem neprošli mj.:
Walker, V. Singh, Brown, Fowler, Snedeker.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Po nějakém čase o sobě zase dal vědět Stewart Cink. Vítěz The Open 2009, jenž od té doby nevyhrál ani žádný jiný menší turnaj, zapsal nejlepší úvodní výsledek 64 ran (-8). Dosáhl ho na hřišti North a poskládal ho z osmi birdie. Pět z nich zapsal mezi jedenáctou a sedmnáctou jamkou. „Bylo to šťastné kolo, protože toto hřiště vám umožňuje dobře umisťovat drivy a to se mi dařilo,“ prohlásil Cink. Ujal se vedení o jeden úder před samostatně druhým americkým krajanem Garym Woodlandem, jenž se rovněž vyvaroval bogey a svůj výkon ozdobil eaglem na pětiparové osmnáctce (končil na ní první polovinu svého dne).
Hned zkraje se ukázal rozdíl mezi oběma hřišti, na hlavním South se našel pouze jediný hráč, jenž se vklínil do top 10. Je jím místní znalec Pat Perez, jehož 67 (-5) stačí na dělenou sedmou pozici. „Dělal jsem jako kluk na tomto turnaji dobrovolníka. Hrál jsem tu tisíckrát a vím, jak těžké je to hřiště, když přijde turnaj. Ale trefoval jsem dobře, proměnil  několik dobrých puttů, bylo dobré počasí, skvělý flight,“ rozplýval se nad svou pozicí.
Oblíbené hřiště, na němž slavil tolik úspěchů, tentokrát nepřálo Tigeru Woodsovi. Sedminásobný vítěz turnaje a obhájce titulu na obou devítkách zapsal po jednom birdie a jednom bogey. Střídal dobré okamžiky s horšími. Na čtrnácté jamce skóroval těžkým puttem ze sedmi metrů, ale další útoky mu nevyšly a finálový pětipar odehrál dost rozháraně, včetně drivu do bunkeru, přepálené třetí rány a nedohraného prvního puttu. Výkon na úrovni paru 72 stačí až na sedmou desítku průběžného pořadí. Phil Mickelson se skóre -3 půjde do druhého kola ze 17. pozice.
Další pořadí: 17. Hoffman, Bradley, Mickelson (-3), 29. Howell III, B.Watson, Stuard (-2), 46. Spieth (-1), 63. Villegas, Woods, Dubuisson (E), 88. Singh, Westwood (+1), 99. Sabbatini, Haas, Choi, Walker (+2), 116. Poulter, 136. Fowler (+5).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Start Tigera Woodse je vždy lákadlem a tady se představí na hřišti, jež mu v historii přineslo nejvíce úspěchů. Nadcházející turnaj (dříve Buick Invitational) na něm vyhrál sedmkrát a ještě tu slavil titul z US Open 2008. Obhajovat loňský titul bude světová jednička v silné konkurenci. Z úspěšného arabského dobrodružství se do Ameriky vrátil jeden z dřívějších vítězů Phil Mickelson, domácí scénu budou reprezentovat mimo jiné i Jordan Spieth, Brandt Snedeker a Bubba Watson. Přiletěly evropské těžké váhy Lee Westwood a Ian Poulter, své zámořské štěstí zkusí Francouz Victor Dubuisson. Ze světové desítky bude přítomen Australan Jason Day.

Bude se hrát o podíly z dotace 6,1 milionu dolarů (necelých 124 milionů korun), finálová část na hřišti South. Má par 72 metrů, měří 6 921 metrů a po úpravách před dvanácti lety se stalo skutečnou perlou PGA Tour, přestože je municipální a veřejně přístupné. Není tak obtížné, aby se na něm hráči trápili, ale je možné ho tak nastavit. Pro druhý turnaj části sezony zvané Pacific Swing volí pořadatelé většinou rozumnou variantu, aby si na své přišli i diváci. Už tak dost na tom, že na pozoru se hráči musí mít od prvního odpalu na jedničce, což je zrádný dogleg. Končí se pětiparem s vodní překážkou před greenem. V první části turnaje se profesionálové podívají jednou i na hřiště North s parem 72 a délkou 6 286 metrů.

Odkazy: … Torrey PinesHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.