Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Scottish Open

15.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Scottish Open, Castle Stuart Golf Links, Inverness, Skotsko (12. – 15.7.2012,  -1 hodina)Jeev Milkha Singh

Neděle – finálové kolo
Naprosto nečekaným vítězem se stal Jeev Milkha Singh, jenž sice původně neměl mít s výsledným skóre po čtyřech kolech -17 šanci proti konkurentům, kteří ještě zůstali na hřišti, ale nakonec mu stačilo aspoň na play-off. V něm využil toho, že měl čas se připravit, a hned na první přidané jamce zahrál birdie. Jeho protivník Francesco Molinari, jenž předtím na osmnáctce zachraňoval dlouhým puttem par, aby se vůbec mohl rozstřelu zúčastnit, zahrál znovu par, což bylo málo. Singh zářil a připomněl, jakou cestou za momentálním úspěchem šel: „Děkuji všem, kteří při mně stáli posledních pár let, kdy jsem byl stižen několika zraněními. Není to zrovna příjemné, když se vaše hra vrací, a přitom zasáhne další zdravotní komplikace.“ Je to jeho čtvrté vítězství na European Tour v kariéře.
Turnaj, v jehož závěru bylo k vidění tolik chyb a nervozity jako málokdy jindy, přinesl zklamání hlavně Marku Warrenovi, jenž se spolu s Alexandrem Norénem podělil o druhou pozici. Litovat může i Švéd, neboť mohl na osmnácté jamce zahrát metrový putt do paru a rozehrávku by býval absolvoval rovněž. Jenže minul a zapsal bogey. To domácí hráč Warren, povzbuzovaný nepříliš početným, ale věrným publikem, byl už po dvanácté jamce na bilanci -20 a vedl o tři rány. Pak ale zapracovaly nervy. Dva pary ještě ustál, na čtyřparové patnáctce však zapsal double bogey, vzápěti přidal dvojici bogey a bylo po nadějích.
Singh byl už dávno v klubovně, když ostatní uchazeči o prvenství  kupili chybu za chybou. „Dal jsem si kávu, čokoládový dort, díval jsem se na televizi, když najednou jsem byl u vytržení,“ vylíčil pozdější vítěz, za jakých okolností se mu cesta k triumfu otevřela. „Myslím, že Bůh mi byl nakloněn, štěstí hrálo velkou roli,“ dodal čerstvý majitel šeku na 518 046 eur a hlavně nejčerstvější muž pro startovní pole v britském The Open, které se bude hrát od čtvrtku následujícího týdne. 
Ve Skotsku dominovaly v neděli zkažené přihrávky, neproměněné putty, nic zvlášť vzrušujícího. A tak se Ind, jenž ve větrných podmínkách finálového kola zahrál nejlepší denní výsledek 67 ran (-5), koncentroval na osmnáctkou jamku, kde zahrál birdie třikrát (od čtvrtku do soboty), ale v neděli ne. V play-off ovšem na tento pětipar opět našel recept. Třetí ránu hrál sice naslepo, ale dokázal dát míč tak blízko praporku, aby z toho bylo birdie. Naproti tomu Molinari byl na greenu bez šťávy a v nejnevhodnější okamžik přišel o pozici lídra, kterou okupoval už od prvního dne.
Další pořadí: 11. Hansen (-13), 16. Harrington, Donald, Mickelson (-12), 24. Oosthuizen (-11), 29. Siem, Kaymer (-10), 36. Colsaerts, Manassero (-8), 47. Fraser, Cabrera-Bello (-7), 52. Els (-6), 61. Jiménez (-4), 68. Grace (-3).

Konečné Top 10

Sobota – 3. kolo
Ještě v polovině vzájemného měření sil byli oba členové posledního flightu na stejné úrovni, pak ale prožili každý úplně jinou devítku. A po ní se v čele udržel jen Francesco Molinari, jež sice v závěru dne nezářil, ale jeho celkové skóre -17 je o ránu lepší, než jaké má na druhém místě Anders Hansen. A právě Dán v neděli vystřídá ve finálové dvojici Švéda Alexandra Noréna, jenž prošel malým osobním martýriem a bude dobývat ztracené pozice z dělené páté příčky. „No uvidíme, Francesco tady hraje opravdu skvěle. Já jsme měl v minulém týdnu vynikající finiš, tak to bude hodně zábavné, hrát s ním,“ komentoval nastalou situaci Hansen.
Norén jako by dostal strach z dvanácté jamky, kde den předtím zahrál double bogey. A byl to strach oprávněný, protože tentokrát z toho bylo dokonce triple bogey 8. Následoval prudký pád výsledkovou listinou, odkud se Švéd částečně vydrápal díky dvojici birdie na jamkách 16 a 17, jenže na poslední zapsal zase bogey.
Molinari vedle něj postupoval obezřetně, i když na své poměry až příliš. Páté birdie zahrál na desítce a bylo to birdie poslední. Jeho skórkarta pak eviduje už jen osm parů za sebou. Výsledkem je kolo o hodnotě 67 ran (-5). „Moje hra je čím dál lepší a lepší. Evidentně je na to ten nejlepší čas. Tak uvidíme v neděli,“ uvedl Ital.
Jiní se činili víc. Nejlepším výkonem dne je 64 ran a těchto osm pod dokázali zapsat další Dán Sören Kjeldsen a k radosti domácího publika také dva Skoti – Marc Warren a Martin Laird. První bude ve finálovém kole s podporou diváků útočit z dělené třetí pozice, druhý z dělené páté.
Tam je vedle něj, Noréna a dalšího Skota Petra Whiteforda také Američan Phil Mickelson. I s ním se bude muset v neděli počítat, protože ve třetím kole zahrál stejně jako Hansen 65 (-7). Všichni budou zvědaví i na to, zda devátá příčka a ztráta čtyř ran na Molinariho bude příležitostí udělat něco s tímto postavením pro světovou jedničku Luka Donalda z Anglie.
Další pořadí: 3. Kjeldsen, Warren (-15), 5. Mickelson, Norén (-14), 9. Cabrera-Bello, Donald (-13), 16. Stenson, Kaymer (-12), 23. Oosthuizen, Harrington (-11), 32. Manassero (-10), 45. Els (-8), 53. Siem, Fraser, Colsaerts (-7), 72. Grace (-3), 77. Jiménez (E).

Top 10 třetího kola

Pátek – 2. kolo
Francesco Molinari v čele vydržel, ale už tam není sám. Po nepoměrně vlažnějším Italově výkonu 70 ran (-2) se na něj dotáhl švédský konkurent Alexander Norén, autor kola o hodnotě 66 (-6), tedy navlas stejné, jaké dosáhl ve čtvrtek. Oba lídři mají tudíž skóre -12. Nejlepší páteční výsledek 64 (-8) zapsali tři hráči – Ricardo Gonzalez z Argentiny, další Ital Matteo Manassero (oba to vyneslo na dělenou třetí pozici se skóre -11) a Američan Phil Mickelson, jenž se posunul do top 20.
Molinari se musel vyrovnat s nezdarem na čtyřparové sedmé jamce, kde zapsal triple bogey. Pětipar číslo 12 naopak nevyšel Norénovi, jenž zde zahrál double bogey, ale to bylo na začátku jeho kola, neboť začínal z desátého odpaliště. Když se mu povedlo zahrát eagle na dalším pětiparu, jamce č. 6, byla to dostatečná kompenzace. „Tu svou druhou devítku jsem zahrál opravdu skvěle, takže dnešních 66 mě těší víc než včerejších 66,“ svěřil se se svou radostí Švéd. 
Opět se ukázalo, že skórovat letos na Castle Stuart lze, a tak je nutné sledovat i výkony dalších favoritů, kteří se drží v popředí. Mezi nimi zejména světovou jedničku Luka Donalda. Angličan byl tentokrát bezchybný, zapsal čtyři birdie a s odstupem tří ran na vedoucí duo jako by si připravoval víkendový útok. Na druhé straně vítěz z minulého týdne Marcel Siem z Německa sotva prošel cutem, jehož hodnota dostoupala (či spíš naklesala) do nezvyklé výše -4.
A oproti záplavě birdie také tentokrát celé startovní pole předvedlo menší počet eaglů – pět. Ovšem stejně jako ve čtvrtek se publikum na jedenácté jamce dočkalo esa. Předvedl ho k radosti domácích diváků jednadvacetiletý Skot Peter Whiteford a na dělené 16. příčce je nejvýše postaveným hráčem hostitelské země.
Další pořadí: 6. Kaymer, Donald (-9), 19. Colsaerts, Mickelson (-7), 33. Cabrera-Bello, Stenson, Harrington (-6), 47. Oosthuizen (-5), 57. Grace, Els, Siem (-4).
Cutem neprošli: Paul Lawrie,  Montgomerie, Björn.

