Evian Championship 2019

28.07.2019 | Ivana Jon Wiesnerová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Jin Young Ko

Jin Young Ko

LPGA & LET – Evian Championship, Evian les Bains, Francie (25. – 28.7.2019)

Neděle – 4. kolo
Jestliže se posunutím teetimů podařilo ve 3. kole dešti utéct, pak při nedělním finále už nebylo kam. Od sobotní noci prakticky nepřestal. Starty z 1. a 10. jamky i flighty po třech byly samozřejmostí, a přesto odložení startovních časů až na téměř krajní dvanáctou hodinu nezabránilo tomu, aby prakticky celé startovní pole odehrálo svých závěrečných osmnáct jamek v dešti. Kolo pod par byla tentokrát schopna zahrát necelá třetina hráček.

Mezi těmi, které se na závěr nedostaly do červených čísel byly i hráčky z prvních dvou příček. Po sobotě druhá Sung Hyun Park dnes vyrobila několik chyb od drivů, přes příhry, několik kratších neproměněných patů, až po ránu do i z květinového záhonu u 18. greenu, při které balancovala na kamenech. Jejich 75 ran ji srazilo až na -10 a šesté místo, o které se dělí se starší ze sester Jutanugarn, Moriyou. Samostatná pátá pozice patří mladší Ariyi Jutanugarn (-11).

Včerejší vedoucí hráčka Hyo Joo Kim svůj náskok neudržela po dnešním výsledku 73 ran. V jejím případě to sice znamenalo konečných -13 a dělenou druhou pozici, ale  poté, co až do 68. jamky držela odstup dvou ran, jí triplebogey z třiparové čtrnáctky nějakou dobu v paměti zůstane. Společně s ní skončily druhé Číňanka Shanshan Feng a Jeniffer Kupcho. Zejména mladá Američanka předvedla odvážné a bojovné srdce. Nejenže přinesla v nelehkých podmínkách výsledek dne (66 ran), ale na poslední jamce, kdy ztrácela na aktuálně vedoucí hráčku dvě rány, riskla druhou ránu do greenu a pokusila se o eagle, ač její drive neležel v ideální pozici. Eagle nepadl, ale výsledné birdie tuto 22letou bývalou světovou amatérskou jedničku posadilo na skvělé dělené druhé místo vedle mnohem zkušenějších hráček.  Úžasný výsledek pro nedávno ještě studentku univerzity, která si už tři měsíce po přestupu na profesionální dráhu a při svém teprve osmém startu na LPGA zajistila kartu na nadcházející sezonu.

Pro vítězný pohár si dnes došla Jin Young Ko (-15). Čtyřiadvacetiletá letá Korejka vyhrála letos podruhé a ani první trofej neměla o nic menší lesk než ta z Evian Championship. Vyhrála totiž již úvodní major sezony ANA Inspiration a stala se tak díky aktuální formě jednou z favoritek majoru závěrečného – Women´s British Open – který se uskuteční hned příští týden ve Woburnu.

Jessica Korda dnes zkompletovala kvarteto kol za 70 a s celkovým výsledkem -4/T17 přidala do svých statistik další umístění na majoru v top20. Nelly Korda si k dnešním 21. narozeninám nadělila další kolo pod par a s konečným výsledkem -2 tím pádem také dělené 25. místo.

Konečné výsledky

Sestřih finálového kola

.

Hyo Joo Kim

Hyo Joo Kim

Sobota – 3. kolo
Jsou dny, kdy se povede nad počasím zvítězit navzdory předpovědím. Finálová kola, nefinálová kola, musíte ovšem naplánovat flighty po třech, double tee z první i desáté jamky a brzký ranní start na 7:00. Díky tomuto scénáři se povedlo odehrát 3. kolo majoru v téměř dokonalých podmínkách a prudký déšť tak zkropil pouhé dva poslední flighty. Na leaderboardu se tak neobjevila žádná větší překvapení a top ten je momentálně z poloviny obsazen korejskými hráčkami. Podle Sung Hyun Park fakt, že zdejší osmnáctka Korejkám sedí je dám i tím, v jakých herních podmínkách doma většina z nich vyrůstá. Hřiště jsou totiž často v horách, s množstvím nerovností a užšími fervejemi. 

