Evropa sledovala korejský rap

18.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Na konci roku se Evropa přece jen dožila porážky v jinak veleúspěšném golfovém roce. Po remízovém výsledku 8:8 podlehla v play-off Asii v Royal Trophy. Její kapitán José María Olazábal se zranil a vítězové slavili ve stylu Gangnam.

Možná, že právě jeho bod by býval hosty spasil. Španěl působil v osmičlenném týmu jako hrající kapitán a v prvních dvou hracích dnech získal ve dvojici s krajanem Miguelem Ángelem Jiménezem vždy půl bodu za remízy ve foursomech i fourballech.

Na singl proti Thajci Kiradechu Aphibarnratovi si Olazábal věřil, nasadil se na první mač, aby ještě v závěru mohl případně kapitánsky pomoci spoluhráčům na hřišti. Jenže v neděli ráno přišel za pořadateli s tím, že pro zranění krku musí vzdát. Bod za toto utkání se tedy půlil a stav byl v tu chvíli 5:4 pro Evropu. Domácím se však v závěrečném dnu povedl finiš.

Šestý ročník Royal Trophy se hrál v Empire Hotel And Country Clubu v brunejském Jerudongu. Sultanát jako hostitel vystřídal thajská hřiště, na nichž se hrálo všech pět předchozích zápasů. Evropa obhajovala výhry z let 2010 a 2011.

V tom, aby starý kontinent završil sezonu posledním možným úspěchem, zabránil Korejec Kim Kjung-te. Na první jamce play-off, hraném ve formátu fourball, proměnil na osmnácté jamce birdie putt z pěti metrů.

„Jsem hrdý na své hráče, na Kima zvlášť. Byl to skvělý způsob, jak si dojít pro výhru,“ konstatoval nehrající kaopitán asijského výběru Joe Ozaki. Japonec popustil uzdu emocím a po vítězném puttu předvedl spolu s Kimem taneček ve stylu Gangnam, který proslavil jihokorejský rapper PSY na celosvětových hitparádách.

Ozaki postavil do rozehrávky Kima spolu s dalším Jihokorejcem Y.E. Yangem, za Evropu nastoupili Belgičan Nicolas Colsaerts a Ital Francesco Molinari. Všichni tři dosáhli jen paru.

„Bylo to těsné,“ ulevil si Olazábal. „Šest ze sedmi singlů došlo až na poslední jamku,“ připomněl kapitán poražených. Po třech nedělních zápasech vedla Evropa dokonce o dva body, ale pak se skóre otočilo na 8:7 pro domácí, neboť Yang zdolal Franceska Molinariho ve finálovém duelu už dvě jamky před koncem. Obhájcům dal naději Švéd Henrik Stenson, jenž na osmnáctém greenu zdolal Japonce Rja Išikawu a vynutil si alespoň play-off.

Jenže v něm favorit neuspěl. „Hranice mezi výhrou a porážkou bývá úzká. Řekl jsem svým hráčům, že jsem hrdý na jejich výkon. Odcházejí se vztyčenými hlavami,“ dodal Olazábal.

Výsledky Royal Trophy 2012
Asie – Evropa 8:8 (Asie vyhrála v play-off)

Pátek – foursomy
Fudžimoto, Wu (Jap./Čína) – F. Molinari, E. Molinari (It.) 2/1 Evr.
Aphibarnrat, J.M. Singh (Thaj./Ind.) – Colsaerts, Siem (Belg./Něm.) 1/0 Evr.
Bae S.M., Išikawa (Kor./Jap.) – Stenson, Fernandez-Castaňo (Švéd./Šp.) 5/4 Evr.
Kim T.T., Yang Y.E. (Kor.) – Jiménez, Olazábal (Šp.) remíza

Sobota – fourbally
Aphibarnrat, Singh – Jiménez, Olazábal remíza
Bae, Wu – Colsaerts, Siem remíza
Kim, Yang – Fernandez-Castaňo, Stenson 2/1 As.
Fudžimoto, Išikawa – Molinari, Molinari 3/2 As.

Neděle – singly
Aphibarnrat – Olazábal remíza b.b.
Bae – Colsaerts 1/0 Evr.
Kim – Fernandez-Castaño remíza
Fudžimoto – Siem 1/0 As.
Wu – E. Molinari remíza
Singh – Jiménez 1/0 As.
Išikawa – Stenson 1/0 Evr.
Yang – F. Molinari 2/1 As.

Play-off
Kim, Yang – Colsaerts, F. Molinari 1/0 na první jamce

.