European Tour – SA Open Championship

18.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – SA Open Championship, Serengeti Golf & Wildlife Estate, Ekurhuleni, Jižní Afrika (15. – 18.11.2012, +1 hod)

 

 

 

Henrik Stenson

Neděle – finálové kolo
Po třech a půl letech se Henrik Stenson dočkal. Ne sice v nejsilnější konkurenci, na kterou byl ještě coby hráč první desítky světového žebříčku zvyklý, ale i tahle výhra se počítá. Jednak díky ní potvrdil účast ve finálovém turnaji European Tour, který začne v Dubaji už ve čtvrtek, jednak má zase na nějaký čas sebevědomí zpátky. Po výkonu 71 ran (-1) zakončil turnaj s bilancí 15 pod par. „Bylo to dobré rozhodnutí, sem jet. Jeden z důvodů byl, že jsem v žebříčku byl až devětapadesátý a potřeboval jsem dobrý týden,“ vzýval svou volbu šestatřicetiletý Švéd, jenž na kontinentálním okruhu vyhrál dokonce po pětileté přestávce. naposledy se takhle radoval v roce 2009 v USA na The Players Championship.
Ve finálovém kole vítězný hráč zprvu kontroloval svou pozici a díky poměrně výraznému náskoku nehnal míč do riskantních míst. Prošel však krizí, když na deváté jamce při průběžném denním skóre even par zapsal double bogey. „Trochu jsem si to zkomplikoval,“ přiznal Stenson. V tu ránu konkurence ožila a on musel přidat na agresivitě. Naštěstí hned na desítce zahrál birdie a dočkal se v závěru. Slepená birdie na jamkách 16 a 17 mu vynesla zpět jeho náskok i vítěznou prémii 158 500 eur a zároveň posun na 45. příčku Race To Dubai. „Moje trpělivost byla odměněna,“ dodal, „zvlášť za toho větru to je dobrý výsledek,“ připomněl, co účastníkům v neděli ztěžovalo jejich roli.
Na druhém místě skončil domácí golfista George Coetzee se ztrátou tří úderů, o třetí se podělili další Jihoafričan Thomas Aiken s německým reprezentantem Evropy v Ryder Cupu Martinem Kaymerem. Hrdinou dne byl však další reprezentant pořadatelské země Hennie Otto, jenž po osmičce birdie a eaglu z pětiparu číslo 8, zakončeném dlouhým puttem do kopce, odevzdal rekordní zápis 62 (-10), jímž překonal sobotní nejlepší výkon na hřišti v Ekurhuleni svého krajana Coetzeeho.
Další pořadí: 20. Sterne (-4), 33. Van Zyl (-1), 55. Drysdale (+3), 65. Grace (+8).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Ačkoli mimořádný výkon George Coetzeeho v jednu chvíli ohrožoval vedoucí postavení Henrika Stensona, šestatřicetiletý Švéd ho udržel a jeho náskok zůstává o velikosti tří ran před Jihoafričanem. Ten zapsal rekord hřiště 63 ran (-9), přestože má za sebou i dvě bogey, obě z tříparových jamek 12 a 15. Závěrečnou dvojicí birdie si však opět vydobyl šanci coby zástupce domácí enklávy ohrozit v neděli evropského lídra. Spolu s ním ale ještě jeden Švéd Magnus Carlsson, jenž trojici birdie na závěrečných třech jamkách doplnil Coetzeeho na děleném druhém místě.
„Dal jsem do toho to nejlepší, co ve mně je, a měl jsem dost štěstí, že mi tam padala birdie, která jsem potřeboval,“ řekl Coetzee. „Vypořádal jsem se se svými bogey líp než v minulosti. Měl jsem ve zvyku hned na další jamce se tlačit do birdie, ale tady jsem si počkal na příležitost,“ dodal. Zahrál i eagle na čtyřparové čtyřce a po jedenácti jamkách už byl na průběžných mínus osmi ranách. V tu chvíli ho od Stensona dělily už jen dvě rány, ale tato mezera se pak ještě zvětšila. Stenson má průběžnou bilanci 16 ran pod par.
Do top 10 se posunul i rydercupový reprezentant Evropy Martin Kaymer. Po dvou kolech za 70 ran tentokrát dva údery ubral a dělí se o šestou pozici. V první desítce je šest jihoafrických golfistů, klesl však nejfavorizovanější z nich Charl Schwartzel. Hlavně vinou dvou double bogey a výkonu 74 (+2) se ze čtvrté příčky propadl až na třináctou.
Další pořadí: 13. Schwartzel (-6), 38. Sterne (-2), 45. Drysdale (-1), 61. Grace (+3).

Top 10 třetího kola:

Dohrávka 2. kola
Henrik Stenson (-13) se udržel ve vedení, na rozdíl tří úderů se k němu přiblížil čtvrteční lídr Merrick Bremner. Zahrál výsledek 70 (-2). Třetím mužem průběžného pořadí je Švéd Magnus Carlsson, jenž na svého krajana ve vedení ztrácí čtyři rány.
Další pořadí: 4. Schwartzel (-8), 25. Coetzee, Kaymer (-4), 33. Grace (-3).

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo
Mnohem dřív, než byla v odpoledním programu hra přerušena, dokázal Henrik Stenson, že jeho kdysi zářná kariéra by mohla mít pokračování. Podruhé za sebou byl skvělý a oproti čtvrtku se ještě o ránu zlepšil na výsledek 65 (-7). Třináct ran pod par byla pro ostatní meta k nepřekonání. Z těch, kdož zkompletovali šestatřicet jamek, se Švédovi nikdo nepřiblížil. Jeho krajan Magnus Carlsson na druhém místě zaostal o čtyři údery. Odpoledne se k němu na úroveň -9 dopracoval čtvrteční lídr Merrick Bremner, jenž měl při přerušení pro nebezpečné počasí za sebou čtrnáct celých jamek.
Nejmenší počet jamek z druhého kola, jaký kdo absolvoval, je devět. Ti, kdož odešeli do klubovny jinak než přes osmnáctý green, už se nevrátili a budou zbytek dohrávat v sobotu ráno. Cut by mohl mít hodnotu even par.
Šestatřicetiletý Stenson je na hraně postupu do dubajského finále European Tour a skvělý počin v Ekurhuleni by mu mohl zajistit výrazný posun výš z jeho současného devětapadesátého místa. „V těchto dvou kolech jsem trefil snad víc drivů než za celou sezonu,“ ulevil si se smíšenými pocity. „Vytvořil jsem si tolik šancí na birdie, že výsledek mohl být ještě o tři nebo čtyři rány lepší,“ dodal lídr, pro nějž ještě před takovými třemi čtyřmi lety nebylo problémem zahrát výrazně nízké kolo. Tady má na kontě zatím jen jedno bogey ze čtvrtka, naproti tomu dva eagly. Ten dnešní předvedl na pětiparové osmičce, což byla jeho předposlední jamka. Také na ní trefil perfektní odpal, ale vrcholem spektakulárního představení byla rána šetskou železem na ostrovní green, kde pak Stenson proměnil putt ze dvou metrů.

Čtvrtek – 1. kolo
Znalosti prostředí využil domácí hráč Merrick Bremner, autor nejlepšího výsledku 64 ran (-8). Konkurence za ním zaostala o dvě a více ran, o druhé místo se dělí další z jihoafrických golfistů Matthew Carvell a Švéd Henrik Stenson. V top 25 je třináct hráčů pořadatelské země.
Přesně pětistý hráč světového žebříčku nemá jiné ambice než zdolat velkou konkurenci. V Race To Dubai mu patří 293. pozice za necelých 30 tisíc eur, vydělaných na úvodní jihoafrické sérii European Tour ze začátku roku. „Začal jsem víc přemýšlet a hraju teď chytřejší golf místo toho, abych byl zbytečně agresivní,“ vysvětlil své zlepšení Bremmer. Na úvod předvedl v Ekurhuleni bezchybný výkon zahrnující osm birdie, z toho šest na první devítce. „Pokusím se nemyslet na to, že vedu, těšit se z toho, že mi to jde, a vytrvat u své hry,“ dodal.
Ve zcela jiné pozici je Stenson, jenž zahájil turnaj jako 59. muž finančního žebříčku. Dubajské finále si za týden zahraje šedesátka nejlepších, a tak Švéd potřebuje dobrý výsledek, aby svou pozici přinejmenším uhájil, ne-li vylepšil.
Další pořadí: 27. Kaymer, Coetzee (-2), 64. Grace (E), 152. Kruger (+7).

Top 10 prvního kola:

Druhý turnaj v jednom týdnu v rámci European Tour se odehraje v Jižní Africe. Největšími hvězdami budou Martin Kaymer, Charl Schwartzel, George Coetzee či David Drysdale.

Hraje se na hřišti Serengeti Golf & Wildlife Estate s parem 72 a s délkou 7069 metrů.

Dotace turnaje je 1 mil. euro (25,5 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 158 tis. euro (4 mil. korun českých) .

Odkazy:Serengeti Golf & Wildlife EstateSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeFinanční žebříček Race to Dubai