Evropa vyhlásila rydercupovou pohotovost

28.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Když dostal Colin Montgomerie před Vánoci zprávu, že bude uveden do Golfové síně slávy, dostal příležitost vyjádřit se k různým záležitostem. A samozřejmě také k Ryder Cupu, vždyť před dvěma lety ho v roli nehrajícího kapitána získal. Tehdy ještě mluvil o tom, kdo by mohl být dalším v řadě jeho nástupců. Jenže teď se začíná spekulovat o jeho návratu.

Způsobilo to jmenování Toma Watsona do role kapitána amerického týmu pro rok 2014. Zámoří po dvou porážkách, které byly zároveň velkými triumfy Evropy, povolalo do zbraně muže těžkého kalibru. Místo politicky korektního Coreyho Pavina a insidera Davise Lovea III povede USA legenda. Osminásobný vítěz majorů, vždy vysoce pokorný, ale zároveň drtivě zarputilý golfista, ke všemu oblíbený v Evropě a hlavně v Británii. Ostatně, Ryder Cup se stěhuje do Gleneagles.

Evropa, která oznámí jméno svého kapitána po Novém roce, musí adekvátně zareagovat. Ještě donedávna se měla zato, že velkou šanci mají Darren Clarke a Paul McGinley. Potvrdil to i Montgomerie: „Mělo by se rozhodnout mezi nimi.“ Svou logiku to má. Oba byli Mongomerieho asistenty předloni v Celtic Manoru, stejně jako letošní úspěšný kapitán José María olazábal. Jemu pomáhali také.

Teprve čtyřiačtyřicetiletý Clarke, jenž loni nečekaně korunoval svou kariéru vítězstvím na British Open, vyhrál jako hráč Ryder Cup čtyřikrát z pěti účastí. Naposledy v roce 2006, kdy ho jeho žena Heather na smrtelném loži ponoukla, aby se zúčastnil. Kapitán Ian Woosnam udělil Clarkeovi jednu z divokých karet a Severní Ir šest týdnů po manželčině skonu získal pro Evropu tři body.

O dva roky starší McGinley nemá za sebou tak zářivou individuální kariéru, ale když hrál Ryder Cup, a to třikrát, vždy jako vítěz. „Je to pro mě velká čest, ale měl bych zůstat stranou a nechat věcem volný průběh,“ vyjádřil se opatrně skromný Ir, ale dodal: „Můj caddie je echtovní Skot a řekl mi, že když se něco takového nabízí, člověk to nemůže nechat jen tak projít kolem sebe.“

Montgomerie dokonce přispěchal s názorem, že Evropa si může udělat před soupeřem náskok. „Můžeme je rovnou jmenovat oba, už se to jednou stalo.“ Měl na mysli situaci starou sedm let. Tehdy byli jmenováni Woosnam pro rok 2006 a Nick Faldo pro rok 2008. A tak by si Clarke s McGinleyem mohli rozebrat roky 2014 a 2016. „Oba jsou jiné povahy. Darren je těžká váha, Paul je silnější v jemných detailech,“ naznačil Montgomerie, v jakém pořadí by se tak mohlo stát i vzhledem k tomu, že za dva roky budou mít Spojené státy na postu kapitána osobnost, bez ohledu na to, zda je Watson charakterově vhodným člověkem.

Sám Clarke si však myslí, že je tu ještě jeden mnohem vhodnější kandidát, a to sám Montgomerie. „Přijali jsme nepsané pravidlo, že nikomu nedáme stejnou práci znovu, ale musíme se o tomk pobavit,“ naznačil.

Proti Montgomeriemu však existuje jeden důležitý argument: Ryder Cup se stěhuje do Skotska a doma by čelil neuvěřitelnému tlaku. Sám Clarke pak upozornil na svůj poměrně nízký věk. Je otázka, jakou roli bude hrát fakt, že po minulém jmenování dvou kapitánů najednou následovala jedná porážka v uplynulých deseti letech (Faldo ve Valhalle). Evropská rydercupová pohotovost je v každém případě vyhlášena a pokud bude na konci jmenován McGinley, bude to možná jeden z nejpřekvapivějších momentů novodobé historie tohoto klání.