Dnes byly díky nočnímu dešti měkčí greeny a dobře držely i rány delšími železy. Přes polovina startovního pole se tak v sobotu dostala do červených čísel a pro postup pořadím bylo třeba skórovat. Nejlepší výsledek dne zahrála Ariya Jutanugarn a posunula se na průběžných -8/T8. Stejný výsledek dělí i Chella Choi a dvě Američanky (Megan Khang a Jennifer Kupcho). Na samostatném 7. místě (-9) přenocuje Caroline Hedwall, které se podařilo skvěle uhasit dvě velké minely z týčka. Drajv na čtvrté jamce si cestu z lesa ještě našel, ale na 13. jamce se už pro ránu z lesa radši rozumně nerozhodla a vrátila se zpět na odpaliště. V obou případech uhrála bogey, a zprvu hrozivě vypadající situace zvládla. O další ránu lépe jsou na děleném 5. místě (-10) Shanshan Feng a Mi Hyang Lee.

T3/-11 dělí po dnešku Inbee Park a Jin Young Ko, samostatně druhá (-14) je momentální světová jednička Sung Hyun Park a ránu náskoku (-15) má Hyo Joo Kim, která zdejší major vyhrála v roce 2014.  Méně birdies, než by si přály (šance k nim si vytvářely), padalo Jessice a Nelly Kordovým. Jessica Korda je po vyrovnaných osmnáctkách (70,70,70) na T27/-3. Nelly Korda se zlepšuje kolo od kola (73,70,69) a s průběžným výsledkem -1 na dělené 37. příčce.

Leaderboard

Sestřih 3. kola

-

My Hyang Lee

My Hyang Lee

Pátek – 2. kolo
Přesunete termín konání ze září zpět na červenec, ale golf se jednoduše hraje venku a data v kalendáři jsou mu občas jedno. Původní předpovědi hrozily komplikacemi až na závěrečné nedělní kolo,  blesky však v Evianu zaúřadovaly již v pátek odpoledne. V době, kdy byla ve hře stále ještě zhruba třetina startovního pole. S následnými silnými poryvy větru si neporadila, po prvním kole vedoucí, Paula Creamer. Do přerušení byla díky dvěma birdies na průběžných -9 a opět atakovala vedení. Po návratu na hřiště následovala série bogey-bogey-bogey-triplebogey-bogey a propad na dělenou 24. pozici. Navzdory tomu neodcházela z hřiště zlomená, naplánovala si ještě trénink na puttingu a odhodlání vystoupat v průběhu víkendových 36 jamek zase zpět k vrcholu.
Na ten se momentálně dostala silná ekipa korejských hráček. Na samostatné vedoucí příčce je díky skvělému závěru birdie-birdie-eagle Mi Hyang Lee (-10). S odstupem jedné rány za ní se poskládaly světová jednička Sung Hyun Park, vítězka Evian Championship 2014 Hyo Joo Kim a skvělá Inbee Park (všechny -9/T2). Samostatné páté místo si před víkendem drží Shanshan Feng (-7).
Skokanem kola se díky 64 ranám stala zkušená Caroline Hedwall – zaváhala pouze  na úvodní jamce a poté už jen sázela jedno birdie za druhým. Nejenže se tím posunula na celkových -6/T6, ale připomněla se tak i kapitánce letošního Solheim Cupu s žádostí o divokou kartu. Stejně jako to již včera udělala Mel Reid. Ta se sice po dnešním kole lehce propadla na -4/T13, ale vzhledem k aktuální předpovědi počasí o další překvapivé pohyby pořadím zřejmě nebude nouze.

Do finálových kol bezpečně prošly i obě dvě sesterské dvojice: Jessica Korda, Moriya Jutanugarn  (obě -2/T24), Ariya Jutanugarn (-1/T31), Nelly Korda (+1/T47).

Cutem neprošly: letošní vítězka US Womens Open – JeonEun Lee6 (+3/T73), Minjee Lee (+4/T77), Lexi Thompson (+7/T99), obhajující Angela Stanford (+8/T106), Sandra Gal, Lydia Ko (obě +9/T108)

Leaderboard

Sestřih 2. kola

.

.

Paula Creamer

Paula Creamer

Čtvrtek -1. kolo
Předpovědi, že letos nenastupuje žádná z hráček s nálepkou jednoznačné favoritky, šance jsou otevřené pro velkou část startovního pole a překvapit může široké spektrum hráček se prozatím naplňují. První noc totiž přenocuje na vrcholku leaderboardu hráčka, kterou ještě v polovině minulého měsíce „zdobila“ nelichotivá statistika pouhých čtyř cutů při prvních deseti letošních startech na LPGA. Účast jí sice zajišťoval status vítězky Evian Masters z roku 2005, ale pokud by nepřišel výkonnostní zlom, vážila by cestu přes oceán kvůli pouhým dvěma kolům. Momentálně to ale vypadá, že forma, do které se Paula Creamer v posledních týdnech rozehrála – 1x Top 10, 2 x Top 20 – nese své ovoce i na evropské půdě. Prvním kolem prošla bez jediného zaváhání s čistou kartou a sedmi birdies. Náskok, se kterým se v pátek postaví na odpaliště jedničky je prozatím minimální, a tak až další kola ukážou, jak moc bude Růžový panter kousat dál.

V těsném závěsu za Paulou Creamer jsou kromě Američanky Brittany Altomare (ta prozatím nikdy žádný z podniků LPGA nevyhrála), tři korejské hráčky (všechny -6). Ani jedna z nich není lehkou soupeřkou. Jin Yang Ko vede Money list LPGA 2019, Mi Hyang Lee letos skončila druhá na úvodním majoru sezony a třetí korejská hráčka je kategorií sama o sobě – sedminásobná major šampionka a olympijská vítězka Inbee Park. A jestli má někdo opravdu velikou motivaci zvednout nad hlavu vítězný pohár, pak je to právě tato 31letá adeptka golfové Síně slávy. Ne že by snad doma neměla kromě pohárů ze všech zbývajících majorů i trofej z Evianu, ale vyhrát se jí podařilo přesně rok předtím, než byl turnaji přidělen status majoru. A jedině další výhra zde ji k titulu „Career Grand Slam“, přidá i „Super Career Grand Slam“

Výsledek 66 dnes donesly Angličanka Mel Reid, která se na osmnáctce blýskla úžasným bunkershotem do eaglu a další z amerických hráček – čerstvá profesionálka Jennifer Kupcho. Kupcho je bývalá světová amatérská jednička, mimo jiné také vítězka dubnového Augusta National Womens Amateur, které se letos poprvé v historii konalo v dějišti slavného Masters. Svoji kartu na LPGA si uhrála stejně jako Klára Spilková při loňské prosincové kvalifikaci, ovšem k profesionálkám přestoupila až letos v květnu po dostudování univerzity. Obě dělí 6. místo (-5).

Jessica Korda zakončila kolo nešťastným double bogey, které srazilo její do té doby velmi dobrý výsledek, na 70 ran (-1) a dělí 26. pozici. Mladší Nelly po úvodním zaváhání na druhé a třetí jamce, srovnala výsledek v úvodu druhé devítky do paru, ale další dvě bogey bohužel přidala na 14. a 17. jamce a drží momentálně pozici na hranici cutu.

Starosti s postupem do víkendových kol budou mít kromě obhájkyně titulu Angely Stanford (+5 / T102) i světová trojka Lexi Thompson (+6 / T106), Lydia Ko či dnes velmi špatně patující Cristie Kerr (obě +7 / T112).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

Evian Championship

Evian Championship

Úvod
Zatímco mužský golfový svět minulou neděli uzavřel letošní sezonu majoru fenomenálním úspěchem Shona Lowryho v Royal Portrush, ten ženský letos nabídne ještě majory dva. A to dokonce ve dvou navazujících týdnech! Tím prvním je Evian Championship, který zítra úvodním kolem začne psát sedmý ročník své historie v elitní kategorii. Kořeny turnaje samotného ovšem sahají až do roku 1994, kdy se na hřišti na svazích nad Ženevským jezerem ženský profesionální golf představil poprvé, ještě pod názvem Evian Masters. Premiérovou vítězkou se tehdy stala jedna z legend evropského golfu – Helen Alfredsson. A jak to tak u legend bývá, tak je tato bývalá švédská hráčka také prozatím jediná, která zde zvedla pohár pro vítězku nad hlavu třikrát (1994, 1998 a 2008).

Prvních šest ročníků Evian Masters proběhlo pod taktovkou LET, od nového milénia se turnaj stal společným podnikem LET a LPGA. Prestiž turnaje rostla, stejně jako finanční odměny hráčkám. Když v roce 2011 francouzští pořadatelé společně s šéfem LPGA Make Whanem oznámili od sezóny 2013 povýšení turnaje do vybrané společnosti, neznamenalo to již žádné překvapení. Tím se bohužel stalo rozhodnutí o přesunutí akce až na podzim, aby se Evian Championship stal závěrečným majorem sezony, kde se předává cena Rolex Annika Major Award.

Období mezi tímto oznámením a pořádáním prvního ročníku vyplnili v Evianu největšími úpravami, kterými hřiště za dobu své existence prošlo. I díky tomu je nyní závěrečný sled jamek z těch, které zde často rozhodují o budoucí šampionce. Tříparová šestnáctka chráněná vodou i bunkery. Sedmnáctka – relativně krátký čtyřparový dogleg, který ovšem vyžaduje precizně umístěnou druhou ránu na vyvýšený a modelovaný green. A finálová jamka – pro potřeby turnaje brutální čtyřpar s vodou i bunkery chráněným greenem. Co však platilo vloni, už letos patří minulosti. U závěrečné jamky se organizátoři rozhodli díky nově lehce posunutým odpalištím nabídnout nově par 5 a tedy pro dlouhé a přesné hráčky příležitost k útoku na možná rozhodující eagle. Při předturnajových tiskovkách tuto „risk&reward“ šanci top hráčky kvitovaly jen pozitivně. Včetně světové jedničky Sung Hyun Park či momentálně světové hráčky č. 15 – Jessicy Korda. Ostatně její úvod k odpovědi – haleluja! – hovořil za vše.

Ještě významnější změnou, a opět přivítanou celým startovním polem víceméně bez výjimky, bylo návrat ze zářijového data zpět na do léta. Turnaj, který se před svým přesunutím mezi majory tradičně hrával v červenci, totiž podzimním termínem trpěl. A to natolik, že hned úvodní ročník musel být kvůli silným dešťům zkrácen na 54 jamek. Když se tak stalo předloni podruhé, bylo rozhodnuto. A tak letos hráčky čeká výměna nepromoků za oblečení chránící před sluncem. Předpovědi jim totiž slibují 36° C…

Šampionát letos nemá vzhledem k vývoji sezony žádnou jednoznačnou favoritku na vítězství. Popravdě řečeno, snad ještě nikdy nebyla situace tak otevřená. Dvacet doposud odehraných turnajů LPGA má 17 různých vítězek, obdobně i LET má letos pouze jedinou dvojnásobnou vítězku. I každý z letošních tří majorů vyhrála jiná hráčka. A pokud byste chtěli vsadit alespoň na národnost budoucí vítězky, ani tady nemusí platit dlouhodobá dominance vynikajících korejských hráček… Důkazem budiž jen měsíc stará, poněkud překvapivá šampionka KPMG Women´s PGA Championship – Australanka Hannah Green.

 

Evian Championship je společným major turnajem pro obě túry, americké LPGA a evropské LET. Má hvězdné obsazení, na startu budou přední hráčky obou sérií.

Z čela žebříčku LPGA budou hrát Jin Young Ko, Brooke Henderson Sung Hyung Park, sestry Korda, sestry Jutanugar, Thompson, Ciganda, Kang, Lydia Ko a další. Z čela žebříčku LET uvidíme Iturrioz, Henseleit, Dimmock, Van Dam a další. Na sponzorskou pozvánku hraje amatérka Albane Valenzuela.

Loni se účastnila i česká hráčka Klára Spilková, neprošla však cutem.

Hraje se na hřišti Evian Resort Golf Clubu. Má par 71 a délku 5.965 metrů.

Dotace turnaje je 4,1 milionu dolarů. Loni zvítězila Angela Stanford.

V turnaji působí český mezinárodní rozhodčí Michael Jon.

Leaderboard

Odkazy:     Evian Resort GC     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje

.