European Tour – SA Open Championship

27.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – SA Open Championship, Serengeti Golf Club, Ekurhuleni, Jižní Afrika
(24. – 27.11.2011, +1 hod)

Neděle – finálové kolo
Řeklo by se – „jenom“ even par. Někdy to ale stačí. Rozhodně spokojen byl s takovým závěrečným výsledkem Hennie Otto, neboť mu stačil k uhájení první pozice a ke druhému titulu na European Tour po premiérovém na Italian Open v roce 2008. V celkovém součtu dosáhl Jihoafričan skóre 14 ran pod par.
„Říkal jsem si, že když zahraju čtyři pod, tak ostatní budou muset hrát sedm, což nebude na pořadu dne,“ svěřil se Otto, jemuž takový plán hrubě nevyšel.
V neděli střídal sobotní lídr lepší okamžiky s horšími a mohl sledovat, jak konkurenti postupně ukrajují z jeho náskoku tří a více ran. Po sérii tří bogey v rozmezí čtyř jamek (13 až 16) to dokonce vypadalo i na možnost play-off, na sedmnáctce se ale pětatřicetiletý golfista zmátořil, přihrál si vynikajícím chipem blízko praporku, zapsal rozhodující birdie a když pak přidal na poslední jamce par, zvítězil o jeden úder před Berndem Wiesenbergerem z Rakouska.
Ten se po celý turnaj držel v popředí, zapisoval vyrovnaná kola mezi 68 a 70 ranami. A právě výsledek 68 (-4) jej vynesl tak vysoko. Nikdo totiž nehrál v neděli líp, Rakušanovo skóre pouze vyrovnali Jihoafričan Branden Grace (celkově dělený devátý) a Angličan Richard Evoy, jenž se tím zařadil mezi trojici na dělené třetí příčce, odkud už je to k bilanci vítězného Otta tři rány.
Kalich hořkosti vypil před domácím publikem až do dna Ernie Els. Po dvou nadějných kolech se shodným výsledkem 69 prošel cutem, ale v sobotu si výrazně pohoršil vinou 76 ran a finiš byl v jeho podání ještě horší. Nejzkušenější účastník a také majitel zdaleka největšího počtu trofejí mezi všemi na turnaji se mimo jiné třikrát v jednom dni dopustil double bogey a po celkových 79 ranách klesl na konečný pět nad par. Horší už byli jen dva hráči. Jedenáct měsíců po triumfu na South African Open v Durbanu naprostý obrat a neradostná tečka za nepovedenou sezonou.
Další pořadí: 3. Aiken (-11). 6. Goosen (-10), 20. Van Zyl (-7), 25. O´Hara, Kruger (-6), 47. Rock (-2), 69. Els (+5).

Sobota – 3. kolo
Tak přece jen se do čela prodral Jihoafričan. Jelikož si Steven O´Hara tak trochu předpověděl osud a první polovina víkendové části turnaje se mu hrubě nevyvedla (74 ran, tedy dvě na par), bude muset zabojovat o průnik mezi nejlepší trojku, která mu zaručuje příslušnost k European Tour 2012. Zároveň uvolnil cestu do popředí jiným. Využil toho zejména Hennie Otto. „Tohle je náš národní šampionát, tak se vždycky snažíme hrát co nejlíp,“ řekl za všechny krajany.
Jeden z plejády domácích golfistů byl ještě na šesté jamce ránu v plusu, následnými dvěma birdie ale začal velký obrat. Ten akceleroval díky eaglu na pětiparové jedenáctce a Otto se postupně dostal na konečných 65 ran (-7). „Hřiště má obtížné greeny a když netrefíte míč na správné místo, hrajete trojputty. Mně se začalo dařit umisťovat je správně,“ pochválil svou hru.
Pětatřicetiletý hráč byl před týdnem sedmý na Alfred Dunhill Championship, vyrovnal svůj nejlepší letošní výsledek na evropském okruhu a posunul se na 80. příčku finančního žebříčku Race To Dubai. Vítězstvím v Ekurhuleni by se dostal mezi šedesátku účastníků finálového Dubai World Championship.
Výchozí pozici pro neděli má vynikající, jeho -14 je o tři rány lepší skóre, než jaké mají hráči na děleném druhém místě. Jsou hned čtyři a tři z nich jsou golfisté z Jižní Afriky: ostřílení Retief Goosen s Thomasem Aikenem a lokální hrdina Garth Mulroy, vítěz z minulého víkendu. Ve finálovém flightu s Henniem však půjde Švéd Magnus Carlsson, jenž podobně jako O´Hara hraje o účastnickou kartu na European Tour v příštím roce.
Ještě jednou k O´Harovi: na toho dolehla tíha vedení a po začátku třetího kola složeném z pěti parů začal vršit bogey. Mezi šestkou a čtrnáctkou jich bylo pět. To by bývalo znamenalo pokles do třetí desítky a teprve v okamžiku, kdy se uvolnil, zahrál páteční lídr na jamkách 16, 17 i 18 birdie a zachránil svou pozici jako hratelnou. Na děleném osmém místě hraje -9.
Další pořadí: 8. Kruger (-9), 26. Van Zyl (-6), 53. Els, Rock (-2).

Pátek – 2. kolo
Vzácná vyrovnanost má za následek poměrně malé změny na čelních pozicích. Pouze tu úplně nejhořejší opustil Jbe Kruger, jemuž  se nepodařilo udržet čistou skórkartu a po kombinaci čtyři bogey – pět birdie klesl na dělenou šestou příčku. Tím umožnil, aby se na prvním místě průběžného pořadí osamostatnil Steven O´Hara.
Skot je překvapením turnaje, protože chybuje minimálně, a tentokrát vlastně vůbec. „Hrál jsem hodně dobře, moje hra se zdá být na výši. Potřebuju stejně dobrý finiš, abych si udržel kartu na European Tour,“ potvrdil známou věc, oč hraje. „Musím dělat dál to, co dělám. Musím věřit svému švihu. A když budu před nedělí v takové pozici, že bude šance na vítězství, pak jedině dobře,“ dodal O´Hara.
Jeho čistá páteční skórkarta za 68 ran (-4) znamená celkových jedenáct pod a náskok jednoho úderu na druhou pozici. Tamse nacházejí Jihoafričané Retief Goosen a Merrick Bremner. Ti drželi ve druhém hracím dnu krok se Skotem, zapsali rovněž -4, proto se výsledná podoba leaderboardu nakonec moc neliší od té čtvrteční. A zůstává v platnosti, že domácímu šampionátu dominují golfisté pořadatelské země. Mezi třinácti muži do dělené osmého pozice mají desetičlenné zastoupení.
Nezasloužil se o to nezkušenější a historicky nejúspěšnější z Jihoafričanů Ernie Els. Podruhé za sebou obešel hřiště za 69 ran a jeho -6 stačí na dělenou čtrnáctou pozici.
Další pořadí: 4. Mulroy, Rowe (-9), 6. Hugo, Kruger (-8), 8. Aiken (-7), 14. Van Zyl, Els (-6), 56. Rock (-2). Cutem neprošli: Dyson, Coetzee, Aguilar.

Čtvrtek – 1. kolo
Jasnou nadvládu domácích hráčů narušuje pouze Steven O´Hara. Jedenatřicetiletý Skot, jenž si nejlepší výsledek sezony vytvořil už v lednu čtvrtým místem shodou okolností na Africa Open, má jednu z posledních šancí udržet členství na European Tour i pro příští rok. Musí však skončit do čtvrtého místa.
Spolu s ním zahrál 65 ran (-7) už jen jihoafrický favorit Jbe Kruger. Ten Kruger, který v minulém týdnu po dvou kolech atakoval nejvyšší příčky na taktéž domácím Alfred Dunhill Championship, ale o víkendu nasazenou laťku neudržel a klesl na deváté místo.
Kruger přinesl do klubovny čístou skórkartu se sedmičkou birdie, O´Hara má v té svojí i bogey, naproti tomu však také eagle z pětiparové osmičky. Dvě rány na jedné jamce dokázal ušetřit rovněž Retief Goosen, a sice na jamce číslo 2, což je čtyřpar.
O ránu horší skóre, než jaké mají lídři, stačí dalšímu z plejády hráčů pořadatelské země na dělenou druhou pozici, sdílí ji hned se třemi krajany Tyronem Mordtem, Davidem Hewanem a Merrickem Bremnerem. Ani jeden z této trojice přitom není klasifikován v evropském finančním žebříčku Race To Dubai, v domácím prostředí jim to ale svědčí. Tři Jihoafričané se ještě dělí o sedmou příčku.
Další pořadí: 7. Aguilar (-5), 11. Aiken, Coetzee (-4), 24. Van Zyl, Els (-3), 43. Dyson (-2), 81. Rock (E)

Další turnaj ze série turnajů, které se hrají v Jižní Africe, bude hostit nejednoho evropského hráče. Loňským obhájcem titulu je Ernie Els, který tento turnaj vyhrál již třikrát od roku 1998. Hrát bude vítěz z minulého týdne Garth Mulroy, Retief Goosen, Simon Dyson, John Parry, Pablo Martin, Soren Kjeldsen, David Dixon či David Drysdale.

Hraje se na hřišti Serengeti Golf Club s parem 72 a délkou 7 096 metrů.

Dotace turnaje je 1 mil. euro (25,8 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 158 tis. euro (3,8 mil. korun českých).

Odkazy:Serengeti Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai