European Tour – UBS Hong Kong Open pro McIlroye

04.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – UBS Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hongkong
(1. – 4.12.2011, +7 hod)

 

Rory McIlroy

Neděle – finálové kolo
Rory McIlroy to dokázal. Návratem k dobrým výkonům z první poloviny turnaje získal titul v předposledním turnaji sezony a připsal si na konto maximální částku, jakou mohl. Splnil tak své předsevzetí, že se pokud možno přiblíží vedoucímu hráči finančního žebříčku Luku Donaldovi, aby jej za týden v dubajském finále mohl případně připravit o korunu krále European Tour 2011.
Dubai World Championship bude stým McIlroyovým startem na European Tour. Poveze si tam konto s částkou 3 066 605 eur. Anglickému sokovi se přiblížil na necelých 800 tisíc, takže pouštní vrchol bude otevřený.
V nedělním kole byl Severoir bezchybný, díky pětici birdie dosáhl výsledku 65 ran (-5) a zakončil hongkongský podnik s celkovým skóre -12. Ránu do mínusu ubral i na poslední jamce, kde zachránil všechny naděje přesným bunker shotem až do jamky. Jeho největšímu soupeři, který byl v tu chvíli ještě na hřišti, Peteru Hansonovi, se naopak závěr nevydařil. Švéd naopak po bogey na čtrnáctce hrál už jen pary a ztratil na McIlroye v celkovém součtu tři rány. Klesl proto až na konečné třetí místo, dostal se před něj ještě samostatně druhý Grégory Havret z Francie, protože mu finále vyšlo navlas stejně jako vítězi, za nímž zaostal o rány dvě.
McIroyovi šel velice rychle z cesty Álvaro Quirós, jenž vedl po sobotě. Už první Španělův odpal doprava za stromy s následným bogey předznamenal špatné kolo, v jehož průběhu přibylo do skórkarty i double bogey na tříparové sedmičce. Po výkonu 73 (+3) spadl Quirós na dělenou sedmou pozici.
Když dohrával, vítěz už se mohl v klubovně radovat. „Tolik jsem si přál tady vyhrát. Ten pocit, mít v rukou pohár pro vítěze, je pro mě opravdu výjimečný,“ prohlásil McIlroy, jenž ve Fan-lingu prohrál v roce 2008 v play-off a druhé místo zde obsadil ještě o rok později. „Hrát golf, jaký jsem předvedl dnes, je skutečně potěšující,“ dodal.
Ulsterský hráč ještě prozradil, že měl zvláštní motivaci: „Probudil jsem se a zjistil, že Lee Westwood zahrál v Sun City 62. Pomyslel jsem si, že musím vyhrát, abych se udržel nad ním na druhém místě světového žebříčku. Jsem rád, že se mi obojí podařilo.“
Další pořadí: 4. Ramsay, Poulter, Junhasavasdikul (-4), 7. Jang, Quirós (-7), 11. Jiménez (-5), 21. Daly (-2), 35. Colsaerts (E), 42. Davies (+2), 46. Montgomerie (+3), 51. Harrington (+4).

Sobota – 3. kolo
A už zbyl jen jeden. Ve vedení je Álvaro Quirós, jenž udržel tempo i ve třetím dnu, zatímco po Davidu Horseyovi odpadl tentokrát Rory McIlroy. Vedoucí Španěl se zase o něco zlepšil a jeho denní skóre 67 (-3) znamená celkový průběžný výsledek -10. „Z odpaliště až po green jsem hrál skvěle,“ začal své hodnocení optimisticky, „ale moje patování bylo dnes velice, velice slabé.“
Za ním na druhé místo se vyšvihl Peter Hanson. Švéd už několikrát v této sezoně vyčkával v závětří na svou šanci a tentokrát vyjde do finálového kola se ztrátou pouhého jednoho úderu na lídra.
Zatímco Quirós v sobotu zapsal tři birdie, aby udržel pozici, Hanson po bogey na druhé jamce musel přidat birdie šest, jestliže se chtěl dostat tam, kde je. Bilance pěti pod par dosáhl ještě Korejec Jang Jong-un (Y.E. Yang) a pokročil zase výš, na dělenou třetí pozici. Dělí se o ni s Thajcem Pariyou Junhasavasdikulem, jenž je největším překvapením turnaje na zvláštním čínském území.
McIlroy začal velmi vlažně a na jamkách 4 a 5 zapsal po bogey. Dlouho nemohl najít rytmus, až po sérii sedmi parů přišlo první birdie a do konce kola se mu povedlo ještě jedno. Jeho sobotní even par znamená sesun v leaderboardu níž na samostatnou pátou příčku (-7). „Nic jsem nedokázal. Byl to jeden z těch dnů, kdy se nic významného nestane,“ pokrčil rameny Severoir, jenž by se před finálovým turnajem evropské série rád přiblížil vedoucímu muži finančního žebříčku Luku Donaldovi.
Další pořadí: 6. Horsey (-5), 11.Poulter (-4), 18. Jiménez (-3), 26. Daly (-1), 33. Colsaerts, Davies (E), 42. Harrington (+1), 63. Montgomerie (+6).

Pátek – 2. kolo
Z trojky je dvojka, ale stále dost silná na to, aby z ní mohl vzejít i konečný vítěz. Na prvním místě se udrželi Rory McIlroy a Álvaro Quirós, ačkoli oba přidali do mínusu jen jednu ránu. S průběžným skóre -7 vedou o jeden úder před další dvojicí, kterou tvoří Skot Richard Ramsay a Panupol Pittayarat z Thajska. Zatímco Miguel Ángel Jiménez se udržel na dohled, protože zahrál denní even par, propadl se třetí ze čtvrtečních lídrů David Horsey, jenž v pátek zapsal 72 (+2).
McIlroy měl dobré výchozí postavení, aby ostatním přece jen poodskočil, avšak dvě bogey na závěrečných třech jamkách ho srazila zpět. „Takhle jsem to dohrát nechtěl. Zdálo se, že jsem v dobrých pozicích, abych se dostal na mínus deset, takže se svým výsledkem jsem nespokojen,“ uvedl ambiciozní Severoir.
Tato nespokojenost míří na tři bogey proti čtveřici birdie. Quirós má na kontě navlas stejnou, jen tyto výsledky hrál na jiných jamkách.
Nejlepší skóre dne 65 ran (-5) spolu s Pittayaratem přinesl jeho krajan Pariya Junhasavasdikul a také Novozélanďan Danny Lee. Hongkongský areál se dočkal i esa, jehož autorem byl Gareth Maybin ze Severního Irska na tříparové jamce č. 4.
Další pořadí: 5. Jiménez (-5), 8. Horsey, Hanson (-4), 13. Jang (-3), 21. Poulter (-1), 29. Davies (E), 39. Harrington, Colsaerts (+1), 53. Montgomerie, Daly (+2). Cutem neprošli: Rose, Manassero, J.M. Singh, Larrazábal, E. Molinari, R. Fisher, Hoey.

Čtvrtek – 1. kolo
V čele se usadila silná trojka a další těžký kalibr následuje těsně za ní. Nejlepší výsledek 64 ran (-6) zahráli Rory McIlroy, Álvaro Quirós a David Horsey, tedy jistí účastníci dubajského finále, jímž European Tour vyvrcholí za týden. Jen o ránu horší je další z takových hráčů Miguel Ángel Jiménez na samostatné čtvrté pozici.
Všichni tři lídři mají čisté skórkarty bez bogey, McIlroy s Horseyem nastřádali po šesti birdie, zatímco Quirósovi stačila čtyři, k nim ale přidal eagle na pětiparové dvanáctce. Jiménez je nedoplnil na kvarteto vinou jednoho bogey.
Dvaadvacetiletý McIlroy vyšel na hřiště mezi prvními a s větrnými podmínkami se vyrovnal dobře. Vypadal sebejistě a z míry ho nevyvedl třeba takový drive do fervejového bunkeru, což se mu v minulosti stávalo. Komentář ke kolu začal Severoir ovšem něčím jiným: „Myslím, že greeny jsou tu rychlejší, než v minulosti bývaly, takže je těžší dostat míč blízko k praporku. Samozřejmě, dominantním faktorem byl tentokrát vítr.“
Oba hráči, kteří vyrovnali jeho výsledek, měli pozdější tee time, nicméně povětrnostní podmínky lepší jen o málo. Angličan i Španěl předvedli rány, za něž si zasloužili jak výsosté postavení v leaderboardu, tak uznání a obdiv diváků. Horsey zachránil důležitý par na dvanáctcte bunker shotem a Quirós na poslední jamce zahrál perfektní chip in.
Další pořadí: 8. Hanson, Jang (-2), 29. E. Molinari (E), 43. Poulter, Colsaerts, Davies (+1), 55. Larrazábal, Foster, Manassero (+2), 77. J.M. Singh, Montgomerie (+3), 97. R. Fisher, Daly, Rose (+4), 129. Hoey (+8).

Turnaj s výborným obsazením, na kterém bude obhajovat své loňské vítězství Ian Poulter. Dále budou hrát Rory McIlroy, John Daly, Edoardo Molinari, Justin Rose, Pablo Larrazábal, Matteo Manassero, M. A. Jiménez, Ross Fisher, David Horsey čiThongchai Jaidee.

Hraje se na hřišti Hong Kong GC s parem 70 a délkou 6 126 metrů.

Dotace turnaje je 2,75 milionů eur. Vítěz si odnese šek v hodnotě 340 tis. euro (8,7 mil. korun českých).

Odkazy:Hong Kong GCSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai