European Tour – UBS Hong Kong Open

18.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – UBS Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hong Kong
(15. – 18.11.2012, +7 hod)

 

 

 

Miguel Angel Jiménez

Neděle – finálové kolo
European Tour má další milník posunutý někam dál. Miguel Ángel Jiménez se stal nejstarším hráčem, který kdy na tomto okruhu získal turnajový titul, svůj devatenáctý. „Je to příjemné a doufám, že nebude poslední,“ usmíval se na svůj typický způsob Jiménez, jenž o šest měsíců překonal dosud nejstaršího držitele titulu Dese Smytha. Tenpřed jedenácti lety vyhrál Madeira Islands Open. Jiménez zároveň oslavil již třetí výhru v Hongkongu. „Miluju tohle místo a tohle hřiště. Je skvělé, protože umožňuje kontrolovat míč bez ohledu na délku ran,“ dodal.

Od ledna již osmačtyřicetiletý Španěl, přezdívaný The Mechanic pro svou zálibu upravovat si hole a další vybavení, zdolal celé startovní pole v Hongkongu bezchybným výkonem ve finálovém kole. Zapsal 65 ran (-5) a s konečnou bilancí -15 porazil o jeden úder Švéda Fredrika Anderssona Heda.

Byly to ještě nervy. Na poslední jamku přišel Jiménez, známý v Česku jako tvář obnoveného Czech Open v Čeladné, coby lídr o ránu, jeho sok měl v tu chvíli už odehráno. Španěl předtím nasbíral pět birdie a od jedenácté jamky hrál samé pary. To dokázal i na posledním greenu a připsal si vítěznou prémii 260 638 eur. „Byl to od něho skvělý výkon pod takovým tlakem,“ uznal Andersson Hed. „Dal perfektní drive, skvěle si přihrál a dva putty stačily. Patří mu uznání,“ dodal na adresu svého přemožitele.
Jiménezovo vítězství je cenné i v tom, že ho nedosáhl žádnou údržbou, protože na jeho pozice neútočil jen druhý Švéd. Stejný výsledek 64 (-6) zahrál i třetí v konečném pořadí Marcus Fraser z Austrálie, dařilo se i dalším. Naopak účast ve finálovém flightu neseděla Novozélanďanovi Michaelu Campbellovi, jenž se ve vedení držel od čtvrtka. V neděli ale střídal dobré okamžiky s horšími a po výkonu 72 (+2) klesl na dělenou osmou příčku.
Alex Čejka zakončil turnaj druhým výsledkem těsně pod parem a jeho celkovou hodnotu po dvaasedmdesáti jamkách dorovnal. S takovou bilancí patří německého profesionálovi českého původu konečná sedmačtyřicátá příčka. Mohl na tom být i lépe, ale po třech birdie zahrál bogey na jamkách 16 a 18, takže klesl o deset míst.

Další pořadí: 10. Paul Lawrie (-7), 15. Olazábal (-6), 19. Casey (-5), 47. Čejka (E), 51. Kjeldsen (+1).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo

Přestože ani Michael Campbell ani Miguel Ángel Jiménez nepředvedli žádný skvělý výsledek, stačilo jim, aby se udrželi lehce pod parem, a do finálového kola vyjdou jako členové posledního flightu. O vedení se dělí s průběžným skóre -10, zatímco dvojice Matteo Manassero, Čang Lien-wej za nimi zaostává o jeden úder.
„Nebylo to nic moc, ale pro mě je důležité, že i za takové situace jsem absolvoval solidní kolo,“ komentoval Campbell vývoj situace. Pozici číslo 1, i když dělenou, si zachoval přesným třímetrovým puttem na osmnáctém greenu. Jiménez se na Australana dotáhl díky druhému birdie svého kola na třinácté jamce. Má ve skórkartě tato dvě (první z desítky), jinak samé pary. Pět za sebou jich zahrál na zbylých čtyřparových jamkách hřiště Serapong a zakončil den s výsledkem 68 ran (-2). „Už je to dlouho, co jsem se ucházel o vítězství, proto se mi tahle situace líbí,“ pravil nonšalantně Španěl, jenž se může v osmačtyřiceti letech stát nejstarším vítězem European Tour. Campbell si v závěru počínal podobně jako on. Předtím zapsal tři birdie a dvě bogey, pary hrál už od pětiparové třináctky a jeho denní skóre je 69 (-1).
Nejlepším výkonem se v sobotu prezentovali právě Ital Manassero a také Francouz Raphaël Jacquelin, jemuž 64 (-6) pomohlo k posunu do top 10.
Alex Čejka si mírně pohoršil. Jeho zápis obsahuje tři birdie a tři bogey, ale také zajímavou „sousední“ dvojici: eagle na jamce 13 a double bogey na č 14. Německý profesionál českého původu se drží na třiapadesáté pozici.
Další pořadí: 13. Paul Lawrie (-5), 18. Olazábal (-4), 26. Casey (-2), 53. Čejka (+1).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Stejný nejlepší denní výsledek jako ve čtvrtek vynesl tentokrát do vedení novozélandského hráče Michaela Campbella. Ten poskládal skóre 64 ran (-6) ze sedmi birdie a jednoho bogey. Dostal se na průběžné skóre -9, znamenající vedení. Autor téhož výkonu ze čtvrtka Javier Colomo klesl na dělenou šestou pozici. Rory McIlroy zůstal v útlumu a týden před ohlášeným útokem na vítězství v Dubaji neprošel cutem, což se naopak podařilo Alexi Čejkovi.
„Tohle je ten důvod, proč tu hru hrajeme. Proto jsem se nikdy nevzdal a jsem rád zase v této pozici,“ řekl Campbell v připomínce toho, jakým propadem prošel od svého vítězství na US Open v roce 2005. Postupně vypadl ze světové tisícovky. V poslední době se však zvedá. Ještě před čtyřmi měsíci byl na 910. místě, teď je ale už na 339. a chce jít ještě výš. „Rozhodující bylo, že jsem nasbíral několik umístění v top 15. Hlavně mi pomohlo Portugalsko,“ připomněl své třetí místo z evropského turnaje v polovině října. V Hongkongu má zatím náskok jednoho úderu na dvojici dělící se o druhé místo. Tvoří ji Španěl Miguel Ángel Jiménez, jenž tuto pozici udržel z předchozího dne, a Číňan Čang Lien-wej.
McIlroy se sice oproti předchozímu dnu o ránu zlepšil, ale to zdaleka nestačilo na víkendovou účast. Ve skórkartě má severoirská světová jednička dokonce double bogey ze čtyřparové desítky. To byl hned vstup do dne, v němž McIlroy sice čtyřmi birdie vykřesal naději, ale stejným počtem bogey v rozmezí pěti jamek ji zase zahubil. Výsledkem je dělené 88. místo.
Německý profesionál českého původu Čejka zahrál podparové skóre 69 (-1) a s průběžným výsledkem +1 o jednu ránu přeskočil hranici cutu.
Další pořadí:
13. Manassero (-3), 20. Paul Lawrie, Kuchar (-2), 47. Čejka (+1).
Neprošli cutem:
Yang Y.E., McIlroy, Harrington, Daly.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Bezchybné kolo a skvělý výsledek jsou schopny zahrát tisíce profesionálních golfistů, ale jen některým vynesou nečekané okamžiky slávy jako Javieru Colomovi, 507. hráči světového žebříčku. Osmadvacetiletý Španěl, jenž v minulosti sbíral starty na European Tour hlavně na domácích, případně francouzských hřištích, třikrát neuspěl v Q-School a loni přišel i o svůj status na Challenge Tour. Uspěl však v kvalifikaci na Asian Tour a v Hongkongu startuje jakožto 33. muž tohoto okruhu. Zahrál 64 ran (-6) a vede o jeden úder před svým nepoměrně zkušenějším a úspěšnějším krajanem Miguelem Ángelem Jiménezem a Andrewem Dodtem z Austrálie.
Kolo nebylo dohráno celé, avšak v okamžiku přerušení neměli kompletní program za sebou pouze tři hráči. Ani jeden nemá šanci promluvit do pořadí na horních příčkách.
Colomo má ve skórkartě šest birdie, pět z nich zahrál v rozmezí šesti jamek (č. 3 a ž 8). Jelikož začínal na desátém odpališti, je jeho výkon jedním z nejlepších závěrů kola letošní sezony. „Byl jsem v pohodě už po první devítce, měl jsem mnoho šancí na birdie. Pak jsem měl štěstí na greenech, ale celkově jsem hrál opravdu hodně dobře,“ řekl Španěl a bojovně dodal: „Proč se nedostat na European Tour tím, že vyhraju turnaj?“
Alex Čejka, jenž je ve světovém žebříčku o 23 pozic výš než aktuální lídr turnaje, zapsal tři birdie a pět bogey. Ze 75. pozice bude  německý hráč českého původu muset patrně poskočit výš, aby si zahrál i o víkendu.
Zajímavou zkušenost přinesl úvod turnaje Rorymu McIlroyovi. Nejlepší hráč světa a lídr finančního žebříčku bude muset zase jednou bojovat o cut, neboť po jednom birdie a čtyřech bogey zaujímá pozici na samém konci první stovky průběžného pořadí.
Další pořadí (neúplné): 27. Paul Lawrie, Kuchar (-1), 54. Harrington (+1), 75. Čejka (+2), 93. McIlroy (+3).

Top 10 prvního kola:

V minulém roce zde triumfoval Rory McIlroy, který má v poslední době výbornou formu. Můžeme se tak těšit na možnou obhajobu, díky které by též potvrdil svou dominanci ve finančních žebříčcích, jak na starém kontinentu, tak i na okruhu PGA Tour. Na turnaji se objeví řada skvělých hráčů. Krom výše zmíněné světové jedničky budou hrát M. A. Jiménez, který tento turnaji v minulosti vyhrál již dvakrát (2005 a 2008), vítěz ze Singapore Open mladíček Matteo Manassero, Matt Kuchar, Pablo Larrazábal, Andres Hansen, John Daly, Padraig Harrington, Paul Casey, Y. E. Yang či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Hong Kong GC s parem 70 a s délkou 6 157 metrů.

Dotace turnaje je 2 mil. euro (50,8 mil. korun českých).

Odkazy:Hong Kong GCSatelitní náhled na hřištěStránky turnaje …Finanční žebříček Race to Dubai