European Tour – Portugal Masters

16.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
European Tour – Portugal Masters, Oceânico Victoria Golf Course, Vilamoura, Portugalsko, (13. – 16.10.2011, -2 hodiny)

Tom Lewis, vítěz Portugal Masters 2011.

Neděle – finálové kolo

V hektickém a drtivém finiši se zrodil ten nejnepravděpodobnější vítěz, jakého si jen lze představit – Angličan Tom Lewis. Nejenže se vyřítil z hloubi startovního pole, ale byl takovým zjevením, že si přítomní nebyli vůbec jistí, zda někdy někoho takového viděli hrát profesionální turnaj. Pravděpodobně ne, protože ten portugalský byl teprve třetím v kariéře dvacetiletého mladíka po jeho přestupu mezi profesionály.

Znamená to, že Lewis překonal i Tigera Woodse, jenž totéž dokázal až napopáté. „To, že jsem něco takového dokázal v konkurenci tolika skvělých golfistů, sahá daleko za hranice mých snů,“ rozhlížel se kolem sebe, jako by hledal někoho, kdo mu potvrdí, že je skutečně v reálném světě.

Překvapivý držitel turnajového titulu přidal třetí birdie finálového kola na dvanácté jamce a další čtyři zahrál mezi čtrnáctou a sedmnáctou. Byl z toho výsledek 65 (-7). „Absolutně jsem to nečekal,“ zářil Lewis, jemuž ovšem vavřín nespadl jen tak do klína. Ještě o jeden úder líp než v neděli zahrál ve druhém pátečním kole. Celkově zní jeho skóre na -21. „Už jsem se připravoval na kvalifikaci, teď to vypadá, že ji budu moci přeskočit,“ rozesmál se čerstvý držitel šeku na 416 666 tisíc eur.

Pouze  něco málo přes 56 tisíc eur si za dělenou osmou pozici vydělal Martin Kaymer, takže se mu útok na vyšší pozice v Race To Dubai nezdařil. Němec pouze přeskočil Leeho Westwooda na čtvrtou příčku a na dohled má třetího Charla Schwartzela. Lídr Luke Donald a druhý v průběžném pořadí Rory McIlroy zůstávají neohroženi. „Hrál jsem bogey v každém kole, což zničilo mé šance dostat se do kontaktu s Lukem,“ potvrdil neúspěšný obhájce titulu ve Vilamouře své nejvyšší ambice. A také učinil napůl nepatřičnou poznámku, která se mohla dotknout pořadatelů. „Zbývá mi ještě pět turnajů a mohu udělat jen to, že budu víc trénovat, místo abych se na příštím turnaji věnoval médiím a jiným záležitostem,“ připomněl Kaymer povinnosti prominentního startujícího.

 

Další pořadí: 2. Cabrera-Bello (-19), 3. Havret, Lynn, Coetzee, Nilsson (-18), 8: Björn, Donaldson, Kaymer (-17), 11. Hanson, Larrazábal (-16), 16. Harrington, Quirós (-15), 27. R. Fisher (-13),  38. F. Molinari (-11), 44. Colsaerts, Montgomerie (-10).

Sobota – 3. kolo
Přelévání jmen v čele leaderboardu bývá sice výsadou třetího turnajového dne, tentokrát je to ale jen pokračování toho, co se dělo v předchozích dvou dnech. Umožňuje to hřištěm na němž hráči, jimž se daří, dokážou skórovat. Po třech kolech je výsledek nejlepšího hráče 18 ran pod par. Takže je tu znovu jiný muž ve vedení, a sice Rafael Cabrera-Bello ze Španělska. Jestli někomu taková pozice náleží za spektakulární výkon, pak je ve správných rukou. Nový lídr zapsal dva eagly, oba na pětiparech – 5 a 12. Mezitím měl i jedno bogey, ale s pomocí pěti birdie stlačil denní výsledek na 64 (-8) a o jeden úder vylepšil ten svůj z pátku. „V neděli budu potřebovat další nízké skóre,“ předpověděl lídr v uvažování nad tím, jak se zase změní podoba výsledkové listiny ve finálovém kole. „Ale já jsem těch několik minulých dní hrál dobře, nedělal jsem chyby, tak mi to snad vydrží.“
Střídání nastalo i na dalších místech průběžného pořadí. O druhou pozici se dělí Švéd Christian Nilsson a Felipe Aguilar z Chile. Naopak ač je Oceanico Victoria vcelku hratelné, ne všem se na něm vždy daří, a tak dosavadní první muž Simon Khan po kolu za 71 ran klesl na dělenou osmou pozici se ztrátou čtyř ran na Cabrera-Bella.
Byli však také hráči, kteří se dostali ještě níž než ti jmenovaní. Nejnižší číslo 63 přinesl do klubovny Jihoafričan Hennie Otto . „Včera jsem byl na mínus šesti, už mi zbývaly jen tři jamky, ale pak jsem zahrál double bogey,“ posteskl si Otto, jenž je na tom najednou stejně jako Khan.
Další pořadí: 4. Hanson, Björn (-16), 18. Harrington, Quirós, Kaymer (-11), 35. F. Molinari, Larrazábal, R. Fisher (-9), 47. Colsaerts (-8), 59. Norén (-7), 67. Montgomerie (-6).

 

 

Pátek – 2. kolo
Na první místo zaútočil Simon Khan, tedy jeden z hráčů, bojujících na konci sezony ani o dubajské finále, kam to má moc daleko, ani o setrvání na European Tour v příštím roce, protože to má jisté díky loňskému vítězství na BMW Championship. Své kolo sice neozdobil eaglem jako ve čtvrtek, ale dva vyrovnané výsledky – 65 a 66 – dávají Angličanovi dohromady nejlepší průběžné skóre po polovině turnaje. Na „13 pod“ útočil i James Kingston, jenž by se tak udržel ve vedení i v dalším dnu, avšak nezopakoval čtvrteční dvojici birdie z jamek 8 a 9, jimiž tentokrát své kolo končil. Jihoafričan ránu dolů srazil  pouze na osmičce, na závěr zahrál par a dělí se o druhou pozici spolu s Rhysem Daviesem z Walesu a Felipem Aguilarem z Chile. Všichni mají jeden úder ztráty na Khana.
„Ani nepamatuju, kdy jsem byl naposledy ve vedení,“ řekl bez většího projevu radosti lídr. „Když máte období, v němž se vám zrovna nedaří, je to velký tlak. Vy musíte ujít a udělat něco jinak. Jste stínem svých ambicí, a přitom si musíte říct, že se jdete na hřiště bavit. Musíte ten tlak v sobě zvládnout a dosáhnout toho, co chcete,“ porozkládal něco z nitra profesionálního hráče.
Možná, že když jeho slova poslouchal nebo četl Martin Kaymer, napadlo jej, co udělá ve druhé polovině turnaje, aby se ještě pokusil obhájit titul. Diváci, kteří stáli u sedmé jamky, se přesvědčili, že na to schopnosti rozhodně má. Jeho patnáctimetrový putt do birdie byl mistrovskou ukázkou čtení greenu a realizace zvolené cesty. Německý golfista, jenž by se rád posunul výš z pátého místa v Race To Dubai, zahrál sice o něco hůř než ve čtvrtek (kola 67 a 68), poskočil ale o čtyři příčky výš. Jeho ztráta na čelo se zvýšila na čtyři údery, ale i to je o víkendu hratelné, a nakonec finanční sumy poskakují s každým posunem v celkovém pořadí.
Další pořadí: 8. Björn (-10), 12. Larrazábal, Kaymer (-9), 22. Quirós, Hanson (-8), 34. F. Molinari, Norén (-7), 60. Montgomerie (-5). Cutem neprošli: Jiménez, Olazábal, Hanson.

Čtvrtek – 1. kolo
James Kingston velice záhy zahrál svých 64 ran (-8), a přestože jeho výsledek později atakovali mnozí konkurenti, vydržel Jihoafričan sám v čele leaderboardu, stíhán hned pěticí golfistů s výsledkem jen o úder horším. Série pěti birdie mezi osmou a dvanáctou jamkou nebyla tím jediným, co vedoucí muž předvedl. Na patnáctce mu sice uteklo bogey, ale jinak byl perfektní. „Hřiště bylo perfektní,“ zasmál se pětačtyřicetiletý muž, jenž by si rád připsal třetí titul na European Tour. „Sice bylo trochu horko, ale jinak si hřiště přímo říkalo o to, aby ho někdo pokořil,“ dodal hráč ze 67. příčky finančního žebříčku Race To Dubai. Výhrou by se dostal pevně mezi šedesátku postupující do prosincového finále v arabské poušti.
Naopak plány se zatím nedaří zcela plnit Martinu Kaymerovi, jenž má účast v Dubai World Championship dávno jistou. Rád by ale víc, rád by se posunul z pátého místa průběžného pořadí dopředu, zvlášť když loni ve Vilamouře zvítězil. Na úvod zapsal solidních 67 ran (-5), ambice mu však velí hrát ještě líp. „Není to moc těžké hřiště. Před čtyřmi lety jsem tady zahrál 61 a měl jsem jen 23 puttů,“ vrátil se Němec zpět do dob, kdy ještě neplatil za jednoho z nejlepších golfistů světa. „Dnes to samozřejmě nebylo totéž, ale snad ve mně dříme další jedenašedesátka,“ dodal bojovně do dalších kol Kaymer. 
Další pořadí: 2. Maybin, Björn, Wiesberger, Khan, Davies (-7), 7. R. Fisher, Hanson (-6), 16. Norén, Harrington, F. Molinari, Larrazábal, Kaymer (-5), 32. Colsaerts (-4), 42. Jiménez (-3), 67. Quirós (-2), 97. Dyson (E).

Turnaj, který se hraje od roku 2007, přivítá slušné startovní pole. Hrát bude Martin Kaymer, který hned v prvním ročníku zahrál dosud nepřekonaný rekord hřiště 61 ran (-11). Dále budou hrát loňský vítěz Richard Green, Miguel Angel Jiménez, Francesco Molinari, Pádraig Harrington, Ross Fisher, Peter Hanson, Maria Olazábal, Paul Lawrie, John Daly, Simon Dyson, Alex Norén, Alvaro Quiros či Colin Montgomerie.

Hraje se na hřišti Oceânico Victoria Golf Course, které designoval Arnold Palmer s parem 72 a s délkou 6 611 metrů.

 

 

Dotace turnaje je 2,5 mil. euro (62,250 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 416 tis. euro (10,3 mil. českých korun).

 


Odkazy: … Oceânico Victoria Golf CourseSatelitní mapa hřiště … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai