EuropeanTour – Africa Open (5. – 8. 1. 2012)

08.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Africa Open, East London GC, East London, Jižní Afrika
(5. – 8. 1. 2012, +1 hod)

 

Neděle – finálové kolo
Rozhodla předposlední jamka. Do té doby se dva Jihoafričané tahali o vedení a žádný se nedostal do nějakého výraznějšího trháku. Na třípar číslo 17 přišli po třech jamkách, které oba svorně parovali, s totožným skóre. Ale nečekaný vyzyvatel Tjaart Van der Walt zahrál bogey, zatímco obhájce titulu a největší favorit Louis Oosthuizen birdie. Najednou tu byl rozdíl dvou úderů a ten se nezměnil ani na jamce závěrečné. Vítězovo skóre činí -27, jeho konkurent zahrál -25 a ještě o ránu méně má na samostatném třetím místě další domácí golfista Retief Goosen. Nejvýše postaveným cizincem je Skot Alastair Forsyth na páté pozici.
„Dneska to byl hodně drsný boj,“ ulevil si Oosthuizen už s pohárem ve své moci. A k tomu, že mu byl protivníkem netradiční hráč, s nímž se normálně na velkých akcích nepotkává, ještě doplnil: „Pamatuju si Tjaarta z doby, kdy jsem býval amatérem. Bylo to fajn, vidět ho, jak konečně prodává svůj potenciál. On není z těch, kterým to začne utíkat. Nedá se čekat, že by začal kazit, na to je příliš vyrovnaný.“
Sedmatřicetiletý poražený byl blízko svému premiérovému turnajovému titulu v patnáctileté kariéře, ale čeká na něj dál. V rozhodující chvíli mu scházely metry. Na sedmnácté jamce  totiž Oosthuizen předvedl jeden ze svých skvělých odpalů, zatímco Van der Walt se první ranou nedostal na green a v tu chvíli svůj boj prohrál. Zaokrouhlil počet svých druhých míst na deset.
Další pořadí: 4. Van Zyl (-23), 7. Willett (-19), 14. Aiken (-16), 17. Fleetwood (-15), 29. Coetzee (-14), 34. Mulroy (-13), 41. Wood (-12).

Sobota – 3. kolo
Možná by to od sezonní overtury málokdo čekal, ale je zaděláno na skvělé nedělní finále. Ze stejné pozice do něj vyjdou domácí konkurenti Louis Oosthuizen a Tjaart Van der Walt, dělící se o první místo, přičemž musí počítat i s útokem dalších v pořadí, zejména samostatně třetího krajana Retiefa Goosena, ale i dalších. Vždyť nejlepší kolo 64 ran (-9) zahrál Richard Sterne, muž z druhé tisícovky světového žebříčku.
Jen o jeden úder horší byl v sobotu Van der Walt. Na rozdíl od předchozích dvou kol, kdy se mu podařilo několik eaglů a v pátek dokonce hole-in-one, tentokrát hrál „jen“ birdie, ale bylo jich devět proti jednomu bogey. Podařilo se mu dostihnout Oosthuizena, v jehož skórkartě je zápis 67 (-6). Oba mají průběžné skóre 21 ran pod par a Goosen je po bezchybném dni za 66 (-7) jen o jednu horší.
„Na konci dne se ukázalo, že míč neví, kdo je tady vítěz majoru,“ komentoval Van der Walt fakt, že byl lepší než Goosen, dvojnásobný vítěz US Open, i než Oosthuizen, předloňský vítěz British Open. „Já jsem major ani žádný jiný velký turnaj nevyhrál, takže uvidíme, co přijde,“ dodal sedmatřicetiletý golfista, jenž je profesionálem teprve šestým rokem a mimo Jižní Afriku hraje sporadicky. 
Další pořadí: 4. Willet (-19), 5. Sterne (-17), 6. Van Zyl (-16), 9. Aiken (-14), 25. Fleetwood (-12), 31. Mulroy, Coetzee (-11), 39. Wood (-10).

Pátek – 2. kolo
Favorité už se řadí na špici průběžné výsledkové listiny a to, co předvedl favorit největší Louis Oosthuizen, bylo hodné obhájce titulu. Jihoafričan zahrál 62 ran (-11) a jeho hra postupně rozbouřila publikum k mohutným ovacím. S průběžným skóre -15 se dostal do čela o dva údery před čtveřici krajanů Thomas Aiken, Retief Goosen, Tjaart Van der Walt, Jaco Ahlers.
Od deváté jamky, kde zahrál hned birdie, začal devětadvacetiletý golfista snižovat skóre nevídaným způsobem. Až došel na pětku, kde chipem jen těsně minul jamku do eaglu. Ten se mu povedl hned vzápětí na šesté jamce, kde v úvodním dnu zaváhal (double bogey). Oosthuizen trefil green trojkou dřevem a proměnil patnáctimetrový putt.
„Byl jsem dostatečně agresivní s putterem,“ vystihl důvod svého výkonu, jímž zaostal o ránu za rekordem hřiště. Pak ale své vysvětlení relativizoval. „Dost agresivní jsem byl i včera, ale několik puttů bylo krátkých.“ V komentáři ke svému eaglu prozradil, že konzultoval volbu dráhy puttu se svým caddiem, a protože se jejich názory kryly, zahrál ho a byl úspěšný.
Další pořadí: 6. Fleetwood, Willett (-11), 34. Coetzee (-7), 50. Wood (-6). Cutem neprošli: Kruger, Little, L. Saltman.

Čtvrtek – 1. kolo
Dva eagly pomohly Thomasi Aikenovi k vedení v turnaji. Jihoafričan zahrál 64 ran (-9) a zařadil se do čela zahajovacího turnaje sezony. Dvě rány najednou ušetřil na pětiparech číslo 3 a 11, k tom u přidal ještě pětici birdie.  Muž z 87. místa světového žebříčku, ve startovním poli tedy jeden z favoritů, má náskok jedné rány před dvojicí svých krajanů Retief Goosen, Jaco Ahlers. Až o čtvrtou pozici se s dalšími dvěma domácími golfisty dělí jeden zahraniční účastník, Velšan Phillip Price.
Osmadvacetiletý Aiken získal na loňském Open de Espaňa svůj první titul na evropském okruhu. To byl ale v plném tréninku. „Takový výsledek jsem po dvou týdnech bez toho, abych se dotkl hole, vůbec nečekal,“ divil se sám svému výkonu. „Tohle není dlouhé hřiště, ale když si nedáte pozor, tak vám ublíží,“ dodal na adresu Royal London, považovanému za zrádné a nestandardní. Své dva eagly vytěžil lídr z vynikající krátké hry.
Největší favorit a obhájce titulu Louis Oosthuizen si připsal šest birdie a býval by mohl šlapat na paty konkurentům v top 10, ale na šesté jamce, který byla vzhledem ke startu na desátém odpališti jeho patnáctá, mu uteklo double bogey a bylo z toho kolo za 69 (-4).
Další pořadí: 4. Price, Du Toit, O´Riley, 25. Wood, Fleetwood, Oosthuizen (-4), 73. Van Zyl, Coetzee (-3).

Ani jsme se nenadáli a jsou tu zpět turnaje European Tour. Prvním turnajem v nové sezóně je Africa Open. Loni zde zvítězil Louis Oosthuizen, který porazil v play-off dva své pronásledovatele Chrise Wooda a Manuela Quirose. Letos od turnaje můžeme čekat podobné boje, alespoň dle startovní listiny. Hrát budou již zmíněný loňský obhájce Louis Oosthuizen, Chris Wood, Daniel Greene, Retief Goosen (vítěz z roku 2009), Shaun Norris (vítěz z roku 2008), Garth Mulroy, James Kingston, George Coetzee či Jbe Kruger.

Hraje se na hřišti East London GC s parem 73 a délkou 6 163 metrů.

Dotace turnaje je 1 milionů eur (25,6 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 158 tis. euro (4 mil. korun českých).

Odkazy:East London GCSatelitní mapa hřištěStránky turnaje

.