Top 10 druhého kola

Čtvrtek – 1. kolo
Takovou palbu, jakou spustil Francesco Molinari, už skotské linksy dlouho nezažily. Takřka strojově přesný, jako by ani nebyl Italem, nýbrž potomkem aberdeenských strojních inženýrů, sázel do skórkarty jedno birdie za druhým. Když po tom prvním osamělém na jedenácté jamce (začínal z 10. odpaliště) vytvořil z dalších pěti první sérii (jamky 14 – 18), položil dobrý základ úspěchu. Pak ještě přišla druhá série birdie, a to na jamkách 3 až 6. Výsledkem je skóre 62 (-10) a vedení v turnaji o dvě rány před Alejandrem Caňizaresem ze Španělska, jenž zahrál dokonce šest birdie za sebou (3 až 9).
Molinari přijel prodloužit slávu rodiny, protože jeho bratr Edoardo vyhrál turnaj ještě na Loch Lomond před dvěma lety. Teď se ale potýká už dva týdny se zraněným zápěstím. „Bylo by skvělé, kdyby se mi tento týden vydařil a mohl jsem ho alespoň takhle podpořit,“ přitakal vedoucí muž, že se sourozencem soucítí. „
Hřiště se ukázalo být v solidním počasí hratelným, loňské kruté podmínky se zatím neopakovaly. A tak má 122 hráčů na kontě alespoň even par a boj o cut se může odehrávat i na mínus čtyřech ranách. Na druhé straně bylo k vidění jen šest eaglů a na tříparu číslo 11 viděli přihlížející hole-in-one v podání třiadvacetiletého Angličana Andrewa Jonhstona, jenž je celkově na dělené jedenačtyřicáté pozici.
Solidní dvanáctou příčku si drží světová jednička Luke Donald. Angličan zahrál sedm birdie a dvě bogey, na lídra ztrácí pět úderů. Naopak start se nevydařil Philu Mickelsonovi, ten se ale přijel jen rozehrát na The Open rovnou z rodinné dovolené v Itálii.
Další pořadí: Kjeldsen, Jacquelin (-7), 12. Donald, Kaymer (-5), 19. Colsaerts (-4), 41. Stenson, Oosthuizen, Harrington, Jiménez (-3), 61. Els, Cabrera-Bello (-2), 83. Siem (-1), 101. Grace (E), 123. Mickelson, Paul Lawrie (+1).

Světoví hráči se přesunuli ze zámoří na evropskou půdu resp. skotskou. Turnaj má skvělé obsazení. Hrát budou Luke Donald, Paul Casey, Padraig Harrington, Louis Oosthuisen, Phil Mickelson, Martin Kaymer, Ernie Els, Matteo Manassero, Henrik Stenson, Kevin Na či Angel Cabrera.
Loni zde vyhrál Luke Donald.

Hraje se na hřišti Castle Stuart Golf Links s parem 72 a délkou 6 578 metrů.
Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 518.000 euro (13 milionů korun českých).

Odkazy: … Castle Stuart Golf LinksSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai