European Tour – Volvo World Match Play

20.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Volvo World Match Play Championship, Andalusie, Španělsko
(17. – 20.5.2012, -1 hod)

Neděle – semifinále a finále
Vítězství patří překvapivě Belgičanovi Nicolasu Colsaertsovi, jenž na poslední finálové jamce parem uhájil těsné vedení proti Graemu McDowellovi ze Severního Irska. Poražený nebyl ani jednou ve vedení, ale několikrát dokázal stáhnout vedení soupeře o jednu jamku, ale když se pozdější vítěz dostal na třináctce do vedení o dvě, už dostatečně nezareagoval. Rval se a dvakrát snížil na rozdíl jedné, ale na závěrečném pětiparu už potřebné birdie nepřidal.
„Kde začít?“ nadechl se k hodnocení úspěchu Colsaerts. „Už loni se mi ve stejném formátu dařilo a byl jsem zklamán, že jsem se nedostal do finále,“ připomněl své loňské třetí místo z Finky Cortesin. „Ten vítr co tady byl nám to hodně ztěžoval, ale já jsem v těžkých podmínkách hrál dobře,“ popsal atmosféru devětadvacetiletý ranař, jehož průměr drivů je vyšší než jaký má americký bomber Bubba Watson, vítěz letošního Masters. Belgičan má na kontě druhou výhru na European Tour, 458 333 dolarů a hlavně důležité body do rydercupového hodnocení. I kdyby se nekvalifikoval, výborně se zapsal do pořadníku kapitána týmu Evropy Josého Maríi Olazábala, jenž hledá vhodné hráčské typy do jamkové hry pro své divoké karty.

Obě semifinále byla přerušena blížící se bouřkou v okamžiku, kdy měly přijít rozhodující chvíle. Paul Lawrie vedl po šestnácti jamkách nad Colsaertsem o jednu a McDowell nad Rafaelem Cabrerou-Bellem o dvě po čtrnácti.
První duel nakonec dospěl až na dvacátou jamku, neboť Belgičan díky birdie na osmnáctce teprve podruhé přivedl utkání do stavu all square. Přitom na sedmé jamce už s Lawriem prohrával o čtyři. Ale na druhé přidané jamce ztratil Skot šanci zvítězit při svém pětistém startu na European Tour.
McDowell vedl od druhé jamky, v jednu chvíli dokonce o tři, ale vzdorující soupeř ho přivedl až na osmnáctku. Poslední zástupce španělského kontingentu měl jedinou šanci – zahrát poslední jamku líp než soupeř. Jenže Cabrera-Bello naopak zapsal bogey, a tak Severoirovi stačil par na postup.
Výsledky – semifinále: Colsaerts (Belg.) – Lawrie (Skot.) na 20. jamce, McDowell (S.Irs.) – Cabrera-Bello (Šp.) 2/0.
Finále: Colsaerts – McDowell 1/0.

Sobota – osmifinále a čtvrtfinále
Finálový den bude ostrovně-kontinentálním duelem. V prvním semifinále se střetnou Belgičan Nicolas Colsaerts se Skotem Paulem Lawriem. Po nich budou o postup soupeřit Graeme McDowell ze Severního Irska s jediným zbylým zástupcem pořadatelské země Rafaelem Cabrerou-Bellem.
Ten ve čtvrtfinále zdolal svého krajana Álvara Quiróse. „Je to můj velký kamarád a kvůli němu je mi to líto,“ rozpakoval se nad výhrou Cabrera-Bello, zatímco třetí Španěl ve hře Sergio García svedl jeden z nejdramatičtějších duelů turnaje s McDowellem. Dvakrát vedl, čtyřikrát se mu podařilo dorovnat na all square, avšak na poslední jamce jen díky tomu, že proti jeho paru se protivník dopustil svého druhého bogey. A když se oba vydali znovu na pětiparovou osmnáctku, McDowell prokázal lepší nervy. Proměnil putt z metru a půl, zatímco poražený předtím přehrál  ze čtyř, když patoval na výhru. „Má zkušenosti z Ryder Cupu a uplatnil je,“ uznal García porážku a kvality vítěze.

Dopoledne se stalo pohřebištěm anglických nadějí. Postupně vypadli Tom Lewis, Richard Finch, Robert Rock, Justin Rose a nakonec i obhájce titulu Ian Poulter. Vyhrál sice nad Quirósem první jamku, na třetí ale vedení ztratil. Na první devítce se soupeři tahali o vedení, Španěl byl o jednu jamku napřed, ale pak už to byl on, kdo získával body a ukončil utkání už na patnácté jamce. „Nehledám omluvy. Měl jsem spoustu šancí a nevyužil jsem je,“ hlesl poražený. Quirós soka ocenil: „Je to skvělý hráč v jamkovce, ale nakonec je to jen člověk.“
Naopak naději na vítězství v turnaji při svém pětistém startu na European Tour si uchoval Lawrie. Náskok získal díky tomu, že hrál pary, zatímco jeho soupeř Thomas Björn chyboval. Pak ale Dán hru zpřesnil a Skot musel nasadit birdie, aby zápas dotáhl do vítězného konce, což se mu podařilo.
Výsledky – čtvrtfinále: García (Šp.) – Lewis (Angl.) 4/3, McDowell (S.Irs.) – Finch (Angl.) 3/2, Lawrie (Skot.) – Björn (Dán.) 5/4, Goosen (JAR) – Rock (Angl.) 3/2, Snedeker (USA) – Villegas (Kol.) 3/2, Colsaerts (Belg.) – Rose (Angl.) 4/3, Quirós (Šp.) – Poulter (Angl.) 4/3, Cabrera-Bello (Šp.) – Karlsson (Švéd.) 1/0.
Semifinále: McDowell – García na 19. jamce, Lawrrie – Goosen 6/5, Colsaerts – Snedeker 4/3, Cabrera-Bello – Quirós 3/1.

Pátek – 2. a 3. kolo
Prvním účastníkem vyřazovací části se stal Rafael Cabrera-Bello. Po čtvrteční výhře nad Martinem Kaymerem zdolal Španěl v úvodní polovině pátečního programu také Richarda Finche, takže Němec s Angličanem si to ve skupině rozdali jen o druhé místo. A úspěšnější byl trochu překvapivě Finch, jenž ve třetím kole zvítězil 1/0. Oba konkurenti se ve vedení vystřídali, mezi čtrnáctou a sedmnáctou jamkou byl stav all square. Na poslední pětiparové jamce zahrál Finch par, zatímco Kaymer chyboval a vinou bogey je po dvou porážkách vyřazen.
Vítězem své skupiny se stal také Paul Lawrie, jenž hraje svůj pětistý turnaj na European Tour v kariéře. Jelikož získal stejný počet bodů jako Camilo Villegas a oba spolu v dopoledním programu remizovali, rozhodlo o pořadí mezi nimi a také o lepším nasazení do pavouka dodatečné play-off.
Suverénně si zatím počíná obhájce titulu Ian Poulter. Svého anglického krajana Toma Lewise zdolal na patnácté jamce. Zahrál čtyři birdie a bodoval i třemi pary. Teď očekává těžší boje. „Nemyslím, že bychom hráli na sto procent. Je těžké dát do hry tolik adrenalinu, jak bývá v jamkovce obvyklé,“ zhodnotil systém základních skupin Poulter. Teď ale půjde už o k.o. systém.
Největší debakl utrpěl vítěz loňského British Open Darren Clarke. Po čtvrteční prohře tentokrát zkušený Severoir podlehl Justinu Roseovi. Angličan soupeře nešetřil a po osmi jamkách vedl už o čtyři. Pak mu stačilo pozici udržovat.
Výsledky – 2. kolo: Lewis (Angl.) – Senden 1/0, Björn (Dán.) – Grace (JAR) 2/1, Lawrie (Skot.) – Villegas (Kol.) remíza, Quirós (Šp.) – Hiracuka (Jap.) 5/4, Karlsson (Švéd.) – Kruger (JAR) remíza,  Goosen (JAR) – Colsaerts (Belg.) 1/0, Rock (Angl.) – Clarke (S.Irs.) 2/0, Cabrera-Bello (Šp.) – Finch (Angl.) 4/2.
3. kolo: Poulter (Angl.) – Lewis 4/3, Grace – Snedeker (USA) 4/3, Villegas – Hanson (Švéd.) 6/4, García (Šp.) – Hiracuka 4/2, McDowell (S.Irs.) – Kruger 4/3, Goosen – Schwartzel (JAR) 4/3, Rose (Angl.) – Clarke 6/4, Finch – Kaymer (Něm.) 1/0.
Osmifinálové dvojice: García – Lewis, McDowell – Finch, Lawrie – Björn, Goosen – Rock, Snedeker – Villegas, Rose – Colsaerts, Poulter – Quirós, Cabrera-Bello – Karlsson.

