European Tour – Open de Espaňa

21.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Open de Espaňa, Parador de El Saler, Valencia, Španělsko
(18. – 21.4.2013, bez časového posunu)

 

Raphael Jacquelin

Neděle – play-off
Na konci rekordně dlouhého play-off se z titulu radoval Francouz Raphaël Jacquelin. Osmatřicetiletý profesionál zíksal na European Tour už čtvrtý a musel kvůli němu devětkrát  navíc absolvovat osmnáctou jamku. „Bylo to velice únavné, ale jsem neskonale šťastný,“ řekl vítěz po prodloužené, trvající více než dvě hodiny.
Ve hře byli nejprve tři: on, Chilan Felipe Aguilar a Němec Maximilian Kieffer. V maratonské rozehrávce nejprve všichni absolvovali finálovou jamku valencijského hřiště dvakrát v paru, napotřetí se Jacquelinovi s Kiefferem povedlo birdie, prvním vyřazeným se stal Aguilar, jenž se o pár čísel nedostal na green a jehož chip minul jamku. Pak se opět zbylí dva soupeři svorně vrátili na čtyřpar č. 18 a pětkrát ho absolvovali v normě.
Šanci na birdie si Francouz i Němec vypracovali zejména když šli osmnáctku počtvrté, ale pokaždé jejich puttům kousek chyběl. V následující fázi se Kieffer dostal z nepříjemné situaci, když trefil drivem fervejový bunker. Pak na sebe strhl pozornost Jacquelin, jenž šestý odpal v play-off zatáhl a trefil ležícího diváka, jenž nevěnoval pozornost hře. Druhou ranou se zachránil.
Sedmý pokus rozhodnout byl nejdramatičtější. Jacquelin dospěl k paru přes rough a bunkeru u greenu, Kieffer se druhou ranou dostal na tři metry od praporku, ale birdie šanci nezužitkoval. Díl číslo osm se odehrál v poklidu a skončil znovu dvěma pary. Návrat na stejné odpaliště podeváté znamenal rekord European Tour. A tehdy to všechno ukončil francouzský golfista přihrávkou wedgí na metr a půl od jamky, odkud bezpečně proměnil. „V play-off jsem jich moc nedal, ale tenhle znamená moc pro mě i mou rodinu,“ doplnil muž, jenž v listopadu očekává dalšího potomka.

Finálové kolo
Tři hráči, Felipe Aguilar, Raphaël Jacquelin a Maximilian Kieffer, skončili základní část po 72 jamkách se skóre -5. V náročných podmínkách, kdy jen tři hráči dosáhli denního výsledku začínajícího šestkou (ale nezasáhli do hry o titul), jim cestu k rozehrávce uvolnil lídr Marc Warren. Skot zahrál výsledek 76 (+4) a klesl na dělené čtvrté místo. Přitom vedl ještě po šestnácté jamce, kde se mu podařil skvělý chip-in z bunkeru, ale vinou dvou trojputtů zahrál dvě závěrečná bogey, jimiž se připravil o šanci na titul.
Vedoucí muž finančního žebříčku evropské tour Sergio García se podělil o titul nejlepšího hráče pořadatelské země s Nachem Elvirou, jenž přísluší na nižší Challenge Tour. V konečném pořadí se nacházejí na dělené dvanácté pozici se skóre -2. O top 10 se prvně jmenovaný Španěl připravil zejména vinou double bogey na třetí jamce od konce.
Další pořadí: 16. Manassero, Casey (-1), 27. E. Molinari (+1), 44. Cabrera-Bello, Fernandez-Castaňo, Howell (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
O další střídání na vedoucí pozici se postarali Skotové. Na nejlepší průběžné skóre -8 se dostal Marc Warren výkonem 68 ran (-4), kterým vylepšil své dva předchozí shodné výsledky 70. A to byl ještě v záloze připraven jeho krajan Craig Lee, jenž chvíli také vedl. Nakonec to byl on, kdo zapsal 70 (-2) a na lídra ztrácí před finálovým kolem dvě rány. Američan Peter Uihlein se držel dlouho, ale v závěru vyklidil pole a dělí se až o páté místo s odstupem čtyř úderů na prvního. Favorizovaný Španěl Sergio García se konečně dostal pod par, ale sedm úderů ztráty na Warrena je už hodně.
Warren těžil ze skvělé krátké hry, na své cestě vzhůru leaderboardem se jen dvakrát lehce zadrhl. To když po třech birdie zahrál bogey na devítce a poté ještě na čtrnáctce. Na tu si bude muset dát v neděli pozor, protože na ní má zatím po třech kolech bilanci čtyři rány plus. Lee má pro změnu důvod zapřemýšlet, proč už podruhé za sebou zahrál bogey na jamkách 16 a 17. Žádné problémy s druhou devítkou naopak nemá Angličan David Horsey, jenž se dělí o třetí místo s krajanem Paulem Waringem. Bogey hrál zatím jen na první polovině hřiště a tentokrát jen dvě. Od šesté do šestnácté jamky postupně připsal sedm ze svých osmi birdie třetího kola a vytvořil nejlepší denní výkon 66 ran (-6).
Další pořadí:
15. Casey (-2), 23. García (-1), 30. Fernandez-Castaňo (E), 48. Manassero (+2), 62. Cabrera-Bello (+4), 67. E. Molinari (+5).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Třiadvacetiletý Američan Peter Uihlein, donedávna špička světové amatérské scény, se propracoval do vedení turnaje, v němž hráčům ne zrovna přejí povětrnostní podmínky, ale o to zajímavější je to podívaná. Nový lídr zahrál kolo za 68 ran (-4) a dostal se na průběžnou bilanci -6. O ránu za ním figuruje trojice konkurentů, z níž Chilan Felipe Aguilar nejlépe obstál coby člen vedoucího tria po úvodním dějství. Druhé místo s ním dělí ještě Francouz Raphaël Jacquelin a Švéd Rikard Karlberg. Ze zbylých čtvrtečních nováčkovských lídrů je Dán Morten Örum Madsen dělený pátý s odstupem dvou ran na Uihleina, zatímco Francouz Gary Stal po zhoršení o deset ran (68 – 78) jen těsně prošel cutem. První hráč Race To Dubai Segio García po kole nad parem ztrácí na vedoucí pozici už sedm ran.
„Dostat se do vedení je rozhodně skvělé. Už jsem byl po dvou kolech několikrát blízko, takže je pěkně vidět, čeho jsem schopen dosáhnout a co to se mnou dělá. Je to určitý vývojový proces a jak se dostávám dál a dál, cítím se stále líp,“ komentoval novou situaci syn generálního ředitele firmy Acushnet vyrábějící golfové potřeby.
Uihlein má ve skórkartě dvě bogey a šest birdie, z nichž rozhodující tři zahrál na jamkách 14, 15 a 17, tedy v závěru kola. Autorem nejlepšího pátečního výsledku byl Jacquelin, jenž i při  jednom bogey přinesl zápis 66 (-6). Karlberg, jenž má na kontě i eagle ze čtyřparové dvojky, mohl sám vstoupit do víkendové části turnaje jako nejlepší, ale zahrál bogey na předposlední i poslední jamce.
Další pořadí: 14. Fernandez-Castaňo, Casey (-2), 22. E. Molinari (-1), 43. Cabrera-Bello, S. García, Horsey (+1), 61. Manassero, Stal (+2).
Neprošli cutem: F. Molinari, Sullivan, Dyson, Rock, Jiménez, Santos, Á. Quirós, Webster, Olazábal.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Zase jednou příležitost ukázat se pro hráče, které není na předních pozicích jinak příliš vidět. Chilan Felipe Aguilar tam přece jen tu a tam pronikne, ale na jeho jediné vítězství na evropském okruhu už se pět let práší. Dán Morten Örum Madsen letos vystrčil růžky, ale jen sporadicky, a další postoupivší muž z Challenge Tour, Francouz Gary Stal, ani to. Takto složená trojice se po výkonu 68 ran (-4) dělí o vedení, přičemž mezi osmičkou hráčů, kteří společně zaujímají čtvrtou pozici, je jediným trochu výraznějším jménem Gonzalo Fernandez-Castaňo, účastník Masters a 22. hráč finančního žebříčku.
Další navrátilci z Augusty na tom tak dobře nejsou, zvláště pak ten, jenž opět na prvním majoru čeřil vody, ale znovu zůstal pod vrcholem. Sergio García, lídr Race To Dubai, začal na úrovni even par, částečně vinou double bogey na tříparové čtvrté jamce. Jeho španělští krajané jsou zatím podobně jako tento favorit na číhané, ale ne všichni. Miguel Ángel Jiménez, vracející se po zranění do turnajového zápřahu, a José María Olazábal jsou až ve druhé stovce průběžného pořadí.
Z vedoucího tria jen Stal odevzdal čistou skórkartu, Madsen zahrál jedno bogey a Aguilar dvě. „To hřiště je nádherné, zvlášť ráno, když tolik nefouká. Ale je těžké, pokud netrefíte fairway,“ komentoval situaci posledně jmenovaný. Za celý den padl jen šestkrát eagle a nezahrál ho nikdo od 60. místa leaderboardu výš.
Další pořadí: 12. E. Molinari, Howell (-2), 23. Santos, Horsey (-1), 41. García, Cabrera-Bello (E), 76. Webster (+2), 97. F. Molinari (+3), 112. Jiménez, Olazábal (+4), 139. Manassero (+6).

Top 10 prvního kola:

Po turnajích v teplých krajích přichází European Tour do již  trochu ohřáté Evropy.  V Espaňa Open, otevřeném španělském mistrovství a prestižní akci pro španělské golfisty,  vyhrál naposled domácí hráč Álvaro Quirós v roce 2010. I letos bude na startu třicítka Španělů, hladových po domácím titulu.

Na startu budou spolu s Quirósem i Sergio García, Miguel Ángel Jiménez, Gonzalo Fernandez-Castaňo, Rafael Cabrera-Bello, ale také Angličané Paul Casey, Robert Rock, Simon Dyson, Oliver Fisher,  italští bratři Francesco a Eduardo Molinariové, z nichž první startuje jako obhájce titulu, jejich krajan Matteo Manassero,  Irové Shane Lowry a Paul Lawrie a další mazáci evropského golfu.

Hřiště Parador El Saler má par 72 délku 6 449 metrů z bílých odpališť. Dotace turnaje 1,5 milionu euro, zhruba 39 milionů českých korun.

Odkazy: … Hřiště ParadorHřiště na staelitní mapěStránky mistrovstvíLoňské zpravodajství na Golf.cz


.