European Tour – Sicilian Open

01.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Sicilian Open, Verdura Golf & Spa Resort, Itálie
(29.3. – 1.4.2012, -1 hodina)

 

Thorbjörn Olesen

Neděle – finálové kolo
Thorbjörn Olesen sice vypadal zpočátku k poražení, ale šek vítěze na 166 660 eur patří přece jen jemu. V závěru první devítky si vzal vedení zpět, a protože ti, kteří se na něj dotáhli, nakonec neudrželi tempo, stačilo Dánovi na druhé devítce birdie a bogey k tomu, aby s celkovým skóre -15 zvítězil. O ránu za ním skončil Angličan Chris Wood, jehož atak byl ze všech nejnebezpečnější. Ještě po čtrnácté jamce mohl myslet na víc, ale zakončil den sérií par – par – bogey – par, zapsal 64 (-8), což později Olesenovi umožnilo odrazit tento nápor.

„Je to skvělý pocit. Po třech druhých místech z loňska konečně titul,“ roztával dvaadvacetiletý Seveřan, jenž udržel nervy na závěrečných dvou těžkých jamkách. Věděl, že pary mu budou stačit, a tak je zahrál. „Viděl jsem na devítce, jak hrál,“ přitakal Olesen, že o Woodově výkonu měl dobrý přehled. Přiznal, že zkoušel hrát agresivně a v závěru byl trochu nervózní. „Snažil jsem se soustředit na každou ránu jednotlivě, ale bylo to těžké, protože se mi hlavou hnaly jiné věci,“ svěřil se.
Olesen patří mezi mladé evropské golfisty s vysokými ambicemi a premiérový titul ho povzbudil. „Už jsem letos předváděl skvělý golf, ale ještě se nestalo, aby všechny komponenty hry byly najednou výborné. Teď poprvé se mi sešly dlouhá i krátká hra a je to fantastické, dostat se až tak vysoko,“ potvrdil.

 

Sobota – 3. kolo
Do výrazného vedení se dostal Thorbjörn Olesen jehož 67 ran (-5) znamenalo, že přeskočil všech šest lídrů. Dostal se na průběžné skóre -12 a před finálovým kolem si zajsitil vedení o tři údery. Překvapením na druhé pozici je kanadský golfista Andrew Barr, jenž má bilanci -9 společně s Belgičanem Nicolasem Colsaertsem.
Olesen sice po pěti parech zahrál na šesté jamce bogey, ale pak zahájil útok na vedoucí pozici. Po birdie na sedmičce následovala další tři a mezi nimi eagle na pětiparové čtrnáctce. „Na první devítce jsem se s tím trochu potýkal, ale pak jsem se vypořádal s tím větrem a bylo z toho dobré kolo,“ pochvaloval si dvaadvacetiletý Dán, jenž dosud na European Tour žádný titul nemá.
Olesen byl jedním z pouhých dvou hráčů, kteří dokázali ve třetím kole zahrát eagle. Tím druhým je španělský golfista slavného jména Jordi García. Ten to dokázal na pětiparové čtyřce, ale jinak se mu zase tolik nedařilo a dělí se o 40. místo.
Další pořadí: 4. Pet. Lawrie (-8), L. Saltman, Kjeldsen, 7. Lara (-7), 10. Daly (-6), 53. Donaldson (E).

Pátek – 2. kolo
Aby bylo šest hráčů ve vedení, to se nestává často. Tak si je vyjmenujme: David Lynn, Simon Wakefield (oba z Anglie), Jamie Donaldson (Wales), Peter Lawrie (Irsko), Pelle Edberg (Švédsko), Maarten Lafeber (Nizozemsko). Všichni mají shodné skóre osm ran pod par.
Lawrie přišel o samostatné vedení tím, že zahrál pouze even par. Naopak z nejspodnějších vod se do společné první pozice vyšplhal Edberg, autor nejlepšího kola dne 66 ran (-6), k němuž si pomohl i eaglem na pětiparové jedenácté jamce. Ani Seveřan se nevyvaroval dvou bogey. „Ráno bylo chladno a to se mi právě líbí,“ potvrdil pověst skandinávských otužilců. „Ale pak se oteplilo a míče začaly pořádně létat. Využil jsem toho a zahrál několik birdie. Opravdu se mi dařilo,“ potvrdil dvaatřicetiletýEdberg, že proti středomořskému jaru nic nemá.
Jen o jeden úder horší byl (krom jiných) také Američan John Daly, jenž se dostal do finálového kola z druhé desítky průběžného pořadí. Naopak cutem neprošel největší favorit Matteo Manassero. Domácí hráč nezvládl situaci a po špatném čtvrtečním vstupu do turnaje dokonal zkázu dalším výkonem v přesné úrovni paru, což je jen dělená 96. pozice, tři rány za postupovou hranicí.
Další pořadí: 14. Colsaerts, Daly (-6), 26. Lara (-5). Neprošli cutem: Fleetwood, Levet, Manassero, Elson, Davies, Campillo, Grace, Jacquelin, Rocca.

Čtvrtek – 1. kolo
Irský golf je zase středem pozornosti a tentokrát se o to zasloužil Peter Lawrie. Jmenovec Skota Paula Lawrieho, letošního vítěze z Kataru, zahrál i při jednom bogey 64 ran (-8) a vede o jeden úder před trojicí konkurentů, jimiž jsou Sören Kjeldsen z Dánska, Jamie Donaldson z Walesu a Tano Goya z Argentiny.
Osmatřicetiletý lídr naposledy vyhrál turnaj evropské série před čtyřmi lety ve Španělsku. Tam ale nevytvořil rekord hřiště, což se mu podařilo tentokrát ve Verdura Golf Resortu. Sám si nedovedl vysvětlit tu náhlou erupci výtečných ran. „Měl jsem velice pomalý rozjezd do sezony a tohle mě snad pořádně nakopne,“ pochvaloval si Lawrie, jenž se na greenu takřka nemýlil a proměnil několik dlouhých puttů. „Loni se mi to za celou sezonu nepovedlo. Tohle je skvělé, protože vám to navodí pocit, že můžete do jamky trefit cokoli.“ 
Největší favorit Matteo Manassero zaostal výrazně za čelem výsledkové listiny. Po třech bogey a třech birdie je na úrovni even par, což by po pátku s největší pravděpodobností nestačilo na cut.
Další pořadí: 10. Colsaerts (-5), 35. Levet (-3), 69. Daly (-1), 91. Manassero (E), 101. Campillo, Elson (+1), 120. Grace (+3), 137. Rocca (+5).

Oblíbený turnaj v Itálii budou hrát Matteo Manassero, John Daly, Constatino Rocca, Steve Webster, Chris Wood, Alejandro Caňizares, Peter Lawrie.

Hraje se hřišti Verdura Golf & Spa Resort s parem 72 a délkou 6 744 metrů.

Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 166 tis. euro (4,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Verdura Golf & Spa ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček