Evropu povede proti USA McGinley

15.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Paul McGinley, nový kapitán Evropy pro Ryder Cup

Rydercupová hádanka pro rok 2014 je rozluštěna. Paul McGinley přijal nabídku stát se kapitánem evropského týmu a ve skotském Gleneagles vytáhne do boje za obhajobou titulu proti Spojeným státům, v jejichž čele bude stát Tom Watson, populární i ve Velké Británii. Američané vybrali svého muže už na sklonku minulého roku.

Šestačtyřicetiletého rodáka z Dublinu vybrala turnajová komise European Tour, která musela zvážit možnost, že by funkci znovu nabídla Colinu Montgomeriemu, jenž úspěšně dovedl domácí tým k výhře ve velšském Celtic Manoru před třemi lety. Tradice, že podruhé se prestižní funkce nenabízí, však zůstala zachována. Třetím mužem, jenž byl v souvislosti s kapitánstvím zmiňován, byl Severoir Darren Clarke, ten ale sám prohlásil, že by dal v příštím období raději přednost své hře, neboť má dvouletou kartu na americkou PGA Tour.

„Pochopitelně jsem se v této roli ocitl velice rád,“ citovala média McGinleyho slova v Abú Dabí, kde komise zasedala před turnajem HSBC Champions. „Na ten týden se moc těším, uvedl k datu 26. – 28. září, kdy se Ryder Cup uskuteční. „Bude to pro mě neocenitelná zkušenost. Nechtěl jsem na tuto příležitost čekat.“

McGinley má zkušenosti z role Montgomerieho asistenta a stejný post zastával i loni na podzim, kdy Evropu v americkém Medinah dovedl ke slavnému triumfu španělský kapitán José María Olazábal.

Nový evropský kapitán zanechal v historii slavných mačů nesmazatelnou stopu vítězným puttem, jímž rozhodl o výhře spojeného týmu britských ostrovů a kontinentální Evropy v roce 2002. Tehdy úspěšným birdie na sedmnácté jamce vyrovnal stav singlu proti Jimu Furykovi a tento půlbod stačil. Byl to přitom McGinleyho debut v soutěži. Zlatý pohár, s nímž se ve Spojených arabských emirátech nechal znovu rád vyfotografovat, získal i při svých dalších dvou startech v letech 2004 a 2006.

Ve své řeči nezapomněl ani na úctu k soupeři. „Chci si vychutnat tu věc, že stanu proti jednomu ze svých velkých hrdinů Tomu Watsonovi,“ řekl irský golfista. Od amerického kapitána ho dělí sedmnáct let.

Soutěžní komise se o svém rokování nikdy zvlášť nešíří, takže v prvních reakcích se neobjevilo nic, co by naznačovalo, jak obtížná volba byla.  „Jsme rádi, že Paul nabídku akceptoval. Má všechny předpoklady stát se úspěšným kapitánem,“ řekl ředitel evropské části Ryder Cupu Richard Hills. „Víme, že pro něj žádná překážka na cestě do Gleneagles nebude dost velká,“ dodal a připomněl, že roli kapitána si McGinley vyzkoušel při Seve Trophy 2011, kdy jeho ostrovní tým v Paříži zdolal zbytek Evropy.