Čtvrtek – 1. kolo
Obhájce titulu Ian Poulter vkročil do turnaje vítězně. Takřka bezchybným výkonem porazil Johna Sendena 3/2 poté, co vedl od třetí jamky a soupeře si už k tělu nepřipustil. Vedení o dvě jamky získal Angličan díky druhému birdie na deváté jamce a pak ještě zvýšil na dvanáctce, kde zahrál sice par, ale těžil z Australanovy chyby. Poté, co na následující jamce zapsali oba bogey, Senden přece jen snížil svým jediným birdie dne, avšak Poulter okamžitě kontroval a parem na třetí jamce od konce si zapsal do tabulky bod.
Nejvýrazněji se prezentoval v anglickém duelu Justin Rose. Tři birdie na úvodních třech jamkách znamenala vedení o tři nad krajanem Robertem Rockem, na osmé jamce to i díky dalším chybám protivníka bylo dokonce už o šest. Poražený se z toho nevzpamatoval, ačkoli devátou jamku jako jedinou získal pro sebe. Rose ukončil zápas na dvanáctce v poměru 7/6.
Naopak až poslední jamka, kam přišli za stavu all square, rozhodla o vítězství Graema McDowella nad Robertem Karlssonem. Ačkoli ten vedl na celé první devítce, vzápětí se karta obrátila, a přestože se Švéd ještě jednou dostal do vedení, prohrál. Paradoxem je, že zatímco vítěz na dvou jamkách míč zvedl, jeho sok za celé kolo nezahrál hůř než za par, přesto neuspěl.
V prvním dnu se zrodila jediná remíza, a to mezi Charlem Schwartzelem a Nicolasem Colsaertsem.
Výsledky:
Poulter (Angl.) – Senden (Austr.) 3/2, Snedeker (USA) – Björn (Dán.) 5/4, Lawrie (Skot.) – Hanson (Švéd.) 2/1, García – Quirós (oba Šp.) 2/1, McDowell (S.Irs.) – Karlsson (Švéd.) 1/0, Schwartzel (JAR) – Colsaerts (Fr.) remíza, Rose – Rock (oba Angl.) 7/6, Cabrera-Bello (Šp.) – Kaymer (Něm.) 3/2.

Jamkovký turnaj pro 24 pozvaných hráčů rozdělených do 8 skupin po 3, ve kterých se utká každý s každým na pevně daných 18 jamek. Každý hráč získá za vítězství 2 body, za remízu 1 bod a 0 bodů za prohru. Do sobotního čtvrtfinále postoupí 16 hráčů – dva nejúspěšnější hráči z každé skupiny. V neděli dopoledne se bude hrát semifinále a odpoledne finále.
Hrají Martin Kaymer, Graeme McDowell, Ian Poulter, Justin Rose, Daren Clarke, Camilo Villegas, Alvaro Quiros, Peter Hanson či Sergio Garcia.
Minulý rok zvítězil ve finále Ian Poulter nad Lukem Donaldem.

Hraje se na hřišti Finca Cortesin s parem 72 a délkou 6 667 metrů.

Odkazy: … Finca CortesinSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai