European Tour – Vivendi Seve Trophy (15. – 18.9.2011)

18.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Vivendi Seve Trophy, St. Nom La Breteche, Paříž, Francie
(15. – 18.9.2011, bez časového posunu)

Neděle – 4. den
Nevídané drama se odehrálo v singlových zápasech, šťastný konec mělo pro obhájce titulu. Vítězství Velké Británie a Irska o tři body vypadá přitom při vědomí výsledků předchozích tří dnů jako jisté a málem pohodlné. Jenže…
V polovině nedělního programu bylo vyrovnáno, neboť Kontinentální Evropa vyhrála pět po sobě jdoucích utkání! Pak se ale zrodila remíza a ve zbylých čtyřech mačích byly průběžné stavy dost vyrovnané. Všechny došly až na poslední jamku a tři body v nich přece jen získal ostrovní výběr.
Rozhodující bod získal Angličan Mark Foster v předposledním utkání proti mohutně podporovanému domácímu hráči Raphaëlu Jacquelinovi. Zápas otočil dvojicí birdie na 14. a 17. jamce, na poslední oba zahráli par. „Je to naprosto unikátní, vždyť je to můj první start v týmové soutěži,“ rozplýval se Foster.
Už předtím ale byla k vidění spousta golfové řežby. Thomas Björn například prohrával s Leem Westwoodem o tři po pěti jamkách, pak ale soupeře totálně zdrtil, ovšem i díky chybách světové trojky. Anders Hansen uhájil na osmnáctce výhru proti Simonu Dysonovi stylem birdie proti birdie. „Smekám klobouk před svými hráči, jak zabojovali,“ nezbylo než říct domácímu kapitánovi Jeanu Van de Veldemu. Jeho hráči jej ovšem nepodrželi ve čtyřhrách, Francouzi vyšlo jejich párování jen zřídka.
Naopak jeho protějšek Paul McGinley se rozplýval ve směsi respektu i nadšení: „Za takového stavu to byl od soupeře neskutečný obrat. Ale všechna čest mým hráčům, protože šli do hry stylem nikdy se nevzdáme.“ Sveřepý Ir začal věřit v obhajobu poté, co mistr světa v individuální jamkovce Ian Poulter po neskutečné tahanici (osm jamek a dvakrát osm parů) zahrál v závěru hřiště tři birdie za sebou a dvě z nich (jamky 16 a 18) znamenaly body i obrat nepříznivého skóre.
Ostrovní celek tak prodloužil dobu nadvlády nad pevninským o další dva roky. Kontinent se z trofeje radoval pouze při premiéře v roce 2000, pak byl šestkrát úspěšný protivník.
Výsledky:
Kontinentální Evropa – Velká Británie/Irsko  12,5:15,5
Björn – Westwood 2/1 – Evr.
A. Hansen – Dyson 1/0 – Evr.
F. Molinari – Donaldson 4/3 – Evr.
Norén – Rock 4/3 – Evr.
Jiménez – Clarke 4/2 – Evr.
Colsaerts – Horsey remíza
Larrazábal – Jamieson 1/0 – VB/Ir.
Manassero – Poulter 1/0 – VB/Ir.
Jacquelin – Foster 1/0 – VB/Ir.
Hanson – R. Fisher remíza

Sobota – 3. den
Den se nesl ve znamení velkého nástupu britsko-irské koalice. Ta neustále zvyšovala náskok nad Kontinentální Evropou, až narostl na pět bodů. Tolik bude domácí celek stahovat v nedělních singlech.
Už po dopoledním programu bylo všechno obráceně. Ostrovní tým získal tři a půl bodu ze čtyř možných. „Nepanikařili jsme a dali jsme se dohromady,“ potvrdil kapitán Paul McGinley, že nečekaný páteční neúspěch nezanechal na jeho výběru stopy. „Oba týmy proměnily spoustu úžasných puttů, ale my jsme dali ty důležité na druhé devítce,“ komentoval dění v greensomech, po nichž se Velká Británie a Irsko ujaly vedení 9:5.
Odpoledne se hrály greensomy a pevnina sice získala jedno vítězství, ale i tak se její ztráta ještě o bod zvýšila. „Poslední věc, kterou bychom potřebovali, je uspokojení,“ upozornil Lee Westwood. „Hrál jsem v týmových soutěžích zápasy, kde poměrně značné vedení nic neznamenalo,“ dodal muž, jenž po čtvrteční prohře vyhrál všechny zbývající tři zápasy ve čtyřhrách a ani v jendom nemusel absolvovat závěrečné tři jamky. Angličan pochválil McGinleyho za to, jak fungovalo jeho párování hráčů do dvojic.

Výsledky:
Kontinentální Evropa – Velká Británie/Irsko  6,5:11,5
Colsaerts, Manassero – Dyson, Donaldson 2/1 – VB/Ir.
Hanson, Norén – Horsey, Clarke remíza
Björn, Jacquelin – Poulter, R. Fisher 2/1 – VB/Ir.
Jiménez, Larrazábal – Westwood, Jamieson 4/3 – VB/Irs.

F. Molinari, Manassero – Rock, Donaldson remíza
Björn, A. Hansen – R. Fisher, Foster 3/2 – Evr.
Larrazábal, Norén – Dyson, Poulter 3/1 – VB/Ir.
Jacquelin, Colsaerts – Westwood, Horsey 4/3 – VB/Ir.

Pátek – 2. den
Situace se otočila, málem vyrovnala. Kontinentální Evropa s přeházenými dvojicemi ve fourballu zvládla tento formát tentokrát líp a stáhla průběžné skóre na rozdíl jednoho bodu. Ve druhém dnu se zrodila i první remíza.
Dosáhli jí Thomas Björn s Raphaëlem Jacquelinem, jenž se před domácím publikem vzpamatoval ze čtvrteční drtivé porážky, proti Simonu Dysonovi a Jamiemu Donaldsonovi.  Ti zároveň zůstávájí v týmu Velké Británie a Irska s osobním ziskem 1,5 bodu bez porážky.
Na straně domácího výběru už takový hráč není. Jediní kontinentální vítězové úvodních fourballů Anders Hansen a Francesco Molinari si zopakovali duel proti Marku Fosterovi a Leemu Westwoodovi, Angličané jim prohru vrátili i s úroky.
V sestavě Jeana Van de Veldeho se chytila nově sestavená švédská dvojice Peter Hanson, Alexander Norén. „Peter hrál dnes opravdu skvěle,“ pochválil partner svého krajana. „Dobře patoval na spoustu birdie a občas ani patovat nemusel. No a pak jsem dal pár birdie i já,“ usmál se Norén.
Kapitán hostů Paul McGinley zůstal klidný: „Je to zklamání, ale není to konec světa, pořád vedeme. Máme před sebou dost dlouhou cestu.“ V sobotu je na programu dvojnásobná porce čtyřher.
Výsledky:
Kontinentální Evropa – Velká Británie/Irsko  4,5:5,5
Björn, Jacquelin – Dyson, Donaldson remíza
Hanson, Norén – Rock, Poulter 5/3 -Evr.
Colsaerts, Manassero – Jamieson, R. Fisher 2/0 – Evr.
A. Hansen, F. Molinari – Foster, Westwood 5/3 – VB/Ir.
Jiménez, Larrazábal – Clarke, Horsey 3/2 – Evr.

Čtvrtek – 1. den
Úvodnímu programu jasně dominovaly dvojice hostů. Tým Velké Británie a Irska se ujal vedení nad Kontinentální Evropou v poměru 4:1. Jediný fourball v domácí sestavě vyhráli Anders Hansen s Franceskem Molinarim a museli k tomu v souboji proti Marku Fosterovi a Leemu Westwoodovi dojít až na poslední jamku.
Nejúspěšnějším hráčem čtvrtka se stal Angličan Ross Fisher, jehož pět bodů (čtyři birdie a jeden par) pomohlo jeho páru se Scottem Jamiesonem k výhře 6/4 nad Peterem Hansonem a Raphaëlem Jacquelinem. Prvně jmenovaný Švéd byl naopak se svým krajanem Alexandrem Norénem a Matteem Manasserem ve trojici neúspěšných hráčů, jimž se nepodařilo přispět žádným bodem do skóre.
„Začali jsme naprosto skvěle, ale rozhodně nehodláme soupeře podcenit,“ komentoval dění prvního dne kapitán obhájců titulu Paul McGinley. Jeden z překvapivých členů jeho výběru Jamie Donaldson si pochvaloval: „Dneska jsme byli fakt těžko k poražení.“
Podle domácího kapitána Jeana Van de Veldeho se rozhodlo na greenu. „Neviděl jsem u nich moc neproměněných puttů,“ ocenil protivníka Francouz.
Výsledky:
Kontinentální Evropa – Velká Británie/Irsko  1:4
Jiménez, Larrazábal – Dyson, Donaldson 2/1 – VB/Ir.
Hanson, Jacquelin – Jamieson, R. Fisher 6/4 – VB/Ir.
A. Hansen, F. Molinari – Foster, Westwood 1/0 – Evr.
Colsaerts, Manassero – Clarke, Horsey 1/0 – VB/Ir.
Björn, Norén – Rock, Poulter 5/3 – VB/Ir.

Turnaj pojmenovaný na počest po zemřelém Seva Ballesterose budou tradičně měřit síly dva týmy. První bude tvořen z hráčů z Kontinentální Evropy a ve druhém budou hráči Velké Británie a Irska. Z turnaje se odhlásilo několik hvězd, jako např. Martin Kaymer, Rory McIlroy, Luke Donald, Paul Casey či Robert Karlsson.
Z neúčasti hvězd si ale nedělá velkou hlavu kapitán Kontinentální Evropy Jean Van de Velde. “V obou týmech pro Seve Trophy bude osm nováčků, to je čtyřicet procent. Bude to pro ně skvělá příprava na dny, kdy vstoupí do hry o Ryder Cup,” nastínil Francouz pozitivní aspekt celé věci.
Turnaj je hraný podobně jako Ryder Cub, ale s jistými odlištnostmi. Hraje na se čtyři dny a k obvyklým fourballům, foursomům a závěrečným singlům se hrají i tzv. greensomy. Greensomy nejsou tak často k vidění. Jedná se o formát čtyřhry, který kombinuje fourball a foursome. Z odpaliště odpálí oba dva hráči z jednoho týmu, pak se pokračuje jen jedním míčem, tím lepším, a oba hráči se střídají.
Miguel Ángel Jiménez, velmi blízký kamarád Seva Ballesterose, bude mít čest jako první odpálit míček.

Týmy pro Vivendi Seve Trophy:
Kontinentální Evropa (kapitán Jean Van de Velde/Fr.): Miguel Ángel Jiménez, Pablo Larrazábal, Alvaro Quirós (všichni Šp.), Thomas Björn, Anders Hansen (oba Dán.), Peter Hanson, Alexander Norén (oba Švéd.), Matteo Manassero, Francesco Molinari (oba It.), Nicolas Colsaerts (Belg.).
Velká Británie a Irsko (kapitán Paul McGinley/Ir.): Simon Dyson, Ross Fisher, Mark Foster, David Horsey, Ian Poulter, Robert Rock, Lee Westwood (všichni Angl.), Darren Clarke (S.Ir.), Jamie Donaldson (Wal.), Scott Jamieson (Skot.).

Hraje se

Odkazy: … Satelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai