Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Evropa si Kaymera na rozhodující bod připravila

17.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer

Absolutní obrat v závěrečném rydercupovém dnu, po němž Evropa slavila obhajobu trofeje na půdě USA, nedává stále mnohým spát. Člen vítězného týmu Sergio García prozradil, jak s kapitánem Josém Maríou Olazábalem připravili pro zápas autora vítězného bodu Martina Kaymera.

Německý profesionál si účast v týmu zajistil výkony už na přelomu sezon a potýkal se s výrazným propadem výkonnosti. Přesto byl klíčovým mužem utkání, protože v neděli zdolal Steva Strickera.

„V noci před singly jsme si Olazábal a já s Martinem skvěle pohovořili,“ prozradil García v rozhovoru pro European Tour News. „Pak jsem s ním v neděli ráno ještě snídal a řekl jsem mu, jak moc bych si přál, kdyby právě jeho putt rozhodl o Ryder Cupu.“

A přesně to se stalo. Kaymer měl důvěru svých šéfů přesto, že ve čtyřhrách nastoupil jen jednou a prohrál. V pátečních forballech s Justinem Rosem podlehli Dustinu Johnsonovi a Mattu Kucharovi. Sedmadvacetiletý Němec pak celou sobotu stál, ale hosté našli tu odvahu a nasadili ho na singlový zápas číslo 11.

Olazábal, García a jeden ze čtyř asistentů kapitána Migual Ángel Jiménez se dočkali přijetí španělským králem Juanem Carlosem I. v madridském Palace de la Zarzuela. „Fakt, že Jeho Veličenstvo nás poctilo pozváním, činí celou záležitosti ještě výjimečnější,“ komentoval audienci Olazábal. „Jsou jistá ikonická místa a toto je jedno z nich. Jeho krása nás uchvátila.“

Král byl údajně v rozhovoru s trojicí svých krajanů, kteří se podíleli na vítězství v americkém Medinah, dychtivý historek, jakou pak García nabídl i reportérům. Zavedl řeč také na bývalou skvělou rydercupovou osobnost Seva Ballesterose. Ten loni v květnu zemřel ve čtyřiapadesáti letech na rakovinu.

„Dotkl se mého srdce, když se o Severianovi zmínil,“ prozradil Olazábal, jenž byl blízkým přítelem zesnulého. „Vylíčil, jak byl smutný, když se o jeho skonu dozvěděl.“

Jiménez se po pobytu v paláci rozhovořil o tom, jaký význam má Ryder Cup pro světový golf. „Skvělé na tom je, že taková sopousta lidí, kteří golf vůbec nehrají, nám pak vyprávěla, jak je zápas zvedal z křesel, když ho sledovali v televizi.

Evropa po dvou dnech prohrávala 6:10 a ani singly se zprvu nevyvíjely v její prospěch. Postupně ale získávala bod za bodem až do konečného vítězství 14,5:13,5. Po Kaymerově výhře v předposledním utkání už nic nemohl zmoci ani Tiger Woods ve dvanáctém zápase a s Franceskem Molinarim už jen remizoval. Nasazení italského golfisty na poslední duel bylo podobě odvážným krokem jako v Kaymerově případě.

„Doufám, že to bude znamenat nárůst počtu golfových fanoušků a že se lidé budou mnohem víc bavit o našem krásném sportu,“ vyjádřil přání Jiménez a dodal: „Tento Ryder Cup se nedá s žádným jiným srovnat.“