European Tour – Volvo Golf Champions (19.1. – 22.1.2012)

22.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Volvo Golf Champions, Links at Fancourt, George, Jižní Afrika (19.1. – 22.1. 2012, časový posun +1 hodina)

Branden Grace - vítěz Volvo Golf Champions 2012

Neděle – finálové kolo
Takové vyvrcholení si domácí diváci zasloužili: play-off tří Jihoafričanů, ztělesňujících dvě různé hráčské generace. Úspěch slavila ta mladší – vítězem se na první jamce rozehrávky stal Branden Grace. Třiadvacetiletý hráč před týdnem odpíchl svou kariéru k neuvěřitelným výšinám. Teprve vítězstvím na Joburg Open získal právo startu na turnaji šampionů a v přímém souboji se dvěma dvaačtyřicetiletými soupeři získal druhý titul za sebou, ten čerstvý ještě významnější. Po 206 tisících eur z předchozí neděle si Grace tentokrát připsal 350 tisíc a upevnil si postavení v čele Race To Dubai. „Jsem v extázi,“ nemohl uvěřit tomu, co dokázal. „Je to jako splněný sen, vždyť tak dobře obsazený turnaj jsem ještě nikdy nehrál.“
Bylo to dramatické čtvrté kolo. Grace nejprve přišel o vedení, protože na jamkách 3 a 4 hrál double bogey a bogey. Na šestce zahrál své první birdie, jichž bylo nakonec pět, a kolo dokončil za 71 ran (-2). Do play-off by se býval mohl dostat i druhý ze sobotních lídrů Nicolas Colsaerts, ale Belgičana potkalo na poslední jamce bogey, což byl konec nadějí. Naopak v tu chvíli již v klubovně čekali dva noví uchazeči o prvenství. Goosen si tuto pozici vydobyl úžasným závěrem – na třinácté jamce hrál eagle a pak k němu přidal tři birdie, což znamenalo výsledek 70 (-3). Els byl v neděli nejlepší ze všech, přinesl zápis 67 (-6) a také on má ve skórkartě eagle ze třináctky a birdie z osmnáctky, kterou takto pokořil ve všech čtyřech kolech. „Čtyři kola pod par, to je dobrý začátek roku,“ řekl Els.
Jenže popáté to nejzkušenější ze tří duelantů nedokázal. Finálový pětipar byl vybrán pro play-off a Els po drivu do roughu zachránil jen par. Totéž zahrál Goosen, jemuž se podle představ nepovedl chip, takže potřeboval dva putty. Zato Grace byl přesný při odpalu a druhou ranou se dostal tak blízko ke greenu, že pro třetí úder použil putter, a když se s ním dostal ke hře podruhé, byla to vítězná rána do birdie, které znamenalo výhru.
Další pořadí: 4. Colsaerts (-11), 5. Schwartzel (-10), 6. Olazábal (-8), 7. Jacquelin, Oosthuizen (-6), 9. Aiken (-5), 10. Harrington (-4), 12. Rock (-3), 20. Dyson. Clarke (-1), 23. Manassero (+1), 24. Jiménez (+2), 31. Montgomerie (+8).

 

Sobota – 3. kolo
Lídři se sešli. Konkrétně tedy – Nicolas Colsaerts, jemuž patřilo vedení po prvním kole, a Branden Grace, jenž ho vystřídal po druhém, vyjdou do závěrečného dne se shodně nejlepším průběžným skóre 10 ran pod par.
Druhý jmenovaný domácí golfista připravil divákům představení plné rozporů. Do sedmé jamky nasbíral tři bogey, zatímco první birdie si připsal až na devítce. Pak takto skóroval ještě čtyřikrát, ale mezitím se v jeho zápisu objevují dokonce dvě double bogey – na čtyřparové dvanáctce a tříparové sedmnáctce, kde mu míč vždy trochu náhodně odjel do bunkerů. Celkem 75 ran (+2) je výrazné zhoršení proti první polovině turnaje. „Podmínky byly těžké. Věděli jsme, že se budou objevovat nějaká bogey, proti tomu bylo těžké něco udělat. Přitom jsem hrál docela dobře,“ rozhodil rukama Grace.
Jeho belgický sok se naopak oklepal ze zkaženého pátku a zahrál 69 (-4). Nebylo by z toho tak skvělé postavení, nebýt eaglu na závěrečné jamce, pět set metrů dlouhém pětiparu. Colsaerts je znám dlouhými drivy a tentokrát poslal míč tak, že na odpališti ani nevěděl, v jaké pozici skončil. Pak poslal úžasnou osmičku železo po větru a výkon korunoval přesným puttem.
Oba vedoucí mužové nebudou mít v neděli příliš mnoho klidu, protože hned za nimi se sešikoval regiment silných konkurentů. Děleně třetí jsou ze ztrátou pouhé jedné rány další vynikající Jihoafričané Charl Schwartzel a Retief Goosen, prakticky celá první desítka je přehlídkou hráčů zvučných jmen a vynikající výkonnosti.
Další pořadí: 5. Olazábal (-8), 6. Oosthuizen, Harrington (-7), 8. Els (-6), 11. Clarke, Aiken (-4), 19. Dyson (-1), 25. Rock, Jiménez (+3), 29. Manassero, Montgomerie (+9).

Pátek – 2. kolo
Branden Grace má rozhodně formu. Jihoafričan, povzbuzený výhrou z minulého týdne, díky níž si vydobyl právo startu, se přihlásil do boje o další turnajový titul. Druhé kolo v jeho podání vyznělo na 66 ran (-7), v součtu má -12 a poměrně značný náskok čtyř úderů na druhé místo.
Nejlepší výkon dne předvedl Angličan Lee Slattery, který se o ně dělí s dalším domácím hráčem Thomasem Aikenem. Deset Slatteryho birdie a dvě bogey, obojí přesně na polovinu rozložené mezi obě devítky, dohromady dává 65 ran (-8) a průběžné samostatné třetí místo se shodným průběžným skóre -8 jako má Aiken, jenž jediné bogey zahrál na poslední jamce.
Slattery už prošel kvalifikační školou, takže víc, co to obnáší, a loni si nebyl jistý, jestli ji nebude muset absolvovat znovu. Ale pak přišlo jeho vítězství na Madrid Masters, takže se nepříjemné povinnosti vyhnul. „Výhra vám vždy dá kus sebevědomí,“ potvrdil po čerstvém vynikajícím výkonu.
Co předvedl čtvrteční lídr Nicolas Colsaerts, to byl naopak malý kolaps. Do čtrnácté jamky nasbíral šest bogey, až těsně předtím zapsal první birdie, které byly nakonec tři. Kolo za 76 (+3) a zhoršení o plných dvanáct úderů oproti zahajovacímu dni není pro něj dobrá záležitost.
Další pořadí: 4. Olazábal (-7), 5. Goosen, Oosthuizen (-6), 15. Schwartzel, Clarke, Els, Harrington (-4), 20. Rock, Jiménez (-3), 24. Dyson, Montgomerie (-1), 31. Manassero (+3).

Čtvrtek – 1. kolo
Belgičan Nicolas Colsaerts se dostal do vedení díky výkonu 64 ran (-9) a je to vedení o několik délek. Trojice na děleném druhém místě, tvořená domácími hráči Brandenem Gracem, Thomasem Aikenem a Angličanem Tomem Lewisem, ztrácí na lídra čtyři údery.
„Dneska to šlo tak snadno, jak si jen umíte představit,“ zářil majitel nového rekordu hřiště, z něhož měli pořadatelé nelíčenou radost. Ten minulý, o ránu horší, vytvořil před šesti lety při South African Open domácí golfista Patrick O’Brien. S premiérou turnaje evropské elity dostal Fancourt nový rozměr.
Colsaertsův výkon je mimořádný v tom, že obsahuje birdie na všech čtyřech tříparových jamkách. „To se mi ještě nikdy nepovedlo a vůbec to není k vidění často na jakékoli skórkartě,“ komentovat zvláštní fakt devětadvacetiletý vítěz China Open z loňského dubna, kdy si zajistil start mezi pětadvaceti elitními hráči na šampionském turnaji. V jeho úvodu přidal ještě šest dalších birdie, jediné bogey mu uteklo na čtyřparové šestce. Druhou devítku absolvoval za 30 ran.
Colsaerts si pomáhal zejména skvělými železy, protože skóroval takřka výhradně ze vzdálenosti kolem dvou metrů od praporku, takže ani nepotřeboval mimořádné putty. Když se vám to třikrát čtyřikrát povede, prostě to pak pálíte rovnou na fangle,“ rozvášnil se v komentáři.
Jeho výkon výrazně kontrastoval s pomalejším rozjezdem většiny favoritů, žádný z nich se ale nemusí blamovat, protože turnaj se hraje bez cutu.
Další pořadí: 5. Harrington, Oosthuizen (-4), 9. Montgomerie (-3), 11. Jiménez, Els (-2), 24. Clarke (+1), 28. Schwartzel (+2), 31. Manassero (+3).

Evropské tažení po Jižní Africe pokračuje. Turnaj se hraje bez cutu a zúčastní se ho pouze turnajoví šampióni loňského ročníku evropské tour. Hrát budou A. Noren, C. Schwartzel, C. Montgomerie, D. Clarke, E. Els, J.M. Olazabal, L. Oosthuizen, M. Manassero, M.A. Jimenéz či R. Goosen.

Hraje se hřitě Links, které je jedním ze tří hřišť Fancourt s parem 73 a délkou 6 648 metrů.

Dotace turnaje je 2 miliony euro (50,8 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 350 tis. euro (8,9 mil. korun českých).

Odkazy: … Links at FancourtSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček